Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar

İlk defa köpek sahibi olanlar için bu çok heyecan ve mutluluk verici bir süreçtir ancak bir o kadar da sorumluluk ister ve zihninizi birçok yeni, cevaplanmamış soruyla doldurur, bu sorulardan biri elbette köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar sorusudur. Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimi de tıpkı diğer eğitimleri gibi tutarlılık, sabır ve olumlu pekiştirme ile ilgilidir. Amaç, evcil hayvanınıza iyi alışkanlıklar aşılamak ve onunla ikiniz için daha ideal olacak bir hayat kurarak aranızdaki bağı güçlendirmektir.

Yavru bir köpeğin ev eğitimini tamamen tamamlaması 4- 6 ay kadar sürebilir hatta bazı köpek yavruları için söz konusu süre 1 yılı geçebilir. Bu sürenin ne kadar olacağını kestirmede köpeğinizin boyutu size yardımcı olabilir, örneğin; daha küçük ırkların daha küçük mesaneleri ve daha yüksek metabolizmaları vardır bu sebeple daha sık dışarı çıkmaları gerekir, yavru köpeğinizin önceki yaşam koşulları da eğitiminin ne kadar süreceğini belirleyen önemli bir faktördür çünkü yeni alışkanlıklar edinmeleri için eski alışkanlarını bırakmalarına da yardımcı olmalısınız. Köpeğinizin eğitimi sırasında yaşadığınız aksilikler elbette olacaktır, bunlar karşısında paniğe kapılmamalısınız.

Bu süreçte köpeğinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi olacaktır çünkü onu ne kadar iyi tanırsanız tuvaletinin geldiğini de o denli kolay anlarsınız. Peki, ana soruya gelirsek yani köpeklerde tuvalet eğitimine kaç aylıkken başlamalı sorusuna, uzmanlar tarafından verilen cevap köpeğiniz 12 ila 16 haftalık olduğunda bu eğitime hazır olacağı yönündedir çünkü ancak bu noktada vücutları üzerinde mesane ve bağırsak hareketlerini tutmayı öğrenecek kadar kontrol kazanmışlardır. Eğer yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde 16 haftadan büyükse tuvalet eğitimi uzun sürebilir, çeşitli teşviklerle ona yeni davranışı benimsetmeniz gerekir.

Eğitim Köpek Eve Geldiği An Başlamalı

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar sorusunun cevabı 12- 16 haftalıkken olsa da aslında eğitim eve geldiği an başlamalıdır bu onun hata yapma şansını en aza indirecektir elbette bu başlaması gereken eğitim 12 haftalıktan büyük köpekler içindir diğer türlüsü konuşamayan birine şarkı söyletmeye çalışmak gibidir. Yavru köpekler hızla tuvalet alışkanlığı edinir.

Ancak yavru köpekler hızla tuvalet alışkanlığı edinseler de söz konusu olan alışkanlığı edinene kadar birkaç tuvalet kazası yaşanabilir bu davranışın cezalandırılması onları evi daha çok kirletmeye ve sahipleri yokken onların eşyalarını çiğneme gibi davranışlara itebilir.

Köpeğinizin sebep olabileceği tuvalet kazalarının alanını düşürmek etrafta çiş veya dışkı aramamak adına evinizde köpeğinize ayırdığınız onun için yeterli düzeyde konforlu sizin için de kontrol etmesi kolay bir alan olsun, bu alanı sevdiklerinden emin olun.

Köpeğinizin Tuvaleti Olduğunda Sergileyebileceği Davranışlar

Köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar sorusuna verilecek yanıt nasıl sabitse kaç haftalık olursa olsun bütün köpekler tuvaletleri geldiğinde ortak bir davranış örüntüsü izler, bu örüntüyü tanıyabilmek daha önce de bahsettiğimiz gibi tuvalet eğitimi için oldukça çok önemlidir. İşte köpeğinizin tuvaleti olması durumunda sergileyebileceği davranışlar:

 • Mızmızlanma
 • Daireler çizme
 • Burun çekme
 • Havlama
 • Kapıya doğru koşma
 • Kazıma

Yukarıdaki davranışlardan birini veya birkaçını sergilemeleri durumunda köpeğinizin tuvaleti olabileceği ihtimalini unutmayın ve onu ihtiyaçlarını gidermesi için dışarı çıkartın.

Kazalar Normaldir

Özellikle 1 yaşından küçük olan yavrularda tuvalet eğitimi esnasında kazalar meydana gelmesi normaldir bu sebeple köpeğinizi tuvalet eğitimine kaç aylıkken başlattığınızı aklınızdan çıkarmayın (olası kazalarda bunu düşünmek size iyi gelecektir). Olası tuvalet kazaları sonrasında sabırla eğitime devam edin ve bu kazalara sebep olanın tıbbi bir sorun olup olmadığını anlamak için köpeğinizin şahsi veterinerine danışın.

Köpeklerde Tuvalet Eğitiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlarsa başlasın dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır, bunlar;

 • Tuvaletini yanlış bir yere yaptığında onu cezalandırmayın ancak eğer köpeği yanlış bir yere tuvaletini yaparken görürseniz vurgulu bir “hayır” komutuyla bunun doğru olmadığını ve sizin patron olduğunuzu ona gösterin.
 • Köpeğinizi normalde yapmaması gereken bir yere tuvaletini yaparken görürseniz onu alkışlamak iyi bir fikir olacaktır, bu alkışlar yüksek sesli olmalıdır ve ardından köpeğinizi tuvaletlerini yapmanın uygun olacağı bir yere götürün bu uygun yere tuvaletlerini yaparlarsa onları övün ve leziz ödül mamalarıyla ödüllendirin.
 • Eğer olmaması gereken bir yerde dışkı veya idrar gördüyseniz ancak eylem esnasında köpeğinizi yakalayamadıysanız öfkeyle davranmayın çünkü bu ne size ne köpeğinize ne de yeni kurmaya çalıştığınız düzene yardımcı olacaktır, tamamen faydasızdır.
 • Yavru köpeğinizin yürüyüşlerini uzatmak çeşitli tuvalet kazalarını önlemeniz konusunda bir hayli yardımcı olabilir, yavru köpekler bu dünyada yenidir keşfetmek için ekstra zamana ihtiyaç duyabilirler.
 • Evde meydana gelen tuvalet kazalarının tekrarını önlemek adına istenmeyen yerdeki dışkıları amonyak bazlı bir temizleyici yerine enzimatik bir temizleyici ile temizleyin, idrarda da amonyak bulunur ve idrar ya da dışkı kokusu aldığı bir yere herhangi bir köpeğin tuvaletini yapmasını gayet normaldir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply