Menşei Avusturya Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Avusturya Olan Köpekler

Menşei Avusturya olan köpekler hangileri, Türkiye’de kolay bulunur mu? Anavatanı Avusturya olan çoban köpekleri ve tazılar, Federasyon Cynologique Internationale tarafından kabul ediliyor.

Avusturya köpek ırkları, American Kennel Club (AKC) tarafından resmi şekilde kabul edilmiyor fakat United Kennel Club (UKC) tarafından tanınıyor. Sempatik, zeki ve insan canlısı bu köpeklerin özelliklerinden kısaca bahsedelim.

Avusturyalı Pinscher

Menşei Avusturya olan köpekler arasında Pincsher cinsi köpek, 12 ila 14 yıla varan yaşam süresiyle popülerdir. Ortalama ağırlıkları 12 ve 18 kg arasında olan bu cinsler, Terrier sınıfında yer alır.

Oldukça sempatik tavırlarıyla bilinen bu cinsler, çoban köpeği sınıfındadır. Hem alan ve mekan koruma bakımından güvenilir hem de sürüye öncülük etmek konusunda profesyonel sayılırlar.

Üstelik çift katmanlı postu, onun çetin hava şartlarına karşı da korunaklı olmasını sağlıyor. Karakter özellikleriyle biraz dik başlı bira inatçı ve bir o kadar uyumludur. Egzersiz ihtiyaçları yüksek olduğu için apartmanda yaşama veya evde bakıma uygun cinsler değillerdir.

Kırlarda, patikalar ve bahçelerde hürce koşmaktan zevk alır ve dinamik bedeni ile çok fazla sağlık sorunları çıkarmaz. İnsan ilişkileri oldukça iyi olan Avusturya Pinçerları, doğal olarak sosyal canlılardır.

Menşei Avusturya Olan Köpekler

Avusturya Tazısı

Menşei Avusturya olan köpekler listesinin atletik ve enerjik canlısını tanıyor musun? O, hassas koku alan ve çevik bedeniyle avını gözünden kaçırmaz.

Nazik ve dost canlısı tavırları yanı sıra koku almadaki yüksek potansiyeli sayesinde çok seviliyor. Üstelik başarıları dünya çapında tanınan, saatlerce yorulmadan koşabilen bir canlıdır.

Günlük oyun ve egzersiz ihtiyaçlarını karşıladığın sürece şehir hayatına da kolayca alışabilir. Çocuklar, yaşlılar ve aile bireylerinin tamamıyla iyi geçinir. Agresif yönleri yoktur ve dikkati oldukça yüksektir.

Alacağı eğitimlere bağlı olarak avcılık ve iz sürme alanlarında profesyonel başarılar gösterebilir. Fiziksel açıdan dişi ve erkeklerde çok belirgin olmayan farklar vardır. Olgun bir dişinin ağırlığı ortalama 16 ve 25 kg arasında iken erkeklerde 23 ile 30 kg arasında bakım koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Cinsin uzunluk ortalamaları 54- 56 cm aralığındadır. Dinamik, enerjik ve çok sağlıklı bir ırk olarak, çok fazla sağlık sorunları görülmez. Üstelik kemik ve eklem yapısı da gelişkin olduğu için patikalar ve engebeli arazilerde sorunsuz çeviklik gösterir.

Şayet Avusturya av köpeği yetiştiriciliği yapmak istiyorsan, tek seferde 3 ila 5 yavruya kadar dünyaya getirdiklerini bilmelisin. Doğum periyotları da 2 ay kadar sürer.

Alpine Dachsbracke

Menşei Avusturya olan köpekler 2024 favori listesinin baş karakterlerinden biri de Alpine Dachsbracke cinsi koku köpekleridir. Tazılardan nispeten farklı olan bu cins, küçük sınıf köpekler arasında yer alıyor.

İlgi alanları arasında; tavşanlar, tilkiler, yaban domuzları ve özellikle yaralı geyikler yer alıyor. Bu da onun koku alma ve iz sürmedeki kabiliyetlerine ip ucudur. Kar, kış demeden ve mevsimsel değişikliklerden sonra dahi muazzam koku alma kabiliyetiyle öne çıkan bir köpektir.

Av alanında eğitim ve donanım kazandırmak istiyorsan, harika bir seçim olduğu belirtebiliriz. Üstelik sempatik bakışları ve parlak gözleriyle de sana sadakatini sunarken, onunlar zaman geçirdiğine memnun olacaksın.

Alpine Dachsbrackeler cinsi köpeklerin 19. yüzyılın ortalarında ilk olarak ortaya çıktıkları düşünülüyor. Dachshund cinsi türlerin minyatürleştirilmeleri ile üretildiği düşünülüyor.

Anavatanı Avusturya olan koku tazısı, küçük ırk olarak apartmanda yaşamak için de uygundur.  Bakımı çok zor değildir ve itinalı bakıldığı zaman çok fazla sağlık problemleri göstermez. Üstelik beslenmesi de günlük 1, 1,5 ölçek kuru mama ile kolaylıkla karşılanabilir.

Avusturyalı Tyrolean Hound

Menşei Avusturya olan köpekler arasında Tyrolean Hound cinsi, ülkesinde oldukça popülerdir. AKC tarafından kabul edilmemekte ve UKC ve FCI resmi kayıtlarında orta sınıfa eklenmiştir.

Avusturya’daki pek çok cins, koku köpeği olarak yetiştiriliyor. Tyrolean tazısı da yine koku köpekleri sınıfında yer alan ve Roma İmparatorluğunda dahi favori olan bir cinstir. Celtic Hound soyundan gelen Tyrolean, 1500 senelerinde imparator köpeği olarak biliniyormuş.

Maximilian, tüm avcılık faaliyetlerinde Tyrolean cinsi köpeğiyle çok başarılı avlar yakalarmış. Bahsedilen hikayelerin yanı sıra günümüzde de çok popüler köpeklerden biridir. Bahçede bakıma uygun ve özellikle geniş alanlar, arazilerde çok mutlu bir türdür.

Sürekli koşmak, engellerden atlamak ve iz sürmek, bu cinsin en sevdiği etkinlikler arasında yer alıyor. İki katlı kürkü sayesinde iklim tolerasyonu da oldukça yüksektir. Uzun kuyruğuna daha fazla kabarıklıkları olan cins, genel olarak sosyaldir.

İnsanlarla iyi anlaşır ve sürülerle birlikte olmaktan keyif alır. Orijinal renklerinde siyah, bej ve kızıl olduğu gibi üç renkli kombinasyonlarını da görmek mümkündür.

Türkiye’de Menşei Avusturya olan köpekler arasında tercih edilen cinslerden biri olarak bilinir. Ancak yoğun egzersiz ihtiyaçlarını gidermek önemlidir. Bir diğer Avusturyalı cins ise Steiermark olarak bilinir.

Diğer adı; Kaba Saçlı Tazı olan tür, orta sınıf tazı olarak kabul edilir. Görüntü itibariyle kabarık, düz ve karışmaya uygun tüyleriyle biliniyor. Diğer tazılar gibi çok pak ve ışıltılı bir kürk yapısına sahip değildir.

1700’lü yıllarda ilk olarak görülen ırkın, Hanoverian Scenthound ve Istrian Shorthaired Hound’un melezlenmesiyle geliştirildiği bilinmektedir. Türün en önemli fiziksel özelliklerinden biri de gövde kısmında daha açık tonlarda kürkünün olmasıdır.

Bıyıklı sevimli yüz ifadesinin yanı sıra beyaz karın yapısıyla, pek çok köpek kulübü tarafından kabul ediliyor. Av başarıları, hassas koklama kabiliyetleri ve iyimser davranışlarıyla bilinirler. Türkiye’de çok fazla tercih edilmeyen cins olarak, Avusturya’da özellikle köyler ve kırsal kesimde pek çok ailenin yetiştirdiğin refakatçi köpek türleridir.

Avusturya Köpekleri Sahiplenilir mi?

Menşei Avusturya olan köpekler sence sahiplenilir mi? Evde yaşamaya uygun köpekler midir?

Alp Dachsbracke ve diğer Avusturya menşeili köpekler genel olarak av köpekleri olarak biliniyor. Koku tazıları ya da sürü tazıları olarak Türkiye’de çok fazla tercih edilmemektedir. Zira yetiştiriciliği fazla yapılmadığı için de bulmak çok mümkün değil.

Çoban köpekleri nispeten daha çok tercih edilebilir Avusturya anavatanına sahip köpekler olarak biliniyor. Genel olarak avcı şeklinde yetiştirmek isteyenlerin tercih ettiği cinstendir. Bakımları kolaydır ve sağlık yönünden hem sorun çıkarmazlar hem de ortalama yaşam süreleri 14- 15 yıla kadar varabiliyor.

Tüy dökme potansiyelleri hem av köpeklerinde hem de çoban köpeklerinde fazla yoktur. Ancak teriyer cinslerinde hem salya problemleri hem de tüy dökme sorunları daha fazla görülebiliyor.

Menşei Avusturya olan köpekler hakkında tam detaylı bilgiler edinmek önemlidir. Ayrıca köpeklerin gerçek manada orijinal olup olmadığını anlamak için de ırk kulüplerinin kayıtlarına bakmak önemlidir.

Amerikan Kennel Club tarafından hiçbir Avusturya köpeği resmi şekilde kabul edilmemektedir. Pek çok düşünceye göre bu köpeklerin çoğu Alman köpek familyasından gelmektedir. Farklı cinslerle çiftleştirilerek üretilen köpekler olduğu düşünüyor.

Ancak pek çok kayıtta 1500’lü yıllardan itibaren özellikle imparatorların avcılıkta kullandıkları köpekler olarak bilinmektedir. Şayet bahçede, bağda, çiftlik evlerinde, dağ kulübelerinde yetiştirmek ya da avcı olarak eğitmek istiyorsan Avusturya menşeili köpekler senin için uygundur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply