Köpekler Neden Sadıktır?

Köpekler Neden Sadıktır?

Köpekler neden sadıktır sorusunu yanıtlamaya yardımcı olacak 5 farklı yaklaşımı sizler için derledik.

Onlara Yiyecek Veriyorsunuz

Köpeğinize yiyecek ve barınacak yer köpekler neden sadıktır sorusuna verilebilecek en basit cevaptır. Köpeğiniz ona sağladığınız yaşam şartları için size minnettardır ve bu sebeple size sadıktır. Bu cevabın ardında yatan bilimsel bir temel vardır; köpeklerin, birzamanlar insanların barınak ve yiyecekle evcilleştirdiği ve onlara bekçi köpekliği kurtların soyundan geliyor oluşları.

Elbette bu teori dolaylı olarak da olsa köpeklerin onları besleyen herkese sadık olduğu anlamına gelir; bu büyük ölçüde doğrudur çünkü köpekler onlara yiyeceklerini veren aile üyelerine daha fazla bağlanma eğilimi gösterirler.

Köpekler Sürü Hayvanlarıdır

Köpekler sürü hayvanlarıdır ve bir sürüye ait olmak çok uzun zaman alır, bu yönden insanlara çok benzerler; çünkü köpekler de insanlar gibi kendi kendilerine kalamazlar, sosyal varlıklardır. Sadık bir köpek ailesi onun sürüsüdür ve sürüsünü tıpkı kendisi gibi benimsemiştir.

Bir sürüde sadakat çok önemlidir çünkü sürünün vahşi doğada hayatta kalabilmesi ve tehlikelerin üstesinden gelebilmesi için birlikte çalışmaya ihtiyacı vardır. Güvenmek, işbirliği yapmak ve sürünün ortak çıkarlarını ilk sıraya koymak, hayatta kalmanın doğal bir parçasıdır bu da köpeklerin sahiplerini korumak için neden kendi hayatlarını tehlikeye atacak derecede cesur davrandığını açıklar; sürü içgüdüleri onlara canları pahasına da olsa sürülerinin bir parçası olarak gördükleri sahiplerini korumalarını söylüyordur.

Ancak besleme teorisi ve sürü teorisi her şeyi açıklamaz çünkü; uzun bir tatilden dönüp bir süre köpeğinizi besleyen kişi siz olmadığınızda sizi hala seven ve hala size sadık olan bir köpeğiniz vardır öte yandan sürü teorisine dönersek; her gün işten sonra sahibini tren istasyonunda karşılayan ve o öldükten sonra dokuz yıl boyunca onu istasyonda beklemeye devam eden sadık köpek Hachito’yu da pek çoğunuz tanıyordur ki o da sürü teorisini yetersiz bırakır çünkü ne sürü içgüdüleri ne de karşılıklı ilişkiler bu eylemi açıklayamaz.  Ancak başka bir şey açıklayabilir:

Köpekler Sevebilir

Köpekler neden sadıktır sorusunun bir cevabı da sevgide gizlidir. 2005 yılında köpek davranışları üzerine yapılan bilimsel bir araştırmada, deneye katılan köpeklere koklamaları için üç ayrı koku sunuldu; sahiplerinin kokusu, yiyecek kokusu ve bir yabancının kokusu.

Her bir kokuya yaklaştıklarında, kokuyu almakta olan köpeklerin beyin taramaları yapıldı. Sonuçta, köpekler sadece sahiplerinin kokusuna daha güçlü tepki vermekle kalmadı aynı zamanda beyinlerinin keyif alma ve olumlu duygularla ilgili kısmı sahiplerinin kokusunu kokladıklarında devreye girdi; sadık köpeğiniz sizi kokunuzdan tanıyor. İnsanlar söz konusu olduğunda bu tip kalıplar aşk ve sevgiyle ilişkilendirilir. Bu deney aynı zamanda kokunun köpekler için çok önemli olduğunu ve köpeklerin beyninin nasıl çalıştığını anlamanın ideal bir yolu olduğunu ortaya sunmuştur.

Başka bir deneyde köpekler yine bize olan sadakatlerini gözler önüne sermiştir; bir yabancı tarafından sahibine zarar verildiğini o an müdahale edemeyeceği bir yerden izleyen köpeğin daha sonrasında zarar veren yabancıyla ve sahibiyle etkileşime girmesine izin verildiğinde, köpek direkt olarak yabancıyı küçümsemiştir.

Köpeğiniz Sizinle Bir Arkadaşlık Kurmuştur

Köpekler ve insanlar birbirleriyle dostluk geliştirebilir bunun bir nedeni köpeklerin de bizim gibi kendi kişilikleri olması ve bazı tamamlayıcı özelliklerin daha güçlü bağlar oluşturacak olmasıdır.

Örneğin; daha sevecen, sakin ve sarılmaktan hoşlanan yapıda bir kişiliği olan köpek evdeki diğer kişilerden daha evcimen olan, sessiz aile üyesiyle daha güçlü bağlar kurabilirken öte yandan uzun yürüyüşlerden, yeni maceralardan hoşlanan oyuncu köpekler, onlar kadar olmasa da enerjisiyle uzun oyun seanslarına hiç yorulmadan ayak uydurabilecek aile üyesiyle daha güçlü bağlar kurabilir.

Köpekler Bizimle Empati Kurabilir

Muhtemelen hayatında bir kez bile olsa köpek beslemiş ve onunla arasında bir bağ geliştirmiş kişilerin aklına bu başlığa örnek olabilecek anıları gelmiştir; kötü bir geçirdiğinizde sizi ilk teselli eden köpeğinizdir ve davranışları da sizin ruh halinize göre değişiklik gösterir. Genelde hiperaktif olan ve sizi görür görmez kapıdan üstünüze atlayacak olan bir köpek, ruh halinizin pek de olumlu olmadığını anladığında daha sakin ve daha şefkatli bir tavır takınabilir.

Köpeklerin empati yeteneğini destekleyen ampirik bulgular mevcuttur.

Hangi Köpek Irkı En Sadık Irktır?

Köpekler hakkında çok bilginiz yoksa, köpek sahiplenmek ve güçlü bir bağ kurmak istiyorsanız böyle bir soru sormanız normal ancak burada sadakatin derecesini belirleyenin köpek ırkı değil köpeğin sizinle geçirdiği zaman, sizinle iletişimi yani kısaca sizinle arasında olan bağdır.

Tek bir ırkı en sadıktır diye örnek vermek doğru olmaz çünkü köpeklerin kişilik özellikleri sadece ırkları tarafından belirlenmez; ırkları dışında yaşlarına, cinsiyetlerine ve çevresel faktörlere de bağlıdır. Ancak elbette bazı köpek ırkları diğer ırklara kıyasla sadakatleriyle biraz daha fazla ün salmıştır, bu ırklar; Akita, Beagle ve Boxer ırkı köpeklerdir fakat bu sizi yanıltmasın genel olarak her ırktan sadık köpeklerle karşılaşabilirsiniz bu çok büyük ölçüde aranızdaki bağa bağlıdır hiçbir köpek doğuştan sadık veya doğuştan asabi değildir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply