Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar

Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimine başlamasının zamanının geldiğini düşünüyorsanız sizin de sabırlı olmanızın ve olumlu pekiştirme konusunda kendinizi geliştirmenizin vakti gelmiştir çünkü ancak bu şekilde köpeğinize kazanmasını beklediğiniz alışkanlıkları kazandırabilir ve birlikte güzel bir yaşam sürebilirsiniz. Bir köpek yavrusunun tamamen ev eğitimi alması genellikle 4 aydan 6 aya kadar sürebilir ancak bazı köpek yavruları için bu süre bir yılı bulabilir.

Köpeğinizin boyutu bu sürenin ne kadar olacağını tahmin etmenizi sağlayabilir, örneğin; daha küçük ırkların mensubu olan köpeklerin daha küçük mesaneleri ve daha yüksek metabolizmaları vardır bu sebeple doğal olarak büyük ırk köpeklere kıyasla daha sık ve fazla tuvalet ihtiyacı duyarlar. Bununla birlikte yavru köpeğinizin önceki yaşam koşulları da eğitim süresini etkileyecektir zaten tuvalet eğitimi olan bir köpek sahiplenmekle sokakta yaşayan ve bu eğitimden habersiz olan bir köpeği sahiplenmek tabi ki de tamamen farklı olacaktır. Eğitim sırasında aksilikler yaşanabilir, bunları sakinlik ve anlayışla karşılamanızı öneriyoruz.

Köpek Yavrusu İçin İdeal Eğitim Zamanı

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar? Uzmanlar tuvalet eğitiminin yavru köpeğiniz 12 en geç 16 haftalık olduğunda başlaması gerektiğini öneriyorlar. Bu sürenin belirleyicisi olan neden köpeklerde mesane ve bağırsak gelişimidir.

12 haftalık olan bir köpek mesane ve bağırsak hareketlerini yönetmeyi öğrenecek kadar vücut kontrolüne sahiptir. Eğer yavru köpeğinizi yeni evine getirdiğinizde 12 haftadan uzun süredir hayattaysa ve tuvaletini kapalı bir tuvalete yapıyor (muhtemelen de atıklarını yiyorsa) söz konusu eğitim daha uzun sürebilir.

Herhangi bir tıbbi durum veya herhangi bir acil durum söz konusu olmadığında köpek yavrularının çoğu ortalama bir yıl olmak üzere 6 ay ile 18 arasında tamamen lazımlık eğitimi almalıdır.

Köpek Yavrusu Tuvalet Eğitimi İpuçları

Köpekler birbirinden farklıdır bu sebeple bazı köpekler diğerlerinden daha hızlı tuvalet eğitimi alır. Eğer geçmişte tuvalet eğitimini kısa sürede öğrenmiş bir köpeğiniz olduysa ve şu anki köpeğiniz bu süreyi aştıysa panik yapmayın, her köpek aynı şekilde ve aynı sürede öğrenmez bunu unutmayın. Köpeğinizi tuvalet konusunda eğitmeye başlamadan önce köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar sorusunun doğru yanıtını aldığınıza emin olun, 12 haftalıktan küçükken başladığınız köpekler için dışarı tuvalet eğitimleri sadece sabrınızdan çalacaktır.

Köpeğimin Tuvalet Eğitiminde Sorun Yaşamamın Nedeni Ne

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar diye araştırdınız ve doğru zamanda tuvalet eğitimine başladınız ancak yine de eğitimden istediğiniz verimi alamıyor ve sabrınızın tükendiğini hissediyorsunuz; köpeğinizin tuvalet eğitimine adapte olamamasının ardında ayrılık kaygısı ve stres gibi psikolojik nedenler olabilir ya da çeşitli tıbbi sağlık sorunları olabilir. Köpeğinizin tuvalet eğitimi yavaş ilerleyeceğe benziyorsa ve siz evde dışkı ya da idrar aramaktan yorulduysanız köpeğinizin yeterince iyi vakit geçireceği ve rahat olacağı bir alan belirleyin ve siz diğer işlerinizle ilgilenirken bırakın köpeğiniz sadece o alanda olsun en azından dışkı veya idrar aramak için nereye bakmanız gerektiğini bileceksiniz.

12 Haftalıktan Küçük Köpekler İçin Tuvalet

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar sorusunun yanıtı 12. Hafta olduğu için, 12 haftalıktan küçük köpeği olanlar ne yapacaklarını merak ediyor olabilir; endişelenmeyin, 12 haftalıktan küçük köpekler için kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yol var, bu tam bir eğitim sayılmasa da köpeğinizi tuvalet için istediğiniz yere yönlendirmenizi sağlar; evinize bir köpek pedi ve köpekler için tuvalet spreyi alın, spreyi pede sıkın; köpeğiniz içgüdüsel olarak tuvalet kokusu aldığı yere tuvaletini yapma eğiliminde olduğu için büyük olasılıkla pedden başka yere tuvaletini yapmayacaktır ancak köpek pedini köpeğiniz için yeterince ulaşılabilir ve yakın bir yere koyduğunuzdan emin olmalısınız aksi halde köpek, köpek pedine ulaşmak istiyor olsa da mesanesi buna izin vermeyebilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Olası ev kazaları durumunda yavru köpeğinize asla kızmamalı ve onu cezalandırmamalısınız, bu sadece panik olmalarına ve daha çok tuvalet kazasına sebebiyet vermelerine yol açar çünkü köpekler neden ceza aldıklarını anlayacak zihinsel düzeye sahip değildirler sadece o andaki negatiflikten korkarlar bu durum da hem köpeğinizin tuvalet eğitimini hem de köpeğinizle aranızdaki bağı geriletir. Kızmak yerine onu belirlediğiniz tuvalet alanına tuvaletini yapması için cesaretlendirin

Yorum (Yok)

Leave a Reply