Köpekler İçin Tuvalet Kumu - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpekler İçin Tuvalet Kumu

Köpeklerin de kediler gibi bir tuvalet kumu kullanması kulağa değişik ve alışılmamış bir fikir gibi gelebilir, ancak işe yaramayacağı söylenemez. Köpek kumu köpeğinizin ihtiyacını sizin onu dışarı çıkarmanıza gerek kalmadan ve ortalığı da pisletmeden kolayca gidermesini sağlar. Eğer uzun saatler çalışıyorsanız veya gün içinde başka bir nedenden dolayı köpeğinizi yalnız bırakmanız gerekiyorsa köpekler için tuvalet kumunun faydası dokunabilir.

Köpekler için tuvalet kumu genellikle daha küçük ırklara mensup olan köpekler için uygun görülür. Yüksek binalarda veya dış mekanlara erişimi sınırlı olan diğer evlerde, yürüyüşü zorlaştıracak hava koşullarında tuvalet kumu kullanılması alternatif bir seçenek olarak düşünülebilir. Ancak tuvalet kumuna güvenip, köpeğimizin egzersizlerini ihmal etmemeliyiz.

Köpek Kumu

Köpek kumu bir çeşit kile benzer veya farklı farklı maddelerden yapılmış olabilir; bu konuda çeşitli imkanlarınız mevcuttur, işlev olarak kedi kumuyla aynı işlevi görür özel olarak üretilmiş köpek kumları idrardaki nemi emerek kokunun yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Her köpek, köpek kumuna uyum sağlayamayabilir, bazı köpekler bu kuma iyi tepki vermeyebilir.

Ancak elbette bu onların eğitilemeyeceği anlamına gelmez doğru eğitimle pek çok şey mümkündür fakat köpekler içgüdüsel olarak düz zeminlere veya çimene tuvaletlerini yapmaya meyilli oldukları için köpek kumu konusunda ısrar etmek yerine köpek tuvalet pedleri, köpek tuvaleti için çim gibi ürünler tercih edebilirsiniz bu ürünler de köpek kumu ile aynı işlevi görecektir. Buna ek olarak köpek kumu kullanımı aslında kedi kumu gibi öyle çok avantajlı bir yöntem de değildir; özellikle büyük köpek ırkları hiç pratik sayılmazlar, köpek tek kullanımda tüm kumu ıslatabilir.

Köpek Tuvaleti İçin Tuvalet Kumu

Herhangi bir yetişkin köpeğin ortalama olarak tuvaletini tutma süresi 8 saattir; köpeğiniz yaşlanıyorsa veya söz konusu durumu etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorunu varsa bu süre daha da azalır. Köpeğiniz için kapalı bir tuvalet alanına erişim sağlamak iyi bir fikir gözükebilir ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntem sanıldığı kadar avantajlı değildir ve bu yöntemin yerini doldurabilecek köpek pedleri gibi daha avantajlı yöntemler mevcuttur.

Köpek kumu kullanmak, kapalı bir tuvalet ev için hijyenikmiş gibi gelse de köpeğinizle birlikte dışarı çıkacak olan kumlar dolayısıyla hayal ettiğiniz kadar hijyenik olmayacaktır. Bunun dışında ve bundan çok daha önemli olarak; kum köpeğinizin bağırsaklarını tıkayarak çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Köpek kumunun çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilecek olması kesinlikle ve kesinlikle zehirli oluşundan kaynaklanmaz bu sadece kum tüketiminin bağırsaklarda tıkanıklığa sebebiyet vermesiyle ilgilidir; bu sebep dolayısıyla köpekler için tuvalet kumu fikrini bir kez daha gözden geçirmenizi şiddetle öneririz. Eğer az önce bahsettiklerimizin köpeğinizin başına gelip gelmeyeceği konusunda endişeleniyor ve bu konuda bir ipucu arıyorsanız köpeğinizin bazı alışkanları size yol gösterecektir, örneğin; köpeğiniz küçük nesneleri çiğneyen veya yiyen bir tipse kesinlikle başka bir iç mekan tuvaleti düşünmelisiniz.

Köpeğimin Tuvaleti İçin Tuvalet Kumu Kullanmak İstiyorum

Yukarıda bahsettiklerimizi bir bir gözden geçirdiyseniz ve köpekler için tuvalet kumu kullanımının kendi köpeğinizde bir soruna yol açmayacağını düşünüyorsanız köpek kumunu dökebileceğiniz bir köpek tuvaleti almanız ve bir köpek kumu temin etmeniz eğitime başlamak için yeterli olacaktır.

Köpeğinizin boyutu büyüdükçe onun için ideal bir köpek tuvaleti bulmanız zorlaşacaktır, özel üretim bir tuvalete ihtiyacınız olabilir veya bazen başka çözümlere yönelmek çok daha iyi olabilir. Köpekler için tuvalet kumu konusunda hangi ürünleri tercih edebileceğiniz konusunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Köpeğinizi Köpek Kumu Kullanmak İçin Eğitmek

Köpeğinizi köpek kumu kullanmak için eğitmek diğer eğitimlere oldukça benzemekle beraber, tıpkı diğer eğitimler gibi köpeğin yaşına göre farklı bir yöntem gerektirmez. İlk olarak, evcil hayvanınıza tuvaletini yaparken kullanacağı bu yeni sistemi gösterin, bu yeni sistemi ona tanıtırken, onu bu konuda heyecanlandırmayı ihmal etmeyin. Köpeğiniz en sevdiği ödül mamalarını kullanın ve tatlı mı tatlı patilerinin bu yeni yüzeyi tanımasına müsaade edin, eğer şanslıysanız köpeğiniz bu esnada yeni tuvaletine dışkı bırakabilir ve o an köpeğinizi övüp ödüller vererek bu davranışı pekiştirebilirsiniz; ancak köpeğinizin yeni tuvaletiyle tanışmasını yemek yedikten bir müddet sonrasına yani tuvalet ihtiyacı duyacağı zamana denk getirirseniz kendi şansınızı yaratmış olmanız da mümkün olacaktır.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız yeni tuvaletini benimsemesine yardımcı olacaktır, elbette her defasında onu övmeli, başını okşamalı, ona sevdiği ödül mamalarından vermeli ve doğru yere tuvaletini yaptığı için onunla gurur duyduğunuzu belli etmelisiniz. Söz konusu eğitim birkaç hafta sürebilir ancak bu normaldir, eğitim süresince sabırlı ve olumlu bir tavır takınmalısınız ve köpeğinizi ödüllendirip, övmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğitim esnasında veya sonrasında kazalar meydana gelebilir, bazen bu kazaların altında çeşitli sağlık sorunları yatar eğer bir sağlık sorunundan şüpheleniyorsanız veterinere danışmanızı böyle bir durum yoksa da köpeğinize kızmadan eğitimine devam etmenizi öneririz çünkü cezalar sadece aranızdaki bağı zayıflatır ve iyi davranışları azaltır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply