Menşei Irak Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei Irak Olan Köpekler

Menşei Irak olan köpekler sorumluluk duygusuyla korumacılığın bir araya getirildiği harika bir profil sunmaktadır. Irka ilişkin merak edilen soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz!

Menşei Irak olan köpekler özellikle ırk bakımından koruma altına alma çalışmalarına hız kazandırılan seçenekleri içerisinde barındırmaktadır. En temel nedeni kontrolsüz çiftleşme ve köpeklerin ırklarına dair koruma çalışmalarının yapılmasında geç kalındığı için bazı ırkların varlığının tehlike altına girmesidir. Belirtilen bilinçsiz çiftleşmenin çok özel ırkların neredeyse büyük kısmının kırma hale gelmesine neden olabildiği tespit edilmektedir. Son senelerde yaşanan bilinçlenmeyle hayvan ırklarının o coğrafyanın en önemli miraslarından olduğunun farkına varılmıştır. Böylece ırkların korunması, saflığının korunması adına çaba sarf edilmeye başlanmıştır.

Saluki

Menşei Irak olan köpekler kategorisinde en sevilen ve Orta Doğu kategorisinde yer alan en bilinen seçeneklerdendir. Sevimli yüz hatları ve atletik yapısıyla fark yaratmaktadır. Irak coğrafyasına özel köpekleri ele alırken genel olarak sınırlar üzerinden değil Orta Doğu coğrafyasının karakteristik özelliklerini taşıyan türler üzerinde durmaktayız. Saluki de bunlardan biridir. Değeri geç anlaşılmış ırk olsa da koruma faaliyetlerinin son dönemlerde büyük artış gösterdiği fark edilmektedir. Sahibine sadakat konusunda en büyük önemi sergileyen ırklardandır. Kişilerin bu ırkı sahiplenmesinin ana sebeplerinin başında ailesine olan bağlılığı gelmektedir.

Menşei Irak olan köpekler kategorisinde atletik yapısıyla egzersiz ihtiyacı en yüksek olan seçeneklerden biridir. Kapalı alanlarda sınırlandırılmış yaşam çevrelerinde mutlu olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Özellikle hareket kabiliyeti konusunda incelemeler yapıldığı zaman aşırı kilo alımı durumunda eklemlerde rahatsızlık yaşamaya yatkın ırk olduğu görülmektedir. Hayvanların sahiplenme adımlarında ırkların her zaman nasıl ortamlarda yaşadığı ve nasıl yaşam alanına alışkın olduğuna dair fikir sahibi olmalısınız. Hayvan sahiplenmenin ne derece büyük sorumluluk sahibi olmayı gerektirdiği bu şekilde bir kere daha görülmektedir.

Menşei Irak Olan Köpekler

Kurdish Mastiff

Mastiff soyunun en seçkin alternatifleri arasında bulunmaktadır. Bedensel özellikler konusunda çok yüksek standartlara sahiptir. Sorumluluk duygusu, korumaya dair harikalar yaratabilmektedir. Mastiff ırkının en temel çalışma alanlarının başında gelen çobanlığı açık ara en iyi üstlenen ırklardandır. Kendine verilen sorumluluğun yerine getirilmesine dair oldukça büyük risk alabilmektedir. Bölgesini sahiplenmesinin sonrasında görev alanını farklı kişiler ile paylaşmaya dair girişimde bulunulmamalıdır.

Sorumluluk alanını paylaşmaktan asla hoşlanmaz. Havlama sıklığı ortalama seviyededir. Genelde bölgesinde tehlike unsuru fark ettiği anda uyarı mekanizması olarak havlayabilmektedir. Kapalı alanlarda bakım için uygun değildir. Kısıtlanmış yaşam alanlarında asla mutlu olamadığını da eklemek gerekir. Irkın özgürlüğüne düşkün olduğu kadar gerçek bir eğitim verildiği zaman sorun yaşamadan görev ve sorumlulukları anlayabilecek mental kabiliyete sahiptir. Sahiplenme konusunda daha öncesinde tecrübe sahibi olan aileler için daha uygun köpek ırkıdır. İlk köpek için bakım sorumluluğunun tecrübesiz kişileri zorlayabileceğini de belirtmek gerekmektedir.

Pharoah Hound

Menşei Irak olan köpekler kategorisinde ele alınan köpeklerden diğeri de Pharoah Hound ırkıdır. Irkın temel kökenleri Mısır’a dayanmaktadır. Fakat günümüzde Mısır’da da yaygın şekilde yetiştiriciliği yapılan ırklar arasındadır. Daha önce de belirtildiği üzere Orta Doğu’da ırkların hangi ülkelerde bulunduğundan ziyade ait oldukları coğrafyanın ortak mirası oldukları üzerinden hareket edilmektedir. Hareket kabiliyetinin yanı sıra koku duyusu en yüksek olan ırklar kategorisinde bulunmaktadır.

Tam da belirtilen nedenle gerekli olan eğitimlerin alınması durumunda av sırasında en yüksek atkısı dokunacak olan köpeklerden olacaktır. Tabi ki eğitim aşaması her kişinin üstlenebileceği sorumluluk değildir. Daha öncesinde belirtilen alanda gerekli olan eğitimleri almış kişilerden yardım alınmalıdır. Eğitim sürecinde herhangi şekilde şiddet uygulanması ya da genel olarak sert hareketlerin uygulanması köpeklerin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Baladi

Menşei Irak olan köpekler arasında ırk koruma seviyesi en düşük alternatifler arasında yer almaktadır. Irkın düzensiz ve kontrolsüz çiftleşme ile safkanlığını büyük oranda yitirdiği bilinmektedir. Fakat buna rağmen sevilen ve aile yaşantısı ile uyumu ile bilinen köpekler arasında değerlendirilmektedir. Tüy dökme oranı ortalama seviyededir.

Düzenli bakımla daha düşük seviyeye çekilmesi önünde engel yoktur. Eğlenceye oldukça düşkündür. Belirtilen sebeple uzun eğitimlerden hoşlanmayacaktır. Uzun eğitimlerde sıkılganlık gösterebilmektedir. Disiplinli eğitim süreciyle ancak durum devam ettirilecektir. Menşei Irak olan köpekler arasında koku hassasiyeti, ailesine sadakat bakımından en iddialı ırklar arasındadır.

Irak Irkları Nasıl Eğitilmelidir?

Irkların genel özelliklerine bakıldığı zaman uzun eğitimlere dair sıkılganlık gösterebilecekleri anlaşılmaktadır. Uzman isimler tarafından daha kısa sürede temel alanlarda eğitiminin yapılması daha mantıklı olacaktır. Irkların korunmasına ilişkin bir sorun meydana gelmemesi adına oldukça hassas, dikkatli davranmanız gerekmektedir. Irak ırklarına dair yapılan incelemelerde eğitimlerde agresif tutumlar takınmanın uzun vadede köpeklerde de şiddete eğilim gibi aksaklıkların beraberinde meydana gelebildiği fark edilmiştir.

Disiplin ön planda olsa da kesinlikle köpeklere şiddet uygulanmamalıdır. Şiddet uygulanması ırkların komutu algılamasından ziyade onun psikolojik anlamda hasar almasını beraberinde getirecektir. Irak ırklarının eğitim adımlarının henüz ilk defa köpek sahiplenmiş olan aileler için çok da kolay olmayacağını itiraf etmek gerekir. Köpek sahiplenmek onun bakımı kadar eğitimiyle uğraşmayı beraberinde getirecektir. Tüm koşulları göz önünde bulundurarak sahiplenme aşamasının tamamlanması lazımdır.

Irak Menşeli Köpekler İçin Uygun İklim Özellikleri

Menşei Irak olan köpekler konusunda incelemeler yapılırken hayvanların alışık oldukları iklimlerde çok daha mutlu olacakları anlaşılmıştır. Fakat diğer taraftan da köpeklerin uyum kabiliyetinin oldukça yüksek seviyede olduğunu belirtmek gerekiyor. Irak coğrafyasına uyum sağlamış olan ırkların başka bir yerde yaşamaya ayak uydurması oldukça kolay olacaktır. Tabi ki ekstrem iklim değişikliklerinin köpeğin genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini bilmeniz gerekir.

Karasal iklime alışkın olan bu köpeklerin çok soğuk iklimlerde bulunması zor olmasa da sürekli soğuk iklimlerde Kuzey ülkelerinde yaşamasının psikolojik olarak köpekte sorunlar yaratabileceği ihtimali uzmanlarca vurgulanmaktadır. Durum sadece Irak köpekleri için geçerli değildir. Aslına bakılırsa tüm canlılarda iklim özelliklerinin değişiminin hem beden hem de ruh sağlığı üzerinde etki sahibi olabileceği bilinmektedir. Bilhassa köpeklerde strese neden olabildiği görülüyor. Yapılan araştırmalarda ırkın ait olduğu ortama yakın coğrafi özelliklerde yaşamasının onun ortalama yaşam uzunluğunu da olumlu yönde etkileyeceği üzerinde durulmuştur.

İklim koşullarına dair daha dezavantajlı gruplar aslına bakılırsa soğuk iklime alışık; sıcak iklimlerde sahiplenilen köpeklerdir. Irak ırklarının büyük çoğunluğunun karasal iklimin zorlayıcı koşullarına ayak uydurabilecek dayanıklılıkta olmaları, geniş kısmının görev köpeği olması dikkat çekmektedir. İklim koşullarına dair yapılan incelemelerde bedensel olarak dayanıklılık seviyesi üst noktada bulunan ırkların Orta Doğu coğrafyasına ait olduğu görülmektedir.

Irak Menşeli Köpeklerin Sağlık Kontrolleri Ne Kadar Sıklıkta Yapılmalıdır?

Sahiplendiğiniz köpeğin bakım sorumluluğunu yerine getirirken köpeklerin yatkın oldukları hastalıklara dair bilgi sahibi olmalısınız. Kilo almaya meyilli mi, tüy sağlığı hassas mı, eklem rahatsızlıklarına yatkın mı gibi sorulara kesinlikle yanıt bulmanız gerekmektedir. Hayvanın hassasiyetlerine dair bilgi sahibi olmak onun genel yaşam uzunluğunu olumlu yönde etkileyecektir. Orta Doğu ırklarının özellikle eklem hastalıkları konusunda yatkınlıkları olduğu görülmektedir. Belirli aralıklarla eklem kontrollerinin yapılması sahibin sorumlulukları alanındadır. Sorumlulukları yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız en baştan hayvanların sorumluluğunu almamak daha mantıklı olacaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply