Menşei Uruguay Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Uruguay Olan Köpekler

Menşei Uruguay olan köpekler sadece ülkede yetişen yerli ırktır. Avlanma, savunma, bekçilik, koruma köpeği olarak çeşitli alanlarda kullanılan orta veya büyük boyutta köpeklerdir.

Uruguay, Güney Amerika’da güney kesimde yer alan ülkelerdendir. Çoğunlukla plajları, eti, futbolu gibi özellikleriyle ön plandadır. Fakat ülke kendine ait köpek ırkıyla da dikkat çeker. Irk sadık, dayanıklı, koruma içgüdüsü yüksek Cimarron Uruguayo’ dur. Cins, anavatanından oldukça popülerdir. Creole Cimarron, Cerro Largo Dog, Uruguayan Mastiff vb. değişik isimlerle tanınır. Tarih boyunca koruma, av, bekçi köpeği olarak kullanılan bu ırktan başka yerli cins bulunmamaktadır.

Uruguay Köpeği Tarihi Kökeni

Menşei Uruguay olan köpekler listesinde bir isim vardır. Cimarron Uruguayo, günümüzde ordunun maskotudur. Özellikleriyle ilgi toplayan çevik dostumuz 17. Yüzyıldan beri hayattadır. Portekizli sömürgecilerin ülkeye getirdiği Molosser vahşi köpeklerinin soyun gelmektedirler.

Avlanma, bekçilik, sığır sürülerini koruma görevlerinde kullanılan işçi köpeklerdir. Tarihi kökenleri hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yetersiz kayıtla sebebiyle farklı teorilerle anlatılmaktadırlar. Kristof Kolomb‘ un keşifleri sırasında yanında olan köpeklerinin soyunda geldiği de kabul edilir.

Yüzyıllarca vahşi hayat sürmüşlerdir, Uruguay’ ın Cerre Largo Bölgesi doğal yaşam bölgeleridir. Doğaya terk edilen köpeklerden hayatta kalmayı başaranlardır. Güçlü yapıları ve avlanma becerileri tehlikeli ortamda yaşamalarını sağlamıştır.

Zaman içinde evcilleştirilen Menşei Uruguay olan köpekler bekçilik görevinde kullanıldı. 18. yüzyılda sürülere saldırmaları sebebiyle hükümet tarafından avlanmalarına izin verilmiştir. Hatta avcılar öldürdükleri her köpekte ödül almıştır.

Cesareti ila hayatta kalma mücadelesi, onu ulusal simgeye dönüştürmüştür. Böyle Uruguay ordusunun maskotu olmuştur. Uruguay Kennel Club’ un çalışmalarıyla tanınmıştır. 2006 senesinde Uluslararası Köpek Federasyonu geçici olarak tanımıştır, kesin tanıma ise 2017 yılındadır.

Bugün popülaritesi artan güçlü dostumuz evlerde beslenmektedir. Özgür ruhu nedeniyle ilk defa köpek sahipleneceklere göre değildir. Üzerlerinde mutlak otorite kuracak, deneyimli sahipleri olmalıdır.

Menşei Uruguay Olan Köpekler

Uruguay Köpeklerinin Özellikleri

Kuvvetli fiziki yapılarının yanında kişilik, mizaç özellikleri ilgi çekmelerinde önemli rol oynar. Hayvanın özelliklerinden bazıları;

  • Savaşçı soydan gelen ırk asla kucak köpeği olmamıştır.
  • Kaslı, büyük, kompakt görünümleri Mastiff türü köpekleri yansıtır.
  • Görüntüsü ve heybetli yapısı sebebiyle savaşlarda kullanılmışlardır.
  • Yetişkin köpeğin boyutları erkeklerde 60-65 cm, dişilerde 58 cm kadardır.
  • Cesur köpekler aynı zamanda sahiplerine aşırı bağlanır.

Yukardakiler bilinen tek Menşei Uruguay olan köpekler olan Cimarron Uruguayo’ nun özellikleridir. Yapıları gereği bahçeli evlerde yaşamaya uygundurlar. Fazlasıyla zekidirler bu yüzden yavruyken eğitilmeleri kontrol edilmelerini sağlar.

Sosyalleştirme yaşamazlarsa yetişkinlikte saldırgan kişiliğe bürünürler. Liderlik özellikleri baskılanmazsa evinizin yönetimini ele geçirebilirler. Çocukların yaşadığı evlerde doğru seçim değildirler. Daha çok çiftlik evlerinde, geniş alanlara sahip yerlerde yaşarlar.

Yalnız kalmayı sever ama ırkın sosyalleşmemesi hırçınlaşmasında etkilidir. Kaslı vücut yapısıyla ödüllü savaşçılardır. Genelde sessiz kalırlar ancak tehdit hissettiklerinde havlar. Kulakları damla biçiminde ve küçüktür. Koyu tarçın, kahverengi, siyah kürk renkleri mevcuttur.

Gözleri de sarı, kehribar, kahverengi olabilir. Pürüzsüz, kısa tüyleri bulunur ve tüy dökme sorunu minimumdur. Kürklerinin kısalığı ila sıkı derileri cilt sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Kuvvetli ırklardan biri olan Creole Cimarron 10-14 yıl yaşayabilir. Menşei Uruguay olan köpekler düzgün bakımla ömürleri 20 yıla kadar uzayabilir.

Uruguay Köpekleri Bakımı

Hangi ırk olursa olsun köpek sahiplenme sorumluluk almayı gerektir. Sadece yanınızda tutarak veya arada severek onlara bakmış olmazsınız. Evinize bir arkadaş alıyorsanız tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Banyo, sağlık, tüy temizliği dahil bütün bakımlarının yapmalısınız. Kendiniz yapamıyorsanız yardım almalısınız.

Kürk bakımları yapısı nedeniyle kolaydır. Kısa tüylerini zorlanmadan temizleyebilirsiniz. Fakat karakteri bakımının meşakkatli olmasına sebeptir. Bunun için yavru sahiplenilmesi ve eğitimine özen gösterilmesi gerekiyor.

Tüylerini hafta 1 fırçalamanız yeterlidir. Tırnak, kulak içi, pati kontrollerini haftalık yapmalısınız. Bakım rutinini yavruluk döneminden itibaren uygularsanız zorluk yaşamazsınız.

Menşei Uruguay olan köpekler yaş, ebat, kilo, sağlık durumlarına göre beslenmelidir. Damak tatlarına ve doğalarına uygun yiyecekler tüketmeleri sağlanmalıdır. Yavru iken ayrı yetişkin ila yaşlılık dönemlerinden ayrı beslenme düzeni takip edilmelidir.

Kaliteli, besleyici mamaları kullanmalısınız. Mama kaplarını doldurma yerine düzenli öğünler şeklinde vermelisiniz. Dostunuzun enerji seviyesine ve metabolizmasına bakarak öğünleri ayarlamalısınız.

Gereğinden fazla veya az beslemeleri hastalanma nedenidir. İhtiyacından azını verseniz yetersiz beslenme yüzünde ciddi sağlık sorunları yaşar. Fazla besler, egzersizlerini aksatırsanız obezite problemi yaşarlar.

Beslenme düzenleri, hangi mamayı kullanmanız gerektiğini veterinerlere sorabilirsiniz. Bakımlarının en önemli parçası olan sağlık kontrollerini atlamamalısınız. Aşılarını takip etmeli, rahatsızlandıklarında profesyonel yardım almalısınız.

Menşei Uruguay Olan Köpekler; Eğitim

Köpeklerin bakımını kolaylaştıran, ev yaşamına uyum sağlamalarına yardım eden eğitilmeleridir. Eğitim ırkların karakterlerine göre zor veya kolaydır. Bağımsız mizacı olan, alfa Menşei Uruguay olan köpekler eğitimde biraz zorlayıcıdır.

Arkadaşınızı evinize geldiği anda eğitmeye başlamalısınız. Yavru veya yetişkin olması fark etmez. Yeni ortamına uyum sağlayabilmesi için temel eğitimleri alması gerekiyor. Keskin zekaları hızlı öğrenmelerini sağlıyor. Ancak inatçı doğaları sizi uğraştırır.

Cimarron Uruguayo eğitiminde önceliğiniz patronun kim olduğunu göstermedir. Doğasında liderlik olduğundan size itaat etmek istemez. Kontrol altına almayı başarmadan eğitimlerden olumlu sonuç alamazsınız.

Genelde emirleri dinleme yerine kendi istediklerini yaparlar. Eğitimle beraber sosyalleşme, dostunuzun mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlamaktadır. Özellikle sosyalizasyon değişen durumlara adaptasyonların kolaylaştıran etkendir.

Aile bireylerine ya da etraftaki diğer insanlara toleranslı olmalarını sağlar. Çoğunlukla aileden bir kişiyi seçip ona bağlanırlar. Bağlandıkları kişi genellikle en otoriter olandır. Tuvalet, koruma, temel veya ileri itaat eğitimleri alabilirler. Eğitimin başarısı için ödüllendirme tekniği kullanılır.

Eğlenceli hale getirilen eğitimlerde sıkılmadan devam ederler. Seanslar kısa tutulmalı, değişik aktivitelerle renklendirilmelidir. Aksi halde tüylü dostunuzun dikkati dağılır. Sık tekrarlar, ödül mamaları yahut başarı sonrası sevgi sözcüğü öğrenmelerine etki eder.

Uruguay Köpekleri Sağlığı

Soyları itibarıyla dayanıklı köpeklerdir. Vahşi doğada uzun süre avlanarak yaşamalarından dolayı zor şartlara dayanıklıdırlar. Dirençli olmaları hastalanmadıkları anlamına gelmiyor.  Bazı sağlık sorunlarına karşı zayıflar, yaşadıkları rahatsızlıklar arasında mide, kas, göz benzeri problemler var.

Irkın mustarip olduğu rahatsızlıklardan birisi göz kapağı problemidir. Ektropion yani göz kapağının dışa dönmesi görülür. Durum, korneanın kurumasına neden olur. Hayvanın kirpiği göz yüzeyine batabilir.

Kalça displazisi, hemen her cinste görülen hastalıklardandır. Kalça kemine oturmayan uyluk kemiği sorunudur. Kalıtsal olmasının yanında semptom göstermeyebilir. Doğuştan gelen hastalık iler ki yaşlarda köpeğinizin aksaması gibi durumlarda fark edilmektedir.

Menşei Uruguay olan köpekler cilt sorunları da yaşamaktadır. Dermatit, mantar, deri iltihapları, uyuz benzeri hastalıklar görülür. Yaşam şartlarının kötülüğü, beslenme yetersizliği, temizliğin yapılmaması hastalıklara sebeptir.

Tüm bunların yanında ırk bahsedilen rahatsızlıklara genetik açıdan yatkındır. Bunun için düzeli şekilde sağlık kontrolünden geçirilmeleri gerekir. Sahiplenirken sağlık karnesini almalısınız. Şeceresi kaydedilen köpekleri sahiplenmelisiniz.

Yatkın oldukları diğer hastalık Gastrik Torsiyon’ dur. Derin ve büyük göğüslü köpeklerde görülen rahatsızlık hayati tehlike yaratır. Günde bir öğün beslenen, yemeklerini hızlı yiyen, beslenme sonrasında bolca su içen hayvanlarda ortaya çıkar.

Yemek arkasından egzersiz yapan arkadaşınızda yaşayabilir. Midenin gaz nedeniyle bükülmesi köpeğinizin şoka girmesine sebep olmaktadır. Acil tıbbi müdahale şarttır, Belirtileri aşırı tükürme, karın ağrısı, boş öğürme, huzursuzluk şeklindedir. Kalp atışında hızlanma varsa hemen veterinere götürmelisiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply