Menşei Çin Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Çin Olan Köpekler

Menşei Çin olan köpekler, Orta Asya’dan genetiklerini sürdüren dünyanın en eski köpekleri olarak biliniyor. Türkiye’de popüler olan Çin köpeklerinden Chow Chow dünyanın en sempatik cinslerinden kabul ediliyor.

Çoğu kucak köpeği çoğu ise kızak köpekleri olarak tarihsel serüvenlerini devam ettiren Çin kökenli köpekler, dünyanın tamamında oldukça popüler. Üstelik bu cinslerin son yıllarda minyatür boyutları da çıkarılmış, adeta oyuncak gibi kucaktan indirilmiyorlar.

Chow Chow Sempatisi Diye Bir Şey Var!

Menşei Çin olan köpekler listesinin ilk sırasında hiç şüphesiz Çin Aslan’ından bahsedebiliriz. Özellikle kırmızı tüylü olan Chow Chow köpekleri, hemen her şehirde, her caddede mağrur adımlarıyla boy gösteriyor. Siyah tüylü olanlar veya kızıl Çin aslanları görmek, elbette mümkündür.

Çin kökenli bu cins milattan önce 206 yılına kadar kökenlerinin dayandığını gösteriyor. Ancak daha eski kayıtlar da olması muhtemeldir. Dünya çapında köpek kulüpleri ve çeşitleri bilimsel araştırmalara göre DNA analizleri keşfedilmiştir.

Özellikle birkaç cins dünyanın en eski kökenine sahip köpekleri olarak biliniyor. Chow Chow köpekleri tek başına ele alındığında mavi dilleri, kalın kürkleri ve yağlı bedenleriyle, birer oyuncak gibiler. Minyatür mamut görüntüsü veren bu köpekler, insanlarla sosyalleşmekten çok hoşlanmıyorlar.

Çok fazla diyaloga, etkileşime veya oynaşmaya girişmeyen bu köpekler, ne kadar sakin görünseler de bir anda agresifleşebiliyorlar. Özellikle kabarık tüyleriyle çok sevilen Çin Aslanı senede 2 defa tüy dökme mevsimi yaşıyor. 2 katmanlı kürkü, tarih boyunca soğuk iklimlerde güçlü bedeniyle kızak çekmesi üzerine tasarlanmış gibidir.

Sahiplerine karşı son derece bağlıdırlar fakat diğer köpekler gibi kendilerini sempatik göstermeye çalışmazlar. Esasen doğada mutlu olan ve çetin iklim koşullarına dayanıklı bu köpekler koşmaktan, atletik hareketler yapmaktan çok hoşlanırlardı. Zaman içerisinde şehir hayatına uyumlanmışlardır. O yüzden onları motive edecek herhangi bir durum olmadığından genellikle gün boyu oturarak veya yatarak zaman geçirirler.

Çin’in Tüysüz Köpeğini Biliyor musun?

Menşei Çin olan köpekler arasında Çin Tepeli ya da tüysüz köpek olarak bilinen bir cins var. O hiç sempatik görünmüyor. Ayrıca bu köpek hiç güzel de görünmüyor. Ancak dünya çapında sevenleri oldukça çoktur. Nedeni ise köpeğin vücudunun tamamının tüysüz olmasıdır.

Tek tüyleri tam başının üstünde, tepesindedir. Yanında gezdirirken şahane eğlenceli tokalar takabilir, kucağından indirmeden şehir turları arttırabilirsin. Çünkü onlar refakat köpekleri, arkadaş ya da kucak köpekleri olarak bilinirler.

Minyatür sınıfta yer alan bu cinsler 2 farklı türdedir. Çin tepeli cinsi köpekler, tüysüz ve tüylü olarak 2 farklı grupta değerlendirilirler. Tüylü olan köpeğe aynı zamanda pudralı ismi de verilmektedir. Genel olarak 13 ila 17 yıla kadar ortalama ömür süreleri vardır. Eklem yapıları, kemikleri ince ve hassas olduğu için özellikle engebeli alanlarda çok fazla bırakmamak gerekiyor.

Oyuncak sınıfında yer aldığı için küçük çocuklarla yalnız bırakmamak veya diğer evcil hayvanlarla yalnız bırakmamak daha cazip olacaktır. Sağlıklı koşullarda bakıldığı zaman 20 seneye kadar yaşamlarını sürdürebilen bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları da yüksektir.

Her gün ortalama 60 dakikaya kadar onlara zaman ayırman gerekiyor. Ayrıca refakatçi türünde köpekler olduğu için evde yalnız kalması çok mümkün değildir. Sosyallik eğitimleri verildiği zaman çok fazla havlama eğilimleri bulunmaz.

Pekinez Şımarıklığı Sence Normal mi?

Menşei Çin olan köpekler hangileri, evde yaşarlar mı? Birbirinden farklı görüntülerin yanı sıra isimleriyle de dünyada ilgi çeken Çinli köpekler oldukça ilginçtir.

Suratı sevimli ve basık bedeniyle minyatür kategoride değerlendirilir. Saray köpeği olarak bilinen bu cins, geçmiş imparatorlarının kucaklarından inmeyen asil sınıf cinslerden biri olarak biliniyor.

