Köpeklerin Duyguları Var Mı

Köpeklerin Duyguları Var Mı

Köpeklerin duyguları var mı sorusunun yanıtı köpeği olan ya da olmayan birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Köpeklerin duygularını olduğuna inanıyor musunuz? Pek çok köpek sahibi köpeklerinin duyguları olduğuna inanır çünkü köpekleriyle yaşadıkları anılar hemen hemen her gün köpeklerin hisleri olduğunu sahiplerine gösterir.

Köpeklerin davranışlarıyla ilgili araştırmalar günümüz literatüründe eskiden olduğundan daha çok yer kaplamaktadır. Bu araştırmalar köpeklerin sadece basit duyguları hissetmediğini kompleks duyguları da hissedebildiğini ortaya koymuştur bununla birlikte köpeklerin kendilerine has bir ahlaki kodu vardır.

Köpeklerin duyguları var mı sorusuna yanıt olabilecek birkaç araştırma:

Köpekler Sevgi ve Bağlanmayı Hissedebilir

2013 yılının Kasım ayında yayınlanan bir araştırmada, 12 eğitimli köpeğin MRI taramaları sonucunda beyinlerinde belli sinyaller keşfedilmiştir.  Örneğin yiyecekler  söz konusu olduğunda beynin zevk aldığımız şeylerin beklentisiyle ilişkili bir bölgesi olan kaudat çekirdeği adlı bölgesini uyarır.

Köpeklerde kaudat çekirdiği adlı bölge yiyecekler dışında, tanıdık bir kişinin kokusu alındığında, köpek sahibi gördüğünde veya kokusunu aldığında da aktif olur.

Köpekler Ses Tonunuzdan Ruh Halinizi Algılayabiliyor

İnsan ve çevresel sesleri dinlerken MRI ile beyinleri incelenen köpeklerin tıpkı insanlarda olduğu gibi kendi türlerinin sesini duyduklarında güçlü bir şekilde yanıt veren bir nöron kümesi fark edildi. Buna ek olarak insanların ve köpeklerin duygusal gürültü verilerini aynı şekilde işledikleri bulunmuştur. İnsanlarda da köpeklerde de üzücü bir ses veya mutlu bir tını (işitsel bir duygu verisi) duymaları durumunda birincil işitsel korteks çalışıyor. Bir başa deyişle bu çalışma beynin söz konusu bölümünün hem insanların hem de köpeklerin ses tonlarının ardında gizlenen alt mesajları anlamada usta olduğunu göstermektedir.

Köpekler İyi Olanı Hissederler

Tipik insan davranışlarından ikisi olan bencillik ve cömertlerin köpeklerin analiz edebildiği davranışlardır. Bu konu üzerine yürütülen bir araştırmada odada iki yabancıyla birlikte yalnız bırakılan köpek normalde sahibinin yanında tasmayla oturmaya devam ederken, odadaki iki yabancıya içinde sosis ve mısır gevreği bulunan ve buram buram kokan iki yiyecek dolusu kase verildi. Odaya giren diğer bir yabancı yiyecek istemek için önce ilk yabancıya gidip, yüksek ve sert bir ses tonuyla “hayır” cevabı alarak uzaklaştırılır ardından elinde yemek bulunan ikinci yabancıya gider, ikinci yabancı hoş ve yumuşak bir sesle “tamam” der ve odaya sonradan giren, yemek isteyen adamın ağzına biraz yiyecek koyar, bunun üzerine dilenci odadan çıkar ve dilencinin odadan çıkmasını takip eden dakikalarda köpek sahibi köpeğin tasmasını çözer ve istediği gibi davranmasına izin verir; köpeklerin büyük bir çoğunluğu yemeğini paylaşan yani daha cömert ve kibar olan yabancıya gitmişlerdir.

Köpekler Stres ve Ayrılık Kaygısı Yaşayabilir

Bazı köpek sahipleri evden çıktıklarında köpeklerinin üzgün olduğunu düşünebilir bu aslında çok yersiz bir düşünce değildir çünkü insanlar bir odadan çıkıp köpeklerini orada yalnız bıraktığında köpek (köpekten köpeğe değişen bir süre, köpek yalnız kalmaya ne denli alıştırılmış, o an bir ihtiyacı var mı vs) sızlanmaya, ağlamaya ve havlamaya başlayabilir. Bazı köpekler yıkıcı davranışlar sergileyerek bulundukları yerin kapısını pençeleyebilir ve çizebilirler, pencerelerden dışarı bakıp nefes nefese ve agresif bir şekilde ileri geri yürümeye başlayabilirler. Bir köpek sahibi köpeğinin bu davranışları sergilemesi durumunda köpeğinin üzgün olduğunu düşünebilir ancak söz konusu davranışlar stres ve ayrılık kaygısı belirtileridir.

Köpekler Kıskançlık veya Çekememezlik Sergileyebilir

Köpeklerin duyguları var mı sorusuna etkileyici bir yanıt veren araştırmalardan biri köpeklerde kıskançlık veya çekememezlik tarzı duygular olduğunu ortaya koymuştur. Bu konuda farklı çalışmalar olsa da 2008 yılında yürütülen bir çalışma kendini öne çıkarmaktadır; köpeklerde kıskançlık veya çekememezlik gibi duygular bulunup bulunmadığını incelemek adına yürütülen bir çalışmada, çalışmaya katılan köpeklerin hepsi patilerini sallamak için eğitildi çünkü araştırmacılarla iletişim kuracakları yöntem buydu.  Diğer köpekler bazı köpeklerin pati sallamaları sonucunda daha iyi ödüller aldığını fark edene kadar tüm köpekler gerçekten iyi performans sergiliyordu ancak söz konusu durumun fark edilmesinin ardından pati sallama hareketleri karşısında diğer köpekler gibi ödüllendirilmeyen köpekler kötü performans sergilemeye başladı. Buna ek olarak bu köpekler kendilerini yalama ve kaşıma gibi belli stres davranışları da sergilemeye başladılar.

Köpeklerin Hissedebildiğine Emin Olduğumuz 15 Duygu

 • Sevgi
 • Bağlanma
 • Rahatlama
 • Beklenti
 • Şaşırma
 • Korku
 • İğrenme
 • Öfke
 • Neşe
 • Stres
 • Ayrılık Kaygısı
 • Kıskançlık
 • Üzüntü
 • Yalnızlık
 • Depresyon

Bonus: Köpekler Suçluluk ve Utanç Hissetmez

Yukarıda köpeklerin hissedebildiği duyguları okurken suçluluk ve utanç duygularının olmamasına şaşırmış olabilirsiniz ancak onları zaten bildiğiniz için veya unuttuğumuz için yazmamış değiliz. Aslında köpekler gerçekten de suçluluk ve utanç hissedemez; sahipleri köpeklerine önlerindeki yemeyi yememelerini söyleyip odadan ayrıldıklarında ve normal bir şekilde geri döndüklerinde köpekler yememeleri gereken yemeği yeseler de yemeseler de aynı şekilde yanıt vermişlerdir. Bu durumda köpeklerin suçluluk veya utanma sandığımız davranışlarının ardında aslında içgüdüsel bir suçluluk ya da utanma duygusunun/ bilincinin olmadığı bunun yerine sahiplerinden gelen azarlama davranışına karşı geliştirdikleri bir tepki olduğunu göstermektedir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply