Köpekler En Sevdikleri Kişiyi Nasıl Seçer?

Köpekler En Sevdikleri Kişiyi Nasıl Seçer

Aile üyeleriniz arasına bir köpek eklendiğinde, evde bu yeni üyenin favorisi olmak için sessiz ama tatlı bir yarış başlar. Bu yarışın heyecanı çoğu zaman köpek daha eve gelmeden aile üyelerini sarar. Aslında bu yarışı kimin kazanacağı yani aileye katılacak köpeğin favorisinin kim olacağı; köpeğin sosyalleşmesi, köpeğe gösterilen özen, köpeğin tanıştığı kişilerle arasında kurduğu bağ ve hem sizin hem köpeğin kişilik özellikleri olmak üzere 4 faktörle ile ilişkilidir.

Genelde bir köpeğin en sevdiği kişinin ona mama veren, gerekli bakımlarını yapan kişi olduğu algısına yaygındır ancak bir köpeğin en sevdiği kişinin kesin olarak birincil bakıcısı olacağı doğru değildir; örneğin yakın arkadaşınız köpeği elbette arkadaşınızı sizden çok görür ve köpeğin birincil bakıcısı arkadaşınızdır ancak yine de sizi daha çok seviyor olabilir.

Peki köpekler en sevdikleri kişiyi nasıl seçer ve fikirlerini değiştirmek mümkün mü? Bu soruların cevabına yazımız boyunca detaylı bir şekilde cevap vermek için köpeğin en sevdiği kişiyi belirleyecek olan 4 faktöre yakından göz atalım:

Sosyalleşme: Pek çok köpek doğumdan sonra yaşanan ilk 6 ay içinde hayatı üzerinde oldukça büyük öneme sahip olacak bir sosyalleşme dönemi yaşar söz konusu olan bu dönemde köpekler kendilerine bakan kişiye sıkı sıkıya bağlanırlar. Bu yaşta köpek yavrularının algıları çok açıktır ve yaşadıkları erken sosyal deneyimler onların hayatlarının geri kalanını, davranış biçimlerini direkt olarak etkiler. Bu sebeple yavru köpeğinizin birbirinden çok farklı bireylerle, yerlerle ve nesnelerle olumlu etkileşimler sağlamanız çok önemlidir. Ona mümkün olduğunca çok şey göstermeli ve tanıtmalısınız, bilmedikleri uyaranlar büyüdüklerinde onlarda korku yaratabilir; elbette köpeğinize her şeyi gösteremezsiniz ama karşılaşmaları kolay olan şeyleri göstermeyi de ihmal etmemelisiniz.

Her biriniz köpeğini yavruyken sahiplenmemiş olabilir, köpeğinizi sahiplendiğiniz zaman o çoktan bir yetişkin olmuşsa endişelenmenize gerek yok hala onların favorisi olabilirsiniz; erken deneyimler önemli olsa da günlük köpek bakımı, birlikte geçirilen oyun zamanları, günlük yürüyüşler gibi deneyimler ilişkinizi kuvvetlendirecektir.

Bakım ve özen: Köpeklerin favorisi her zaman için birincil bakıcıları olmasa da çoğu zaman kendilerine en çok ilgi gösteren kişiye bağlama eğilimindedir. Bunun dışında köpeğinizin tüylerini okşamanız, ona sarılmanız ve onu öpmeniz aranızdaki bağı sağlamlaştırır. Eğer herhangi bir kişi köpeğe karşı mesafeli yaklaşıyorsa o da karşı tarafa karşı mesafeli yaklaşacaktır.

Arada kurulan bağ: İnsan ilişkilerine oldukça benzer bir şekilde bazı köpekler için önemli olan ilgi ve sevginin miktarı değil kalitesidir ve kendilerine karşı sergilenen olumlu davranışlar dışında bir insan herhangi bir başka canlının iyiliği için bir şey yaptığında köpekler bunu hissederek o kişiyle aralarında bir bağ kurar. Köpekler, kötü davranışlar sergileyen insanlara kötü tepki verirler. Kısaca; köpeklerin temiz kalpli insanları sevdiği söylenir ve bu bir bakıma doğrudur çünkü olumlu çağrışımlar olumlu köpek- insan ilişkilerine yol açar.

Kişilik: Köpeklerin zaman içinde sahiplerine çok benzediğini hiç fark ettiniz mi? Bu bir efsane ya da tesadüften daha fazlasıdır, insanların bir şekilde kendilerine benzettikleri köpekleri seçme eğiliminde oldukları ampirik olarak kanıtlanmış gerçektir. Örneğin; bir Golden Retriever dışa dönük ve enerjik bir insanla çok iyi vakit geçirebilir ancak sakin mizaçlı ve içine dönük biriyle biraz sıkılabilir, Golden Retriever ırkı köpeğin tersine bir Basset Hound ise çok enerjik olmayan daha mesafeli veya sessiz biriyle kendini daha rahat hissedecektir. Tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi, insan- köpek ilişkilerinde de bağ kurmak istediğiniz köpekle ne kadar çok ortak noktanız varsa yakın arkadaş olma olasılığınız o denli artar. Bununla birlikte bazı ırklar tek bir insanla yakın ilişki kurma eğilimindeyken, bazılarının birden çok favorisi olabilir.

Tek Bir Kişiyle Kuvvetli Bağ Kurma Eğilimine Sahip Irklardan Başlıcaları:

 • Cairn Terrier
 • Akita Inu (Eğer aranızda Hachiko filmini izlemiş olanlar varsa, bu köpeğin tek bir kişiyle kurduğu bağı izlemiş olabilir, hatta bu film pek çok kişiyi köpek sahiplenmeye yönlendirmiştir.)
 • Dachshund
 • Shetland Sheepdog
 • Shiba Inu
 • Greyhound
 • Chihuahua
 • Basenji

Birden fazla favorisi olabilen, hemen hemen herkesi eşit derecede seven ırklardan başlıcalar:

 • Cavalier King Charles Spaniel
 • Boxer
 • Boston Terrier
 • Irish Setter
 • Labrador Retriever

Nasıl Köpeğimin En Sevdiği Kişi Olurum?

Köpeğinizin en sevdiği kişi olmadığınıza dair endişeleriniz varsa, umutsuzluğa kapılmayın; bu sonsuza kadar böyle olacak diye bir şey yok (tıpkı insanlar gibi köpekler de fikirlerini değiştirebilir) aranızdaki bağı geliştirerek onun en sevdiği kişi olmanız gayet mümkün. Buradan da anlayabileceğiniz üzere köpekler en sevdiği kişiyi nasıl seçer soruna yanıt oluşturan 4 temel faktör olsa da bunlardan en önemlisi köpeğinizle aranızda kurulacak olan bağdır. Köpeğinizle aranızdaki bağı arttırarak onun en sevdiği kişi olmanızın en kolay ve eğlenceli yolu köpeğinizle her gün en az 30 dakika olacak şekilde zaman geçirmenizdir; bu zaman dilimleri sadece siz ikinizi kapsamalıdır, üçüncü bir kişi veya evcil hayvan size eşlik etmemelidir. Bu söz konusu zaman dilimine günlük düzenli olarak yapılması gereken yürüyüşler, egzersizler dahil değildir; bunlar zaten yapmakta olduğunuz ve yapmanız gereken şeylerdir, birlikte televizyon izlemek de sayılmaz çünkü birlikte televizyon izlemek bağ kuvvetlendirecek aktiviteler arasında yer almaz. Peki neler köpeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecek etkinlikler arasında yer alır? İşte köpeğinizle birlikte yapabileceğiniz birkaç bağ kuvvetlendirici etkinlik:

 • Fırlatma- geri getirme, römorkör veya frizbi oyunları oynamak
 • Yeni beceriler üzerinde çalışabileceğiniz veya eski becerileri geliştirebileceğiniz bir eğitim seansı yapmak
 • Sizin ve köpeğinizin birlikte katılabileceği bir spor/ egzersiz deneyin (Halat çekiştirme, Yüzme, Bisiklet Sürme
 • Köpeklerin kalbine giden yol midesinden geçer; köpeğiniz bazı ev yapımı gıdalar hazırlamayı deneyin
 • Köpeğinize ödül mamaları sunun
 • Göz teması önemlidir (Eğer köpeğiniz sizinle hiçbir agresyon belirtisi olmadan göz teması kuruyorsa bu sizi sevdiğinin önemli bir işaretidir.)
 • Köpeğinize ekstra olarak bakım seansı yapın
 • Köpeğinize masaj yapın

Not: Köpeğinizin size saygı duyması sizinle arasındaki bağı kurması için şarttır bu sebeple eğer size sürekli olarak sorun çıkartan bir köpeğiniz varsa önce onun saygısını kazanmalı, sonra gereken itaat eğitimini almasını sağlamalısınız.

Kısaca; köpekler ve onlara iyi davranan insanlar arasında doğal bir bağ oluşur. Köpekler en sevdikleri kişiyi nasıl seçer sorusunun cevabı da özünde oldukça kısadır; köpeğinize iyi bakın, onu sosyalleştirin, onunla geçireceğiniz vakit konusunda cömert davranın, ona olumlu deneyimler yaşama imkanı verin ve onun eşsiz kişiliğine saygı gösterin karşılığında sizi bir ömür boyu sevecek asla bırakmayacaktır.

Not: Eğer köpeğinizi bir hayvan barınağından sahiplendiyseniz veya herhangi bir olumsuz durumdan kurtarıp ona evinizi açtıysanız bu köpekler ilk başta size sanki sizden korkuyorlarmış gibi gelebilir ancak bu doğru değildir, korktukları şey dünyanın kendisidir. Kısa bir zaman içerisinde sizin kendisini desteklediğinizi hissedecek ve size gönülden bağlanacaklardır. Bu süreci hızlandırmak için bağ kuvvetlendirici aktiviteler önemlidir ancak şefkate ihtiyaç duyan bu yavrulara sarılmanız, onlarla birlikte uyumanız ve zamanınızın çoğunu onunla geçirmeniz de bir hayli tatmin edici olacaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply