Pekinez Köpek Özellikleri Ve Bakımı

Pekinez Köpek Özellikleri Ve Bakımı

Pekinez köpeği uzun tüylü, kısa boylu ve yüzü basık olan Çin ırkı köpekler içerisinde en popüler olan cinslerden biridir. Pekinez köpekleri nasıl beslenir? Tüm merak edilen detaylar yazımızda.

Pekinez Köpeği Kökeni Nedir?

Pekinez köpeği kökeni Uzak Doğu’dan Çin’e kadar gider. Bu cinsin ortaya çıkış tarihi çok eskiye dayanır. Eski çağlarda bu cins köpeklerin kötü ruhları arındırdığına ve insanları kötü ruhlara karşı koruduğuna inanıldığından kutsal ırk canlıları olarak kabul edilir. Geçmişte her kralın mutlaka bir Pekinez Özellikleri ve bu tür cins köpeği olur ve mezarına köpeği ile gömülürdü. 19.yüzyılda görünüşleri ile İngiltere’de Show köpeği olarak kullanıldı. Dünyada kısa zamanda popülerliğini arttırarak ülkemizde de sevilen popüler köpek cinslerinden biridir.

Pekinez Köpeğinin Karakteri Özelikleri Nelerdir?

Pekinez köpekleri nasıl beslenir? Anlayabilmek için karakter özellikleri önemli detaydır. Pekinez köpeği karakteri:

 • En dikkat çekici özelliği boyuna rağmen korkusuz olmasıdır.
 • Cesaretlidir ve boyuna aldırmadan herkese kafa tutarak gücünü gösterme eğilimindedir.
 • Güveni çok yüksektir ve kendinden büyük köpeklere karşı da cesaretlidir.
 • Sosyal olan ırk insanlarla vakit geçirmekten hoşlanır.
 • Yalnız olmayı sevmez ve kalabalıktan hoşlanır.
 • Sahibiyle ve onunla ilgilenen kişilerle derin ve duygusal bağlantılar kurar.
 • Oyuncudur ve sahibine karşı oldukça neşelidir.
 • Hareketli ve yaramaz karakterlidir.
 • Sahibine küsme eğilimi gösterir.
 • Sadece sahibiyle değil ailenin tamamıyla sevgi bağı kurabilir.
 • Yabancılara karşı temkinli yaklaşır. Ailesini koruma iç güdüsüyle hırçınlaşır.
 • Çocuklarla çok iyi anlaşır.

Pekinez köpeği diğer evcil hayvanlarla her zaman çok iyi anlaşamaz. En iyi anlaştığı cins yine kendi ırkı veya kendi boyundaki hayvanlardır. Aksi takdirde kendini korumak için diğer hayvanlara karşı hırçın tavırlar sergiler. Asil köpeklerden biridir ve kendine has karakteri bulunur.

Pekinez Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Pekinez köpeğinin bakımı birçok köpek ırkına göre kolaydır. Ancak en önemli bakım önerisi beslenmesidir. Pekinez köpekleri nasıl beslenir? Köpeğin sağlığı için en önemli detaylardan biridir. Köpeklerin cinsine özel olarak üretilen köpek mamaları sağlığını koruması için tavsiye edebiliriz. Uzun tüylerinin bulunması tüy bakımını önemli kılar. Tüylerinin arasına istenmeyen yabancı cisimlerin karışması ve tüylerinin birbirine dolaşması köpeği huzursuz eder. Bu yüzden tüyleri haftada üç kez pekinez köpeği tarağı ile taranır. Köpek tarağı ile tüyler yumuşar ve temizlenir. Bu durum köpeğin daha rahat etmesini sağlayacağından neşesini de arttırır. Her köpeğin olduğu gibi bu ırkında diş bakımı önemlidir ve gereklidir. Bütün süs köpekleri dişleri haftada birkaç fırçalanmalıdır. Köpeğiniz dişlerini fırçalatmaktan hoşlanmıyor ise oyun gibi yaparak köpeğinizin daha fazla dişlerini fırçalatmasına müsaade ettirebilirsiniz.

Pekinez Köpeği Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin kendine has bir kokusu vardır ve temiz bakılmadığı takdirde bu kokuyu çok fazla yayarlar. Pekinez köpeği düzenli olarak yıkanır. Bu tatlı ve şirin dostunuzun güzel kokması için cinsine uygun köpek şampuanı ile yıkayın. İnsanlar ile köpeklerin doğası farklı olduğu için tüylerini kendi şampuanınız ile yıkamanız minik dostunuza iyi gelmez. Banyo yaptırdıktan sonra tüylerinin kurutulması hasta olmaması için önemlidir.

Tüylerini kurutmak için saç kurutma makinesi asla ama asla kullanılmaz. Bu durum ufak dostunuza zarar verir. Tüylerini kurutmak için köpek havlusu kullanılır. Havlu ile tüylerini kuruttuktan sonra ortamın ısısı da önemsenir. Sudan korkmayan ve çekinmeyen ırk olduğu için oyun olarak köpeğinizi düzenli yıkarak yumuşacık ve muhteşem kokmasını sağlayabilirsiniz.

Pekinez Köpeği Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Modern çağda popüler köpek cinsinden biri olan Pekinez ’in masum yüzü ve şirin görüntüsü çok sevilir. Pekinez köpeği nasıl beslenir? Önemlidir. Bu cinsin ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır ve şirin dostunuzun sağlıkla yanınıza kalması için beslenmesine özen gösterebilirsiniz. Minyon köpek olmasına rağmen enerjisi çok üst seviyededir. Ancak sanıldığı kadar hareketli bir cins değildir. Küçük vücutlarını kilolarıyla ile hareket ettirmekte zorlanabilirler. Uzmanlar günde yarım veya tam ölçek doğal kuru mama verilmesini tavsiye eder. Her gün mutlaka iki öğün beslenerek sağlığını koruyabilir.

Pekinez Köpeği Beslenmesindeki Kriterler Nelerdir?

Masun dostunuzun beslenme ölçeği için birkaç kriter bulunur. Bunlar:

 • Köpeğin yaşı
 • Köpeğin cüssesi
 • Günlük aktivite faaliyetleri

Dikkat alınarak miktar belirlenir. Bağışıklığının korunması ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için veterinerler kuru mama tüketmesini uygun bulur. Tahıl seviyesinin fazla olduğu kuru mamalar pekinez köpekleri için çok uygun değildir. Neşeli ve yaramaz bir köpek olmasına rağmen ev içerisinde sürekli hareket halinde olmaması tahılla beslenmesinde kilo artışını ve yağ artışını sağlar. Buda köpeğin daha zor hareket etmesine ve ileride sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Pekinez köpeği nasıl beslenir? En doğru beslenme doğal, vitamin ve protein açısından zengin köpek mamalarıdır.

Pekinez Apartmanda Bakılabilir Mi?

Pekinez cinsi sahibine ve sahibinin yaşantısına kısa sürede uyum sağlar. İnatçı ve kıskanç yapıları ile sahiplerini başka kişilerle paylaşmaktan hoşlanmaz. Doğru eğitim aldıkları sürede evde ve apartmanda bakılabilir. Soğuğu çok fazla sevmedikleri için doğal yaşam veya bahçe köpeklerinden değildir. Soğuk havaya karşı bağışıklığı güçlü değildir ve kısa sürede hastalanır. Bu yüzden evde bakılması uygundur. Küçük yapısı ve ev içerisinde çok fazla koşuşturmaması apartmanda bakılmasını kolaylaştırır. Masum dostunuzun kalın bir yatağı ve normal sıcaklıkta bir yuvasının olması onu mutlu eder. Yalnızlığı sevmediği için kısa süreliğine evde yalnız kalabilir ancak uzun süre yalnız kalması psikolojisini bozabilir. Sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarak sahibine bağımlıdır ve onu görmediği zaman psikolojisi olumsuz etkilenir. Pekinez köpeği ev eşyalarına zarar vermez.

Pekinez Köpeğinin Beslenme Eğitimi Nasıl Olur?

Çok sevimli ve çok neşeli olan bu ırkın kararlı ve cesur tavrı yavruluk döneminde eğitilmelidir. Boyuna bakmadan cesur tavırları sahiplerini çok eğlendirirken zamanında eğitim almaması dik başlılığını artırır. Küçük yaşta diğer yavru köpeklerle tanıştırılması ve diğer insanlarla bir araya getirilmesi gerekir. Akıllı ırklardan biridir ve beslenme eğitimi de yavruluk döneminde yapılır. Lider ruhludur ve emir almaktan hoşlanmaz. Liderliği ona kaptırmamak için beslenme eğitimi erken verilir.

Pekinez Köpeği Uyku Eğitimi ve Ev İçi Yaşantısı Nasıldır?

Bu cins kolay dostluk kurar ve küçük yapısı ile bütün seyahatlerinizde size eşlik edebilir. Ancak dışarıda yumuşak ve uzun tüyleri çok hızlı kirlenir. Tüyleri sıkıdır ve tüy dökme eğilimi yüksek değildir. Diğer köpek cinsleri ile karşılaştırıldığında orta derece tüy döker. Düzenli tarayarak evinizde büyük bir tüy sorunu yaşanmaz.

Tüylerinin dönemsel olarak kısaltılması konforunu arttırır. Ev içerisinde çok hareketli değildir ancak oyuncudur. Sizi yormadan şirin tavırları ile biraz ilgi gösterdikten sonra kendine vakit geçirmeyi sever. Sevgi dolu ve yaramaz bir cins olan Pekinez ortalama 12 saat uyur. Aktivite takvimi ve sahiplerinin ilgi düzeyi uyku düzeyini değiştirebilir. Basık burunlu yapıları ile uyurken horlayabilir. Ancak yüksek bir ses çıkarmadıkları için ev halkını rahatsız etmez. Bu sevimli, neşeli ancak bir o kadar akıllı Pekinez köpeği ev ortamına uyum sağlayarak sahiplerine göre hareket etmeye başlar. Derin sevgi bağı ile aile üyelerine inatçılık etmez. Sevildiği sürece uyumludur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply