Menşei İsveç Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei İsveç Olan Köpekler

Menşei İsveç olan köpekler görev bilinci, sadakat duygusu, haneye olan korumacı tavrı ile dikkat çekiyor. Irkları yakından tanımak isterseniz yazımızı okumaya devam edin!

Menşei İsveç olan köpekler özellikle dayanıklılıkları ile ön plana çıkmaktadır. Zorlu coğrafyalarda varlık göstermeye alışkın ırk olduğu için sorun yaşamadan adaptasyon sağlayabilmektedir. Özellikle coğrafi koşullar bakımından zorlu ve soğuk alanlarda yaşamını kolaylıkla sürdürebilmektedir. Çok sıcak iklimlere uyum sağlama konusunda ise büyük aksaklık yaşanabilmektedir. Sahiplenilecek ırkın kişilerin yaşadığı iklim özellikleriyle uyum sağlayabilecek durumda olması gerekiyor. Sahiplenme öncesi ırkların özelliklerine dair bilgi sahibi olmak belirtilen gerekçeyle çok önemlidir.

Hamiltonstövare

Koku duyusu oldukça gelişmiş olan ırklar arasında yerini almaktadır. Eklem sağlığının çok kuvvetli olması av sırasında aktif görev almasını beraberinde getirmektedir. Komutların algılanmasını kolaylaştıran keskin zekası vardır. Özellikle köpeklerin odaklanma kabiliyeti bakımından oldukça üst seviyede olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Köpeklerin koku duyusunun gelişmesi için özel eğitimler verilebilmektedir. Zaman zaman eğitim konusunda inatçılık sergileyebilmektedir. İnatçılık sergileyebildiği için kişilerin profesyonel eğitim desteği alması daha yararlı olabilir.

Tüyleri kısadır, oldukça parlak göz alıcıdır. Tüylerin sağlığına dair sorun yaşanması köpeklerin beslenme düzenine dair bazı sorunlar yaşandığını yansıtan unsurlardandır. Dengeli beslenme düzeninin bulunmaması durumunda tüylerde beklenmedik şekilde dökülmeler yaşanabilmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için beslenme düzenine dair daha dengeli liste hazırlanmalıdır. Kilo dengesi korunmalıdır. Egzersiz düzeni de en az beslenme süreci kadar büyük ehemmiyet sahibidir. Ortalama kilosu 60 kg seviyesine kadar çıkabilmektedir. İştahı oldukça açık ırklardandır.

Tazı grubunda yer almaktadır. Av sahalarında vurulan hayvanın yakalanmasına dair özel içgüdülere sahiptir. Tazı grubunun diğer üyelerinde olduğu gibi özgürlüklerinin kısıtlanması durumunda olumlu tepki ortaya koymayacaktır. Uzun süre baskı altında kalması durumunda köpeklerin sakinleşmeye, dinginleşmeye ilişkin sorun yaşayabildiği bilinmektedir. Apartman için uygun ırklardan değildir. Genel olarak açık alana erişimi bulunan evlerden yana tercih kullanılmalıdır. Tazı grubu kendine verilen görevin farklı ırklar ile paylaşılması ve belirli alanda birkaç hayvanın beraber bulunmasından çok hoşlanmamaktadır. Fakat gereklilik söz konusu ise daha uyumlu bir hayvan olması yolunda gerekli eğitimler verilebilir. Uzman eğiticiler köpeklerin konu hakkında büyük oranda yol kat etmelerini sağlayabilmektedir.

Menşei İsveç Olan Köpekler

Jämthund

Jämthund görsel özellikleri ile fark yaratırken heybetli görüntüsü ile de koruma sağlamaktadır. Ailesini sahiplenirken bir diğer yandan da bağımsızlığından ödün vermez. Boyu 65 santime kadar uzayabilmektedir. Soğuklardan koruyan, ona oldukça sevimli bir görünüm kazandıran kürke sahiptir. Harika duruşu, atletik fiziği ile ani şekilde harekete geçme konusunda asla zorluk yaşamayacaktır. Hareket kabiliyetine dair sorun yaşanmaması için kilo sınırının maksimum seviye 30 kilograma kadar ulaşması gerekli görülmektedir. Bu aşamada yapılan incelemelere göz atıldığında ortalama yaşam uzunluğunun 15 seneye kadar çıkabildiği bilinmektedir. Tabii ki güzel bir bakım ile yaşam uzunluğunun daha da geniş bir hale getirilmesi mümkün olabilmektedir.

Açık alanda bulunmaktan çok hoşlanır. Asla apartman köpeği değildir. Öncelikli olarak havlama seviyesi çok yüksektir. Apartmanda bakılması durumunda hayvan havladığı zaman komşuların rahatsız olması gibi sorunların gün yüzüne çıkması mümkündür. Bunun yanı sıra egzersiz ihtiyacı çok yüksek olan ırklardandır. Egzersiz alanlarının yeterli olmaması durumunda aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu durum eklemlerde sorunlara ve hızlı kilo alımlarına kadar ulaşabilmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için düzenli aralıklar ile sağlık durumunun kontrol edilmesi ve spor rutinlerinin köpeğin ihtiyacına uygun belirlenmesi lazımdır.

Drever

Menşei İsveç olan köpekler kategorisinin en bilinen ve ailenin parçası olma konusunda en başarılı alternatiflerindendir.

  • Kilosu 16 kg seviyesine kadar çıkabilmektedir. Beslenme dengesinin özenle takip edilmesi lazımdır. Özellikle genel sağlığını koruyacak bulunan değerli yağlardan zengin olan mama seçeneklerinin tercih edilmesi çok büyük önem arz eder.
  • Boyu ortalama 38-40 santimdir. Kısıtlı alanlarda kalması durumunda sıkılganlık gösterebilmektedir. Aparmanda yaşam için boyut bakımından uygun olduğu düşünülse de beraberinde birçok sorumluluğu getireceğini ve spor düzeninin eksiksiz oluşturulmasının çok önemli olduğunu belirtmeliyiz.
  • Irkın eğitim alabilirlik konusunda kategorisinin en öne çıkan köpeklerinden biri olduğu görülüyor. Algılarının oldukça açık olması ırkın verilen komutları yerine getirme sürecini de daha kolay bir hale getirmektedir.
  • Tüyleri kısadır. Genelde siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç rengi içerisinde barındırmaktadır. Tüy özelliklerine bakıldığı zaman kısa olduğu ve orta seviyede döküldüğü anlaşılmaktadır. Belirli aralıklar ile tarama rutinlerinin yerine getirilmesi sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Menşei İsveç olan köpekler düzenli sağlık kontrollerinden uzak tutulmamalıdır. Sahiplenen kişinin ırkın hassasiyetlerinin farkında olarak süreci yönlendirmesi gerekmektedir. Drever bel eklemlerine dair sorun yaşayabilmektedir. Düzenli veteriner kontrollerinin yerine getirilmesi bu nedenle çok önemlidir. Ayrıca çok yüksek kilolara ulaşması durumunda eklemler üzerinde bulunan baskının yüksek seviyeye çıkması hareket kabiliyetini de sınırlayabilmektedir.

Norrbottenspets

Menşei İsveç olan köpekler analiz edilirken Norrbottenspets ailesine düşkünlüğü ve temel komutları kavrama yeteneği ile ön plana çıkıyor. Özellikle boyutunun küçük olması nedeni ile apartmanda bakmaya en uygun ırklar arasında yerini almaktadır. Küçük ırk olması onun zerinde yerine getirmeniz gereken sorumlulukların sınırlı olduğu manasına gelmez. Mevsim geçişlerinde tüy dökme sorunu yaşanabilmektedir.

Menşei İsveç olan köpekler kategorisinin genelinde bu sorun mevcuttur. Fakat düzenli taramalar ve tüy kalitesini destekleyecek beslenme alışkanlıkları ile minimum seviyeye indirilmesi de mümkün kılınmaktadır. Menşei İsveç olan köpekler özellikle avcılık alanında çok büyük destek sunmaktadır. Hedefin yakalanmasına dair sorun yaşamadan erişim adımının tamamlanması, ava zarar verilmeden kişiye ulaştırılmasında belki de en başarılı hayvanlardandır. Hedefe odaklanma ve konsantrasyon denildiği zaman Norrbottenspets dahil olduğu haneye sevgi katacaktır.

Av sürecinde Avrupa’nın özellikle geleneksel kodlarında bulunan bu aktivitede yetenek sahibi olmasının dışında diğer köpekler ile sevgi dolu arkadaşlık kurabilmeye dair de büyük performans sergileyebilmektedir. Ortalama 15 kilograma kadar çıkabilen ağırlığı onun atik ve çevikliğini desteklemektedir. Av sırasında küçük bedeniyle çok hızlı müdahale edebilmektedir. Konsantrasyonundan beden özelliklerine kadar adeta av için yaratılmıştır.

İsveç Köpek Irklarının Aile Bağları

Menşei İsveç olan köpekler aile bağları konusunda sadakate en yüksek önem veren seçenekler arasında bulunmaktadır. Aileye düşkünlük denildiği zaman akla ilk gelen seçeneklerdendir. Özellikle köpeklerin sağlamış olduğu yüksek bağlılığın ailede de ilgi ver sevgi ile karşılık bulması durumunda ailenin en sevilen fertlerinden biri olma fırsatını elde ederler. Irkların sahiplerini paylaşma konusunda bası sıkıntılar yaşadığını itiraf etmek gerekir. Örneğin haneye yeni köpek geldiği zaman bu durumun İsveç ırkları tarafından olumsuz karşılanacağını ve bulunulan bölgenin paylaşılmak istenmeyeceğini de eklemek gerekmektedir.

Aile bağları konusunda fertlerin de köpeklere karşı sorumluluklarının farkında olmaları gerekmektedir. Örneğin yürüyüş zamanı ya da beslenmenin dışında da onunla bağ kurmalısınız. Özellikle aileye düşkün bu kategori gerekli ilgiyi almadığı zaman içe kapanıklık gibi sorunların ortaya çıkması olası hal almaktadır. Köpeklerin ailelerinden yeterli sevgiyi görmemeleri ve ihmal edilmeleri onların stres seviyelerinde yükselmeye neden olacaktır. Hatta bazı ırkların asabiyet sorunu olmamasına rağmen stres kaynaklı asabiyetin meydana gelebildiği de belirtilmelidir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply