Köpeklerin İlginç Özellikleri - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpeklerin İlginç Özellikleri

Köpeklerin ilginç özellikleri ve bilinmeyen yönleriyle, insanlar için gerçekten faydalı olduklarını anlayabilirsiniz. Evet en sadık canlılar olarak bilinebilirler, ancak köpek ırklarından bazılarının gerçekten farklı özellikleri vardır. Genellikle asıllarını koruyan safkan cinsler, tarihi yürüyüşlerinde farklı özellikleriyle de ilginç bilgiler edinmemizi sağlarlar.

İşte köpeklerin çok bilinmeyen ilginç özelliklerinden bazıları;

 • Titanic’ten Kurtulanlar

1912 senesinde batan Titanic gemisinden 3 köpek kurtulmuştur. Batmayan denilen geminin batması tüm dünyada yankı bulmaktadır. Asillerin sayesinde kurtulan 3 köpek türü var. İnsanlar yerine filikalara alınan 3 köpekten birinin Pomeryan olduğu bilinmektedir.

 • Duygu Analizi Yapanlar

Köpeklerin 2 yaşındaki bir çocuğun anlama kapasitesine sahip oldukları biliniyor. İnsanların duygularını yüzlerine bakarak anladıkları söylenir. Zeki ve akıllı köpekler, öğrenmeleri ve kavrama yetenekleriyle, çocuklar gibi geliştirilebilir canlılardır.

 • Ben İnsanı Burnundan Tanırım!

Tıpkı insanların parmak uçları gibi, köpeklerin burunları da şahsına münhasırdır. Her köpeğin kodu niteliğinde olan burun izleri, kişiye özeldir. Her birinin ki farklı olduğu için, onları burunlarından tanıyabilirsiniz.

 • Köpeklerin 3. Gözü Açık mı?

Tam 3 göz kapağına sahip olan köpekler, haw olarak bilinen bir tabakaya sahiptir. Köpeklerin ilginç özellikleri arasında olan 3. Göz kapakları, onları diğer hayvanlardan daha farklı kılıyor.

 • Gerçekten Sadakat mi, Memnuniyetten Sadakat mi?

Köpekler, en sadık canlılar olarak bilinir. Ancak bazı cinsler ödüllendirilmekten ve sahiplerini memnun etmekten dolayı sadakat gösterirken, bazı cinsler gerçek anlamda sadık olurlar. Özellikle tehlike anlarında sahiplerini yalnız bırakmayan köpeklerin, gerçekten en sadık canlılar oldukları söylenir.

Vefalarıyla tanınan köpeklerin bu konudaki ünlüsü Hachiko’dur. 1953 senesine ait olan bir filmde hayatı anlatılan köpek, yıllar boyunca iş çıkışı metro çıkışına giderek sahibini beklemiştir. Sadakatiyle konu olan Hachi, A Dog’s Tale filmiyle vefa ve sadakatini göstermiştir.

 • Sesimi Duyan Var mı?

Dünyanın en ünlü müzik gruplarından olan Beatles, yalnızca köpeklerin duyabileceği bir şarkı yapmıştır. Köpeklere özel frekanslar ile üretilen şarkı, köpeklerin ilginç özellikleri ve köpekler için yapılan en ilginç girişimlerden biridir.

A Day İn Life ismini verdikleri şarkı, 2013 senesinde yapılmıştır. Köpeğinize özel bir şeyler dinletmek isterseniz, mutlaka o şarkıyı dinletin.

 • Kurt Irkından Köpekler

Ulumasıyla bilinen Basenji köpekleri, tipik köpekler gibi havlamak yerine genellikle ulurlar. Sibirya Kurtlarının da çoğu zaman uludukları bilinir. Orta Afrika kökenleine sahip Basenji türü köpekler, normal türlerden ayrı bir grupta değerlendirilirler. Belk genetiklerinde bulunan kurt özelliklerinden belki davranış öğrenme ve iklim koşullarına uyarlanma nedeniyle uludukları henüz tam neden olduğu bilinmeyen cinslerdir.

 • Star Wars Köpekleri!

Dünyaca ünlü Star Wars filminde köpeklerden esintileri görebilirsiniz. Yönetmenin köpeklere olan ilgisinden dolayı, Brüksel Grifonu’dan bir karakter yaratılmıştır. Ewok ismindeki karakter, George Lucas’ın kendi köpeğinden esinlenmesiyle filmde hayat bulmuştur.

 • Petrol Etkili Gülümseme

Bazı köpeklerin dil renginin siyah olduğunu biliyor muydunuz? Chow Chow cinsi köpeklerin dilleri ve ağız içleri petrol koyuluğunda bir siyahtır. Henüz neden siyah oldukları bilinmese de Sahr Pei ırkınında dilleri tıpkı Çin Aslanları gibi siyahtır.

Bazı görüşlere göre siyah bazı görüşlere göre mor olan dillerinin, en eski medeniyetlerden bir iz taşıdıkları için henüz keşfedilmemiş özelliklerinden oldukları söylenir. Shar Pei ırkının yine Chow Chow’dan geldiği düşünülmekte ve Çin kökenlidir. Güçlü ve iri köpekler olarak bilinen bu iki tür, köpeklerin ilginç özellikleri olarak siyah dil renkleriyle öne çıkar.

 • Çivi Yazısı Okuyabilir misiniz?

Zira dünyanın en eski yazıtlarında Saluki cinslerini görebilirsiniz. Arkeolojik kalıntılar ve çalışmalarda, bilinen en eski cinslerden biri Saluki cinslerinin olduğu anlaşılmaktadır. Milattan öncesine ve yaklaşık 7 bin yıl eskiye dayanan bu cinsler, kraliyet köpekleri olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Uzun boyunları ve eski medeniyetleri andıran yüz ifadeleriyle güzel, sevimli ve bilge görünüme sahip cinslerdir.

 • Dalmaçyalı Sizi Duyabilir mi?

Dünyanın en ünlü köpeklerinden olarak bilinen Dalmaçyalılar, doğuştan işitsel sorunu olan cinslerdir. Genetik olarak dünyaya geldikleri andan itibaren pek çoğu duymaz. Şiddetli sağırlıktan farklı olarak tek kulakları duymaları mümkün olmayan bu cinsler, %30 sağır olarak doğarlar. Nadir olarak pek çoğunun iki kulağının sağır olarak doğduğu da bilinmektedir.

 • Çitayı Geçen Kaçıncı Olur?

Dünyanın en hızlı canlılarından biri olarak bilinen çitalar, tazıların daha hızlı koşmalarıyla namlarını değiştirebilirler. Özellikle uzun mesafeli yarışlarda çitalardan daha hızlı koştukları bilinmektedir. Aşırı çevik ve atletik olan tazılar, Büyük Britanya kökenli köpeklerdir. Avlamada çok ekili olan bu türler, en iyi koşuculardan daha hızlı olabilirler. Köpeklerin ilginç özellikleri inceleyerek, onlar hakkında şaşırtıcı bilgilere sahip olabilirsiniz.

 • Köpeklerin Zeus’u Kimdir?

Köpekler hakkında en ilginç bilgiler öğrenme merakınız varsa, Guinness Rekorlar Kitabını incelemeniz önerilir. Örneğin kayıtlara geçen dünyanın en uzun köpeği Zeus, devasa yapısıyla oldukça sevimli görünüyor.

Köpeklerin ilginç özellikleri arasında dünyaca tanınan Zeus, arka ayakları üzerinde durduğu zaman 224 cm uzunluğa varır. Yerden yüksekliğiyle tanınan bu cinsin normal uzunluğu ise 112 cm’dir.

 • Bir Köpek Şahitliği Geçerli midir?

Mahkemelerde yasalarca tanınan ve itibar gören bir Bloodhound köpeği, bir insandan daha güvenilir görülebiliyor. Burun ve koku alma duyusuna çok güvenilen Bloodhound cinsi köpekler, güven sağlamak konusunda yanılmazlar. Pek çok davada keskin koku almaları için kullanılan ve yanılmayacaklarına inanılan bu tür köpekler, yüz ifadeleriyle ciddi bir hakim ifadesi sunarlar.

Delil niteliğinde koku almalarıyla dünyada ünlenen Bloodhound köpekleri, yeteneklerinden faydalanılan canlılar arasında en itibarlılardan biridir.

 • 6 Saniyeden Daha Kısa Sürede Hayat Kurtarılır!

Görev köpeği olarak kullanılan Newfoundland cinsi köpekler, harika birer yüzücüdürler. Can kurtaran olarak eğitilen ve nitelikli şekilde boğulanları kurtarmak için canla başla çalışan vefalı cinslerdir. İnsanların 6 saniyede boğuldukları, belgeseller ve bilimsel araştırmalarda belirtilir.

Newfoundland cinsi köpekler hızlı yüzme yetenekleri ve can kurmada etkin çalışmalarıyla kahraman köpeklerdir. Balıkçılara avlamada yardımcı olan ve zaman içerisinde daha etkin olarak kullanılan canlılardır.

 • Köpekler Romantik Değildir!

Sevgi ve ilgi meraklısı olabilirler ve fakat insanlar için romantik gelen şeyler, onlarda aynı etkiyi yaratmayabilir. Yağmur sesi, duyulabilen ve duyulmayan frekansları ile insanlar için daima huzur verici olmuştur. Ancak köpeklerin ilginç özellikleri arasında yağmur sesinden hoşlanmadıkları yer alıyor.

Köpeklerin kulak yapısı, on sekiz farklı kas yapısı ile örülmüştür. Çeşitli frekanslarda duyabilen köpekler, yağmurun çıkardığı ses ve insanların belki de duyamadığı diğer seslerden rahatsız olurlar.

 • Köpekler Duygusuzdur!

Siz onları; sadık, vefakar, minnettar olarak düşünseniz de köpekler ‘’duygusuz’’ canlılardır. İnsanların beyin yapısı ile çok farklı olan köpeklerin ‘’duygu’’ yönleri ilkel kalmış ve gelişmemiştir.

Mizaçlarından bahsederken esasen davranışlarını ve bu davranışların duygulardan ötürü olduğu söylenir. Nazikler, alınganlar gibi ifadeler kullanılır. Ancak bilimsel olarak köpeklerin duygusuz oldukları bilinmektedir. Genetik kayıtlarından ve öğrenilmiş davranışlarından gelen mizaçları, köpekleri duygularıyla davrandıklarını düşündürebilir.

 • Köpekler Fazla Samimiyetten Hoşlanmazlar

Köpeklerin ilginç özellikleri arasında sarılma ve öpme gibi insansı hareketler bulunuyor. Köpeklerin öpülmekten hiç hoşlanmadıklarını biliyor muydunuz? İnsanların onlara fazla sempatik yaklaşmaları, onlara sarılmak ve öpmek istemeleri aslında köpeklerin hoşuna gitmeyen davranışlardır.

Bunu, duygusal yönlerinin olmadığı ve gelişmediğine bağlayabiliriz. Sarılmayı sevmeyen bu canlıları sevmek istiyorsanız özellikle iç gövdelerini, karın çevresini seçebilirsiniz. Özellikle Çin Aslanlarının popo kısımlarına, arkalarına dokunmayın ve onların sizi görebileceği şekilde sevin. Ki, sevdirmek isterlerse!

 • Köpekler Bencildir!

Kendilerine ait bir alan olmasına özen gösteren köpekler, rahatları için en güzel çarşaflarınızı tırmalar. Ya da kendine özel bir konfor alanı oluşturmak için en güzel deri koltuğunu yırtar. Neden mi?

Sonuç olarak köpekler yer işaretlemesi yaparlar. Tuvalet yaptıkları alana bile iz bırakan, varlıklarını dahil oldukları her ortama kazıyan canlılardır. Bir evde yaşıyorsa mutlaka kendine ait bir alan yaratma güdüsüne girerler. Ya çiş yaparak ya da koltukları yırtarak bulu yaparlar. Köpekler alan belirlemek için kullandıkları tırmalama ve eşeleme hareketleri, esasen ter izlerini bırakma gayretidir. Patilerinin arasında bulunan ter bezlerini sürterken genellikle yatak ve koltuklar eşelendiği için yırtılmaktadır. Sonuç olarak zarar görür. Önemli olan evcil hayvanınızın kendi alanını işaretlemesidir, öyle değil mi?

En İlginç Köpek Davranışları

Köpeklerin ilginç özellikleri var. Sonuç olarak ırksal nitelikleriyle bağdaştırılmaktadır. Yani tamamen kendilerine ait karakteristik özellikleri nedeniyle görülmektedir. Farklı ruh halleri, tavırları ve davranışlarıyla değişik görünen köpekler, bazen çok sempatik tavırlara bürünmektedir. Örneğin bir Samuyed, doğal haliyle sürekli gülümser halde olduğu için kar üzerinde dans eder yürüyüşlerini gördüğünüzde onun mutluluk sarhoşu olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca şen, mutlu ve sevinçli görünmektedir.

Köpekler hakkında az bilinen ilginç bilgilerden bazıları şöyledir;

 • Köpekler insanları nasıl tanır?

Köpekler sahiplerini sesleri ve kokularıyla tanır. Sonuç olarak bilimsel çalışmalarla sabitleştirilen köpeklerin tanıma biçimleri, Macaristan Eotvos Lonard Üniversitesi tarafından çalışılmıştır. Ayrıca köpekler sahiplerini temel olarak kokularıyla ve ses tonlarıyla tanımaktadır.

 • Köpekler İnsanları nasıl görür?

Köpeklerin göz yapısı, yüz ve göz yuvaları açısıyla 240 derecelik bir görme alanı yaratır. Köpekler insanları, yine insan gibi görürler. Ancak renk körü insanlarda olduğu gibi kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemezler. Bazı köpeklerin trafik ışıklarına uyum sağladığı söylenir ve bu konuda saygı duyulurlar. Oysaki köpekler kırmızı ve yeşil renkleri net olarak görmez ve ayırt edemezler.

Bazı ülkelerde trafik lambalarının mavi olduğu veya farklı renklerde olduğunu söylemekte fayda vardır. Bazı köpekler araç seslerinden, yaya geçişlerinden veya çeşitli algılama unsurlarından ötürü, yaya geçidi ve ışıkları kullanıyor gibi görünebilirler.

 • Köpekler nasıl ses duyarlar?

Köpeklerin ilginç özelliklerinden biri de duyma yetenekleridir. İnsanlara oranla 4 kat daha uzak mesafeden ses algılayabilen cinslerdir. Yani hatta gerçekliği kanıtlanmayan yer altı canlılarını işitmektedir. Yani yer hareketleriyle üst katmanlara çıkar. Ayrıca karıncalardan toprak altı canlılarına frekansları işitmektedir. Deprem veya doğa olaylarından önce uludukları, değişik sesler çıkardıkları ‘’düşünülmektedir.

Köpeklerin kulakları ne kadar büyükse, duymaları o derece güçlüdür. Sarkık kulaklar için aynı şeyin geçerli olmadığını söylemekte fayda vardır.

 • Köpekler neden yer kazarlar?

Köpeklerin esasen bencil canlılar olduğunu söylemiştik. Ayrıca köpekler genellikle saklamak amacıyla kazma içgüdüsüne girerler. Herhangi bir yiyecek, kemik parçası veya bir oyuncağı saklamak için yeri kazdıkları görülmektedir. Kendilerine ait olanı veya buldukları herhangi bir şeyi daha sonra değerlendirme üzere kazdıkları yere saklanmaktadır.

Özellikle doğuma hazırlanan köpekler kazma içgüdüsüne sahiptir. Yani tamamen yuva yapma amacıyla eşelediği düşünülmektedir. Sonuç olarak ilginç davranışları olan köpekler kalıtsal özellikleriyle tanınmaktadır.  Bazen eski genetikleriyle kazma hareketi yaparlar.  Ayrıca köpekler, toprak altını kazarak haşerat avlar. Yani çeşitli besinlere ulaşmak için eşelemeyi öğrenmektedir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply