Köpeklerde Papillom Hastalığı - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpeklerde Papillom Hastalığı

de HasyKöpeklerde Papillom Hastalığı; Papillomlar, canine papilloma virüsünden kaynaklanan iyi huylu büyümelerdir. Dudakta yer alan oral mukoza ve komissürler en çok tercih ettikleri yerlerdir. Bununla beraber papillomlar bazen damak ve orofarenksi de tercih edilen yerlerdendir. Köpeklerde meydana gelen papillom hastalığı genelde ağız çevresi ve yüz bölgesindedir. Siğil benzeri lezyonlar olarak kendilerini göstermektedir. Papillomlar ergin köpeklere kıyasla yavru köpeklerde daha yaygındır. Hızlı büyüme ve yayılma ile aniden kendilerini göstermektedir.

Papillom Hastalığı Hakkında

Söz konusu büyümeler çiğneme ve yutmayı engellediğinde hastalığın semptomları kendilerini gösterir. Bazı durumlarda bu büyümeler sayılarını arttırmaktadır. Ve bu durumda köpek  büyüyen parçaları ısırmaktadır. Bu parçaların kanamalarına ve enfeksiyon kapmalarına neden olur.

Papillomlar birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde kendiliklerinden küçülmektedir. Yok olurlar. Genelde tıbbi müdahalelerle çıkarılmaları gerekmemektedir. Gerekirse keskin rezeksiyon ile alınmaktadır. Papillomların bir veya birden fazlasının cerrahi olarak alınması, papillonların gerilemesini başlatmaktadır.

Papillom hastalığının köpeğinizde sebep olduğu lezyonlar iyi gözükmüyor olsalar da yavru köpekleriniz çoğu zaman onlardan haberdar bile değildir ancak köpeğinizde alışılmadık derecede yüksek sayıda lezyon olması durumunda köpeğiniz rahatsız olabilir. Hastalığın kendini sınırlandıran bir karakteri olduğu için herhangi bir tedavinin değerlendirilmesi zor olsa da vakaların çoğu birkaç ay içerisinde kendiliğinden çözülebilir.

Köpeklerde papillom hastalığı; oral papillomatosis, squamous cell carcinomas, cutaneous papillomas, cutaneous viral pigmented plaques, squamous cell carcinomas olmak üzere birbirinden farklı beş farklı türe sahiptir. Papilloma virüslerinin herhangi bir köpeğe bulaşmasından sonra semptom gösterene kadar geçirdiği süre yani kuluçka süresi 1-2 aydır. Genellikle ortaya çıktıktan en geç birkaç ay sonra kaybolmalarının ardında yatan sebep enfekte köpeğin, enfekte olduğu tipteki papilloma bağışıklık geliştiriyor oluşudur.

Birden fazla lezyonlu bölge olması durumunda bu yumruların görünümüne ve yumrulara sahip olan köpeğin yaşına dayanarak bir teşhis yapmak mümkündür. 3 ay sonra hala daha büyüme varsa yumrunun viral papillom olduğuna emin olmak için biyopsi gerekir. Tek bir büyüme olduğunda veya kitlelerin gerçekten papillom olup olmadıkları görünüşlerinden anlaşılmadığında cerrahi müdahale ve biyopsi yapılacaktır. Alınan parça kesin bir tanı koymak adına histopatoloji (hücrelerin incelenmesi) için bir laboratuvara gönderilir.

Köpeklerde Papillom Hastalığı Belirtileri

Söz konusu hastalığın belirtileri birden ortaya çıkmamakla birlikte belirtiler aşağıda listelenmiştir.

  • Genellikle dilde, boğazda veya diş etlerinde büyüyen lezyonlar
  • Ağız kokusu
  • Ağrı
  • Şişme
  • Papillomdan kaynaklanan rahatsızlıklar sebebiyle yeme düzeninde değişiklik
  • Yemek yiyememeden kaynaklanan kilo kaybı
  • İltihaplı siğiller
  • Düz pullu plaklar
  • İçeri doğru büyüyen sert kitleler (Özellikle ayak üzerinde bulunması durumunda şiddetli ağrıya neden olabilir.)

Not: Papillom hastalığına yakalanan köpeğinizi iltihaplanmaya, ülserasyona, enfeksiyona ve kanamaya sebebiyet verebilen bir durum olan vücudundaki büyüyen parçaları çizmesinden, yalamasından, ısırmasından korumanız gerek. Lezyonlu bölge temiz tutulması gerek.

Köpeklerde Papillom Hastalığı Tedavisi

Şu ana kadar bahsettiğimiz bazı bilgiler pek hoşunuza gitmemiş olabilir ancak iyi haber şu ki, papillom genelde zararsızdır, ağrısızdır ve tedaviye gerek kalmadan kendi kendini imha eder. Daha önce de bahsettiğimiz gibi hastalık genelde kendi kendi sınırlar yani kendi kendine ortadan kalkar bir başka deyişle, genellikle söz konusu büyümeler birkaç hafta en geç birkaç ay içerisinde yok olur. Vücut, virüsü kendi başına sisteminden atabildiği için çoğu zaman çıkarılması gerekmez.

Eğer köpeğinizin bedeninde büyümekte olan parçalar veya parça ameliyatla alınırsa, kesi bölgesini temiz ve kuru tutmanız küçük tatlı dört ayaklı dostumuzun söz konusu bölgeyi bir yerlere sürtmesini, yalamasını ve ısırmasını büyük oranda önleyecektir ancak yine de bu tip eylemlerine karşı bir gözünüzün köpeğinizde olduğuna emin olun. Bununla birlikte dikişlerde herhangi bir sorun olmamaktadır. Bölgede kanama veya şişme olması durumunda derhal veterinere danışmanız gerek. Mümkünse köpeğinizin ameliyatını yapan veterinere danışmaya öncelik verin.

Köpeklerde Hastalık

Ameliyat sonrasında, iyileşme sürecini yavaşlatacak türde olan söz konusu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için veterinerinizden ameliyat sonrasında nasıl davranmanız gerektiğine dair tavsiyeler almayı ihmal etmeyin.

Köpeklerde papillom hastalığı, yutkunmada ve nefes almakta zorluya sebebiyet vermektedir. Bu tip vakalar çok ciddi vakalardır. Bu durumlarda vücudun antikor üretmesine, siğil aşıları uygun olur.

Çeşitli tedavilerin etkinliği hakkında net bir yanıt vermek güçtür çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi hastalık genelde kendi kendini sınırlar yani iyileştirir.

Köpeklerde papillom hastalığı nasıl önlenir? Virüs 37 derece üstü sıcaklıklarda maksimum 2 saate kadar yaşar. Söz konusu hastalığa neden olan virüs köpeğinizin oyuncaklarına bulaşmaktadır.  Mama kabına, su kabına herhangi bütün eşyalarına bulaşmaktadır. Bu sebeple köpeğimizin yaşadığı ortamı temizlemeniz gerek.

Köpeklerde Papillom Hastalığı Nasıl Geçer?

Köpek papillomları bir hayli bulaşıcıdır, bu sebeple yavru köpekleri ve herhangi bir sebepten dolayı bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan köpekleri papillom belirtileri gösteren köpeklerden ve onların eşyalarından uzak tutmanız çok önemlidir. Papillom hastalığının sebebiyet verdiği büyümeler küçülmeye başladığında hastalık bulaşıcı etkisini de yitirir.

Papilloma virüsüne yakalanan ve iyileşen köpekler virüsün aynı türündendir. Tekrar enfekte olmamaktadır.  Ancak diğer türlerine karşı bir bağışıklık geliştirmemektedir.  Bir başka papillom türü olan squamous cell carcinomas kendisi için hala bir tehdit türüdür.

Virüs köpeklere özgüdür. Ayrıca insanlara bulaşmamaktadır. Bu durumda köpeğinizdeki papillomların size bulaşabileceği konusunda endişe etmenize gerek yok. Bununla birlikte canine papillom köpeklere özgü bir virüs olduğu için eğer köpek dışında bir evcil hayvanınız daha varsa onun için de endişe etmenize gerek yok.

Öldürür mü?

Papillom hastalığı ölüme sebebiyet vermemektedir. Ancak nadiren bağışıklık sistemi güçlü olmayan ve hasta olan köpek tedavi edilmemektedir. Ve lezyonlar kendiliğinden iyileşmezse lezyonların yerine bağlı olarak yaşar. Nefes almada güçlükler veya yemek yemede zorluk olur.  Lezyonları kanatması sonucunda oluşan bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle hayata gözlerini yumar. Bu tip vakalar nadirdir.  Genelde kimsesiz sokak köpeklerinden oluşmaktadır.

Hangi Irklarda Görülür?

Baskılanan her cins ve yaştan köpekte şiddetli oral papillomatoz görülmektedir.  Cutaneous viral pigmented plaques türü papilloma, hiperadrenokortisizm olur. Hipoglobulinemili sahibi Miniature Schnauzer, hipoglobulinemili American Staffordshire Terrierdir. Onaylanmayan hipotiroidizmi olan Pomeranian yatkınlık göstermektedir. Squamous cell carcinomas türü papillom Pomeranian ırkı köpeklerdeki birkaç plakta meydana gelir.

Genel olarak bağışıklık sistemi pek kuvvetli olmayan köpeklerde olur. Ayrıca uzun süredir kortikosteroid tedavisi görenlerde de gözlenmektedir. Genetik olarak bağışıklık zayıflığına sahip olan köpeklerde olur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply