Köpeklerde Tuvalet Problemi

Köpeklerde Tuvalet Problemi

Bir köpeğin tuvalet problemi yaşamasının ve eve idrar veya dışkı bırakmasının birçok nedeni vardır. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda bir müdahale programı geliştirmeniz şarttır. Yeni evinin kapıları onlara ilk açıldığı andan itibaren sürekli veya aralıklı olarak tuvalet kazalarına sebep olan köpekler uygun şekilde eğitim almamış olabilir. Daha önce uygun eğitim almış köpekler ise çeşitli tıbbi veya davranışsal nedenler dolayısıyla tuvalet kazalarına davetiye göndermekte olabilir.

Köpeklerde tuvalet probleminin ardında yatan davranışsal nedenler; sizin programınızda meydana gelen bir değişiklik, köpeğin yaşam alanında meydana gelen bir değişiklik, köpeğinizin endişelenmesine yol açacak bir olay yaşanması. Örneğin; eğer köpeğinizi alışık olduğundan daha uzun süre yalnız bırakırsanız veya günlük rutininizi önemli ölçüde değiştirirseniz, ki bu durumda bu değişiklik köpeğinizin yürüyüş saatlerine de yansıyacaktır; köpeğiniz eve dışkı bırakmaya başlayabilir. Ayrılık kaygısı sebebiyle eve tuvaletini yapan köpekler bunu kin yüzünden yapmazlar; endişeli olduklarında yaşadıkları kontrol kaybı nedeniyle yaparlar.

Köpeğimin Çeşitli Nesnelere İdrar Yapması Ne Anlama Gelir

İşaretleme, köpeğimizin çeşitli nesneler üzerinde idrar bırakmasıdır. Kokuların, özellikle de diğer köpeklerin bıraktığı idrar kokusunun yakınında meydana gelmesi normaldir.  Bu davranış genellikle yetişkin erkek köpeklerde daha yaygındır ancak bazı kısırlaştırılmış köpekler de söz konusu davranışı sergileyecektir. Köpekler, çeşitli hormonal etkiler, yaşam alanlarına diğer bir köpeğin girmesi, yeni bir eve taşınma, yeni mobilya alınması, artan stres veya kaygıya tepki gibi bir dizi nedenden dolayı işaretle davranışını sergileyebilir.

Köpeğim Yeni İnsanlarla Tanıştığında Veya Ben Eve Geldiğimde Neden İdrar Yapıyor?

Köpeklerde tuvalet probleminin bir versiyonu da köpeğinizin yeni insanlarla tanıştığında veya siz eve geldiğinizde idrarını yapmasıdır.  Bu daha çok heyecandan kaynaklanan bir problemdir. Ancak itaatkar idrar kaçırma versiyonu da mevcuttur. İtaatkar idrar kaçırma; biri köpeğe yaklaştığında, ayağa kalktığında, köpeğe fiziksel olarak ceza vermeye çalıştığında meydana gelir, bununla birlikte; köpeğin dudakları geri çekilir, göz temasından kaçınır ve boyun eğer.

İtaatkar idrar kaçırma her yaştan köpekte görülebiliyor olmasına rağmen, en çok yavru köpeklerde ve genç dişi köpeklerde görülür. Bu da sözlü kınamanın ve ceza şeklinde müdahalenin hiç iyi olmadığını bir kez daha gözler önüne serer. Heyecandan kaynaklanan idrar kaçırma ise köpeğin selamlanma ve şefkat gösterimi esnasında aşırı heyecanlanması sonucunda meydana gelir. Bu davranışı sergileyen bazı köpekler aşırı itaatkar olabilir. Çoğu durumda heyecandan kaynaklanan idrar kaçırma davranışı sergileyen köpekler heyecan, korku ve teslimiyet duygularını bir arada yaşarlar.

Köpeklerin Tuvalet Problemi İçin Fiziksel Nedenler

Tuvalet eğitiminde normalde gayet başarılı olan köpeğiniz aniden tuvalet problemleri sergilemeye başladıysa bunun ardında yatan neden fiziksel sağlık sorunları olabilir. Aşağıda olası sorunlar listelenmiştir:

  • Kabızlık: Köpeklerde oldukça yaygın bir sorun olmakla birlikte genellikle diyetten kaynaklanır, özellikle de köpekler yememeleri gereken şeyler yediklerinde kabızlık sorunu yaşarlar. Kumaş veya toprak gibi yabancı maddelerin tüketilmesi bu maddelerin alt bağırsakta toplanmasına sebebiyet verebilir.
  • Egzersiz eksikliği: Birçok köpek yeterli egzersizi yapmadığı sürece bağırsaklarını etkili bir şekilde hareket ettiremez. Köpeğiniz düzenli olarak yeterli miktarda egzersiz yapmıyorsa köpeklerde tuvalet problemi yaşamanız oldukça olasıdır.
  • Sinir hasarı: Bu nadir bir nedendir ancak köpeğinizin omurgasında meydana gelen bir sorun sebebiyle tuvalet problemi yaşadığını düşünüyorsanız ardında yatan sebep sinir hasarı olabilir.
  • Artrit: Köpeklerde meydana gelen tuvalet sorunlarının bir başka nedenidir çünkü köpekler rahat oldukları pozisyonu alamadıklarında tuvaletlerini yapamazlar. Eğer eklemleri sert ve ağrılıysa bu durum onların tuvalet problemleri yaşamasına sebep olabilir.
  • Prostat: Daha çok yaşlı erkek köpeklerde yaygındır. Kısırlaştırılmış köpeklerde prostat meydana gelmez.

Köpeğim Tuvalet Konusunda Sorun Yaşıyor

Bir köpek sahibinin başa çıkmak zorunda kalabileceği en büyük zorluklardan biri köpeğin tuvalet eğitimine dair yaşayabileceği sorunlardır. Yetişkin bir köpek tuvalet eğitimsizliğinden, işaretlemeye veya itaatkar idrar kaçırmaya kadar pek çok farklı sebepten dolayı köpeklerde tuvalet problemi yaşıyor olabilir. Köpeğiniz yapmaması gereken yerlere tuvaletini yapıyorsa, yapmanız gereken ilk şey sahip olabileceği herhangi bir tıbbi sorun olup olmadığını anlamak için onu tam bir tıbbi kontrole götürmeniz, eğer sağlık raporunda bir sorun çıkmazsa köpeğinizin tuvalet sorusunu yaşamasının ardında yatan sorun davranışsaldır.

Köpeğim Eve Tuvaletini Yaptığında Ne Yapmalıyım

Köpeğinizin evin içinde bir tuvalet kazası yaşaması durumunda köpeğinizi asla bunun için cezalandırmayın, köpeğinizin sizinleyken kendini güvende hissetmesi ve dışarda tuvalete gidebilmesi önemlidir ancak eğer köpeğinizi sebep olduğu tuvalet kazası sebebiyle cezalandırırsanız dışarıda tuvalete gitme eğilimini azaltmış olmakla birlikte, itaatkar idrar kaçırma sorununa da davetiye yollamış olursunuz.

Olası bir tuvalet kazasında, köpeğinize dışkıyı koklatmayın bu sadece köpeğinizin sizden daha fazla korkmasına neden olacaktır çünkü aradaki bağlantıyı anlayamayacaklardır.

Köpeğinizi uygun olmayan bir yere tuvaletini yaparken yakalamanız durumunda ona bu eylemi kesmesi için alkış sesi eşliğinde “hayır” gibi bir komut verin ve onu hemen dışarı çıkartın, daha sonrasında tuvaletini dışarda bitirmesi için köpeğinizi cesaretlendirin ve bunu yaptığında onu övüp, ödüllendirin

Yorum (Yok)

Leave a Reply