Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Köpekler için zararlı yiyecekler nelerdir? Hangi gıdalar zarar verir ve ne tür mamalarla beslenmelidir? Özellikle ilk defa evcil havyan besleyecekler için köpeklerin öğünleri ve tüketimleri önem taşır. Sağlıklı gelişimlerinin devam etmesi için yavru köpeklerin yemesi ve yememesi gereken gıdaları inceleyerek, onlara zarar vermeden sağlıklarının korunmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin Yememesi Gerekenler Nelerdir?

Köpekler için zararlı yiyecekler hem mide ve sindirim sistemlerine hem de yatkın oldukları bazı hastalıkların görülmesine neden olabilir. Örneğin çikolatanın tüm köpek cinslerine zarar verdiği ve hatta bazı türlerde ölüme bile neden olduğu bilinmektedir. Köpekler için faydası olan yiyeceklerin yanı sıra zarar veren gıdalardan bazılarını sizler için araştırdık. Zararlı besinler ve yiyecekler şöyledir;

 • Çay & Kahve

Çay ve kahve içmek köpeklere doğrudan zarar verir. Her iki içeceğin içerisinde bulunan kafeinden ötürü, onlar için sağlıklı değildir. Teobromin, sinir sistemine zarar verdiği gibi kalp- damar sağlığını da etkiler. Köpeğin bedenine ciddi hasarlar verebilen kafeinden uzak durmalarını sağlayın.

 • Çikolata

Aynı şekilde çay ve kahve içerisinde bulunan teobromin, köpeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Kalp hastalıklarına yatkın olan türlerin yanı sıra güçlü ve dayanıklı köpeklerde dahi hasara neden olabilir. Damar sağlığının korunması ve merkezi sinir sisteminin sağlığını tehlikeye atmamak için teobromin içeren gıdalar ve içecekler verilmemelidir.

 • Şeker

Şeker ve şeker içeriği yüksek olan yiyecekler ve içecekler köpekler için zararlı yiyecekler grubundadır. Diş hastalıkları pek çok köpek cinsinde görülür. Tüm cinslerde ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapmak çok önemlidir. Şekerin doğrudan verilmesi veya dolaylı şekilde köpeklerin tüketmesi diş sorunlarına ve hastalıklarına neden olur.

Diyabet riskini artıran şekerli besinler ve içecekler, obezite ve diyabet sorunlarının yanı sıra devamında tetiklediği organ yağlanması gibi hastalıkların oluşmaması için verilmemelidir. Ayrıca kalıcı veya şiddetli körlük, göz hastalıkları ve görme problemleri, köpeklere verilen şeker nedeniyle oluşabilir. Ayrıca iç organlarının sağlıklı şekilde fonksiyonlarını sürdürmesi için şeker ilaveli ürünler verilmemelidir.

 • Süt ve Ürünleri

Süt ve süt ürünleri tüketmek, köpekler için faydalı değildir. Kediler süt içebilir fakat köpekler için süt ürünleri çok sağlıklı değildir. Özellikle yavru köpeklerin gelişimleri için onlara süt vermemeniz ve sadece köpekler için üretilmiş olan köpek sütü katkılarıyla beslemeniz önerilir.

Süt ve ürünlerinin içerdiği laktoz, köpeklerde hazım ve gaz problemlerine neden olur. Özellikle minik köpek türlerinde oluşabilecek şişkinlik, gaz sorunları onların acı çekmesine ve zarar görmelerine neden olabilir. Şayet laktozsuz sütler verilecekse, doğrudan inek sütünden daha çok tercih edilebilir olacaktır.

 • Yumurta

Salmonella bakterisi çiğ yumurta ve iyi pişmemiş kümes hayvanlarının etinde bulunur. zararlı bir bakteri olan salmonella köpeklerin sağlığını olumsuz etkilediği gibi tehlikeye atabilir. Köpekler için zararlı yiyecekler arasında olan yumurta, çiğ şekilde tüketilmemelidir.

Doğrudan zehirlenmeye neden olan çiğ yumurta, vitamin emilimini de önler. İçeriğinde bulunan avidin, sağlıklı fonksiyonların çalışmasına engel olur ve B7 (Biotinin) emilmesini etkiler. B7 vitamininin yeterli şekilde alınmaması ise hem deri hastalıklarına hem de tüylerinin dökülmesine neden olur.

 • Hayvansal Gıdalar

Köpeklerin yememesi gereken gıdalar arasında çiğ etler de yer alıyor. İyi pişmemiş veya doğrudan çiğ olarak verilen hayvansal gıdalar, zehirlenmelerine neden olabilir. Kırmızı ve beyaz et, balık ve tavuk gibi tüm hayvansal ürünlerin çiğ şekilde verilmesi vitamin eksikliğine, zehirlenmelerine ve hastalanmalarına neden olur.

Bakteri ve parazit oluşumuna neden olan çiğ etler, B1 vitamin yetersizliğini tetikler. Tiamin olarak bilinen B1 vitamini, epilepsiye sebep olur. İştah ve yeme sorunları, deri hastalıkları ve cilt orunları, T1 eksikliğinde görülen rahatsızlıklar arasındadır.

 • Hayvansal Yan Ürünler

İşlenmiş et olarak bilinen hayvansal gıdalardan sosis, salam ve sucuk gibi yan ürünler, hayvan sağlığını olumsuz şekilde etkiler. İşlenmiş hayvansal gıdalar içerisinde; sodyum, protein ve yağ bulunur. Ayrıca bazı ürünlerde fazlasıyla baharat olması ve tuz olması, hayvanların sağlıklı gelişimini etkiler.

Köpekler için zararlı yiyecekler arasında olan işlenmiş hayvansal ürünler, içeriklerindeki koruyucu maddeler nedeniyle de zarar verici olur. Mide bulantısı, kusma ve ishale neden olan bu gıdaları köpeklerinize vermeyin. Son olarak; bu işlenmiş gıdaların içerisindeki kimyasalların köpeklerde kanser riskini artırdığını bilmeniz gerekir.

 • İnce ve Kalın Kemikler

İnce kemik olarak nitelendirilen balık kılçığı, köpekler için faydalı değildir. Kılçık kaçması ve küçük köpeğinizin boğazına kılçık batması, onların ölümlerine dahi neden olabilir. Kemikler, köpeklerin en sevdiği ürünler arasındadır. Ancak bu tür kemiklerin bütün olmasına dikkat edin. Kırıkları bulunmayan kemikleri verebilirsiniz.

İnce, dağılmış, ufalanmış kemikler, keskinlikleriyle köpeklere ciddi zararlar verebilir. Sadece yemek borularına değil, mide ve sindirim sisteminin kesilmesi- yırtılması gibi etkilere neden olabilir. Minik bir organ deliği dahi ölüme neden olabilir.

Köpekler İçin Faydasız Besinler Nelerdir?

Köpekler için zararlı yiyecekler arasında yer alan sebze- meyve veya işlenmiş yiyecekleri araştırarak, tüketmelerine engel olabilirsiniz. Fayda sağlamayan ve hatta olumsuz şekilde etkileyen besinler, sağlıklı gelişimlerini doğrudan etkiler. Bu besinler şu şekildedir;

 • Avakado

İçerisindeki persin adlı maddeden dolayı, köpekler için faydasız yiyeceklerdendir. Kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve nefes- solunum sıkıntılarına yol açabilir. Tohum, yaprak ve et kısımlarının tamamı, köpekler için zararlıdır. Ölme dahi neden olabilir.

 • Evcil Mamaları

Köpekler için üretilen mama ve besinleri verebilirsiniz. Ancak köpeğinize başka evcil hayvanlar için üretilen mamaları vermemeniz önerilir. Örneğin kedi maması, köpekler için son derece zararlıdır. Kalp- damar sistemini etkileyecek olan kedi mamaları, içeriklerinde bulunan yüksek miktardaki yağ ve protein nedeniyle olumsuz etkiler.

Hipertansiyon, karaciğer yağlanması ve akabinde diyabet, obezite gibi hastalıkların oluşmasına neden olur. Ayrıca kolestrol artışı nedeniyle de kedi ve diğer evcil mamalarını vermeniz önerilmez.

 • Yabani Mantar

Mide bulantısı, ishal, kusma ve şiddetli karın ağrısı gibi etkileri olan yabani mantarlar, tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklere de zarar verir. Köpeklerin komaya girmeleri veya ölmelerine dahi neden olabilen yabani mantarları tüketmelerine izin vermeyin.

 • Üzüm

Hem taze üzüm hem kurutulmuş üzümler, köpekler için zararlı yiyecekler grubundadır. Üzüm meyvesinin aşırı şekerli olması ve özellikle kuru üzüm de bu oranın daha fazla olması nedeniyle diyabet ve aşırı kilo alımına neden olabilir. Ayrıca tansiyon problemleri görülebilir.

Üzüm içerisindeki toksin, böbrek yetmezliği riskine neden olabilir. Bu tür durumlarda bulantı ve kusma ile ishal görülebilir.

 • Sarımsak & Soğan

Taze sarımsak, yeşil soğan, kuru soğan veya toz haline getirilmiş sarımsak, soğanlar, köpekler için her zaman sakıncalıdır. Disulfide ve Sulfoxide, soğan ve sarımsak içinde bulunan toksik maddelerdir. Anemi tetiklemesine neden olan bu maddeler, hücre hasarını tetikler. Köpeğiniz için kullandığınız mamanın içeriğini mutlaka inceleyin. Ticari ürünlerin içerisinde sebze miktarı olarak bulundurulabilen soğan tozu, köpekler için son derece zararlıdır.

Köpekler için zararlı yiyecekler arasında ayrıca mayalı ürünler, yapay tatlandırıcılar bulunuyor. Alkol, köpekler için öldürücü etkiye sahip ürünler arasındadır. Tuzlu ve yağlı besinleri köpeklerinizden uzak tutun.

Köpekler İçin Öldürücü Etkiye Sahip Gıdalar

Ciddi organ hasarları, sağlık sorunları, hastalık tetiklemesi ve bazen de ölüme neden olabilen bazı yiyecek ve içecekler bulunuyor. Bunlar arasında özellikle şeker ve çikolata, çok ciddi riskler oluşturan gıdalar arasındadır. Köpeklerin sağlıklarının korunması için çok az miktarda dahi olsa vermemeniz gereken ürünler bulunuyor. Türün ve alkol bunların başındadır.

Hayvan sevgisi olduğu sanılan ve evcil hayvan beslerken onlara alkol veren çok insan bulunuyor. Çikolata veya şekerli ürünler, içki ve yağlı yiyecekler ile vicdani şekilde rahatsız olmadan köpeklerine kötü davranan çok insan olduğu bilinmektedir. Köpekler için zararlı yiyecekler konusunda bilgi almanız ve onların zarar görmemeleri için tüketmelerine izin vermemeniz gerekir.

Köpekler için zararlı yiyecekler ve öldürücü etkiye sahip olanlar şöyledir;

 • Sakarin ve Benzeri Ürünler

Yapay tatlandırıcılar, köpekler için oldukça tehlikedir. Tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalar arasında fındık ve fıstık ezmesi gibi yiyecekler vermeyin. Diş macunu, sakız gibi bazı ürünler içinde bulunan ksilitol maddesi, sert kabuklu ağaçlardan imal edilir. Yapay ve kimyasal bir tatlandırıcıdır.

Bu madde köpekler için oldukça zararlıdır. Toksit maddeye dönüşen ksilitolden uzak tutmanızda fayda vardır.

 • Alkol

Alkol ve alkollü içecekler, köpekler ve hayvanlar için zararlıdır. Böbreklerine doğrudan zarar veren alkol, köpeğin sağlık problemleri oluşmasına ve iç organlarında işlev bozukluğuna neden olur.

 • Yağ ve Yağlı Besinler

Kızartmalar, ağır yağlı yiyecekler insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ciddi sorunlara neden olabilir. Mide sorunlarına neden olan kızartılmış yiyecekler, hazımsızlık, sindirim sorunları gibi etkileri tetikler. Kilo almaya yatkın cinslerde obeziteyi tetikler. İç organ yağlanması ve beraberinde farklı sağlık sorunlarının oluşmasını etkileyebilir.

Köpekler İçin Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Köpekler için zararlı ve yararlı yiyecekleri araştırmanız, cinslerine göre iyi gelecek besinleri vermeniz, onların sağlıklı gelişimleri için oldukça önemlidir. Köpekler için sebze ve meyvelerden bazıları, fonksiyonlarının daha nitelikli çalışmasını sağlar. Evde pişirilen yemeklerin bazılarını, sürekli kuru mamam ile beslenen köpeklerinize verebilirsiniz. Ancak bazı hususlarda dikkat etmeniz gerekir. Örneğin;

 • Ev yemeklerinin aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı olmaması gerekir.
 • Makarna, pilav gibi yemekleri seven köpeklere verirken, porsiyonların olması gerekenden daha fazlasını vermeyin.
 • Sürekli olarak ev yemekleri vermeniz, kilo almasına neden olabilir.
 • Et ve yumurta gibi besinleri verirken, çiğ olmamalarına dikkat edin.
 • Köpeğinizin cinsine göre sağlık durumu, kalıtsal yatkınlıkları olan hastalıkları tetikleyebilecek besinler vermeyiniz.

Köpekler için elma ve armut gibi sağlıklı meyveleri vermeniz önerilir. Örneğin muz, yine köpeklerin sevdiği ve potasyum kaynağı olarak fayda sağlayan meyvelerden biridir. Ancak üzüm ve şeker bakımından yüksek içeriğe sahip meyveler, narenciye köpekler için önerilmez.

Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Köpeklerin beslenmesi konusunda veterinerden bilgi almanız veya ırkına göre araştırma yapmanız önerilir. Küçük ırkların beslenmesi, büyük köpek türlerinin beslenmesi gibi konular, sahiplenmeden önce bilmeniz gereken hususlar arasındadır.

Örneğin Sivas Kangalı, kırsal kesimlerdeki yaşam şartlarına alışkın olduğu için kuru ekmek ve su karışımı yal yiyebilir, makarna ve pilav tüketebilir, sebze ve ev yemekleri yiyebilir. Elbette protein alımı da kangallar için önemlidir ve kırsal alanlarda protein ihtiyacını rahat şekilde karşılayabilir.

Ancak bir süs köpeğinin beslenmesi, büyük cinslerle aynı olmayacaktır. Hipoglisemi gibi hastalıklara yatkın olan türlerin beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizin ırkına göre, yaşına ve kilosuna göre beslenme programı hazırlamanız ve buna uymanız gerekir.

Köpeğiniz hangi ay hangi kilosunda? Köpeğinizin uzunluğu ne kadar ve normal standartlarda mı? Kişiye özel beslenme programı niteliğinde uygulama yapabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply