Kangal Ömrü Ne Kadar

Kangal Ömrü Ne Kadar

Dünyadaki tüm köpek kulüpleri tarafından tanınan masif türündeki köpek ırkı olan kangal, Anadolu çoban köpeği olarak bilinmektedir. Yaklaşık 6000 yıl önce Anadolu’da ortaya çıktığı görünen kangal, güçlü, iri ve ürkütücü görünüme sahiptir.

Kangal Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Kangal ömrü ne kadar; Doğumundan itibaren kangal köpeğinin ömrü ortalama 11 ila 13 yıl arasında değişmektedir.

Bakımsız olması halinde çok yaşamaz ölür bundan dolayı sağlıklı bir yaşam sürmesi için bakımlarına özen gösterilmelidir. Gerek barınma gerekse beslenme gibi temel ihtiyaçları karşılanmalı ve protein açısından desteklenmelidir. Dünya genelinde Türkiye köpeği olarak bilinen kangal, Sivas ilçesi ile özdeşleşmiş durumdadır.

Kangal Kaç Yaşına Kadar Büyür

Kangal cinsinin doğumundan sonraki ilk 15 gün sağlıklı bir yetişkinlik süreci açısından önemli bir zamandır, Kangal ne kadar yaşar sorusuna cevap verebilmek için öncelikli olarak ihtiyaç duyduğu besini alması sağlanmalıdır.

5 aylık olduğunda yetişkinlik için ihtiyaç duyulan iskelet yapısı gelişir ve yetişkin kilosunun ortalama yarısına ulaşır. Ortalama 10 ay olduğunda doğum kilosunun 100 katına kadar çıkabilir, gerçek büyüme iskelet sisteminde ve organlarında gerçekleşir.

18 ila 24 ay arasında tam olgunluk gerçekleşir ve yetişkin bir köpeğin kaslarına sahip olarak büyüme döngüsünü tamamlar.

Kangal Kaç Yaşında Çiftleşir

Kangal cinsi köpeklerde mecbur olmadığı sürece yakın akrabayla çiftleşmek söz konusu değildir. Kangal kaç yaşına kadar yaşar sorusuna ortalama 11 ile 13 cevabını alan hayvan severler çiftleşme süreci hakkında da yeterli donanıma sahiptir.

Erkek kangal için 1,5 yaş çiftleşme için en uygun yaş dönemidir çünkü yapısı tam olarak gelişmiştir, dişi kangal 10 ile 12 aylıkken kırdığını göstermeye başlar ama gelişimi 18 aya kadar sürdüğünden dolayı 12 aylıkken çiftleştirilmesi sakıncalıdır.

Dişi kangalda kızışma dönemi ortalama 180 gündür ve kızgınlık süresi 10 ila 21 gün devam eder. Gebelik yaklaşık 58 ile 63 gün arasında ortalama 9 hafta sürer, doğum sancıların atmasından ortalama 2 ya da 3 saat sonra gerçekleşir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply