Köpeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Diabetes mellitus olarak bilinen şeker hastalığı her yaştan köpeği etkileyebilir, ancak erken teşhis, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam etmesini sağlamanın en önemli adımıdır.

Yıllık rutin veteriner kontrolleri erken hastalık tespiti için gereklidir, ancak köpeklerde diyabet belirti ve semptomlarını biliyorsanız, kontroller arasındaki sorunu tanıyabilir ve veteriner hekiminize bildirebilirsiniz.

Köpeklerde şeker hastalığı belirtileri diğer hastalıklarla da örtüşebilir. Örneğin; böbrek ve karaciğer hastalığı artan idrara çıkma ve susuzluk ile bağlantılıyken, hipertiroidi ve bazı kanserler açlığın artmasına neden olabilir.

Köpeğinizin sağlığı hakkında şüpheye düştüğünüzde, köpeğinizi diyabet veya diğer olası sağlık durumlarını ekarte etmek için tam bir değerlendirme almasını sağlamak için veterinerine götürün.

Köpeğiniz Daha Fazla Tuvalet İhtiyacı Duyuyor

Yerde su birikintileri görmeye başlayabilir veya köpeğinizin işemek için evden daha fazla çıkmanız için sizi uyarırken fark edebilirsiniz. Artan idrara çıkmanın, evcil hayvan ebeveynlerinin köpeklerini değerlendirme için getirmelerinin en yaygın nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Daha sık idrara çıkmanın kan dolaşımından idrara dökülen kan şekerinden kaynaklandığını bulunmuştur; böbreğin artık glikozu kanda tutacak kadar hızlı filtreleyemeyeceği ve idrara sızdıracağı bir böbrek eşiği vardır. Söz konusu olan bu durum gerçekleştiğinde köpek giderek daha fazla idrar yapmaya başlar.

Köpeğiniz Normalden Daha Fazla Su İçiyor

Aşırı susuzluk olarak bilinen polidipsi, artan idrara çıkma ile bağlantılıdır, ancak düşündüğünüz şekilde değil. Çoğu zaman köpek sahipleri, köpeklerinin normalden daha fazla su içtikleri için daha fazla idrara çıkardıklarını düşünecekler, ancak aslında durum tam tersidir; köpek gittikçe daha fazla idrara çıktığı için susuz kalmaya başlayacaktır, bu yüzden söz konusu sıvı kaybını önlemek için daha büyük miktarlarda ve daha sık su içiyorlar.

Köpeğiniz Oburlaşmıştır

Köpeklerde şeker hastalığının belirtilerinden biri de veterinerlerin kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olmak için pankreas tarafından oluşturulan bir hormon olan insülin dengesizliğine atfettiği bir semptom olan doyumsuz bir iştah olarak tanımlanabilecek polifaji geliştirebilir. Bu semptomu gösteren köpekler insülin eksikliğinden dolayı sürekli açtırlar. Vücut içerisinde glikoz olduğunu algılayamıyor, bu yüzden açlıktan öleceklerini düşünüyorlardır ve dolayısıyla da her zaman yemek yemeye çalışıyorlardır.

Köpeğinizin Kürkünde ve Derisinde Meydana Gelen Değişimler

Tedavi edilmeyen diyabetik köpekler düşük kürk ve cilt kalitesine sahip olma eğilimindedir. Vücut içerisinde insülin üstüne düşen görevi yapmadığı için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi alamadığında ve bir köpek idrardaki artan su kaybından dolayı kronik olarak susuz kaldığında, güzel tüyleri genellikle parlaklığını kaybetmeye ve incelmeye başlayacaktır buna ek olarak köpekler kepekli ve kuru, pullu bir cilde sahip olmaya başlayacaklardır.

Köpeğiniz Normal Beslenmesine Rağmen Kilo Veriyor

Kanser, gastrointestinal hastalık, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı da dahil olmak üzere köpeklerde birçok durum kilo kaybına neden olabilir. Kilo kaybı köpeklerde şeker hastalığı belirtilerinden de biridir. Yavaş yavaş veya aniden başlayabilen bu kilo kaybı normal bir iştahla birleştiğinde, diyabet belirtileri meydana gelebilir. Bunun ardında yatan neden insülinin beyine, kalbe ve enerji için diğer temel organlara glikoz sağlamak için çalışmaması ve doğal olarak, vücudun glikoz eksikliğini gidermek için vücudundaki proteinleri ve yağı kullanacak kas ve yağı parçalamaya başlayacak ve bu da kilo kaybına yol açacaktır.

Köpeğinizin Gözleri Bulutlu Görünüyor

Köpeklerde şeker hastalığı belirtilerinden biri de Diabetes mellituslu köpeklerin % 80’ine kadarının sonunda bir dereceye kadar katarakt geliştirebilir. Katarakt, diyabetli köpeklerde görülen en yaygın uzun süreli komplikasyonlardan biridir. Katarakt oluşumu doğası gereği öpeğinizin gözlerinin bulanık görünmesine neden olabilir.

Köpeğinizin Görüşü Kötüleşiyor

Katarakt oluşumunun bir sonucu olarak, diyabetik köpekler körlük riski altındadır.

Işığın gözün arkasındaki retinaya ulaşmasını tamamen engelleyen bir kataraktın görme kaybına neden olduğunu düşünülüyor. İyi haber şu ki, katarakttan kaynaklanan herhangi bir ikincil iltihap kontrol altında tutulduğu sürece, çoğu kör köpek yaşamını gayet iyi sürdürür çünkü mükemmel koku ve işitme duyularına sahiptirler.

Bazı durumlarda anormallik gösteren mercek cerrahi olarak çıkarılarak körlük tersine çevrilebilir. Körlük (ve katarakt oluşumu) haftalar ila aylar arasında veya 24 saat gibi kısa bir sürede ortaya çıkabilir; yani diyabet seyrinde geç veya erken karşınıza çıkabilir.

Köpeğiniz Belirgin Bir Nedeni Olmadan Kusuyor

Kusmanın tipik olarak karmaşık olmayan diyabet vakalarında ortaya çıkmayan bir durumdur. Diyabet tedavi edilmezse, köpek kusma, halsizlik, nefes almada zorluk, uyuşukluk ve iştahsızlık yaşayabilir. Bu noktada köpeğinizin hastaneye yatışını gerektiren acil bir durum olarak nitelendirilebilir. Bu köpeklerin bazılarının nefesinden aseton benzeri bir koku gelebilir ancak koku nispeten nadirdir ve herkes bunu fark etmeyecektir.

Köpeğiniz Yorgun Görünüyor ve Keyif Aldığı Aktivitelere Olan İlgisini Kaybetti

Bazı diyabet hastası köpekler enerjileri olmadığı için aileleriyle daha az etkileşimli olacak ve oyun oynadıktan veya yürüyüşe çıktıktan sonra daha hızlı yorulacaklar dolayısıyla köpeklerde şeker hastalığı belirtilerinden biri de yorgunluk ve ilgisizliktir.

Şeker kan dolaşımına hapsolduğunda ve dokuya giremediğinde, vücudun enerji için gerekli glikozdan mahrum kalır ve buna ek olarak, yüksek kan şekeri düşük sodyum, düşük potasyum ve düşük fosfor da dahil olmak üzere elektrolit dengesizliklerine neden olabilir ve sinirlerin normal şekilde ateşlenmemesine neden olabilir.

Köpeğiniz Normalden Katı veya Zayıf Görünüyor

Köpeğinizin önceden olduğundan ciddi bir ifadesi olabilir ve bununla birlikte köpeğiniz tökezleyebilir, eskisi gibi esnek olmayabilir; uzanmakta zorluk çekebilir. Diyabetli köpekler, kaslarında meydana gelen glikoz eksikliği sonucu kas güçsüzlüğü geliştirebilir. Daha az yaygın olan bir diğer neden ise, kronik veya ilerleyici hindlimb zayıflığına, eklemlenmesine, kas atrofisine ve genel halsizliğe yol açabilen diyabetik nöropatidir.

Diyabetik bir köpek sahibi olan kişiler ve bu köpeklerin veterinerleri genellikle diyabet hastalığından muzdarip olan köpeğin garip bir şekilde durduğunu veya garip bir şekilde yürüdüğünü gözlemlemiş ve bildirmişlerdir, elbette bunun ardında yatan neden kaslarda meydana gelen zayıflamadır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply