Maltipoolarda Kulak Kiri

Maltipoolarda Kulak Kiri

Sevimli evcil dostunuzun tüm bölgelerinde olduğu gibi kulaklarının da temizlenmesi gerekir. Hayvan sahipleri köpeklerin kulakları temizlenir mi? Diye merak eder. Cevabı evet olur. Köpeklerde kulak temizliği yapılmadığı zaman Maltipoolarda kulak kiri oluşur ve uzun süre kulak temizliği yapılmadığı zaman kir ile köpekte kulak enfeksiyonu görülür.

Maltipoolarda Kulak Kiri Nasıl Oluşur?

Köpeklerin kulak yapıları insanlarınkine benzemez. Kulaklarında birçok girinti ve çıkıntı vardır. Kulaklarına toz, bazı maddelerin parçaları, su veya mikroorganizmalar girer. Köpek su ile oynadığında bile sevimli kulaklarının içi ıslanır ve doğru bir temizleme yapılmadığı zaman kirlenir.

Kirlenmesinin ardından ise köpeğin kulak enfeksiyonu geçirme ihtimali çok yüksektir. Maltipoolarda kulak kiri ona zarar vermeyecek bir şekilde temizlenerek sağlıklı kulaklarla yaşamına devam etmesi sağlanır.

Maltipoo Kulak Temizliği Neden Gerekli?

Kulağın kirlenmesiyle birlikle köpeğinizin kulağında kirle birlikte mantar, inflamatuar ve kir oluşur. Kulak kiri kalıntı bıraktığında çeşitli kulak hastalıklarına ve mantar hastalıklarına neden olur. Maltipoolarda kulak kiri temizlenmediğinde kulak kepçesi ve kulak kanalı kaşınır, şişer ve kızarır.

Bu esnada kulak kanalında ve kepçesinde kırışıklıklar görülür. Düzenli temizlik ile bu bölgede mantar ve diğer enfeksiyonlar atılmaz ve çok uygun üreme alanı haline gelir. Aynı zamanda köpekte alerjik reaksiyonların gerçekleşme ihtimali de artar.

Maltipoolarda Kulak Kiri Ne Zaman Temizlenmeli?

Kulak ağız gibi önemli bir işlevi varken temizliği ağız hijyeni gibi günlük olarak yapılmaz. Maltipoolarda kulak kiri düzenli temizlenmesi gerekir ancak bu temizliğin her gün yapılması da köpeğin kulak dokusuna ve yapısına zarar verir. Köpeğinizin kulağını temizlemeniz gereken bulgular:

 • Kulak kepçesinin kızarması
 • Kulak kepçesinin kıvrımlarında kir birikmesi
 • Kulağının kokması
 • Başını yana veya dengesizce eğmesi
 • Kulak kepçesinin kaşınması
 • Köpeğin kafasını sık sık sallaması
 • Kulağına dokunulduğunda acı veya ağrı hissetmesi
 • Kulağında sarı, beyaz veya kan rengi salgı gelmesi

Kulak temizliği yapılması gerektiğini sahibine gösterir. Kulak kiri uzun süre temizlenmediğinde bu semptomlar ortaya çıkar ve kulak temizliği yapıldıktan sonra veteriner hekime kontrole götürülmesi gerekir. Çok sık kulağını temizlemek tahrişe neden olabileceği gibi enfeksiyon kapmasına da neden olacağından haftada 1 gün kulaklarını doğru teknikle temizlemek kulak kirinin oluşmasını ve enfeksiyon kapmasını engeller.

Maltipoo Kulak Kiri Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizlik yapılmadan önce köpeğin kulağının gözle bakılması gerekir. Eğer kulağının içinde koku ve kızarıklık varsa kulakları tahriş olmuştur. Bu durumda veteriner hekime götürerek kulak muayenesi yapılır. Maltipoo kulak kiri temizliği için yanınıza pamuk, solüsyon ve temiz bir bez almayı unutmayın. Adım adım kulak kiri temizliği:

 • Köpeğinizi bacaklarının arasına alın ve sırtını kendinize doğru döndürerek oturdun. Kulaklarını tutun ve gözünüzle inceleyin. Eğer enerjisini yeterince atmadıysa sabit olarak oturması zor olacağından enerjisini attıktan sonra onu oturtmanız kaçma ihtimalini düşürür.
 • L yapılı kulak yapısının tamamını incelemek zordur. Kulağını mümkün olduğunca temizlemek için yukarı doğru kaldırın. Kulağının içine doğru temizlemek için solüsyonunu sıkın. Kullandığınız solüsyon markasına göre solüsyon sıkma miktarı değişiklik gösterebilir.
 • Solüsyonu kulağına sıktıktan sonra yaklaşık 20 saniye kadar kulaklarına masaj yaparak dokunun. Bu dokunuşlar solüsyonundun da etkisiyle kulak kirini parçalatacaktır. Köpeğin başını eğin ve solüsyonla birlikte kirlerin damlayarak akmasını sağlanır. Dilerseniz pamuk veya gazlı bir bezle kulağın içerisinde kalan solüsyonu alabilirsiniz. Solüsyon temizlendikten sonra kulak kanalını temizleye çalışın. İç bölgesine çok fazla sokmayın.
 • Aynı işlemi diğer kulak içinde tekrarlayın. Bu sayede Maltipoo kulak kiri ciddi bir rahatsızlığa sebep olmadan temizlenir.

Kulak kıvrımlarını temizlemek için ıslak mendik veya makyaj temizleme pamuğu kullanabilirsiniz. Kulağın içerisinde doğrudan kulak çubuğu sokmak sakıncalıdır. Uzun olduğu için Maltipoo gibi küçük ırklarda kullanılması doğru olmaz.

Maltipoo Kulak Kiri Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maltipoo kulak kiri temizliği sırasında köpeğinizin kulak zarına zarar vermemek en önemli amaçtır. Temizlikten sonra köpeğiniz huzursuzlanıyor ve acı çekiyor gibi görünüyorsa veteriner hekime götürerek kontrolünü yaptırabilirsiniz.

Köpeğinizin kulak kiri temizleme solüsyonu seçerken veteriner hekimden öneri alabilirsiniz. Hem cinsin solüsyonu aynı değildir ve Maltipoo gibi kulak sorunlarına yatkın ırklar için veteriner hekiminin öneri değerlidir. Kulak solüsyonu miktarı daha çok temizlesin diye önerilen miktardan daha fazla dökülmemelidir. Ürün kullanma talimatlarının çok dışına çıkmak köpeğin kulağına zarar verir. Uygun miktar köpeğinizin kulağına yeterli gelmiyorsa veteriner hekimin önerisiyle miktarı belirleyebilirsiniz.

Solüsyon döküldükten ve bir süre masaj yapıldıktan sonra dostunuzun başını eğerek ve kafasını sallamasına izin vererek kirlerin parçalanmasını ve yumuşamasını sağladıktan sonra gazlı bezle alabilirsiniz. Bu esnada iç kulak için pamuklu çubuk kullanılması önerilmez. Bu esnada köpeğinizin hareket etmesi uzun olan çubuğun çok içeri gitmesine neden olabileceği gibi kulak kanalında kalmasını dahi sağlayabileceğin tehlikelidir. Ayrıca bu çubuklar kulak kirini temizlemek yerine daha derine de itebilir. Pamuk çubuğu sadece yüzeysel temizlik için ve kulağın girintileri için kullanabilirsiniz.

Maltipoo Kulak Kirini Veteriner Temizler Mi?

Maltipoo kulak temizliğinden hiç hoşlanmaz ve onu bir süre sabit tutmak zor olacaktır. Yavru bir köpekse sabit durmasını beklemek daha da zor olur. Kulak temizliği sırasında ona sert davranarak ve kızarak sabit durmasını sağlamaya çalışmanız süreci daha olumsuz bir hale getirerek inatçılık etmesine neden olabilir. Bu nedenle eğer köpeğinizin kulağını birçok kez denemenize rağmen yapamadıysanız veteriner hekime götürerek temizliğini yaptırabilirsiniz.

Kulak kiri her zaman oluşacaktır ve düzenli temizlenmesi gerekir. Gerekli ekipmanlar ile evde de temizlik yapılırken köpeğinizden veya sizden kaynaklı nedenlerle kulak temizliğini evinizde yapamıyorsanız veteriner hekime götürebilirsiniz. Hekime kulak içi temizliğinizi yaptırmak istediğinizi söyleyerek ücrete tabi olarak kısa sürede temizliği yapılacaktır.

Köpeğiniz çok hareketli olduğu için temizlik yapamıyorsanız mayıştığı zamanları tercih edebilir veya egzersiz sonrası yorulduğu zamanları tercih edebilirsiniz. Kulak kiri köpekler için önemsenmelidir. Doğru teknik ve malzeme ile kir çıkarılmadığı zaman köpekte kısa süre içerisinde enfeksiyon oluşur ve antibiyotik ve çeşitli kremlerle tedavi süreci başlar. Bu tedavi süresi temizlikten daha uzun sürecek ve sahibine maliyeti daha fazla olacaktır. Kulak kirinin temizlenmesi kulağında koku oluşmasını önleyeceğinden köpeğinizin sağlık seviyesini yükseltirken daha temiz olmasını ve temiz kokmasını da sağlar. Kulak kiri temizliği köpeğin kulağının kirlenme oranına göre belirlenirken ortalama 7 günde bir yapılması uygundur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply