Köpeklerden İnsanlara Hastalık Bulaşır Mı

Köpeklerden İnsanlara Hastalık Bulaşır Mı

Köpeklerden insanlara hastalık bulaşır mı? Bir köpek, bir insanın en iyi arkadaşı ve sırdaşı olabilir bununla birlikte rahatlık, destek ve hatta kimse sizi dinlemezken bile içten bir kabullenme sunarlar. Bir köpeğe sahip olabileceği özellikler arasında; kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktan depresyonu ortadan düşürmeye kadar kesin sağlık yararları vardır. Ancak bir köpeğe sahip olmanın bol sağlık yararlarına rağmen, dezavantajlarını özellikle de köpekler hasta olduklarında ne olacağı bu hastalığın insanlara geçip geçmeyeceğini merak edenler de vardır, bu oldukça doğaldır ve ne yazık ki bazı durumlarda, hasta bir köpek bir insanı enfekte edecek virüsleri yayıyor olabilir.

Köpeğinizin açık havada keyfini sürdüğü tüm koşturma ve yuvarlanma oyunları göz önünde bulundurulduğunda, bu esnada kaptıkları veya kapmış olabilecekleri mikropları eve geri taşımaları şaşırtıcı değildir. Gerçekten de, bazı köpeklere ait mikropların insanlara bulaşabilitesi vardır; bu söz konusu olan köpeklerden insanlara geçebilen hastalıklar zoonotik hastalıklar olarak da bilinir. Zoonotik bir hastalık, tahmin edebileceğiniz üzere hayvanlardan insanlara yayılan bir hastalıktır. Bu hastalıklar çeşitli atıklardan veya tükürüklerden geçebilir, hatta dört ayaklı tatlı dostunuzun kürkünde veya cildinde gömülü olabikir. Enfekte bir evcil hayvanla doğrudan temasa girmeniz durumunda enfeksiyonu yayabilir, bu durumun meydana gelmesi de rahatsız edici ve bazen nadir durumlarda da olsa sizin hayatınızı tehdit eden bir hastalık ve bu söz konusu hastalığa ait olan semptomlarla sonuçlanabilir. Bu yazımızda köpeklerden insanlara hastalık bulaşır mı sorusuna detaylı bir yanıt vermeye çalıştık ve köpeklerden insanlara geçebilecek en yaygın hastalıklar arasında siz değerli okuyucularımıza detaylı bir bilgi vermek istedik.

Rocky Mountain Spotted Fever

Kürkleri üzerinde kene taşımakta olan köpekler bu çok da hoş anılmayacak küçük canlıları yaşadıkları eve getirebilir. Bebek keneler gerçekten haşhaş tohumu büyüklüğündedir ve bu sebepten dolayı kısa tüylü olan evcil hayvanlarınızda bile tespit edilmeleri gerçekten çok zor olabilir. Bakteri ve diğer enfeksiyözleri taşımakta olan enfekte bir keneden direkt olarak gelmiş olmakta olan bir ısırık, bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda Rocky Mountain Spotted Fever adına sahip hastalığa neden olabilir. Söz konusu hastalığa ait semptomlar grip hastalığına oldukça benzer semptomlar olarak kendilerini gösterirler bununla birlikte söz konusu hastalıktan muzdarip olan hastalarda; ateş, titreme, ağrı ve hatta vücudun tek veya daha fazla bölgesine ait döküntülü görünüm meydana gelebilir.

Yuvarlak kurt

Köpeklerden insanlara hastalık bulaşır mı sorusunun bir yanıtı da yuvarlak kurtlardır. Toprağı kirletmekte olan dışkıya dökülen yuvarlak kurt, köpekler ve insanlar arasında yayılma özelliğine sahip olan çok yaygın bir parazittir. ABD’de bulunmakta olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından, ABD nüfusunun yüzde 14’ünde yuvarlak kurt larvalarından kaynaklanmakta olan Toxocara hastalığının mevcut olduğu bildirmektedir. 20 yaş ve altındaki bir yaş grubunun üyesi olan insanlar, bir köpek sahibi olmaları durumunda yuvarlak kurtlardan dolayı meydana gelebilecek olan köpeklerden insanlara bulaşabilecek bir enfeksiyona yakalanma konusunda daha yüksek riske sahiptirler. Yuvarlak kurt semptomları çok şiddetli olmayan öksürükten ateşe ve karaciğer iltihabına hatta ve hatta körlüğe kadar değişkenlik gösterebilir.

Köpek Kanca Kurtları

Yuvarlak kurtlara gayet benzer olan bir şekilde, köpek kanca kurtları enfekte dışkı ile kontamine olmuş olmakta olan toprak sayesinde meydana gelen temas ile yayılır. Dışkının gizlenebileceği kontamine zemini tanımlamak gerçekten de özellikle zor olabilir. Köpek kanca kurtlarında enfekte olmuş olan kişilerde gözlemlenebilecek olan semptomlar arasında en çok göze çarpanları arasında; karın bölgesinde meydana gelen kramplar, midede yaşanan bulantı, dışkıda kan görülmesi ve cildin tahriş olmasından kaynaklanan dökülmekte olan bir cilt görünü yer almaktadır.

Kuduz

Köpeklerden insanlara hastalık bulaşır mı sorusuna örnek verilebilecek en yaygın cevap kuduzdur. Kuduz, köpekler ve insanlar arasında en iyi bilinen ve en çok tanınan potansiyel bulaşıcılığı olan hastalıktır. Dünyanın pek çok yerinde viral olan bu hastalık tipik olarak vahşi hayvanlar veya aşılanmamış evcil hayvanlar tarafından yayılım göstermektedir.

Köpeklerden İnsanlara Bulaşabilecek Hastalıklara Dair Korunma

Bazı zoonotik hastalıklar ve olası sonuçları ciddi olsa dahi, bu sürekli olarak köpeklerden insanlara hastalık bulaşır mı diye endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır:

  • Uygun önleyici bakım: Köpeğinizin düzenli kontrollerini yapmakta olan veteriner hekiminizle düzenli önleyici bakım randevuları planlayın ve evcil hayvanınızı hem sizi hem de diğer köpekleri bu hastalıklardan en iyi şekilde korumak için yıllık dışkı testleri ve aşıları hakkında dikkatli davranın. Ayrıca zihninizi rahatlatmanız ve olası tehlikeleri önlemeniz adına veteriner hekiminiz pire, keneler ve bağırsak parazitlerine karşı korunmaya yardımcı olmak için farklı parazit önleyiciler hakkında da konuşursa, bu önerileri ciddiye alın.
  • Ellerinizi yıkayın: Köpeğinizle herhangi bir etkileşime girdikten sonra ellerinizi yıkamak her zaman için iyi bir fikir olacaktır çünkü köpeğinizi son derece titiz bir şekilde büyütüyor olsanız dahi siz bakmıyorken ne ile meşgul olduklarını bilmeniz ne yazık ki pek olası değildir. Bu özellikle evdeki küçük çocuklar için oldukça önemlidir.
  • Köpeğinizin dışkısını dışarda bırakmayın: Bahçenizin ve köpeğinizin yürüyüş rotasının mümkün olduğunca temiz olduğundan emin olmanız gerekir, bu alanların temizliyi enfeksiyon riskini azaltabilir ve herhangi bir tehdit oluşturabilecek parazitlerin ve bakterilerin yayılmasını sınırlayabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Bir Önemli Husus

Olası tehlikelerin farkında olup tavsiye edilen uyarıları dikkatle dinleyip, uygulamanız hem sizler için hem köpeğiniz hem de evinizdeki ve sokaklardaki diğer hayvanlar için en güvenlisi olacaktır. Profesyonel bir veteriner tavsiyesinin tek amacı herhangi bir teşhisin veya tedavisi yerine getirmek üzere oluşturulmamıştır. Bir başka deyişle evcil hayvanınızın tıbbi durumuyla ilgili sorularınız için her zaman köpeğiniz şahsi veterineri olan bir uzman hekimden tavsiye alın. Eğer evcil hayvanınızın tıbbi bir acil durumu olduğundan şüpheleniyorsanız derhal köpeğinizin veteriner hekimini arayın veya gerekmesi halinde söz konusu yeri ziyaret edin.

Yorum (Yok)

Leave a Reply