Parlak ve ipeksi tüyleri orta uzunluktadır. Birbirinden farklı renkleri vardır ve neredeyse hiç gülümsemezler. Genel olarak yaygın görülen renkleri arasında kahverengi, beyaz ve siyah renkleri bulunuyor. Biraz inatçı, biraz şımarık cinsler olarak bir o kadar da bağımsız davranışlara sahiptirler.

Hem yaşadığı aile bireylerine hem de sahiplerine karşı özel bir ilgileri vardır. Hatta sahiplerini kıskanma eğiliminde bulunan sevgi dolu, sadakati yüksek köpek cinsleridir.

Doğada yaşadığı zaman 9 yıl ve sağlıklı koşullarda bakıldığında 14 yıla kadar yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Büyümeyen minyatür cins oldukları da bilinmelidir.

Menşei Çin Olan Köpekler

Shih Tzu Filozof Olabilir!

Menşei Çin olan köpekler ne kadar popüler? Shih Tzu köpeği adeta Pekinlerin dişi formatı gibidir. Aynı boyutlarda minyatür sınıflarda bir köpek türüdür. Tek farkı aşırı tüylü olmasıdır. Saçları, yüzü, bedeni, kuyruğu tamamen tüyle kaplı ve tüyleri tamamen uzun boyutlardadır. Gözleri ve minicik burnu adeta o tüyler arasından zor şekilde görünür.

Duruşları, asil bakışları ve şımarık davranışlarıyla bilinirler. 4 farklı orijinal rengi bulunuyor. Altın rengi, kahve, beyaz ve siyah orijinal köpek kulüpleri tarafından tercih edilmektedir. 15 yıla kadar ortalama yaşam sürüleri olan bu köpekler her ne kadar küçük sınıfta olsalar da çok fazla sağlık sorunları göstermezler.

Yine kucak köpekleri sınıfından oldukları için onları sert zeminlerde çocuklarla birlikte ya da engebeli alanlarda yalnız bırakmamak doğru olacaktır. Ayrıca göz ve kulak bakımları ihmal edilmemesi gereken ve orta seviyede tüy dökme sorunları olan köpeklerden biridir.

Ancak arkadaş canlısı ve eğlencelidir. Günde 45 ila 60 dakika arasında egzersiz saatlerini onunla geçirmen, mutlu bir şekilde apartmanda ya da evde yaşanmasını sağlayacaktır.

Menşei Çin olan köpekler genellikle oyuncak sınıfı köpeklerdir. Devasa boyutlarda olanlar da vardır. Fakat dünyada ihracatının ve popülaritesinin artması için zaman içerisindeki orta boy, daha sonra küçük sınıf ve en son oyuncak sınıflara dönüştürülüp global alanda yaygınlıkları sağlanmıştır.

Chongqing Bakışlarında Işıltıyı Yakala!

Menşei Çin olan köpekler listesinde bu kadar sempatik ve oyuncak türünün arasına Chongqing köpeklerinden serpiştirme yapalım. Cesur, girişken ve güçlü bir köpek cinsi olarak oldukça büyüktür. Gövdesi kaslı, kemik yapısı kuvvetli ve atletik yapısıyla biliniyor.

Diğer Çin köpeklerine nazaran öne doğru uzun suratı ve yana sarkık yanaklarıyla da bir hayli ürkütücü görünüyor. İyi bakıldığı zamanlarda genellikle 11- 12 yıla kadar yaşıyorlar. Çok az Pitbull görüntüsü veren, özellikle üçgen vücut yapısıyla bilinen Chongqing’in kulakları uzun ve diktir. Tüm Çin köpeklerinde olduğu gibi hepsinde görülen üzgün, bakışlar bu cinste daha da belirgindir.

Geçmiş zamanlarda savaşçı köpekler olarak kullanılan Chongqing, günümüz modern zamanına çok fazla ayak uyduramıyor. Nitekim en iyi koşullarda dahi ergenlik yaşının sonuna kadar ömür sürebiliyorlar.

Shar-Pei Türünde Canavar Olur mu?

Menşei Çin olan köpekler listesinin en popüler türlerinden biri de Shar Pei köpekleridir. Havlu köpek olarak da bilinen bu tür özellikle katmanlı derisiyle tanınır. En sempatik Çin menşeli köpeklerden biridir. Çin aslanlarının adeta tüysüz halleri gibi düşünülebilir. Bu tür köpekler aşırı kilo almaya müsaittir. Derisinin fazla yapısı yağ kütleleri ile doldurulabilir ve adeta bir canavara dönüştürebilir.

Milattan öncesi çağlardan günümüze kadar devam eden bu cins adeta mamut, ayı gibi büyük sınıf hayvanlara karşı güçlü gövdesi ve kütlesiyle biliniyormuş. Zaman içerisinde sadece havlu gibi kat kat görünen derisiyle ve masum bakışlarıyla bilinen bir canlıya dönüşmüş.

En popüler rengi kırmızıdır. Orta boy sınıfta yer alan köpek hemen her kulüp tarafından kabul edilmektedir. Çin aslanlarında olduğu gibi siyah ve mavi renkte dil yapısıyla biliniyor.

Yorum (Yok)

Leave a Reply