Köpeklerde Tuvalet Yapamama

Köpeklerde Tuvalet Yapamama

Köpeklerin tuvaletini yapamamasının ardında yatan pek çok farklı tıbbi sorun vardır, bu yazımızda söz konusu sorunlarına dört ayaklı dostunuz ve onların sağlığı hakkında endişelenmekte olan sizler için detaylı olarak değineceğiz.

İlk olarak sorunun ne olduğunu tanımlamanız gerek. Köpeğiniz için tuvalet işlemi normalden uzun sürüyor mu, köpeğiniz tuvaletini yaparken acı çekiyor gibi mi, dışkıda kan var mı? Bu tip dikkat çekici detayların her biri size köpeğinizin tuvaletini neden yapamadığı konusunda ipucu verecektir. Köpeklerde tuvalet yapamama, köpeğinizin yaşam kalitesinde ciddi şekilde düşüşe sebep olabilecek bir sorundur ve veteriner tarafından muayene gerektirir çünkü bu sorunun altında yatan nedenler genellikle profesyonel müdahale ihtiyacı doğurur.

Köpeğim Tuvaletini Yapmada Sorun Yaşarsa Nasıl Anlarım

Aslında köpeğinizin olması gerektiği gibi günlük tuvalet rutini varsa ve köpeğiniz bu rutinin dışına çıkmışsa köpeğinizin tuvaletini yapmada sorun yaşadığını anlamanız çok zor olmaz ve buna ek olarak köpeğinizin dışkısında sertleşme, kan veya mukus benzeri maddeler gözlemleyebilirsiniz, ek olarak da muhtemelen köpeğiniz dışkılama esnasında ağlayabilir ancak daha da emin olmak istiyorsanız veya köpeğinizin tuvalet rutiniyle siz yerine başkası ilgileniyorsa aşağıdaki olası belirtiler de köpeklerde yaşanan tuvalet yapamama sorununa eşlik edebilir:

  • Laterji
  • Kusma
  • İştah Kaybı
  • Anüs içinde veya çevresinde çim parçacıkları, ip veya diğer nesneler
  • Ağrı dolayısıyla vücut hareketlerinde meydana gelen sınırlılık

Köpeklerin Tuvaletini Yapamama Nedeni: Kabızlık

Kabızlık köpeklerde tuvalet yapamamanın ardında yatan en yaygın sorundur. Genellikle bu sorunun altında yatan neden köpeğinizin diyetinden kaynaklanır, özellikle de yememeleri gereken bir gıda tükettiklerinde kabızlık neredeyse kaçınılmazdır. Kumaş veya toprak gibi yabancı maddeler, yukarıda bir tıkanıklığa neden olmazsa bağırsakta toplanabilir. Buna ek olarak çiğnenmiş bir kemik normal dışkı üretimini engelleyebilir. Çok fazla lif tüketimi de köpeklerde kabızlık sorununa sebebiyet verebilir. Egzersiz eksikliği de kabızlık sorununun olası bir nedenidir çünkü köpeğiniz yeterli egzersizi yapmazsa bağırsaklarını etkili bir şekilde hareket ettiremeyebilir.

Sinir hasarı da dışkı salınımında zorluğa neden olabilir ancak bu nadir olarak karşılaşılan bir sorundur, köpeğinizin sinir hasarı nedeniyle (omurgada bir sorun) dışkı yapamadığını düşünüyorsanız direkt olarak profesyonel bir veterinerle iletişime geçmelisiniz.

Köpeklerin Tuvaletini Yapamama Nedeni: Prostat

Yaşlı köpeklerin tuvalet esnasında zorlanmasının birkaç olası nedeninden biri prostattır, özellikle köpek tamamen kısırlaştırılmamışsa prostat sorunu oldukça olasıdır.  Daha çok yaşlı erkek köpeklerde yaygın olan bir hastalıktır. Prostat bezinin genişlemesi sebebiyle köpeğin dışkıyı dışarı atması zorlaşır. Kısırlaştırılmış bir köpekte prostat riski kesin olarak yoktur çünkü prostat hastalığı testosteron etkisiyle meydana gelir. Bazı köpeklerde prostatit meydana gelebilir bu prostatın bir çeşit enfeksiyonudur ve genellikle ağrılı dışkı salınımı veya idrara çıkma zorluğu ile sonuçlanır. Buna ek olarak söz konusu enfeksiyonun köpeğinizde olması durumunda idrarda menide kan hatta irin gözlemlenebilir. Nadiren de olsa köpeklerde prostat tümörlerinin gözükmesi de söz konusudur.

Her şeyden önce sorunun ne olduğundan tam olarak emin olabilmeniz için köpeğinizi etkili profesyonel bir veteriner muayenesine getirmeniz şarttır.

Köpeklerin Tuvalet Yapamama Sorunlarının Olası Çözümleri

Eğer köpeğinizde bulunan köpeklerde meydana gelen tuvalet yapamama sorunun altında yatan neden basit kabızlıksa bu sorun hafif bir müshil kullanımı ve diyet değişikliği ile çözülebilir. Bunun dışında eğer köpeklerde tuvalet yapamama sorunun altında yatan egzersiz eksikliğiyse, tedavi gerçekten çok kolaydır; dört ayaklı dostunuzu daha fazla dışarı çıkarmalı, onunla daha fazla oynamalı ve ihtiyacı olan egzersizi yapmasını sağlamalısınız, eğer bunun için çok meşgulseniz köpeğinizin ihtiyacı olan egzersizleri yaptırması için ona bir bakıcı tutabilirsiniz.

Prostat sorunlarının çözümü kısırlaştırma ile oldukça kolaydır, kısırlaştırma prostat kaynaklı köpeklerde tuvalet yapamama sorununa her zaman için direkt çözüm sağlayacaktır. Kısırlaştırma olmadan da prostatı tedavi edebilecek ilaçlar mevcuttur.

Köpeklerin Tuvalet Yapamama Sorunlarının Tedavi Edilemez Nedenleri

Ne yazık köpeklerde karşılaşılan tuvalet yapamamanın ardında yatan her neden tedavi edilebilir değildir sizi korkutabilecek ve gerçekten endişelendirebilecek bu neden köpeğinizin artritik olmasıdır. Bu nedenin tedavisi maalesef ki mümkün olmasa da hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilecek çeşitli takviyeler ve ilaçlar köpeğinizin yaşam kalitesini hastalıktan muzdarip olmasına rağmen arttırabilir. Buna ek olarak modern ağrı kesiciler köpeğinizi rahatlatabilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply