Köpeklerde Omurilik Hastalıkları

Köpeklerde Omurilik Hastalıkları

Köpeklerde omurilik hastalıklarına ait semptomlar genellikle akut olduğu ve söz konusu hastalıktan muzdarip olan köpeğin hareketlerini veya vücut fonksiyonlarının kontrolünü etkilediği için evcil hayvan ebeveynleri bu hastalıklara karşı çok endişeli olabilir. Omurilik içinde herhangi bir hastalık meydana geldiğinde, köpeklerde genellikle yürüme güçlüğü, koordinasyon veya denge kaybı, kısmi veya genel felç ve ağrı gözlemlenebilir. Omurilik hasar gördüğünde tekrar yenilenemez, bu nedenle bu konumdaki hastalıklar özellikle ciddidir ve derhal uzman bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir. Dejeneratif miyelopati, bir köpeğin omurilik veya kemik iliği hastalığını ifade eden genel tıbbi terimdir. Omurilik, omurilik kolonunun içine yerleştirilmiştir ve beyinden kuyruğun tabanına kadar uzanır. Omurga, beyinden vücudun geri kalanına önemli bilgiler taşır ve vücudun hareket, his, idrara çıkma ve dışkılama gibi işlevleri kontrol eder.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Olan Omurilik Hastalıkları Belirtileri

Semptomlar hastalığın tanısına ve evresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Semptomların başlangıcına ve ilerlemesine çok dikkat etmek gerekir ve bu dikkat sayesinde köpeğinizin veteriner hekimine hastalığın tanısına ve tedavisine destek olabilecek bilgiler sunabilirsiniz. Omurilikte meydana gelen bir hastalık sürecinin yaygın olarak görülen belirtileri:

  • Yürüyüşte meydana gelen değişiklikler
  • Ağrı
  • İdrar veya dışkı inkontinansı
  • Kısmi veya genel felç
  • Ağrı
  • Eziklik
  • Denge kaybı veya koordinasyon kaybı

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Olan Omurilik Hastalıklarının Türleri

Dejeneratif Miyelopati tipik olarak yaşlı köpeklerde meydana gelen ve ilerleyici olabilen bir durumdur. Omuriliğin kendine ait beyaz maddesi zamanla dejenere olur ve bu durumun sonucunda da kısmi veya tüm vücudu etkisi altına alan bir felç meydana gelir. Omuriliğin tümör büyümesi iyi huylu veya kötü huylu olabilir; bununla birlikte, iyi huylu bir tümör bile omurga disfonksiyonuna neden olabilir. Semptomlar genellikle yavaş yavaş kendini gösterir ve başlangıçta ağrısız olarak ortaya çıkabilirler.

Syringomyelia ve Hydromyelia, omurilikte fazla sıvı ile sonuçlanan iki benzer hastalıktır. Bu hastalıklar görece olarak daha çok küçük ırklara mensup olan köpeklerde görülürler.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Olan Omurilik Hastalığının Nedenleri

Birçok ciddi omurilik hastalığının altında yatan nedenler bilinmemektedir, ancak araştırmalar genetik yatkınlığın ve yaşın köpeklerde omurilik hastalıklarının meydana gelmesinde rol oynayabileceğini ortaya koymuştur.

Genetik: Bazı durumlarda köpeklerde omurilik hastalıklarının altında yatan bir genetik bileşen olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Örneğin dejeneratif miyelopati genellikle orta ila büyük boy köpeklerde kendini gösterir. İnvaziv bir tümör olan nöroblastom ise çoğunlukla genç Alman Çoban Köpeklerinde tespit edilir.

Yaş: Omurilik Hastalığı birçok durumda yaşa bağlı olarak görünmektedir. Örneğin; dejeneratif miyelopati 6 yaşın altındaki köpeklerde nadiren görülür ancak birkaç istisna dışında, genel olarak köpeğin yaşı ilerledikçe tümörler de daha yaygın hale gelir.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Olan Omurilik Hastalığı Tanısı

Veteriner önce bir yaralanmadan kaynaklanan herhangi bir travma olup olmadığına bakacaktır. Omurilikteki travmatik yaralanmalar çok ciddi olabilir ve tanısal açıdan omurilik hastalığından farklı şekilde ele alınmaları gerekir. Daha sonra omurilik hastalığı ile omuriliği ikincil düzeyde etkileyebilecek hastalıkların kontrolü yapılır bunun da sonrasında ise travmatik yaralanma, tanı bulmak için kullanılabilecek çeşitli tanı prosedürleri olduğunu göz ardı edilmiştir.

Fizik muayene: Bir Veteriner tipik olarak nörolojik veya fiziksel anormallikleri kontrol etmek için ilk önce fiziksel muayene yapma ihtiyacı duyacaktır. Kapsamlı bir muayene, veterinerin hangi tanı testlerini veya görüntülemenin gerekli olduğuna karar vermesine yardımcı olacaktır.

Kan tahlili ve idrar tahlili: Ön kan çalışması köpeğin genel sağlığına bir bakış sağlayacak ve bununla birlikte bulaşıcı bir sürecin olup olmadığına dair ipuçları vereceklerdir ve idrar kaçırma olması durumunda idrar tahlili yapılacaktır.

Görüntüleme: Bariz tümörleri veya yapısal anormallikleri ekarte etmek adına uygulanacak bir röntgene ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak MR önerilir, ancak omuriliğe yakından bakmak için BT veya miyegrafya gibi diğer görüntüleme teknolojilerine ait araçların da kullanımı önerilebilir. MR ve BT taraması veteriner hekime omuriliğin ayrıntılı bir görünümünü sağlar ve söz konusu olan bu taramalar oldukça kritik bir tanı aracı olarak değerledirilebilirler.

Köpeklerde Omurilik Hastalığının Tedavisi

Köpeklerde omurilik hastalıklarının ciddi olanlarının tedavisi zordur. Hassas halde olan omurilik, vücudun geri kalanına beyinden çok daha önemli bilgiler sağlar ve kendini iyileştiremez.

Cerrahi: Cerrahi genellikle tümörler veya Syringomyelia/Hydromyelia gibi hastalıklar için mevcut olan tek tedavidir. Ameliyat, ameliyatın faydalarının, ameliyatın omuriliğe daha fazla zarar verme riskine karşı daha ağır bastığı durumlarda kabul edilir. Cerrahi bir şekilde çıkarılması düşünülmekte olan tümörün yeri ve büyüklüğü değerlendirilecektir. Syringomyelia/Hydromyelia durumunda, tartışmalı olarak nitelendirilebilecek olan bir cerrahi tedavi, ciddi vakalarda içerideki basıncı azaltmak için omurilikten alınan sıvının bir kısmının serbest bırakılmasıdır. Eğer veteriner hekiminiz köpeğiniz için bu tedaviyi öneriyorsa, söz konusu yöntemin gerçekten uygun olup olmayacağına dair içinizi rahatlatmak için birkaç farklı veterinere daha danışabilirsiniz.

Yönetim: Dejeneratif miyelopati ve diğer omurilik hastalıklarının semptomlarının kontrol altına alınarak köpeğin yaşam kalitesinin yönetimini ele almak mümkündür.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Olan Omurilik Hastalığının İyileşmesi

Hastalığın olası semptomları izlemeye devam etmek önemlidir. Semptomlar kötüleşirse takip randevusu alınmalıdır. Omurilik hastalıkları için tedavi seçenekleri genellikle sınırlı olduğundan, köpeğe en iyi yaşam kalitesini sağlamak için hastalığın yönetilmesi önemlidir. Köpekler, dejeneratif miyelopati veya büyüyen bir tümör gibi ilerleyici hastalıklardan kaynaklanabilecek olan semptomların kötüleşmeye müsait doğaları sebebiyle sürekli olarak izlenmelidir. Köpeklerde omurilik hastalığını yönetmeye yardımcı olacak çok sayıda yöntem vardır:

Ağrı Yönetimi: Belirtilmişse ağrıyı yönetmek için ağrı ilaçları veya antienflamatuar ilaçlar reçete edilebilir. Semptomları dikkatlice izlemek, zaman içinde köpeğiniz için en uygun olacak olan dozu belirlemeye yardımcı olacaktır.

Egzersiz: Omurga üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir ek baskıyı önlemek için ağırlık yönetimi sağlanmalıdır. Hafif egzersiz ve fizik tedavi ile kas yüzdesini korumak bazı durumlarda gerçekten de oldukça yararlı olabilir.

Yaşam Alanı Değişiklikleri: Merdivenler köpeğiniz için zorlu veya tehlikeli hale gelirse köpeğinizi evin bir katına izole etmeniz gerekebilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply