Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı

Köpeklerde meydana gelen yağlı kuyruk hastalığının, köpeklerde en sık karşılaşılan ve  tedavi edilen cilt hastalıklarından biri olan pyoderma’dan enfekte olunuştan kaynaklanması yaygındır. Antibakteriyel şampuan ve ilaçla kolayca tedavi edilebilen, cilt ve tüy köklerinde meydana gelen ikincil bir enfeksitondur. Pyoderma enfeksiyonun en yaygın belirtileri arasında; kızarıklık, şişlik ve kabuklu lezyonlar yer alır. Hemen tedavi edilmemesi durumunda tüylerde dökülme hatta kalıcı kellik meydana gelebilir. Eğer hastalık tedavi edilmezse enfeksiyon derinin daha derinlerdeki katmanlarına yayılabilir ve bu septisemiye sebebiyet verebilir. Bu tip bir sonuçla genelde karşılaşılmasa da karşılaşılması durumunda ölümcül olabilir.

Bir köpeğin kuyruğunda bulunan supracaudal bezi; yağlar, lipitler ve protein salgılar. Bu bez bazen çok fazla androjen salgılar ve bu da anormalliklere sebebiyet verebilir ve supracaudal bez hiperplazisi adı verilen duruma sebebiyet verebilir. Söz konusu hiperplazinin meydana geldiği nokta yağlı olabilir ve gözenekleri bloke ederek siyah noktalara zemin hazırlayabilir veya çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkartabilir. Hastalığının ardında yatan faktör tam olarak bilinememektedir.

Etkili bir muayene için veteriner hekiminizin köpeğinizin sağlık geçmişini ve ona herhangi bir ilaç verip vermediğinizi bilmesi gerekecektir. Ek olarak ayrıntılı bir cilt değerlendirilmesi, klinik diğer kontroller gerekecektir. Sitolojik analiz için cildin kazınması gerekebilir ancak bu acısız bir işlem olacaktır. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları, antibiyotik duyarlılık testleri, kimyasal kan analizi, idrar tahlili, dışkı incelemesi ve tam kan sayımı da köpeğinizin tedavisine başlamadan önce altta yatan herhangi başka bir rahatsızlık olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak; röntgen, ultrason, biyopsi veya BT taramaları gibi yöntemler de uzman veteriner tarafından hastalığın ardında yatan başka bir etken olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.

Eğer köpeğinizin yağlı kuyruğu enfekte değilse, veteriner hekiminiz sadece topikal merhem ve antibakteriyel şampuan kullanımının yeterli olacağını söyleyebilir. Bununla birlikte köpeğinizde herhangi bir enfeksiyon belirtisi olması durumunda, veteriner büyük olasılıkla köpeğinize bir antibiyotik enjeksiyonu yapacaktır. Sadece bir tür yağlı kuyruk hastalığı olsa da Corynebacterium, E. Coli, Micrococcus, Proteus, Staphylococci, Streptococci gibi organizmalar ikincil enfeksiyonlara sebep olabilir.

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Belirtileri

Pek çok hastalık için olduğu gibi yağlı kuyruk hastalığında da hastalığın semptomlarını tespit etmek, ne arayacağınızı bildiğinizde daha kolay bir hal alabilir. Köpeğinizde yağlı kuyruk hastalığı olabileceğinden şüpheleniyorsanız aşağıda bahsedilen semptomlara dikkat etmenizi öneririz.

Köpeklerde yağlı kuyruk hastalığı belirtileri:

  • Kuyruk tabanında yağlı tüyler
  • Kuyruk tabanında mat renkte tüyler
  • Kuyruk tabanının yüzeyinde eksik tüyler
  • Kuyruk tabanındaki cilt üzerinde siyah noktalar (comedones)
  • Kuyruk tabanındaki cilt yüzeyinde mumumsu madde
  • Kuyruk tabanındaki tüylerde mumumsu madde
  • Kuyruk tabanında meydana gelen cilt enfeksiyonu
  • Normalde olmayan kötü olarak tanımlanabilecek koku

Not: Köpeklerde yağlı kuyruk adlı hastalığın semptomları; köpeğin ırkına, yaşına ve salgıladığı androjen miktrarına bağlı olarak değişim gösterebilir. Bazı köpeklerde, ikincil bir enfeksiyon meydana gelmediği sürece hiçbir tahriş veya kızarıklık meydana gelmeyebilir ki bu durum oldukça yaygındır.

Yukarıda sıralanmış olan semptomların birkaçını birlikte görmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa sürede uzman bir veteriner ile görüştüğünüze ve onun eşliğinde köpeğiniz için gereken tedaviye başladığınıza emin olun. Her hastalıkta olduğu gibi köpeğinizde yağlı kuyruk hastalığının meydana gelmesi durumunda da erken teşhis ve tedavi oldukça çok önemlidir.

Söz konusu hastalık olan yağlı kuyruk hastalığı sadece estetik bir endişe veya hafif bir durum gibi görünebilir ancak onu görmezden gelirseniz gittikçe kötüleşebilir neyse ki tatlı köpek dostumuzu iyileştirmek için başvurulabilecek yöntemler mevcuttur.

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde yağlı kuyruk hastalığının tedavisi, hastalığın hangi derecede olduğuna yani söz konusu durumun ciddiyetine bağlıdır. Eğer köpeğinizde bir enfeksiyon varsa veteriner hekiminiz antibiyotik tedavisi önerebilir. Diğer yandan köpeğinizde herhangi bir enfeksiyon yoksa, veterineriniz antibakteriyel şampuan ve topikal merhem tedavisi önerecektir.

Çok yaygın olmasa da, supracaudal bez çıkartılmak için ameliyata ihtiyaç duyulacaktır. Köpeklerde yağlı kuyruk hastalığı genellikle ciddi bir duruma sebebiyet vermez ancak tedavi edilmemeleri durumunda ikincil enfeksiyonlar vuku bulabilir. Ciddi vakalarda söz konusu enfeksiyonlar cildin derinlerine nüfuz edebilir ve daha önce de belirttiğimiz gibi ciddi bir sağlık sorunu olan septisemi meydana gelebilir.

Söz konusu hastalık hemen tedavi edilirse, hastalıktan etkilenen köpek dostumuz genellikle oldukça hızlı bir şekilde iyileşir ve bununla birlikte eğer meydana  gelebilecek ikincil enfeksiyonlar ihmal edilirse hastalık cildin derinliklerine yayılabilir ve nahoş durumlar ortaya çıkabilir. Söz konusu nahoş durum olan septiseminin ortaya çıkmasında dahi direkt olarak uygun tedavi uygulanırsanız köpeğiniz yüksek ihtimalle iyileşecektir; bu durumdan kaynaklanan tedavinin başarıyla tamamlanması uzun sürebilir ancak neticede köpeğiniz hayatta kalmayı başaracaktır.

Pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi köpeğinizin neşeli ve olumlu bir ruh hali içerisinde olması, çok sevdiği sahibinin yani sizin desteğinizi hissediyor oluşu tedavi sürecini hızlandıracak etmenlerin en önemlilerinden biridir.

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Nasıl Geçer?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir köpeklerde yağlı kuyruk hastalığı bulaşıcı değildir; yani hastalık bir köpekten bir köpeğe geçmez.  Hastalık zoonotik de değildir yani köpekten insana da geçmez bu sebeple köpek dostunuza rahatlıkla destek olabilirsiniz. Köpeklerde yaşanmakta olan yağlı kuyruk hastalığı bireysel olarak bir köpeğin bağışıklık sisteminde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanır.

Köpeklerde yaşanan yağlı kuyruk hastalığı iki ana faktörden kaynaklanır. Köpeklerde bulunan yağlı kuyruk hastalığının ardında yatan iki ana faktörden ilk köpeğin androjen seviyelerinin uzunca bir süre normalden yüksek seviyelerde olması durumudur. Diğer ana faktör ise; pire gibi parazitlerdir. Bu parazitler kuyruk bezine gider ve oradan kan emmeye başlarsa bezin iltihaplanması mümkündür; eğer köpeğinizde yağlık kuyruk hastalığına dair bir semptom fark ederseniz bunun ardında yatan faktörlerden birinin pireler olup olmadığını anlamak için pire ısırıkları arayabilirsiniz veya bir veterinerden rica edebilirsiniz ancak bilinçli bir veteriner zaten bu ihtimali de düşünmüştür. Ek olarak sebep aşırı yağ birikmesi olabilir tıpkı insanlarda gözlemlenen sivilceler gibi düşünülebilir bu durum, köpeklerde benzer durumlarda neden olan ise sebum birikimidir.

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Öldürür mü?

Yukarıdakilerden de tahmin edebileceğiniz üzere köpeklerde yağlık kuyruk hastalığı genellikle ciddi bir hastalık değildir ancak tedavi edilmemesi durumunda ikincil enfeksiyonlara sebebiyet verebilir ve onlar da ihmal edilirse ciddi ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Köpeklerde yağlı kuyruk adı verilen hastalığın meydana gelmesi ve tedavi edilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek septisemi tedavi edilmezse maalesef ki ölümcül olabilir.

Köpeklerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Bazı sitelerde yağlı kuyruk hastalığının sadece erkek köpekleri etkilediğine dair yazılar okuyabilirsiniz ancak dişi köpeklerde söz konusu hastalıktan etkilenir. Hangi köpek ırklarının özellikle yağlı kuyruk hastalığına yatkın olabileceğine dair spesifik bir bilgi henüz bulunmasa da pyodermiye yatkınlık yağlı kuyruk hastalığına yatkınlık için önemlidir çünkü pyodermi, daha önce de bahsettiğimiz gibi yağlı kuyruk hastalığının ardında yatan en yaygın etkendir. Pyodermiye en yatkın köpekler; German Shephard ırkına mensup olan köpeklerdir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply