Menşei Kanada Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei Kanada Olan Köpekler

Menşei Kanada olan köpekler analiz edildiği zaman özellikle zorlu koşullara dayanıklılıkları ile ön plana çıktıkları anlaşılıyor. Kanada ırklarını yakından tanımak ister misiniz? Yanıtınız evet ise okumayı sürdürün!

Menşei Kanada olan köpekler beden anatomilerinin dayanıklılığı ile fark yaratmaktadır. Bu ırkların soğuk bölgelere alışkın olmaları nedeni ile çok sıcak iklimlerde yaşamlarını sürdürmenin onların genel beden yapıları için olumsuz etkileri olabileceğini de belirtmek gerekiyor. Sahiplenme aşamasında sizin yaşadığınız iklim ile sahiplendiğiniz köpeğin alışkın olduğu iklimin en azından temel benzerlikleri içermesine dikkat edilmelidir. Menşei Kanada olan köpeklerin sahiplenme sıklığının bu denli yüksek olması onların ailelerine bağlılığı ve göreve adanmışlıklarıdır.

Labrador Retriever

Menşei Kanada olan köpekler arasında en bilinen seçeneklerin başında Labrador Retriever gelmektedir. Sevimli yapısı ile geniş aileler için en sevilen seçenekler arasında yerini almaktadır. Bedensel olarak oldukça aktiftir. Arkadaş canlısı olduğu için yeni ortamlara ve yeni insanlara ayak uydurma konusunda asla zorluk çekmeyecektir. Çocuklarla anlaşmada çok başarılıdır. Çocuklu ailelerin en severek tercih ettikleri köpek ırkları arasında yerini almaktadır. Farklı hayvanlarla kolaylıkla anlaşabilir. Bir evde tek köpek olması gibi zorunluluklar mevcut değildir.

Menşei Kanada olan köpekler kategorisinde tüy sorunu yaşayan ırklardandır. Bu nedenle uzun vadede hanenizde tüyler görmenin sizin için sorun oluşturacağını düşünüyorsanız bu ırktan uzak durmalısınız. Her ne kadar sevimli olsa da bakım sorumluluğu yüksek seçenekler arasındadır. Köpeklerin bakımına dair sorun yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alınmalı, düzenli olarak veteriner kontrollerine gidilmeli ve günlük bakım rutinlerinde tüy tarama aşaması ihmal edilmemelidir. Kanada’ya has ırkın dünyanın farklı coğrafyalarında da severek bakıldığı görülmektedir. Köpeğin ırkının özellikle Dünya Savaşları zamanında sorun ile karşılaştığı görülse de daha sonrasında koruma altına alınması için resmi makamlar gerekli hamleleri yapmıştır.

Newfoundland

Menşei Kanada olan köpekler incelenirken sahibine sadakat denildiği zaman akla gelen seçeneklerin başında Newfoundland gelmektedir. Bu ırka dair bilinmesi gereken detaylardan bazıları şunlardır;

  • Oldukça sabırlı köpek ırkıdır. Özellikle uzun eğitimlerde dahi sabrını muhafaza edebilir. Odaklanma kabiliyeti yüksektir. Dikkatini alana yoğunlaştırabilir.
  • Yüzme yeteneği de gelişmiştir. Su kenarlarında görev almasında herhangi sakınca olmayacaktır. Hatta yeterli eğitimi alması durumunda su bölgelerinde yapılan kuş avlarında dahi görev alabilmektedir.
  • Kürkü suya dayanıklıdır. Suyla temas etmesi sonrasında derisinin altına soğuk geçirmeyeceği için sağlık sorunlarına sebebiyet vermemektedir.
  • 1860 senesinden bu yana ırkın korunması için gerekli olan önlemler alınmıştır. Irkın kaydedilmesi ve özelliklerinin muhafaza altına alınması adına Kanada büyük çaba sarf etmektedir.

Menşei Kanada olan köpekler kategorisinde incelemeler yapıldığı zaman sorun yaşamadan uyum sürecinin tamamlanması için köpeklerin doğal yaşam alanları ile sizin ailenizin yaşam koşullarının uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ailenin özellikle tüy sağlığı konusunda çok ani şekilde hızlı dökülmelerin meydana geldiğini fark etmeleri durumunda anında veterinere durumu iletmeleri gerekmektedir. Sizin oluşturduğunuz beslenme düzeninden kaynaklanan sorunlar tüylerde ani dökülmelere neden olabilir. Merak etmeyin bu durum çözümsüz değildir. Veteriner tarafından gerekli tedbirler alınarak sorunun büyük ölçüde ortadan kaldırılması sağlanır. Mevsim geçişlerinde de dökülmeler yaşanabilmektedir. Köpeğin alışkın olduğu ısı seviyesinin üzerinde olan ülkelerde bakılması tüy döküm oranını artırabilmektedir.

Menşei Kanada Olan Köpekler

Canadian Eskimo

Menşei Kanada olan köpekler analiz edilirken atiklik ve çeviklik bağlamında rakip tanımayan seçeneklerin başında Canadian Eskimo gelir. Bahsettiğimiz diğer ırklara göre daha ufak boyutludur. Aktif ve çevik yapısı ile fark yaratmaktadır. Özgürlüğüne çok düşkündür. Kendini sınırlanmış hissettiği zaman normal koşullarda karakterinin bir parçası olmasa dahi daha sinirli ruh haline bürünebilmektedir. Ailesine sadık olsa da belirli yaşam koşulları altında özgürlüğünün kesinlikle sağlanması gerekmektedir. Apartmanlarda bakıldığı zaman köpeklerin genel sağlık durumu sorunla karşılaşmasa dahi psikolojik olarak açık alana erişimi olan köpeklere göre daha gergin yapıda olduklarını ifade etmek gerekir.

Çok cesurdur, benimsediği ailesi için kendini kolaylıkla riske atabilmektedir. Hanesinde normalin dışında hareketlilik olduğu zaman bunu anında fark eder. Hanelerde bir koruma köpeği olarak kullanılabilmektedir. Tabi ki belirli eğitimlerden geçirildikten sonra farklı alanlarda kullanılabilir. Eğitilebilirliği, zekası oldukça dikkat çeken ırklar arasındadır. Eğitim adımında asla şiddet uygulanmamalıdır. Normal koşullarda eğitime gönüllü olacak köpeğin dahi sürece karşı isteksiz hale gelmesine neden olur. Daha sonraki süreçte de köpeklerin şiddete meylinin artmasına neden olur.

Nova Scotia Duck Tolling

Nova Scotia Duck Tolling dışa dönük köpek ırklarındandır. Yanında insan bulunmasından onunla ilişki kurmaktan çok hoşlanır. Yalnız kaldığı ortamlar ona göre değildir. Uzun süre yalnız bırakıldığı zaman içe dönük ruh haline bürünebilmektedir. Özellikle av sırasında sessiz, atik tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Çevresinde meydana gelen tüm değişikliklerden sadece anlık olarak haberdar olabilir farkına varabilir. Kulakları ve burnu çok hassastır. Çevresinde yaşanan sorunları anında fark edebilmesi adına bu tür özellikler çok büyük önem arz eder. 1980 senesinde ırkın temel özellikleri tanınmış ve kaydedilmiştir. Türlerin koruma altına alınması adına kontrolsüz türler arası çiftleşme de engellenmektedir.

Irkın korunması adına geniş çaplı kampanyalar düzenlenmiştir. Oldukça yüksek enerjisi vardır. Kendine verilen görevin yerine getirilmesi için isteklidir. Sahibinin onayını ve ödülünü almak için çaba sarf eder. Gün içerisinde yüksek oranda egzersiz yapma ihtiyacı olacaktır. Bu gerekçeyle uzun süre kapalı alanlarda bakılmasının köpeğin psikolojisini olumsuz yönde etkileme olasılığı bulunmaktadır. Irkın tüylerinin çift katlı olması soğuğa karşı ona büyük dayanıklılık sunar. Algı kapasitesi, eğitilebilirliği yüksek hayvanlardandır.

Kanada Menşeli Köpeklerin Sağlık Kontrolleri

Menşei Kanada olan köpekler sağlık durumlarında herhangi sorun olsun ya da olmasın düzenli sağlık kontrollerinden geçirilmelidir. Özellikle büyüme – gelişme aşamasında hayvanların beklenen beden ölçülerine erişip erişemediğine dair bilgi sahibi olunmalıdır. Eğer standartların altında kalmışsa beslenmesine ya da bulunduğu ortama ilişkin bazı sorunların da söz konusu olabileceğini eklemek gerekmektedir.

Sağlık kontrollerine dair sorun yaşanmaması adına dikkat edilmesi gereken hususların başında belirli rutinlerle uygulanması gelmektedir. Belirli rutinlerle uygulandığı zaman ancak hastalıkların hayvan bedeninde yayılmadan tespit edilmesine olanak tanınır. Veteriner kontrollerinin yanı sıra aşı takvimine de ayrıca dikkat edilmelidir. Bağlı bulunulan ülkenin hayvanlara gerekli kıldığı aşıların uygulanması ve daha sonra da karneye eklenmesi gerekmektedir.

Kanada Irklarında Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüy bakımının düzenli aralıklarla tarama işlemlerini içerisinde bulundurması gerekmektedir. Bu ırkların tüy yapılarının genel olarak hayvanları soğuktan koruma özelliği olduğu için evde bakım sebebiyle çok kısa boyda kestirilmemesi gerekiyor. Bakım sırasında sorun yaşayan kişilerin özellikle hayvanın tüy dökülme sıklığına dair gerekli verilere sahip olduktan sonra sahiplenme adımını gerçekleştirmesi gerekir. Genel bakım adımlarının bir diğer parçası da pati ve kulaklar ile alakalıdır.

Kulakların içerisinde herhangi bir kötü kokunun gelmesi ya da ağız içerisinde kötü kokunun olması hayvanda iltihaplanmanın işareti olabilir. Bu iltihaplanmanın önüne geçilmesi için gerekli tetkikler uzmanlarca yapılmalıdır. Patilerin de belirli periyotlar ile kontrol edilmesi gerekmektedir Patilerde yarık ya da çatlak olması durumunda köpeklerin yürümelerinde ve günlük aktivitelerinde sorunlar yaşanabilmektedir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply