Minyatür Pinscher Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Minyatür Pinscher Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Minyatür Pinscher türü köpekler, küçük türlerdir. Almanya kökenli bu ırk; Zwergpinscher veya Min Pin olarak nitelendirilir. Uzun yaşayan köpeklerden biri olan minyatürler, ortalama 15 yıla kadar sağlıklı şekilde hayatta kalabilirler. Arkadaş canlısı ve enerjisi yüksek cins olarak, evcil hayvanlar arasında oldukça sık tercih edilmektedirler.

Minyatür Pinscher Nasıl Bir Köpektir?

Akıllı ve duyarlı küçük köpek ırkı olan Minyatür Pinscher Özellikleri, bağımsız ve oldukça aktiftir. Oyun oynamayı çok seven ve sevimlilikleri kadar cana yakınlıklarıyla da bilinen türlerdir. Pinscher türü köpekler;

 • 3,5 ila 5 kg arası dişileri ve 4 ila 5 kg arası erkek türleriyle, küçük boyutlu ırklardır.
 • AKC tarafından resmi olarak tanınan tür genellikle; siyah- bronz, çikolata, kırmızı ve ten renkleri gibi farklı renklerde olabilirler.
 • Erkek Minyatür Pinscher köpeklerde uzunluk 25 ve 30 cm ortalamasında iken dişi minyatürlerde 25 ila 28 cm civarında olur.
 • Egzersiz ihtiyacı orta seviyededir.
 • Oyunculuk özelliği fazla gelişkin ve enerji seviyeleri oldukça yüksektir.
 • Korkusuz, cesur ve havlamaya meyillidirler.
 • Sahiplerini seven ve koruyan bu minikler, daha büyük cinslere karşı korkusuz mücadeleye girme alışkanlığına sahiptirler.

Minyatür Pinscher’lar bekçi köpeği olarak ideal tercihlerdir. Evde beslenme konusunda uygun olan ve apartman yaşamına hızlı uyumlanabilen bu tür, açık alanlarda yaşamaya uygun değildir.

Minyatür Pinscher Gereksinimleri

Minyatür Pinscher türü köpeklerin en temel gereksinimlerinden biri, enerjilerini dengeleyebilecekleri alan ve etkinliklerdir. Oyunculuk yönü fazla olan bu tür, enerjik ve genellikle kıpır kıpırdır. Pinscher’lar;

 • Kısa tüyleriyle dökülmeye meyilli değillerdir ve taranma ihtiyaçları oldukça düşüktür.
 • Eğitimlerde inatçı, şımarık ve söz dinlemez yapıları ön plana çıkabildiği için itaat konusunda biraz yorabilirler.
 • Köpekler ve çocuklarla ortalama seviyelerde iyi anlaşan türü, sosyalleştirilme ihtiyacı vardır.
 • Beslenme konusunda çok fazla yormayan Pinscherlar, çok obur canlılar değillerdir.
 • Kulak, göz, burun ve tırnak bakımlarını düzenli olarak uygulamanız önemlidir.

Soğuğa dayanımları yüksek olmayan ve sıcak havalara karşı çok sevecen olmayan minyatür köpekler, korunma ihtiyacına yüksek ölçüde gereksinim duymazlar. Ancak yürüyüş esnasında dahi diğer türlerle mücadeleye girebilir davranışları nedeniyle tasmasız gezdirmemeniz ve denetimde tutmanızda fayda vardır.

Minyatür Pinscher Davranışları ve Mizacı

Minyatür Pinscher türü küçük köpekler, oyuncu ve sevecenlerdir. Minik bir tilki veya minik bir ceylan arasındaki görüntüleriyle, eğlenceli ve cesur köpekler olarak bilinirler. Sahiplerine ve birlikte yaşadıkları ailelerine karşı son derece sevecen ve sahiplenici olan bu cins köpekler, diğer evcillerle de iyi anlaşabilirler. Çok iri ve tehlikeli olmadıkları sürece.

Minyatür Pinscher’lar;

 • Doberman türüne benzerlikleriyle bilinir ve davranış olarak da benzer nitelikler görülür.
 • Evde yalnız kalmaktan sıkılan ve buna çok alışık olmayan türlerdir.
 • Uzun süreli yalnız, ilgisiz ve eğlencesiz bırakmamakta fayda vardır.
 • Pinscherlar, sıkıldıkları, korktukları ve tedirgin oldukları zaman havlamaya daha çok eğilimli hale gelirler.
 • Duygusal yönleri gelişkin olduğu için onlara karşı nazik olunması gereklidir. Davranış değiştirebilir ve eşyalara zarar verebilir türlerdir.
 • Diğer ırklar ve ziyaretçilerle çok uyumlu oldukları söylenemez.
 • Çocuklara karşı da çok sempatik değillerdir. Oyun çağında olan küçük çocuklarla Pinscherları yalnız bırakmayınız. Minik oldukları için zarar görebilirler.
 • Enerji dengelemesi için egzersiz ihtiyaçlarını günlük olarak karşılamanız gerekir.

Bekçi köpekleri olarak kullanılan ve bu yönde başarılı olan türler, aileden birini lider olarak görür ve itaat ederler.

Minyatür Pinscher Fiziksel Oranları Nasıldır?

Minyatür Pinscher türü köpekler, ortalama 3,5 ila 4,5 kg arasında olurlar. Uzunlukları 25 ila 33 cm civarına ulaşabilirler. Kucak köpekleri veya çanta köpekleri olarak sevilen, tercih edilen bu türler, doğru ve dengeli beslenmelidirler. Zira minik bedenleri genel olarak kilo almaya yatkındır.

Almanya kökenine sahip olan minyatür sınıf Pinscher’lar, çok eski tarihlerden bu yana tanınırlar. 1600 yılları sonrasında popüler olarak farklı kıtalarda da tanınan ırk, Dachshund, Alman Pinscher, Manchester Terrier ve İtalyan Greyhound ırklarının melezleştirilmesiyle üretilmişlerdir.

Minik yapılarıyla küçük aralıklara girebilen, sivri kulakları ve keskin koku alma yönleriyle haşerelerin avlanmasında kullanılan türlerdir. İlk olarak 1919 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülerek, American Kennel Club tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Minyatür Pinscher Bir Batında Kaç Yavru Doğurur?

Minyatür Pinscher ırkı, en az iki yavru dünyaya getirir. Bir batında en fazla 6’ya kadar yavrulama yaparlar. Doğumda dünyaya gelen yavruların sayısı, dişi köpeğin genel sağlık durumuyla alakalıdır. Pinscherınız gebeyse, veterinere danışarak özel beslenme programı, vitamin ve mineraller ile ek takviyeler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Enerjileri ve oyunculukları yüksek olan minyatür köpekler, uyumayı da çok severler. Kucak köpekliği konusunda başarılı bu ırk, en çok sahiplerinin kucağında rahat şekilde uyur. Minyatür Pinscher türlerinin safkanlıkları konusundan bilgi almanız ve bir pinscher sahiplenirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda inceleme yapmanızı öneririz. Soyağacı, anne ve babası ile diğer yavrulara göre genel sağlık durumlarını inceleyebilirsiniz.

Minyatür Pinscher Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Minyatür Pinscher tüyleri kısa ve çok dökülmez niteliktedir. Zaten küçük oldukları için bakımı için özel zaman ayırmanıza gerek olmaz. Pinscher türü köpekleri, kıs uçlu ve orta sertlikte fırçalarla tarayabilirsiniz. Ölü tüyleri kolay atılacak ve yenileri daha sağlıklı ve parlak çıkacaktır.

Derilerinin rahatlaması için de haftada 1- 2 defa bu bakımı yapmanız önerilir. Toz ve kirlerden arındırmak için ıslak bez yordamıyla temizlemeniz, sık sık yıkamanıza gerek kalmaması açısından önemlidir. Bu sevimli ırk;

 • Çok dinamik ve enerjik olduğu için tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir.
 • Yumuşak fırçalarla baş ve gövde kısmını haftalık periyotlarla tarayınız.
 • Kulak ve burun temizliğini düzenli yapmanız gerekir.
 • Göz enfeksiyonlarına karşı düzenli olarak bakım yapmanız önerilir.

Beslenmesi için ay ve yaşına göre kuru mama vermeniz gerekir. Daima temiz su kabı ve tam öğünlerinde, yemesi gereken miktar kadar hazırlanmış mama kabını sürekli temiz tutmanız gerekir.

Eğitim aşamalarında ikramlar ve ödüller verdiğiniz zaman, öğünlerini iyi ayarlamanız ve aşırı kilo almalarını önlemeniz gerekir.

Minyatür Pinscher Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Minyatür Pinscher türü köpekler genel anlamda itaat etmeye meyillidirler ve ancak bu konuda biraz isteksiz olabilirler. Yavruluk dönemlerinden itibaren eğitimleri verilmesi gereken bu türler, eve geldikleri andan itibaren disiplinli şekilde eğitilmelidirler.

Minyatür Pinscher’ların sosyalleştirilmeleri ilk aylarından itibaren sağlanmalıdır. Aile bireylerine, ziyaretçilere ve diğer canlılara karşı iletişim ve sosyalleşme etkilerini uygulamanız çok önemlidir. Çoğu zaman oyuncu yapıları ve çoğu zaman bağımsız hareket etme halleriyle, eğitimleri oyuna çevirmeye çalışabilirler.

Minik bedenleri gibi hassas ve nazik oldukları için eğitimlerde sert komutlar yerine, sevgi ve otoriter karışımı davranışlarla onu yönlendirmeniz daha ideal olacaktır. Bir Pinscher’ın eğitimi, yeni geldiği her zaman ve her yaşta verilebilir. Ancak tuvalet eğitimine ilk andan itibaren başlamanız çok önemlidir.

İster evde küçük bir alanda ister dışarıda tuvalet eğitimi verin, saatlerin düzenli olması ve bu çalışmada düzenli olmak gerekecektir. Sevimli suratları ve enerjik halleriyle bir minyatür pinscher sahiplendiğinizden oldukça mutlu olabilir ve onunla çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz

 

Yorum (Yok)

Leave a Reply