Köpeklerde Pika Hastalığı - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpeklerde Pika Hastalığı

Hiç ihtiyacı olmayan, doyurucu bir niteleği olmayan hatta belki de iğrenç olarak nitelendirilebilecek şeyler yiyen bir gördünüz mü ? Eğer cevabınız evetse, muhtemelen pika hastası bir köpek gördünüz. Köpeklerde pika hastalığı, hayvanın gıda maddesi olmayan nesneleri tüketmeye kendini mecbur hissettiği bir durumdur. Bu söz konusu nesneler; metal, plastik, kumaş, çöp, kir, taş, kağıt, dışkı içerebilir.

Pika, gıda dışı maddelerin tüketimidir. Pika hastalığı genellikle köpekler için psikolojik, zorlayıcı bir davranış sorunur ancak tıbbi sorunlardan veya yetersiz beslenmeden de kaynaklanabilir. Bu olumsuz davranışı ortadan kaldırmak uğruna çabalamak önemlidir çünkü yabancı cisimlerin yutulması sindirim sistemi tıkanıklıklarına, boğulmaya, zehirlenmeye veya başka istenmeyen sorunlara yol açabilir. Köpeklerde pika hastalığının en yaygın görülen türü literatürde koprofaji olarak tanımlanmış olan dışkı yemektir.

Pika hastalığının tek bir sebebi yoktur yani her zaman davranışsal nedenlerden kaynaklanmaz iştah arttıran bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir, bu söz konusu durumlar; immün aracılı hemolitik anemi (IMHA), demir eksikliği anemisi, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD), kancalı kurtlar olarak adlandırılan bağırsak parazitleri, mide tümörü, hipertiroidizm, şeker hastalığı, yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme olabilir.

Köpeğinizde pika hastalığına dair belirtiler görürseniz, doğru teşhis için direkt olarak uzman veteriner hekiminize danışmalısınız çünkü doğru tedavi yöntemini bulmanızı sağlayacak olan hastalığın ardındaki doğru sebebi bulmanızdır. Eğer köpeğinizdeki pikanın sebebi psikolojik sorunlardan kaynaklanıyorsa, davranışçı çalışmanız ve kompulsif yemeği durdurmanız için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir.

Evcil hayvanınızın, pika olduğunu düşünüyorsanız kapsamlı bir tıbbi muayene yapılması önerilir. Tam bir fiziki muayene ilke birlikte gastrointestinal (GI) parazitleri kontrol etmek için bir dışkı muayenesini ve anemi, karaciğer hastalığı, diyabet veya pankreas hastalığı gibi durumları kontrol etmek için dışkı incelemesini içerir. Köpeğinizin gösterdiği belirtilere bağlı olarak, GI yolunun besinleri emip emmediğini görmek için daha özel kan testleri; folat ve kobalamin sevilerinin kontrol edilmesi, pankreas fonksiyonunun kontrol edilmesi için tripsin benzeri immünoreaktive testler yapılması önerilir. Köpeğinizde GI tıkanıklığı olabileceğinden şüphe ediyorsanız ve GI tıkanıklığı dışında diğer olası pika sonuçları ekarte etmek için X-raylerden yararlanılabilir. Tabii ki tüm anormallikler not edilirse, daha fazla test gerekebilir. Her anormalliğe özgü farklı bir tanılama türü mevcuttur.

Pika hastalığının nedenini belirlemek zor olabilir spesifik bir tedavi yönteminden de bahsetmek güçtür ancak pika hastalığının ardında medikal bir sebep varsa tedavi süreci maliyetli olabilir ancak çok sevdiğiniz köpeğinizi hasta görmenin getireceği duygusal maliyetin yanında bunun pek bir önemi yoktur.

Köpeklerde Pika Hastalığı Belirtileri

Evcil hayvanınızın aslında yiyecek olmayan ve yenmemesi gereken nesneleri yediğini gözlemleyebilirsiniz. Hangi gıda maddesi dışındaki maddenin yutulduğuna bağlı olarak; evcil hayvanınızın sağlığı için ciddi sorunlar meydana gelebilir. Yutulan yabancı cisimler, iç ülserasyonlara, gastrointestinal tahrişe ve bağırsaklarda tıkanmaya neden olabilir. Evcil hayvanınız yememesi gereken bir nesne yedikten aşağıdaki belirtilerden birini ya da daha fazlasını gösterebilir:

 • Kusma
 • İshal
 • Kronik ağız kokusu
 • İştah kaybı
 • Gevşek tabure (Normal dereceden düşük bağırsak hareketleri, gevşek dışkı)

Söz konusu gıda dışı nesnenin gastrointestinal sistemde bir tıkanıklığa sebebiyet vermesi durumunda ise aşağıdaki semptomlar gözlemlenebilir:

 • Bağırsakları hareket ettirememe
 • Karın kasılmaları
 • Normalden fazla derecede salya
 • Geğirme
 • Koyu renk dışkı
 • Katranlı dışkı

Köpeklerde Pika Hastalığı Tedavisi

Köpeğinizde gözlemlenen pika hastalığı depresyon, stres, anksiyete, fiziksel ve zihinsel uyaran eksikliği, sosyalleşmede eksiklik gibi davranışsal nedenlerden kaynaklanıyorsa evcil hayvanınızın gereken miktarlarda egzersiz yaptığından ve zihinsel uyarı aldığından emin olun. Çoğu köpeğin günde en az 60 dakika egzersize ihtiyacı vardır ancak bu süre ırktan ırka değişkenlik gösterebilir örneğin; avcılık yapan veya sportif olan köpeklerin günlük 60 dakikadan çok daha fazla egzersiz süresine ihtiyacı vardır. Eğer evden uzaktaysanız köpeğinizin can sıkıntısını azaltmak için yiyecek yapbozları, çeşitli oyunlar gibi şeylerle köpeğinizin çevresini zenginleştirin. Köpeğinizin yiyebileceği nesnelere olan erişimini ortadan kaldırın, köpeğinizin dışardaki nesneleri yemesine engel olamıyorsanız; engel olmayı başarana kadar ona ağızlık takmayı düşünebilirsiniz. Köpeğiniz için aldığınız oyuncakların, diş kaşıma kemiklerinin ve çiğneyebileceği oyuncakların yutamayacağı tipte güvenli nesneler olduğuna emin olun. Köpeğinize “bırak” komutunu öğretmelisiniz veya bu komutun göreceği işlevi görebilecek herhangi başka bir komutu.

Pika hastalığının ardında yatan sebep tıbbi ise, veterinerinizin buna uygun bir tedavi uygulayabileceğinizden şüpheniz olmasın örneğin; belli enfeksiyonlar veya tiroid sorunları için ilaç yazabilirler eğer ilacın kendisi soruna sebebiyet veriyorsa yetersiz beslenme veya dengesiz beslenmeden kaynaklanan bir sorun varsa, belli başlı ve hasta köpeğe daha uygun olacağı düşünülen diyet değişiklikleri önerilir.

Tekrar belirtmekte fayda var ki, pika hastalığının ardında yatan fark etmeksizin köpeğinizin yiyebileceği bütün tehlikeli nesneleri ortadan kaldırmalısınız.

Evcil hayvanınızın, pika hastalığı tespit edilene kadar yuttuğu yabancı maddelerin çıkartılması da tedavinin bir parçasıdır; pika, gastrointestinal veya solunum yolu tıkanıklığına yol açabilir. Bu durumda, köpeğinizin söz konusu tıkanıklığı gidermek için ameliyat olması gerekebilir. Bazı durumlarda bir endoskop, sindirim sistemine takılan daha küçük nesneleri çıkarabilir.

Hastalık tedavi edildikten sonra tekrar meydana gelebilir bu sebeple bu konuda dikkatli olunmalı, gözlem yapılmalıdır.

Köpeklerde Pika Hastalığı Nasıl Geçer?

Evcil hayvanlarda meydana gelen çoğu pika vakası doğada davranışsaldır. Yine de yetersiz beslenme, karaciğer hastalığı, anemi ve parazitler gibi tıbbi durumları engellemek önemlidir. Evcil hayvanınızın davranışsal nedenlerle gıda dışı şeyler yediğinizi öğrendiğimizde bu hastalığın nasıl meydana geldiğini merak etmek çok doğaldır. Pika hastalığı için en yaygın davranışsal nedenler; can sıkıntısı, öğrenilmiş davranış, stres veya kaygı, ceza korkusu (örneğin dışkısını kontrol edemeyip eve bırakan bir köpeğin bu davranışından dolayı cezalandırılmaktan korkup onu yemesi) olabilir.

Köpeklerde Pika Hastalığı Öldürür mü?

Pika hastalığının kendisi öldürücü değildir ancak zamanında müdahale yapılamazsa, tüketilen bazı nesneler solunum tıkanıklığına yol açabileceği için boğulmaya bağlı ölüm meydana gelebilir.

Her şeye rağmen pek çok durumda köpeklerde pika hastalığı kontrol edilebilir bir hastalıktır. Pika hastalığının kontrol edilememesi durumunda evinizdeki eşyalar tahrip olabilir; ancak bu pika hastalığının en hafif olumsuz sonucudur bunun dışında evcil hayvanınızın belli başlı diş sorunları yaşamasına; köpeğinizin bilinçsizce acil tıbbi sorunlara yol açabilecek zehirli bir madde tüketmesine ve daha önce de belirttiğimiz gibi solunum yolunda tıkanmaya yol açabilir.

Köpeklerde Pika Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Köpeklerde pika hastalığının daha sık gözlemlendiği bir ırk yoktur ancak dolaylı olarak da olsa pika hastalığının görece olarak; şeker hastalığı, mide tümörü, nörolojik rahatsızlıklar, hipertiroidizm, anemi, parazit enfeksiyonu gibi medikal sebeplerine daha yatkın olan ırklar pika hastalığına da daha yatkın olabilirler. Bununla birlikte pika hastalığının ardında yatan sebepler davranışsal da olabileceği için genelde eğitimsiz köpeklerde davranışsal pika gözlemlenebilir bu sebeple köpeğinizin eğitimine gereken özeni göstermeniz çok önemlidir. Ek olarak köpeğin eğitimindeki kontrol faktörünün korku olmadığına emin olmasınız çünkü daha önce belirttiğimiz gibi korku temelli hareketler de pika hastalığına sebebiyet verebilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply