Köpeklerde Koah Hastalığı

Köpeklerde Koah Hastalığı

Köpeklerde koah hastalığı veya bilinen diğer adlarıyla barınak hastalığı, çiftlik öksürüğü hastalığı, kennel cough, bradetelle branchiseptica veya barınak öksürüğü hastalığı soğuk algınlığı şeklinde ilerleyen bir hastalıktır. Köpekler arasında bulaş oranı oldukça yüksek bir hastalıktır. Nefes yoluyla, ortak mama – su kabı kullanılmasıyla, salya aktarımıyla veya hasta köpekler arasında gezen kişisinin ayakkabılarını, elbiselerini, ellerini gerekli şekilde dezenfekte etmeden diğer köpeklerle temasa geçmesiyle bulaşabilen bir hastalıktır. Uzman veteriner hekim gözetiminde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Teşhis edilmesi ve tedavisi kolay bir hastalıktır. Bu sebeple; köpeğinizin, koah hastalığına yakalandığını düşündüğünüz durumlarda ihmal etmeden bir veteriner hekime danışmanız köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Köpeklerde koah hastalığı özellikle yetişkin köpekler için ölümcül olmasa da kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir. Bu sebeple tedavi ihmal edilmemeli veya aksatılmamalıdır.

Köpeklerde, bordetella adı verilen virüsle yayılan bir hastalıktır. Köpeklerde koah hastalığına barınak hastalığı veya çiftlik öksürüğü hastalığı gibi isimler verilmesinin nedeni; hastalığın, köpeklerin toplu yaşadığı çiftlik ve barınak gibi yerlerde daha sık görülmesidir. Besleme alanları ortak olan köpeklerde hem hava hem de salya aktarımının yoğun olduğu bölgelerdir. Bu durumda alınacak önlem aslında oldukça basittir. Barınak veya çiftlik gibi toplu yaşam alanlarına giriş çıkışlarda dezenfekte işleminin aksatılmadan, tam anlamıyla yapılması insanların iyi niyetli yaptığı ziyaretlerde dışarıdan taşıyabilecekleri virüsleri ortadan kaldıracaktır. Bunun haricinde toplu yaşam alanlarına katılacak yeni dostlarımız olduğunda diğer köpekler ile aynı alana koymadan önce gözlem için bir müddet ayrı bir konforlu ve güvenli alanda gözetimde tutmak hem onların sağlığı hem de barınakta hali hazırda yaşamakta olan dostlarımızın sağlığını korumak için basit ama etkili bir yöntemdir. Köpeklerde koah hastalığının,  hastalığı taşıyan virüs köpeğin vücuduna girdikten sonra kuluçka dönemini tamamlayıp belirti vermesi ortalama olarak üç ila beş gün arası bir sürede gerçekleşir. Bu sebeple gözetime almadan direkt olarak ortak alana koyacağınız köpek eğer virüsü taşıyorsa alanda bulunan dostlarınızın peşi sıra hastalığa yakalanması oldukça olasıdır.

Köpeklerde Koah Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde koah hastalığı belirtileri klinik olarak da dışarıdan fark edilir şekilde de gözlemlenebilir. Köpeğinizin koah hastalığına veya diğer bilinen adlarından biri olan kennel cough hastalığına yakalandığını fark etmeniz hiç zor değildir. Net belirtiler veren ve fark edildiğinde basit bir tedavi süreci olan koah hastalığının belirtileri aşağıda maddeler halinde belirtilen şekildedir;

  • Burun akıntısı
  • Öksürük
  • Günlük hareket kapasitesinde azalma
  • İştahsızlık
  • Kısa sürede verilen aşırı kilo
  • Ateş
  • İshal
  • Gözde çapaklanma
  • Kusma refleksinin devamlı hale gelmesi

Köpeğinizde veya toplu yaşam alanına yeni katılacak bir patili dostumuzda şeffaf renkli veya açık renkli bir burun akıntısı varsa diğer köpeklerin yanına almadan önce,  veya tek yaşayacak bir köpekse klinik ortamında yapılan kontrolleri bitmeden önce bu durumu veteriner hekim ile paylaşmanız hem hastalık şüphesi olan köpeğin sağlığı için hem de diğer dostlarımızın sağlığı için oldukça önemlidir.

Patili dostlarımızda görülen öksürük belki başlarda çok önemli gibi gözükmeyebilir fakat öksürüğün sıklaşması de kronik hale gelmesi köpeklerde koah hastalığı için önemli bir belirtidir. Eğer hastalık sürecinin başını bilmediğimiz bir köpekte olan öksürüğün, köpeklerde koah hastalığı açısından değerlendirmesini yapmamız gerekecekse de işimiz çok zor olmayacaktır. Bu durumda öksürük sıklığını takip etmek mantıklı bir yol olacaktır. Köpekler boğazlarına bir şey takıldığında da öksürük benzeri reflekslerle bu yabancı cismi ağız yoluyla çıkartmaya çalışılırlar. Bu iki durum arasındaki farkı anlamının yolu şudur; öksürük bir dakika içinde üç seferden fazla tekrarlıyorsa, öğürme refleksi yoksa ve ciğerden gelen bir ses öksürüğe eşlik ediyorsa bu öksürükler köpeklerde koah hastalığının habercisi olabilir. Bu durumda diğer belirtiler ile birlikte bir veteriner hekime başvurmanız önemlidir.

Her hastalık insanları yorduğu gibi patili dostlarımızı da yormaktadır. Her nasıl insanlar hasta olduğunda enerji seviyeleri düşer ve istirahat etme ihtiyacı duyuyorsa tüm patili dostlarımız da istirahat etme ihtiyacı duyar. Bu durum koah hastalığı atlatan köpeklerin hareket kapasitelerinde düşmeye yol açabilir. Toplu alanlarda, eğitim kamplarında olan köpeklerde bu durum fark edildiğinde üstlerine gidip hareket etmeleri için teşvik etmeden hastalık ihtimali düşünülmelidir. Köpeklerde hareket kapasitesinin düşmesi başka birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle köpeğinizin gösterdiği diğer belirtileri dikkatlice takip etmeniz oldukça önemlidir.

Bir diğer belirti olan iştahsızlık da tıpkı hareket kapasitesindeki düşüş gibi genel bir belirti olabilir. Veya sevimli dostunuz, bulunduğu ortamda mutlu olmadığı için, stres altında hissettiği için yemek yemeyi reddediyor olabilir. Eğer iştahsızlık belirtisinin psikolojik olabileceğini düşünüyorsanız da bir veteriner hekime başvurmanız gereklidir. Eğer iştahsızlık belirtisinin yanında diğer koah hastalığı belirtileri de varsa hem hastalık belirtsi gösteren köpeğin hem de eğer kalabalık bir ortamdaysanız, diğer dostlarımızın sağlığı için en kısa sürede veteriner hekimle görüşmeniz gerekmektedir.

İştahsızlık her durumda kilo kaybına sebep olan ancak özellikle büyük ırk köpeklerde kısa sürede çok ciddi kilo kayıpları görülebilir. Kilo kaybı öğün atlamak veya beslenmeyi reddetmenin ötesinde üç ila beş gün gibi bir sürede yarı yarıya bir zayıflama ile dahi görülebilir. Bu durumda da hastalığı başından beri gözlemleyemediğimiz köpeklere dikkat etmemiz önemlidir. Toplu alana veya evinize alacağınız patili dostumuz aşırı zayıfsa bunun tek nedeni gerekli besinleri alamıyor olması, olmayabilir. Diğer köpeklerle ortak beslenme alanına koymadan önce ayrı bir alanda beslemek daha güvenli bir yol olacaktır.

Köpeklerde koah hastalığı, virüs yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için sevimli dostlarımızda ateş yapması da oldukça olasıdır. Köpeğinizin ateşi olduğunu anlamın yolu da oldukça basittir. Köpeğinizin kasık arasını, onu rahatsız veya tedirgin etmeyecek şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu bölgedeki aşırı sıcaklık köpeğinizin ateşi olduğunu gösterir. Ateş beraberinde halsizlik de getirebilir.

Köpeklerde koah hastalığı viral yol ile bulaşan bir hastalık olduğundan kusma komplikasyonları da gelişebilir. Bu sıkıntı ateşten bağımsız olarak da görülebilir. Bu durumlar haricinde devamlı öksürük de kusma refleksini tetikleyebilir. Köpeğinizin bilginiz dâhilinde olan bir gıda zehirlenmesi veya kusmaya neden olan başka bir rahatsızlığı yoksa bu belirtiyi dikkate almanız oldukça önemlidir.

Kusma sorununun ardında yine viral enfeksiyona bağlı olarak ishal de gelişebilir. Bu durum ister köpeklerde koah hastalığı ister başka bir hastalık olsun peşinden dehidrasyon gibi sıkıntıları da getirebileceğinden asla göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur. Bu basit belirtileri dikkate almamak daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Koah hastalığı veya diğer ismiyle çiftlik öksürüğü hastalığı geniz akıntısı ve hem alt hem üst solunum yolunu etkileyen bir hastalık olduğu için köpeğinizin gözlerinde de çapaklanma ve akıntıya sebep olabilir. Sürekli olarak tekrarlayan çapaklanma sorunu dikkat etmeniz gereken bir sıkıntı olabilir. Bağışıklık sistemleri güçlü olan köpekler sadece birkaç hafif belirti gösterebilir. Fakat bu köpeğinizin ila tedavisine ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Belirtileri sıkı şekilde takip etmek her zaman ciddi önem taşır.

Diğer belirtilerin devam etmesi sonucunda köpeğinizin boğazları ve ciğeri ciddi şekilde tahrip olabilir. Nasıl insanlar soğuk algınlığı yaşadığında “Öksürmekten karnım ağrıyor”, “Öksürmekten yoruldum” gibi cümleler kuruyorsa sevimli dostlarımız da bu durumdan mustarip olabilirler. Bu durumda kusma refleksi herhangi eylem gerçekleşmese de devamlı hala gelebilir. Tüm belirtileri dikkatlice izlemeniz gerekli durumlarda önce gözetime alıp daha sonra veteriner hekime başvurmanız oldukça önemlidir.

Köpeklerde Koah Hastalığının Tedavisi

Köpeklerde koah hastalığının tedavisi, aslında oldukça basit ve etkilidir. Özellikle yetişkin köpeklerde şurup, hap veya deri altına iğne uygulamasıyla antibiyotik tedavisi uygulanarak bu hastalık kolaylıkla atlatılabilir. Bunlar haricinde herhangi alternatif tedaviye, veteriner hekiminiz gerek görmedikçe başvurmanıza gerek yoktur.

Antibiyotik tedavisi yaklaşık on dört gün sürer. On dört günün sonunda köpeğiniz sağlığına kavuşacaktır.

Köpeklerde koah hastalığını önlemek için köpeğinize yılda bir kez uygulanan bordetella aşısı yaptırmalısınız. Özellikle kış aylarının başında uygulanacak bu aşı köpeğinizin hastalığa yakalanmasını önler veya köpeğinizin koah hastalığına yakalansa bile çok hafif şekilde atlatır. Türkiye ‘de köpekler için zorunlu aşılar arasında bulunan bu aşıyı aksatmamanız, özellikle toplu yaşam alanlarını paylaşan patili dostlarımız için oldukça önemlidir. Aşı, yavru köpeklerde on beş günlük olduktan sonra yaptırılabilir.

Köpeklerde Koah Hastalığı Nasıl Geçer?

Köpeklerde koah hastalığı özellikle yetişkin köpeklerde çok ağır seyretmez. Hastalık belirtileri sırayla ilerleyebilir. Yani bir gün öksürmeye başlayan köpeğinizin ertesi gün ateşi de çıkabilir. Durumu ağırlaşmadan önce, hastalık belirtileri başladıktan sonra veteriner hekim tarafından önerilen gerekli tedavi aksatmadan uygulanırsa köpekler ortalama on dört gün içinde sağlığına kavuşur. Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi koah hastalığında da iştah kaybı söz konusu olduğu için veteriner hekiminize danışarak vitamin takviyesine de başlamanız mümkün.

Hastalık yavru köpeklerde daha ağır ve ölümcül olabilmekte. Bu sebeple aşı programını olabildiğince erken başlatmanız özellikle yavru köpekler için çok daha büyük bir hayati önem taşımakta.

Köpeklerde Koah Hastalığı Öldürür mü?

Köpeklerde koah hastalığı köpeğin yetişkinlik düzeyine göre farklı ağırlıkta seyredebilmektedir. Bu sebeple köpeklerde koah hastalığı öldürücü olabilir. Toplu yaşam alanlarında hali hazırda farklı hastalıklar ile mücadele eden köpekleriniz varsa bu risk onlar için daha yüksek olacaktır. Çünkü hastalık yüksek bir bulaş hızına sahiptir. Hem hava yoluyla hem ortak mama ve su kabı kullanımıyla bir köpekten diğerine hızla geçebilir. Bu durumda köpeklerin beslenme kaplarını ayırmanız, özel bakıma ihtiyaç duyan köpeklerinizin temizliği ve yaşam alanı konforu konusunda daha özneli davranmanız ölüm gibi acı kayıplar yaşamını önleyebilecek tedbirlerdir.

Bir diğer risk grubu ise yavru köpeklerdir. Bağışıklık sistemi tam oluşmamış veya henüz gelişimini tamamlamamış yavrular için koah hastalığı, ne yazık ki ölümle sonuçlanabilir. Bu sebeple koah hastalığına karşı aşılama hayati önem taşımaktadır.

Köpeklerde Koah Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Köpeklerde koah hastalığının hangi ırklarda görüldüğü gibi bir ayrım yoktur. Bir tek yetişkin köpeklerin ve yavru köpeklerin hastalığı geçirme şekli farklıdır. Her ırk köpek yavrusu için oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Görüldüğü üzere köpeklerde koah hastalığı da önlem alınabilir veya tedavi edilebilir bir hastalıktır. Köpeklerde koah hastalığında ve köpeğinizin yakalanabileceği tüm hastalıklarda, sizin dikkat etmeniz gereken şey; gerekli tüm aşıları yaptırmış olmanız ve herhangi hastalık durumunda belirtileri göz ardı etmeden veteriner hekimle görüşmenizdir. Hastalıkların erken teşhis edilmesi, insanlar için olduğu gibi köpekler için de hayati önem taşımaktadır. Hem onların sağlığı hem de kendi sağlığımız için aşıları ihmal etmemeliyiz

Yorum (Yok)

Leave a Reply