Pekinez Ömrü Ne Kadar

Pekinez Ömrü Ne Kadar

Uzun tüylü, kısa boylu ve basık yüzlü köpek cinsi olan Pekinez, Çin ırkı köpekler arasında en popüler olandır. Çin kraliyet ailesinin soylu köpeği olarak tanınır ve 700 yıl öncesine dayanan geçmişe sahiptir. En önemli belirginliği V şeklindeki burnunun kırışık olmasıdır.

Pekinez Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Gerek boyutu gerekse sevimliliği ile her zaman popüler süs köpekleri arasında yer alan Pekinez ömrü ne kadar bakıldığında 12 ile 15 yıl arasında değiştiği görülmektedir.

Ömrünün uzaması için bakımı son derece büyük bir öneme sahiptir özellikle beslenmesi en önemli konular arasındadır. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için ırkına özel üretilen mamalar ile takviye yapılmalıdır.

Tüylerinin bakımı, diş sağlıklarının korunması, tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi sağlıklı yaşam için her türlü ihtiyaçlarının karşılanması, aşılarının düzenli yapılması ve düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmesi ihmal edilmemesi gereken konulardır.

Pekinez Kaç Yaşına Kadar Büyür

Ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmese de en eski köpek ırklarından olan Pekinez köpek ırkının kökeni Çin’e dayanmaktadır. Süs köpeği cinsleri içerisinde en çok tercih edilen Pekinez ne kadar yaşar yapılan araştırmalar ile belirlenmektedir.

Yaşam süresi 13 ile 15 yıl arasında olan köpek cinsi 6 ile 7 kg ağırlığındadır, boyu ise 13 ile 15 cm arasında değişmektedir. Yetişkinlik döneminde ortalama ağırlıkları 3,2 ile 6,4 kilogram arasında değişiklik gösterir. Aynı zamanda yetişkin bir Pekinez köpeğinin boyu 15 ila 23 santim arasında büyür.

Pekinez Kaç Yaşında Çiftleşir

Dişi köpeklerde çiftleşme yaşı 12. ile 18. aylar, erkek köpeklerde işte 18. aydır dolayısıyla 18 aylıktan küçük köpeklerin çiftleştirilmemesi gerekir. Pekinez kaç yaşına kadar yaşar sorusu çiftleştirilme süreci ile paraleldir çünkü sahiplenmek isteyenler açısından her iki sonunda cevabı önem kazanır.

Gelişimini tamamlamamış bir köpeği çiftleştirilmesi halinde çoğunlukla fiziksel sorunlar ortaya çıkar. Dişi köpeklerin çiftleştirilmesinde yaşına ve erkek köpeğin fiziksel büyüklüğü ile hasta olup olmadığına dikkat etmek son derece büyük bir öneme sahiptir.

Gebelik süresi ortalama 58 ila 72 gün arasında değişmektedir, paylaşılan klinik verilere göre tek seferde 4 ile 11 arasında değişen yavru alınmaktadır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply