Köpeklerde Parvo Hastalığı

Köpeklerde Parvo Hastalığı

Canine parvovirüs (CPV veya yaygın olarak kullanılan adıyla “parvo”) köpek dostlarımızın sağlığını tehdit eden en ciddi virüslerden biridir fakat veteriner hekim tarafından verilen aşı takvimine uyuyorsanız parvo için endişelenmenize gerek yok elbette köpeğinizin yine de bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır ancak bu ihtimal düşüktür ve olması durumunda da köpeğinizin parvo hastalığını atlatması kolay olacaktır. Parvo hastalığının ardında yatan çeşitli risk faktörleri vardır, virüsün en yaygın bulaşma biçimi enfekte köpekle temastır ve dolaylı olarak fekal- oral yolla da bulaşır. Parvo hastalığının sebep olduğu ölümlerin çoğu klinik belirtilerin kendisini göstermesini takip eden 48 ila 72 saat içerisinde meydana gelir bu sebeple köpeğinizde parvo hastalığı olabileceğinizden şüphelendiğiniz an direkt olarak veterinerinizi aramalısınız. Diğer bir deyişle parvo hastalığında semptomların kendini göstermesinin ardından gelen ilk 3-4 gün çok önemlidir, tedavinin seyrini belirler.

Canine parvovirüs 1967 yılında keşfedilmesinden sonra literatürde geniş bir yer almıştır bu ününü elbette köpeklerin sağlığı için oluşturduğu yüksek tehdide borçludur; parvovirüsün yok edilmesi zordur, belli bir çevrede uzun süre yaşayabilir ve enfekte köpekler tarafından yayılması kolaydır. Virüs bir hayli bulaşıcı olduğu için parvo aşısı tüm köpekler için zorunlu olan temel aşılardan biridir. Köpeklerde parvo hastalığını önlemenin en iyi yolu hijyen ve aşılamadır. Yavruların anne sütü içmeleri durumunda ilk aşılarını olana kadar (6. veya en geç 8. haftada) annelerinden bağışıklıkları vardır ancak ilk aşıdan sonra üç haftalık aralıklarla iki aşı daha yaptırılmalıdır. Bu uyarı sadece parvo hastalığı için olmamakla beraber, bir köpek yavrusu tüm aşılarını tamamlayana kadar, sahibinin söz konusu yavruyu diğer köpek yavrularının veya aşı geçmişi bilinmeyen köpeklerin toplandığı, gezdiği yerlere götürürken çok dikkatli olması gerekir.

Bir köpek yetiştiricisinden veya barınaktan ya da herhangi bir kurtarma merkezinden köpek sahipleniyorsanız, en azından parvo aşılarını yaptırdıklarına emin olmadan onları eve götürmemenizi öneririz. Size köpeğin aşılı olduğunu söyleyebilirler ancak emin olmak için bir veteriner ya da veteriner hemşiresi tarafından imzalanmış aşı kartını görmek isteyin hatta aşının yapıldığına emin olmak için imzada adı olan veterinerin veya veteriner hemşiresinin çalıştığı kliniği aramanızı öneririz.

Parvo hastalığının teşhisi için uzman bir veteriner hekime başvurmak şarttır, Fecal ELISA testleri köpeklerde parvovirüs tespiti yapmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Test dışkıdan bir parça gerektirir ve yaklaşık olarak sadece 10 dakika sürer ancak bazı durumlarda köpekte parvovirüs olsa da test negatif olarak sonuçlanabilir bu sebeple birden fazla test uygulanmasında fayda olduğu söylenebilir.

Köpeklerde parvo hastalığı tedavisi genellikle hasta köpeğin sıvı dengesini korumak, ağrı, karın ağrısı, bulantı ce kusmayı kontrol altına almak, ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek gibi eylemleri içerir.

Köpeklerde parvo hastalığı belirtileri

Parvo hastalığı geliştiren köpekler hastalığın semptomlarını enfekte olmalarını izleyen en erken 3 en geç 7 gün sonra sergilemeye başlarlar.

Parvo hastalığının başlıca belirtileri:

  • Letarji
  • Dehidresyon
  • Kusma
  • Şiddetli kilo kaybı
  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Göz çevresinde kırmızı, iltihaplı doku
  • Ağız çevresinde kırmızı, iltihaplı doku
  • Kalp atışlarında hızlanma
  • Vücut ısısında düşme

Enfekte köpek yavrusu genelde enfekte olduktan sonraki üç ila yedi gün içerisinde hastalığın semptomlarını sergilemeye başlar ilk işaret genelde uyuşukluk ve iştah kaybıdır ayrıca ateş sıklıkla gözlemlenir. Söz konusu virüs ilerledikçe, enfekte köpekte şiddetli kusma ve ishal meydana gelir. İleri derecede hasta olan yavru köpeklerde dehidresyonun ve enfeksiyonun derecesine bağlı olarak hipotermi ve yüksek kalp atışı semptomlarını gösterebilirler.

Not: Aşılanmış köpeklerin de parvo hastalığına yakalanabileceğini unutmayın, bu sebeple her zaman için olası semptomların farkında olmanız da fayda var.

Köpeklerde Parvo Hastalığı Tedavisi

Söz konusu virüsü öldürebilecek bir ilaç yoktur, bunun yerine parvo hastalığının tedavisi bir köpeğin bağışıklık sistemini desteklemek ve hasta köpeğin hastalıklarla savaşması için yeterli gücü toplamasına yardımcı olmaktan oluşur. Parvovirüsten kaynaklanan bir hastalığa yakalanmış olan köpeğin uzman veteriner tarafından tedavi edilmesi şart olmakla birlikte genellikle hastaneye kaldırılmaları gerekir. Hastanede susuz kalmalarını önlemek için intravenöz sıvılar verilebilir ve dehidrasyonu önlemek amacıyla kusmayı kontrol altına almaya yardımcı olacak ilaçlar verilebilir.

Köpeklerde parvo hastalığı zayıflamış bağışıklık sisteminin bir getirisi olarak, köpeğin ikincil bir enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilir bu ve benzeri durumlarda köpeğe antibiyotik verilebilir.

Parvo hastalığına sahip köpeğin izolasyonu tedavinin olmazsa olmazlarındandır. Tedavisinde görev alan personellerinde, parvovirüsün diğer hastalara bulaşmasını önlemek için, çıkarılıp dezenfekte edilmesi mümkün olan özel kıyafetler ve ayakkabılar giymeleri önemlidir.

Parvovirüsün sebep olduğu parvo hastalığından kurtulmaya çalışan bir köpeğin hastanede kalması gereken gün sayısı beş günden yedi güne değişkenlik gösterebilir.

Köpeklerde Parvo Hastalığı Nasıl Geçer?

Parvo hastalığına sebebiyet parvovirüs oldukça hızlı bir şekilde yayılan inanılmaz derece bulaşıcı bir hastalıktır. Canineparvovirus hava yoluyla bulaşmaz ancak çevredeki pek çok yüzeyde, birçok eşyada barınabilir. Yürüyüş esnasında gerçekleşebilecek kontamine dışkı ile temas hastalığı yayabilir, yerlerde veya köpek kulübelerindeki yüzeylerde, hatta insanların ellerinde veya kontamine olmuş insanların kıyafetlerinde yaşayabilirler. Köpeğinizin kontamine dışkı materyali ile bir teması olmuşsa kürkünde veya patilerinde söz konusu virüsü taşıyor olabilir.

Parvovirüs genelde aylarca dışarda yaşayabilir ve eğer evi herhangi bir dezenfektan ile dezenfekte etmenin yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü parvovirüs birçok dezenfektana karşı oldukça dirençlidir. Bu sebeple temizlikte kullanacağınız ürünü de veterinerinize danışarak seçmeniz de fayda var.

Parvovirüs türe özgü virüslerden olduğu için köpeklerden insanlara bulaşmaz insanlar bu virüsün kendilerine özgü versiyonlarına sahiptir bu sebeple insanlar da köpeklere parvovirüs bulaştıramaz. Ancak yine parvovirüsten enfekte olan bir köpekle temasa geçerken dikkatli olmanız çünkü söz konusu virüsler sizi etkilemese de size bir köpekten geldikleri yani köpeklere özgü parvovirüslerden oldukları için onları istemeden başka köpeklere bulaştırabilirsiniz. Ek olarak köpekler, kedi türüne özgü parvovirüslerden etkilenmezler ancak kediler köpek parvoviüsünden enfekte olabilirler.

Tüm bunlara ek olarak parvovirüsün anneyi etkilemeyip anneden yavruya geçme ihtimali de mevvuttur.

Köpeklerde Parvo Hastalığı Öldürür mü ?

Köpeklerde parvo hastalığının aşılarla önlenmesi veya etkisinin düşürülmesi mümkündür ancak tedavi edilmezse ne yazık ki oldukça yüksek bir oranda (%91) ölümle sonuçlanır. Hastalık genellikle yavru köpekler için ölümcüldür çünkü yavru köpekler söz konusu hastalığın vücutlarına verdiği zararla savaşıp ondan kurtulacak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değildirler. Bununla birlikte parvo vakalarında ciddiyet köpekten köpeğe değişir daha önce aşı olup olmadığı, yavrunun anne sütü içip içmediği, stresli bir dönemde olup olmaması, parvoya ikincil bir enfeksiyon veya çeşitli parazitlerce eşlik edilip edilmediği parvo hastalığında ciddiyeti belirleyen faktörlerdendir.

Maalesef ki, genel olarak parvo hastalığı potansiyel olarak ölümcül risk taşıyan bir hastalıktır ancak veteriner tarafından tedavi edilen köpeklerin %68’den %92’ye varan hayatta kalma oranları vardır.

Köpeklerde Parvo Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Bazı köpek ırkları parvo hastalığı için artan risk altındadır. Söz konusu ırklar; Rottweilers, Doberman Pinschers, American Staffordshire Terriers, English Springer Spaniels, German Shepherd Dogs ve son olarak Labrador Retrievers’dır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply