Köpeklerde Dışarıya Tuvalet Eğitimi - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpeklerde Dışarıya Tuvalet Eğitimi

Herhangi bir yaştaki bir köpeğe tuvaletini yapması için dışarı gitmeyi öğretmek, ilk kez köpek sahibi olan kişiler için göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Köpeklerde söz konusu tuvalet eğitimi esnasında sabırlı ve anlayışlı olmalısınız bu sebeple eğer stresli bir dönemdeyseniz veya yeterince sabırlı olamayacaksanız, köpeğinizin tuvalet eğitimi için bir köpek akademisine başvurmanızı öneririz. Bu yazımızda köpeklerde dışarıya tuvalet eğitimine yardımcı olabilecek 4 ipucunu sizin için derledik.

Bir Zil Kullanın

Köpeğinize tuvaleti gediğinde bir zil çalmasını öğretebilirsiniz. Bu yöntem işinizi oldukça kolaylaştıracaktır çünkü zili çalması köpeğinizin tuvalet molasına ihtiyacı olduğunu size belirtebilmesi için hızlı ve net bir yol olabilir.
Köpeğinize bu zili kullanmayı 3 adımda öğretebilirsiniz.
Adım 1: Köpeğinize zili çalmak burunla hedef almayı öğretin. Çanları köpeğinizin burnunu yakın tutun ve onları incelemelerine izin verin; eğer zili koklar, dokunur veya çalarlarsa onlara sevdikleri bir ödül maması vererek, olumlu pekiştirme uygulayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
Adım 2: Köpeğiniz bir ödül maması daha almak için zillere dokunduğunda, zilleri dışarı çıkmak için kullanabilecekleri kapı kollarına asın, onları kapı kolunda asılı duran zile dokunmaya teşvik edin ve her dokunduklarında köpeğinizi ödüllendirin.
Adım 3: Bu adımda zilin çalmasının kapının açılması anlamına geldiğinizi köpeğinize öğretmeniz gerekiyor. Yavru köpeğiniz zile dokunduğu anda kapıyı açın, onu dışarı çıkartın ve elbette ona bu davranışı olumlu bir şekilde pekiştirmek adına bir ödül maması verip, hemen içeri girin. Köpeğiniz her dışarı çıkmak istediğinde bunu tekrarlayın.

Zamanlamayı Doğru Ayarlayın

Bir köpeğin ne zaman tuvaleti olduğunu anlamak, tuvalet eğitiminin ana noktasıdır. Olası tuvalet kazalarını önlemenize yardımcı olur ve dışarda saatlerce beklemek zorunda kalmazsınız. Köpekler tuvaletleri geldiği zaman; yerleri koklayabilir, sızlanmaya, üzerinize atlamaya, sizi takip etmeye, hızla başka bir alana doğru gitmeye başlayabilir.

Köpeğinizi Dışarı Çıkarmanız Gereken Zamanlar

Köpeğinizi aşağıdaki anlardan sonra dışarı çıkarmanız gerekir:

 • Uyku sonrası
 • Yemek sonrası
 • Oyun sonrası
 • Eğiti sonrası
 • Stresli veya korkutucu olabilecek olaylar sonrası

Köpeğinizi aşağıdaki anlardan önce dışarı çıkarmanız gerekir:

 • Gece uykusundan önce
 • Eve girmeden önce
 • Eğitimden önce
 • Aile veya arkadaş ziyaretlerinizden önce
 • Veteriner ziyaretinden önce

Olumlu Kalın, Sabırlı Olun

Köpeklerde dışarıya tuvalet eğitimi esnasında sürekli olumlu olmalı, ona övgüler yağdırmalı ve ödüller vermelisiniz, asla cezaya başvurmamalısınız. Cezanın eğitim sürecine bir faydası olmadığı gibi köpeğinizle aranızdaki bağı zayıflatacaktır. Tuvalet ihtiyaçları olduğunu belirtmek için kapıya gittiklerinde onlara lezzetli bir ikramda bulunun ve onları övün, ev için olun tuvalet pedlerini her kullandıklarında bol bol övgüde bulunun ve onlara sevecekleri bir ödül verin. Özelikle eğitimin ilk aylarında sürekli dışarda tuvalete gitmeyi seçmeleri için onları güçlendirdiğinizden emin olun.

Temizlik

Eğitim süresince köpeğiniz evde uygun olmayan yerlere tuvaletini yapabilir biz bunları kaza olarak nitelendiririz ve elbette meydana gelmeleri çok normaldir, çünkü eğitimleri daha tamamlanmamıştır. Burada önemli olan köpeğinizin kazasının ardından hiç koku bırakmayacak kadar iyi temizlik yapmanızdır. Bununla birlikte evinizdeki tuvalet pedlerini birkaç kez kullanmalarından sonra hemen çıkarın ve temizleyin.

Bonus: Köpeğinize Dışarıya Tuvalet Eğitimi Verirken İhtiyacınız Olacak Malzemeler

 • Çiş pedleri: Bu pedler köpeğinize belirli bir alanda tuvaletini yapmayı öğrenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Pedlere işeme davranışının evin diğer bölgelerine yayılacağı bir efsaneden ibarettir. Söz konusu pedleri kullanmayı öğrenen köpekler kolaylıkla dışarı geçebilir. Bu pedler geçici kullanım içindir ve evinizin yüzeyinde meydana gelebilecek olası kazaları önlemenize yardımcı olur.
 • Halı temizleyiciler: Köpeklerde dışarıya tuvalet eğitimi hemen tamamlanabilecek bir eğitim değildir ve eğitim tamamlanana dek istenmeyen bazı kazaların meydana gelmesinin olası bir durum olduğundan ve bu “suç delillerinin” gerçekten iyi ve hiç koku alınmayacak şekilde temizlenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Zeminde kalan bir tuvalet kokusu köpeğinizi aynı yeri aynı işlem için kullanmaya teşvik edebilir. Bu sebeple iyi bir halı ve yüzey temizleyici edinmelisiniz ancak amonyak içeren herhangi bir ürün kullanmaktan kaçınmanızı öneririz. Amonyak pek çok temizlik ürününde yaygın olarak kullanılan ve şu ana dek size çok yardımcı olmuş olabilir ancak köpeğinizin idrarı da amonyaklı olduğu için amonyakla temizlediğiniz yerde kalacak olan amonyak kokusu köpeğinizi tekrar o noktaya tuvaletini yapmaya itebilir.
 • İkramlar: Olumlu pekiştirmenin ana ürünü olan ikramlar, köpeklerde dışarıya tuvalet eğitiminin de olmazsa olmazıdır.
 • Tuvalet çanları: Kapıya asacağınız ziller dışarıya tuvalet eğitimini gerçekten kolay bir hale getirebilir, elbette bu zillerin amacına ulaşmasını istiyorsanız kolayca duyabileceğiniz yüksek sesli bu zilleri köpeğinizin kolayca ulaşabileceği ama kazayla da çarpmayacağı yerlere koymanızı öneririz.
 • Köpek kulübesi veya köpek için bir alan: Eğitimlerden veya oyunlardan sonra gün içinde köpeğinizin gözünüzün önünde olamayacağı ve onun hareketlerini takip edemeyeceğiniz anlar olabilir, örneğin; mutfakta yemek yapmanız gerekebilir. Bu durumda eğitim süresince evin içinde tuvalet aramak yerine siz işlerini yaparken köpeğinizi yeterli genişlikteki köpek kulübesine veya onun için oluşturduğunuz alana koymanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply