Köpekler Havuç Yer Mi

Köpekler Havuç Yer Mi

Köpekler havuç yer mi, hangi sebzeler verilebilir? Köpeklerin sağlıklı gelişimleri ve iç organlarının sağlıklı fonksiyonlarının devamlılığı için çeşitli sebzeler ve meyveler verilebilir. Ancak bazı sebzeler, onlara zarar verebilir. Dolayısıyla köpeklerin beslenmesi ve ırklarına göre tüketebileceği sebze ve meyveler hakkında bilgi edinerek vermeniz önerilir.

Köpekler İçin Havuç Faydalı mı?

Köpekler havuç yer mi konusunda, havucun nasıl verilmesi gerektiğini de bilmeniz gerekir. Havuç, içerikleri bakımından hem insanlar hem köpekler için oldukça faydalıdır. Havuç;

 • Yüksek oranda lif içerir ve köpekler için oldukça faydalıdır.
 • Beta karoten içerdiği için köpeklerin tüketmesinde fayda vardır.
 • Kalorisi yüksek olmadığı için köpeklere zarar vermez.
 • A vitamin içerdiği için sağlığının devamlılığı için önemlidir.
 • Ayrıca köpeklerin havuç tüketmesi, diş yüzeyinde oluşan plakların temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Köpekler için faydalı sebzeler arasında olan havuç, cilt sağlıkları için de oldukça önemlidir. Öğünlerine minimal miktarlarda ekleyebilirsiniz. Küçük köpekler için haşlama yaparak yumuşatabilir ve daha kolay yemeleri için lapalarına püre halinde ekleyebilirsiniz.

Köpekler İçin Yararlı Sebzeler Hangileridir?

Köpekler havuç yer mi, köpekler hangi sebzeleri tüketir? Evcil hayvan besleyenler için öğün tavsiyelerini inceleyerek, köpekleriniz için en sağlıklı sebze ve meyveleri onlara verebilirsiniz. Irkları, fiziksel oranları ve çeşitli özelliklerine göre köpeklerinize çeşitli sebzeleri verebilirsiniz. İşte köpekler için yararlı sebzelerden bazıları;

 • Brokoli

Köpekler için faydalı olan sebzelerden birisi brokolidir. Ancak fazla olmayacak şekilde porsiyonlarına katmanız önerilir. Bir de brokoli verirken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de brokoli çiçekleridir. Bazı köpeklerin midesine doğrudan zarar verdiği bilinmektedir.

Lifler açısından zengin ve C vitamini kaynağı olan brokolinin, yağı da oldukça azdır. Köpeğinize beslenme programı hazırlarken onun ırkına ve fiziksel özelliklerine göre uygulama yapmanız önemlidir.

 • Brüksel Lahanası

Köpekler havuç yer mi, Brüksel Lahanası yer mi? Köpekler için oldukça yararlı sebzelerden biri olan Brüksel Lahanası, hazım ve gaza neden olabilir. Sindirim sistemini etkin çalıştırdığı için fazla miktarda vermemek oldukça önemlidir.

 • Ispanak

Oksalik asit miktarı yoğun olan ıspanak sebzesi, köpekler için yararlı olabilir. Ancak çok fazla verilmemesinde yarar vardır. Bu madde nedeniyle köpeklerde kalsiyum emilinini önleyebilir. İskelet sistemi ve kemik yapısının sağlığı için aşırı şekilde vermeyiniz.

 • Kereviz

A, B ve C vitaminleri içeren kereviz, köpekler için oldukça değerlidir. Kalp damar sağlığına katkı sağlayan kereviz, solunum yollarını da rahatlatır. Kuru mamalarla beslenen köpeklerinize arada bir sağlıklı sebzelerden vermeniz, onlar için faydalı olacaktır. Doğrudan vitamin ve mineral desteği için zararı olmayan meyveleri de öğünlerine eklemeniz önerilir.

 • Bezelye

Lif kaynağı ve içerisindeki mineraller, vitaminler açısından değerli olan bezelyeyi, köpeklerinize az miktarlarda verebilirsiniz. Ancak yemek biçiminde verildiğinde aşırı salçalı, tuzlu ve baharatlı olmamaları gerekir. Etli yemekleri seven köpekler için bezelyenin doğrudan konserve biçiminde verilmemesi önemlidir. Sodyumdan dolayı onlar için çok faydalı olmayacaktır.

Köpekler İçin Yararı Olmayan Sebzeler

Köpekler havuç yer mi veya yememeleri gereken sebzeler nelerdir? Köpeklerin sağlıklı gelişimleri için bazı sebze ve meyveleri tüketmeleri sağlanmalıdır. Ancak bazı sebze ve meyveler onlara zarar verebilir. Mide sorunları, hazım ve sindirim sorunlarının yanı sıra kalp ve damar sağlıkları açısından problem oluşturabilecek şekilde beslenmeleri önerilmez.

Köpeklerin yememesi gerekenlerden bazıları;

 • Soğan ve sarımsak
 • Üzün ve avakado
 • Pırasa

Olarak sıralanabilir. Ayrıca şeker ve şekerli ürünler, yağlı ve tuzlu yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Tütün, alkol ve kafein içerikli çay ve kahve gibi içerikler de köpekler için oldukça zararlı olabilir.

Allium adlı madde; soğan, frenk soğanı ve pırasa içeriğinde bulunmaktadır. Köpekler için zehirleyici etkiye sahip olan bu madde, onların ölümlerine dahi neden olabilir. Kırmızı kan hücrelerini doğrudan etkileyen bu madde, sindirim sorunlarını da tetikleyebilir. Bulantı, kusma, ishal ve ağrı- sancıya neden olabileceği için allium içerikli sebzelerin verilmemesinde fayda vardır.

Köpeklere Sebze Nasıl Verilmelidir?

Köpekler havuç yer mi ve nasıl verilmesi gereklidir? Köpeklere hiçbir ürün doğrudan- pişirilmeden verilmemelidir. Çiğ et, çiğ yumurta yanı sıra sebzelerin de pişirilmesinde fayda vardır. Buğulama veya haşlama yöntemiyle yumuşatarak verebilirsiniz. Özellikle küçük ırkların daha kolay beslenmelerini sağlamak adına az miktarda ve besin değerlerini kaybetmeyecek şekilde beslenmelerini sağlamak önemlidir.

Köpeklerin yediği sebzeler arasında patates, çiğ olarak verilmemesi gereken ürünlerden biridir. İnsanlar için de zararlı olan çiğ patates tüketimi, solanin içeriği nedeniyle sakıncalıdır. Ayrıca;

 • Patates ve domates, köpekler için toksik etkide olan solanin içeriğinden dolayı zararlıdır.
 • Pişirilen sebzelerin toksik zararları gideceği için vitamin ve mineralleri alarak, zararlı etkilerinden korunabilirler.
 • Köpeklere sebze verirken, miktarlarına özen göstermeniz gerekir. Öğünlerinde az miktarda vermeniz ve o sebzenin içeriğinin fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Mantar ve özellikle yabani mantarlar, köpekler için önerilmeyen sebzeler arasındadır.
 • Soğan ve sarımsak, köpekler için zararlı sayılacak sebzeler arasında yer alır.

Köpekler havuç yer mi, köpekler salatalık yer mi gibi konularda, her ırkın sağlık durumlarına ve yatkın oldukları hastalıklarına göre araştırma yaparak beslenme oluşturmanız önerilir.

Köpekler İçin Sebze & Meyve Tüketimi

Köpeklerin beslenmesi, sahiplenmeyi düşünenler için ayrıca bir konudur. Bakım ve gereksinimlerinin yanı sıra beslenme programları ve eğitimleri gibi her detayı, farklı kapsamlarda değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Köpekler havuç yer mi, hangi sebzeyi nasıl tüketmelidir?

Köpekler için beslenme;

 • Köpeğin ırkına ve ırksal özelliklerine göre yapılmalıdır.
 • Kuru mamalar, veteriner tavsiyesi olarak seçilmelidir.
 • Kuru mamaların içeriklerini incelemeniz ve kuru soğan tozu içeren mamaları almamanız önerilir.
 • Mamaların öğünleri, onların tüketmesi gereken miktar oranında olmalıdır.
 • Sebze tüketimi, aşırı miktarda olmamalıdır.
 • Yaşlarına göre beslenmelerini hazırlamanız gerekir.
 • Irk kulüpleri listelerinden standartlarını inceleyiniz ve aylarına- yaşlarına göre kaç kg olmaları gerektiği hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerin boy ve kg oranlarına göre sebze ve meyve alımlarını destekleyin, fazlasını kesinlikle vermeyin.

Köpekler için beslenme özellikleri, faydalı sebzeler ile desteklenebilir. Midelerinin rahatlaması, hazım ve ishal sorunu olan köpeklerin sağlıklı boşaltım yapmaları için yararlı sebzeleri; iyi pişmiş ve az miktarda veriniz.

Köpekler İçin Havuç Yararlı mıdır?

Köpekler havuç yer mi konusunda, bu sebzenin onlar için oldukça faydalı olduğu anlaşılmaktadır. Cilt ve göz sağlıkları, tüylerinin nitelikli ve parlak olmasının yanı sıra ağız ve diş sağlıkları için de bir gereklilik olduğu anlaşılır.

Havuç, büyük ırklara çiğ olarak verilebilir. Sağlam ağız, çene ve diş yapısına sahip olan ırklarda diş plaklarının temizlenmesi için yararlıdır. Diş sorunları olan ve çok güçlü kemik yapısına sahip olmayan cinslerde ise havucun doğrudan verilmemesi önerilir.

Havuç yemeği, haşlaması veya buharda pişirme yöntemiyle vermeniz önerilir. Minik miktarlarda yemeklerine katabilirsiniz. Salata yemesinde sakınca olmayan ırklara göre evde pişirdiğiniz yemekler ve salatalardan köpeklerinize de verebilirsiniz. Ancak onlar için uygun nitelikte olmalarına özen gösterin. Salata verirken içerisinde soğan olmamasına özen gösterin.

Köpekler için kızartılmış yağlarla yapılan yiyecekler, mayalı yiyecekler, baharatlı ve tuzlu gıdalar sağlıklı değildir. Kusma ve ishale neden olabilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply