Köpeklerde Ortopedik Hastalıklar

Köpeklerde Ortopedik Hastalıklar

Kemikleri, eklemleri veya kasları etkileyen sorunlar anlamına gelen ortopedik problemler, küçük bir rahatsızlıktan büyük bir soruna kadar değişebilir ve herhangi bir hayvanı etkileyebilir. Köpeklerde sıklıkla görülen ortopedik hastalıklar arasında çapraz bağ yırtıkları, kalça veya dirsek displazisi ve artrit sayılabilir.

Herhangi bir cinsiyet, cins veya köpek yaşı ortopedik koşullardan etkilense de, bu bileşenler söz konusu hastalığın evcil hayvanınızı etkileme olasılığını etkileyen faktörler olabilirler. Köpeklerde ortopedik hastalıkların tedavileri arasında ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz rejiminde değişiklikler veya cerrahi müdahale sayılabilir.

Kemikler, eklemler veya kasları içeren problemler genel olarak ortopedik problemler olarak adlandırılır ve tedavi, hastanın günlük diyet ve egzersiz rutininden cerrahi müdahaleye kadar değişebilir.

Köpeklerde Meydana Gelen Ortopedik Sorunların Nedenleri

Köpeklerde ortopedik dokularda hasara neden olabilecek birçok hastalık ve yaralanma vardır. Bazı özellikler veya koşullar, aşağıdakiler gibi bu bozuklukların gelişme şansını artırabilir:

Genetik yatkınlık: Bu bozuklukların birçoğunun meydana gelmesinde genetik faktörler gayet etkilidir; displazi ve osteokondrit gibi bozukluklar büyük ve dev köpek ırklarında daha yaygındır ve lüks patella, diğer köpek ırklarına göre küçük ve oyuncak büyüklüğünde ırklarda daha sık gözlemlenme eğilimine sahiptir.

Obezite: Obezite, aşırı kilonun kemiklerin üzerlerinde sebep olduğu ek basınç nedeniyle kemiklerin ve eklemlerin birçok bozukluğu tetikleyebilir veya şiddetlenlenebilir; artrit ve bağ yırtıkları gibi bozukluklar aşırı kilolu ve obez hayvanlarda daha sık görülür ve daha şiddetli bir şekilde meydana gelir.

Kötü beslenme: Bu durumun sebep olabileceği ortopedik sorunlar, kemik büyümesinin gelişim aşamalarında meydana gelebilecek özel bir endişe kaynağıdır. Köpeklerde ortopedik hastalıkların ardında eksik veya aşırı derecede kalsiyum tüketimi olabilir.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Ortopedik Sorunların Belirtileri

Köpeklerde ortopedik bozuklukların belirtileri, altta yatan nedenin ne olduğuna bağlı olarak biraz değişecektir. Köpeklerde ortopedik hastalıkların sık görülen semptomları şunları içerebilir:

 • Anormal duruş veya yürüyüş
 • Yükselememe
 • Sinirlilik
 • Topallık
 • Letarji
 • İştahsızlık
 • Çeşitli uzuv veya uzuvların şeklinde bozukluklar
 • Hareket etme isteksizliği
 • Rijitlik
 • Eklemlerin şişmesi
 • Kiloda değişiklik

Köpeklerde Yaygın Olarak Görülebilecek Ortopedik Sorunlar

Kemikler, eklemler veya kaslarla ilgili herhangi bir sorun ortopedik bir sorun olarak kabul edilebilir. Köpeklerde görülen ve yaygın olan ortopedik durumlardan bazıları şunlardır:

 • Artrit: Artrit, bağışıklık bozukluklarının veya enfeksiyonların neden olduğu enflamatuar artrit ve eklemlerin ilerleyici ve dejeneratif bir bozukluğu olan daha yaygın osteoartrit olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir.
 • Çapraz bağ yırtıkları: Köpeklerde diz bağındaki yırtıklar son derece acı verici olabilir ve söz konusu rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına cerrahi müdahale gerekir.
 • Kalça ve dirsek displazisi: Kalça ve dirsek displazisi kalça veya dirsek ekleminin anormal gelişimidir. Köpeklerde kalça ve dirsek displazisi küçük ırklardan büyük ırk köpeklerde daha sık görülür.
 • Lüks patella: Yüzen diz kapakları olarak da bilinir, bu diz kapağının onu yerinde tutan oluktan çıktığı bir durumdur; Bu oluk daha küçük köpeklerde daha sığ olduğu için bu durum daha sık küçük hayvanları etkiler.
 • Osteokondrit: İskelet sisteminde çeşitli kusurlara ve şekil bozukluklarına neden olan, tipik olarak hastanın kemiklerinin uçlarındaki büyüme plakalarını etkileyen kemikte meydana gelen bir bozukluktur.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Ortopedik Sorunların Tanısı

Son derece hafif bir yaralanmadan kaynaklanan veya daha ciddi olan herhangi bir ortopedik sorunun belirtileri mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim tarafından incelenmelidir. Küçük kırıklar, kas suşları ve hasarları, kanserli durumlar ve hatta kemik dejenerasyonu sıklıkla neredeyse aynı olarak nitelendirilebilecek semptomlara sahiptir bu sebeple tanı aşamasın görüntüleme teknolojisi söz konusu bozukluklar arasında ayrım yapmak için gereklidir. Veteriner ziyareti genellikle köpeğinizin genel sağlığını değerlendirmek için kapsamlı bir fizik muayene ile başlar ve tam kan sayımı, idrar tahlili gibi tanısal kan testleri yapılır buna ek olarak hareketsizliğe katkıda bulunabilecek herhangi bir dengesizlik veya enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için biyokimyasal yöntemler de tanı sürecinde kullanılabilir.

Eklemlerin ve kemiklerin görselleştirilmesine yardımcı olmak için X-ışını görüntüleme ve ultrason teknolojisi sıklıkla kullanılır buna ek olarak bazı durumlarda, etkilenen eklemlerin bağlarının ve tendonlarının daha net bir görüntüsüne ulaşmak için artroskopi olarak bilinen cerrahi bir görüntüleme tekniği kullanılabilir. Bu cerrahi işlem eklemlerin içinden görüntü alabilmek için küçük bir kesi kullanılarak eklem içine endoskop sokularak gerçekleştirilir. Bu prosedürler, kemiklerde travma, artrit veya osteokondrit gibi durumların rahatsızlığa katkıda bulunup bulunmadığını belirleme konusunda sıklıkla yardımcı olur.

Köpeklerde Ortopedik Sorunların Tedavisi

Tetikleyen altta yatan ana durum tedavi yöntemlerine yön verecektir. Çapraz bağ yırtıkları, kalça displazisi ve osteokondrit gibi durumların düzeltilmesi için sıklıkla ameliyat gerekir; ancak ameliyat her durum için etkili değildir ve ağrıyı hafifletmek veya köpeğinizin hareket aralığını artırmak için başka yöntemler kullanmanız gerekebilir. Terapötik yöntemler sadece antienflamatuar ilaçları değil, aynı zamanda terapötik masaj, hidroterapi ve akupunktur ve akupunktur tekniklerini de içerebilir. Bu alternatif tedavi yöntemleri sıklıkla artrit ve kalça displasi gibi kronik rahatsızlıklara ek olarak ağrı kesicinin yanı sıra hastanın sindirimi, dolaşımı ve denge duygusu için faydalı olması dolayısıyla da tercih edilir.

Köpeklerde ortopedik hastalıkların tedavi süresince ihtiyaç duyacağı egzersiz miktarı durumdan duruma değişecektir ve bu konuda veterinerin önerilerine dikkatle uymanız evcil hayvanınız için oldukça faydalı olacaktır. Çok yoğun egzersiz veya yetersiz egzersiz, kemiklerde ve eklemlerde daha fazla hasara yol açabilir. Buna ek olarak egzersiz eksikliği genel olarak kötü sağlık ve kas kaybı ile sonuçlanabilir.

Köpeklerde Meydana Gelen Ortopedik Sorunların İyileşme Süreci

Ev ortamınızın ortopedik sorunlar yaşayan evcil hayvanınız için daha rahat ve güvenli olmasını sağlamak adına, ortopedik bozukluklardan etkilenen hayvanlar için kullanılabilecek bazı basit adımlar vardır. Sık kullanılan yöntemlerden bazılarını aşağıda sizler için listeledik:

 • Kaygan zeminlerin köpeğiniz için oluşturabileceği riski önlemek için halı veya kilim kullanmak
 • Uygun miktarda yiyecek ve suyu köpeğinize yakın mesafede tutun
 • İç mekanda orta derecede sıcaklık sağlayın
 • Köpeğinizin eklemlerinin yumuşaması için sıcak, dolgulu bir yatak sağlayın
 • Köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesin
 • Köpeğinizin diyetini glukozamin ve omega-3’lerle destekleyin
 • Köpeğinizin yaşayabileceği olası düşmeleri önlemek adına merdivenlerde yapışmaz merdiven basamakları kullanın
 • Atlama sonucu meydana gelebilecek yaralanmaları önlemek için özel rampaların veya merdivenlerin kullanımı
 • Köpeğinizin kaygan yüzeylerde giymesi için uygun çoraplar

Yorum (Yok)

Leave a Reply