Morkie Köpek Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Morkie Köpek Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Canis lupus familiaris bilimsel adıyla Morkie türü köpekler, küçük boyutlu sınıfta yer alırlar. Ortalama 30 cm’e kadar uzayan Morkie özellikleri ile evde bakım içi en ideal türlerden biridir. Zeki, enerjik, oyuncu ve eğlenceli tavırlarıyla en çok tercih edilen türlerden biridir.

Morkie Nasıl Bir Irk?

Morkie özellikleri ve mizacı ile küçük köpek sınıfında tercih edilen, apartmanda yaşama uygun türlerden biridir. 4 ila 6 kg civarında olan Morkie’ler, biraz inatçı ve biraz şüphecidirler. Sevimli hareketleri ve şirin yüz ifadesiyle tam bir kucak köpeğidir. Oyuncu yapısıyla gün boyu sizinle oyun oynamaktan keyif alacaktır.

İlgi sever ve sahiplerine karşı sadık olan bu türler hem oyun oynamaktan hem uyumaktan çok keyif alırlar. Havlamaya kısmen yatkın olan Morkieler, genel anlamda sessiz ve dinginlerdir.

Düzenli olarak bakım ve egzersiz ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece sizi yormaz ve evde yaşama uygun hale gelir. Minyatür türler arasında yer alan Morkie türü köpekler, Malta Terrierlerine benzerler.

Morkie Irkı Köpeklerin Davranışları

Morkie mizacıyla, küçük tür köpeklerle genel anlamda benzer özellikler taşır. Orta uzunlukta tüyleri hafif dalgalıdır. Uzun ve sarkık kulaklarıyla oldukça sempatik görünen bu türler, pamuk yumuşaklığında tüyleriyle çok sevimli görünürler.

Morkie’ler;

 • Dikkatli ve akıllı köpeklerdir.
 • Coşkulu ve tedirgin oldukları zaman kulakları dikleşir ve odakları artar.
 • Badem göz yapısıyla Morkie’ler genellikle kahve tonları ve siyah renkli tüylere sahiptirler.
 • Minik burunları tüylerin arasından tüm sevimliğine katkı sağlarken, orta uzunluktaki kuyruklarını salladıklarında daha da sempatikleşirler.

Morkie ırkının tüm bedeni tüylerle kaplı, tipik bir süs köpeğidir. Cesur ve sosyal köpekler olarak genel anlamda dayanıklıdırlar. Eğitimlerde kolay öğrenme gösteren, akıllı ve uyumlu türlerdir.

Morkie Karakter Yapısı

Morkie türü köpeklerin genel davranışları, sahiplenme ve ilgi üzerinedir. Morkie özellikleri ve davranışlarıyla son yıllarda evde beslemek için en çok tercih edilen ırklardan biridir. İtaat eğitimleri, tuvalet eğitimi ve sosyalleştirme eğitimleri verilen Morkiler, diğer insanlar ve diğer türlerle uyumlu olurlar.

Morkie cinsi köpeklerin genel davranış ve karakter özellikleri şöyledir;

 • Sadık, arkadaş canlısı ve sahibini benimseyici,
 • İnatçı ve itaatkar,
 • Cesur ve korumacı davranışlara sahiptirler.
 • Bedenleri küçük olsa da daha iri türlere kafa tutmaktan geri durmazlar.
 • Sahip ve ailelerini korumakta oldukça girişken ve başarılı türlerdir.
 • Dikkatli ve keşfi seven Morkie türleri, iyi gözlemcidirler.

Sevgi, ilgi ve oyun oynamaktan çok keyif alan Morkie türü köpekler, mutluluk ve sevinçlerini çok kolay belli eden türlerdir. Evde çok uzun süre yalnız bırakılmaması gereken bu türler, havlamaya orta seviyede meyillidirler.

Morkie Türü Köpekler Apartmanda Yaşar mı?

Morkie özellikleri ve yatkınlıkları konusunda araştırma yaparak bu cinsi daha çok incelemeniz önerilir. Beslenme programları, bakım özellikleri ve sosyal çevre uyumuyla ilgili bilgiler edinerek, apartman yaşamına uygun hale getirebilirsiniz.

Morkieler;

 • Çocuklarla iyi anlaşırlar ve yaşlılara karşı naziktirler.
 • Oyun oynamayı çok sevdikleri için onlara özel zamanlar yaratmanız gerekir.
 • Enerjileri yükseğe yakın olan bu türlerin, günlük olarak egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.
 • Park ve açık alanlarda koşmak, düzenli yürüyüş yapmak ve top oynamaktan büyük keyif alacaklardır.
 • Tüy bakımını haftada 2- 3 defa olacak şekilde yapmanız, uzun tüylerinin karışmaması için oldukça önemlidir.
 • Sosyalleştirmeyi ilk geldiği andan itibaren yapmanız ve eğitimlerine hemen başlamanız gerekir.
 • Diğer evcil hayvanlar ve diğer insanlarla uyumlu olan ve oyun oynamadıklarında sıkılan canlılardır.

Morkie türlerinin, oyun çağındaki çocuklarla yalnız bırakmamanızda fayda vardır. Küçük oldukları için oyun esnasında zarar görebilirler. Morkieler sıkıldıkları zaman havlama eğilimine girerler. Ayrıca çocuklarla oynadıkları sırada ısırma eğilimine girebilirler.

Morkie Irkının Tarihçesi

Morkie özellikleri, benzer ırk olan Yorkshire türlerine benzer. Maltese Terrier türlerine de benzer özellikler sergileyen Morkie’ler, Kuzey Amerika kökenlidir. Bu iki türün çiftleştirilmesi sonucu üretilen Morkie’ler, AKC- American Kennel Club tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

Bekçi köpeği özellikleri sunan bu küçük ırk, sadık ve alanını koruma özelliğine sahiptir. Tam bir kucak köpeği olan bu ırk, ev ve aile köpeği olarak 90’lı yıllardan bu yana en çok tercih edilen türlerden biridir.

İlk kez köpek sahiplenecek kişiler için önerilen ve bakımı genel anlamda kolay olan bir türdür. Morkilerle bolca eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Beslenmeleri pratik ve sağlık açısından dayanıklı köpeklerdir. Ancak türün yatkın olduğu çeşitli hastalıklar bulunduğu için bu konuda bilgi almanız ve bilinçli şekilde sahiplenmeniz önerilir.

Morkie Irkının Sağlık Bilgileri

Morkie özellikleri ve ırksal olarak yatkınlıklarının yanı sıra sempatisiyle de sevilen evcillerden biridir. Sağlam yapılarıyla küçük bedenleri oldukça dayanıklı olan bu tür, bazı sağlık sorunlarına yatkınlık gösterir. Bir Morkie sahiplenmeden önce mutlaka sağlık durumu ve soyağacını araştırın. Bu cinse görülebilecek olası hastalıklar şöyledir;

 • Ters Hapşırma Hastalığı
 • Trakeal Kollaps
 • Diş Hastalıkları
 • Göz Tansiyonu

Düzenli olarak bakımını yapmanız ve veteriner kontrolünü ihmal etmemeniz önemlidir. Toz ve dış etkenlerden, kötü koku ve havalardan sakınmanız gereken Morkie türü köpeklerin, ağız ve diş bakımını da düzenli olarak yapmanız gerekiyor.

Her ne kadar dayanıklı türler olsalar da aktif ve dinamik oldukları için oyun oynarken eklemlerine zarar verebilirler. Kemikleri zarar görebilir veya küçük bedenleri kalabalıkta ezilebilir, eşyalar arasında sıkışabilirler. Morkie sahipleniyorsanız mutlaka özen göstermeli ve hoplama- zıplama konularında da eğitim vermeniz önerilir.

Yüksek yerlerden zıplamaları gereklidir. Ayaklarında ve tırnaklarında yaralar oluşmaması için her ay 1 defa tırnaklarını kesmeniz gereklidir. Beslenme programınız, veteriner hekimin önerdiği şekilde uygulamalı ve öğün gramlarından fazla besin tüketmeleri önlenmelidir.

Morkie Irkının Bakımı Nasıl Yapılır?

Küçük ve sevimli bir ırkı olarak Morkie cinsi köpeklerin, tüy bakımı sizi yormayacak niteliktedir. Tüyleri orta uzunlukta olmasına rağmen çok fazla tüy dökmeye meyilli cinsler değillerdir. Ancak karışma olmaması için nitelikli şekilde taranmalı ve haftalık bakımları rutin olarak yapılmalıdır.

Derisinin rahatlaması için uzun uçlu taraklar kullanmanız ve ölü tüylerden tamamen kurtulmalarını sağlayabilirsiniz. Morkie cinslerini sık yıkamaya gerek yoktur ve önerilmez. Senede birkaç defa yıkmanız yeterli olacaktır. Hem cilt yapısının sağlıklı kalması hem de minik bedenlerinin hastalanmaması için sık yıkamayınız. Kuru şampuanlar ve köpekler için özel olarak üretilen bakım ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir.

Morke türü köpekler;

 • Enerjileri yüksek türler olduğu için her gün en az 20 dakika egzersiz yaptırmanız gereklidir.
 • Tuvalet ihtiyacı için günlük olarak dışarı çıkarabilir, yürüyüşleri esnasında egzersiz rutinlerini yapabilirsiniz.
 • Morkiler diş hastalıklarına yatkın tüyler olduğu için düzenli olarak ağız bakımını yapmalı ve dişlerini fırçalamalısınız.
 • Burun temizliği ve kulak için bakımlarını periyotları atlamayacak şekilde uygulayınız.
 • Sürekli hareketli ve enerjik türler olduğu için tırnak bakımını sıklıkla yapmanız, onun rahat etmesini sağlayacaktır.

Morkieler, sevecen ve uyumlu türlerdir. Eğitim programlarını ve sosyalleşmelerini sağladığınız sürece tüm ev halkı ile iyi geçinirler. Evinizde yaşayan başka evcil hayvanlar var ise kısa sürede uyum sağlayacak ve onlarla da iyi anlaşacak türlerdir

Yorum (Yok)

Leave a Reply