Menşei İrlanda Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei İrlanda Olan Köpekler

Menşei İrlanda olan köpekler sevimlilikleri ve ailelerine bağlılıklarıyla kategorinin en sevilenleri arasında yerini alıyor. Ailenize yeni üye dahil etmeden önce sizin için derlediğimiz detaylara bir göz atın!

Menşei İrlanda olan köpekler kategorisinde yapılan incelemelerde özellikle ailelerin çocuklarla iyi anlaşacak köpek arayışında olduğu zaman ilk bakması gerekenlerden biri olduğu anlaşılıyor. Aile ile uyuma dair en yüksek performansı elde edeceğiniz ırklar İrlanda kategorisinde yer almaktadır. Sadece aile üyeleriyle değil aynı zamanda aynı hanede farklı köpeklerle anlaşmaya dair sorun yaşatmayacaktır. Köpek sahiplenme sürecinde sizin aile yaşantınızla köpeğin beklentilerinin ne derece uyuştuğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde köpeklerin genel olarak memnun olabilecekleri yaşam alanının geliştirilmesi mümkün kılınır. Ailenize alacağınız İrlanda menşeli köpekler sizin için yeni bir neşe kaynağı olacak.

Irish Setter

Menşei İrlanda olan köpekler arasında ırkın tescilinin 1878 senesinde yapılmış olan alternatiflerdendir. Irkın korunmasına dair Avrupa ırklarının dünyadaki diğer ırklara göre çok daha avantajlı konumda olduğunu belirtmek gerekmektedir. Irish Setter ırkı koruma altına alınmış ve safkanlığı korunmuştur. Irkın en net tehlike altına girdiği dönemler Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan kaos dönemleridir. Belirtilen dönemlerde ırkın sayısında ciddi manada düşüş meydana gelmiştir. Savaşların sonuçlanmasından sonra ırkın koruma altına alınması için gerekli tüm tedbirler resmi kanallardan da alınmıştır.

Menşei İrlanda olan köpekler eğitim alanında zorluk yaşatmayacaktır. Eğitim alma kabiliyetlerinin çok yüksek olduğu bilinir. Sadece eğitim kabiliyetlerinin yüksek olması değil aynı zamanda karmaşık komutları anlayabilme kapasitesinin yüksek olması fark yaratan hususlardandır. Eğitim aşamasında köpekler asla şiddet ile karşı karşıya gelmemelidir. Bu tür olumsuz atılımların köpeklerin eğitim aşamasına sekte vurmasının yanı sıra psikolojilerini de direkt olarak olumsuz yönde etkileme olasılığı olacaktır. Eğitim adımında eğlenceye de düşkün olduğu için çok uzun periyotlarda sıkılganlık gösterme gibi bir olasılığın da söz konusu olabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Irish Setter Sporting Group kapsamında yerini almaktadır. Bu nedenle egzersiz ihtiyacının yüksek olduğunu ve aktif yaşantıdan hoşlanacağını unutmamalısınız. Çok sınırlı alanlarda yaşamanın ırk için belirli süre sonra bunaltıcı olabileceği uzmanlar tarafından altı çizilen noktalardandır. Aynı zamanda kişilerin dikkat etmesi gereken diğer husus beslenme düzenidir. İştahı oldukça açık ırk olduğundan gerekli egzersiz düzeni de sağlanmazsa kilo alma eğiliminin oldukça yüksek seviyede bulunduğunun belirtilmesi lazımdır.

Irish Water Spaniel

Menşei İrlanda olan köpekler kategorisinin duyular bakımından yıldızı kesinlikle Irish Water Spaniel seçenekleridir. Irish Water Spaniel üzerinden sorunsuz bir biçimde eğitim sağlanarak av hayvanı yaratılabilir. Hayvanın içgüdüleri de kendini bu yönde devam ettirmektedir. Köpeklerin hem göz hem de koku duyularının çok gelişmiş olması fark yaratan seçenekler arasında kendini göstermektedir. Süreç içerisinde eğitimin verilme aşamasında kademe kademe ilerlenmeli ve onun eğlenceli yaşam akışını olumsuz etkileyecek adımlarda bulunulmamalıdır. Kesinlikle av hayvanlarının profesyonel isimlerce eğitilmesi gerekiyor. Fark edildiği üzere köpeklerin eğitim aşamasının dahi ayrı sorumluluk getirdiği anlaşılmaktadır.

Menşei İrlanda olan köpekler arasında su bölgelerinde av yapacak kişiler için en uygun seçeneklerden olduğu ispatlanmıştır. Köpeklerin görev bilincinin yüksek olması ve algılarının açık olması av sırasında sürecin her zamankinden daha kolay bir hale geleceğini de ispat etmektedir. Köpeklerin bakım adımlarına dair düzenli sağlık kontrollerini ve tüy bakımlarını da ihmal etmemelisiniz. Orta seviyede kıvırcık – dalgalı bir tüy yapısına sahip ırkın düzenli olarak taranması gerekmektedir. Tüylerde ani dökülmelerin meydana geldiği fark edilirse durum sorun yaratacaktır.

Menşei İrlanda Olan Köpekler

Irish Terrier

Menşei İrlanda olan köpekler sınıflamasında görsel manada ayırt ediciliği ile en sık tanınan ve akıllara gelen ırklarından bir tanesidir.

  • Irkın en önemli özelliklerinin başında Dünya Savaşı kapsamında cephede haber taşıma görevini üstlenmiş olması gelmektedir. Örnek dahi ırkın sorumluluklarına ne kadar bağlı olduklarına dair net şekilde bilgi sunmaktadır.
  • Irkın koruma altına alınması için özel bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistemde aksaklık yaşanmaması için düzensiz çiftleşme durumlarının özellikle savaş sonrası aşamada kontrol altına alındığı ve ırkın safkanlığının korunduğu da tespit edilmiştir.
  • Ailesine oldukça bağlıdır. Yalnızlıktan hoşlanmaz. Yalnız bırakıldığı zamanlarda içe kapanık hal alabilir. Bu şekilde yalnızlığa mahkum edildiği ailelerde stres semptomlarının çok daha net şekilde ortaya çıktığı görülmektedir.
  • Sadece büyük aile üyeleriyle değil çocuklarla da yakından ilişki kurabildiği onlara zarar vermeden ilişki kurma konusunda uzman olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Kendine verilen sorumluluğu yerine getirme konusunda hassasiyetleri bulunan ırklardandır. Komplike komutların anlaşılması konusunda da asla sorun ortaya çıkartmamaktadır.

Dalgalı ve kıvırcık yapıda tüylere sahip bu ırkın avantajlarının diğeri de tüy dökme seviyesinin oldukça düşük olmasıdır. Düzenli olarak tarama yapılması halinde çok düşük seviyede tüy dökülmesi olacaktır. Köpeklerde stres seviyesinin çok yükseldiği dönemlerde ya da iklim değişiklikleri meydana geldiği zaman tüylerde sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunun ortadan kalkması için özellikle dikkatli olmalı ve sizin evinizde tüye karşı hassasiyet mevcutsa köpek ırkı seçiminin de unsur göz önünde bulundurularak analiz edilmesi gerekir.

Glen of Imaal Terrier

Glen of Imaal Terrier sevimli görüntüsü ve ailesine bağlılığıyla bilinmektedir. Ailesine yürekten bağlı bulunan ırkın muhteşem arkadaş olduğunu siz de sahiplenme sürecinden sonra fark edeceksiniz. Yumuşak tüylerinde ortalamanın altında dökülme meydana gelecektir. Gerekli beslenme takviyeleri verildiği zaman seviyenin daha düşük bir noktaya çekilmesine de olanak sunulur. Irkın safkanlığının korunması için denetim programları geliştirilmiştir. Oldukça kibar ve sahibine gönülden bağlı bir hayvandır. Terrier grubu içerisinde belki de ailesine düşkünlük ve hareketlerindeki nahiflik bakımından en ön planda olan seçeneklerden biri olduğu görülmektedir.

İrlanda Irklarının Düzenli Sağlık Kontrollerine Dikkat!

Menşei İrlanda olan köpekler kategorisinde yer alan ırkların sağlık hassasiyetlerinin farkında olarak düzenli sağlık kontrollerinden geçirilmeleri gerekir. Böylece herhangi rahatsızlık durumunda süreç daha da zor hal almadan gerekli önlemler alınabilir. Köpeklerin ortalama yaşam aralığının da yapılan kontroller ile daha uzun bir hale gelebildiği kanıtlanmıştır. Köpeklere dair yapılan sağlık incelemelerinde dikkat edilmesi gereken ana husus kronik rahatsızlıklarının olup olmadığıdır. Özellikle böbrek hassasiyetine dikkat edilmelidir. Sinsi şekilde ilerleyen böbrek rahatsızlıklarının köpeklerin genel sağlık durumunu olumsuz etkileyecek seviyede olabileceğini de belirtmek gerekir.

Sağlık kontrollerinin dışında halk sağlığının korunması için rutin aşıların takip edilmesi çok önemlidir. İrlanda ırkı köpeklerin rutin aşı takvimlerinin veteriner tarafından karne ile takip edilmesi lazımdır. Ülkemizde bu konuda çok sıkı resmi prosedürlerin bulunduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Köpek Bakım Adımlarında Egzersiz Düzeni

Sporting Group kategorisinde yer alan ırkların düzenli egzersiz rutinine sahip olması gerekmektedir. Rutinin oluşturulamaması köpeklerde stres belirtisi olan davranışların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Normal koşullarda sinirli olmayan köpeklerin daha agresif tutum takınmasını beraberinde getirebilmektedir. Aynı zamanda eklemlerde displazi oluşumunun da egzersiz rutini olmayan hayvanlarda çok daha yaygın şekilde görülebildiği bilinmektedir. Köpek sahiplenirken bu egzersiz düzenini oturtamayacağınızı hissediyorsanız hareket etme istemi daha düşük olan ırklardan yana tercihinizi kullanmanız sizin için çok daha kolay hal alacaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply