İngiliz Bulldog Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

İngiliz Bulldog Özellikleri Ve Bakımı

İngiltere’de asırlar önce ayı ve boğa dövüşleri için üretilen köpek ırkı olan bulldog kelimesi, İngilizcesi boğa olan bull ile köpek anlamına gelen dog sözcüklerin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

1835 yılında ülkede kan sporları yasaklandıktan sonra bulldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdi ve kavgacı ırkı sakin ve sessiz bir köpeğe dönüştürdü. Zaman içerisinde saldırgan ve dövüşçü özelliklerini tamamen kaybeden İngiliz bulldog halen tehlikeli anlarda korkusuz bir şekilde harekete geçer.

Türkiye’de de oldukça sık rastlanan köpek ırkı hakkında İngiliz bulldog çok havlar mı sorusu en çok merak edilen soru. Uyurken horlaması ve sevimli suratı ile her zaman dikkat çekmeyi başaran köpek ırkı, zaman zaman enerjik olur ancak genellikle günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir.

İngiliz bulldogun en önemli özelliklerinden birisi bütün gün uyumaktadır aynı zamanda oldukça sadık ve her yaştan çocuğa karşı anlayışlıdır. Orta büyüklükte olması apartman yaşamına oldukça uygundur bununla birlikte iklim şartlarına karşı duyarlı olduğundan dışarıda bakılması söz konusu değildir.

İngiliz Bulldog Hakkında

Hayvan severler tarafından araştırılan konuların başında İngiliz bulldog çok havlar mı sorusu ile birlikte köpeğin özellikleri gelir.

  • İngiliz bulldog son derece sadıktır.
  • En önemli özelliği sürekli uyumasıdır.
  • Kendine özgü karakteristik özelliklere sahiptir.
  • Çocuklara karşı oldukça anlayışlı davranır.
  • Kasları ciddi anlamda kuvvetlidir ve güçlü bir hayvandır.
  • Yemeye düşkündür ve yemeğini korumak için inat ile mücadele eder.
  • Burnu basık olmasından dolayı devamlı olarak solunum problemine karşı yatkındır.

Gün içerisinde aktif olmayan bundan dolayı egzersiz ihtiyacı duymayan İngiliz bulldog asaleti ile öne çıkar. İngiltere’de ulusal hazine olarak kabul edilen köpek ırkı, sevgi dolu hali ile her zaman ailenin en sevimli üyesi olmayı başarıyor.

Cesur olduklarından dolayı iyi bir bekçilik yeteneğine sahip olan hayvan, havlayan bir cins değildir. İngiliz bulldog Özellikleri ve ingiliz bulldog çok havlar mı sorusuna cevap almak isteyenler açısından havlayan cins olmaması önem kazanır.

Saatlerce sessiz bekleyen ancak bir anda tüm heybetiyle kendini belli eden bulldog, gururlu yapısından dolayı oyunculuktan uzaktır dolayısıyla köpekle oyun oynamak söz konusu değildir.

İngiliz Bulldog Apartmanda Bakılır Mı?

Sevgi dolu ve güvenilir bir yapısı bulunan İngiliz bulldog diğer ev hayvanları ile ilişkisinde oldukça güvenilirdir ancak yabancı köpeklerden hoşlanmaz ve saldırgan bir tavır içerisine girer. Her ne kadar çocukları sevse de başka köpeklere ve hoşlanmadığı insanlara karşı sert davranan yapısı vardır.

İnsanlardan ilgi gördüğünde oldukça mutlu olur, hem horlaması hem de salyasının akması ile ünlüdür. Sakin ve hareketsiz bir yapıya sahip olduğundan dolayı apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.

Görünüşüne rağmen tam bir ev arkadaşı aynı zamanda neşeli ve oyuncudur. Çok sıcak ya da çok soğuk sevmez, yaşadığı evdeki aile bireylerine karşı düşkündür ve koruyucu tavır sergiler.

İngiliz Bulldog Kaç Yavru Doğurur

Başları büyük ve kalçası dar olduğundan dolayı dişi İngiliz bulldog köpek ırkının doğumu son derece zor olur. Bu yüzden dişileri doğumlarının yüzde 80’i sezeryan ile gerçekleşir. Gebelik süreci veteriner tarafından kontrol altında sürdürülür, köpek ırkı tek seferde 4 ya da 5 yavru dünyaya getirebilir.

İngiliz Bulldog Isırır Mı?

İri ve geniş kafası ile son derece sağlam ve güçlü bir köpek ırkı olan İngiliz bulldog, görünümü ile tehdit edicidir ancak güvenilir ve en kibar köpek cinslerinden biridir. Karakteri gereği son derece sevgi dolu olmasından dolayı her ilgi ve sevgi kırıntısını değerlendirir.

Mutluluğu için insan ilgisinin şart olduğu İngiliz bulldog asla insanları ısırmaz aynı zamanda ev hayvanları ile de arası iyidir. Gençken hareketli olmalarına rağmen yaşlandıkça sakinleşir.

İngiliz Bulldog Tüy Döker Mi?

Apartman hayatına uyum sağlayan köpek cinsi olan İngilizce bulldog orta derecede tüy döker. Her hafta ortalama 2 yılda 3 kez ve 10 dakika süre içerisinde yumuşak bir fırça ile fırçalanması gerekir özellikle tüy dökme mevsiminde daha sert bir fırça tercih edilir.

Bakımının tam anlamı ile yapılması için tüylerinin fırçalanması yeterli değildir aynı zamanda yüzündeki cilt katmanlarının temizlenmesi ve kurutulması da gerekir. Cilt katmanlarının temizliği her gün tekrarlanmalıdır çünkü cilt buruşukluklarının arası temizlenmediğinde enfeksiyon gelişir.

Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda kulak ve gözlerinin de kontrol edilerek temizlenmesi ve tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi zorunludur.

Bulldog Nerede Yaşar?

  1. yüzyılda İngiltere kral John döneminde ortaya çıktığı tahmin edilen İngiliz bulldog, İngiltere’ye ait bir köpek ırkıdır. Tarih boyu boğa güreşlerinde kullanılan köpek güreşlerin yasaklanması ile birlikte zaman içerisinde uysal mizaçlı olarak yetiştirilmeye devam edildi. Bugün sevecen hali ile mükemmel bir ev arkadaşı olan İngiliz bulldog, 1890 yılında Amerikan Kennel Kulübüne ırk olarak kabul edildi.

İngiliz Bulldog Kaç Kilo?

Ortalama yaşam süresi 8 ile 10 yıl olan İngiliz bulldog, 30 ila 40 santimetre arasında değişen boy ölçüsüne sahiptir. Erkek İngiliz bulldog 25 kilogram ağırlığa ulaşırken dişi bulldoglarda bu oran daha azdır.

Ancak oldukça obur bir hayvan olmasından dolayı kilo almaya meyillidir, bacakları gövdelerine göre kısadır. Köpek severlerin yakından ilgilendiği cinslerden biri olan İngiliz bulldog çok havlar mı sorusu apartman da yaşayan hayvan dostları tarafından önemsenir.

Büyümesi ve gelişimi oldukça hızlı olan İngiliz bulldog bunun için doğru beslenmelidir. Yemek yemedikçe çok daha fazla ve kolay şekilde kilo alır bundan dolayı yemek saatleri ve miktarları ayarlanmalıdır.

İngiliz Bulldog Vahşi Mi?

Kanlı bir tarihi geçmişi bulunan İngiliz Bulldog köpek cinsi ailelerin en yakın dostu olmayı başardı. Vahşi görünmesine rağmen oldukça nazik, şefkatli ve sevecen kişiliğe sahip olan köpek cinsi, iyi sosyalleştirilmesi halinde çevresine zarar vermez.

Güçlü, kaslı ve atletik yapısından dolayı orta boy köpekler arasında yer alır ve bugün en popüler köpeklerden biridir. Asil ve gururlu göründüğünden çok daha çekici olan hayvan, kalın ve geniş vücut yapısı ile kısa bacaklara sahiptir.

Özellikle çocuklara karşı inanılmaz derecede nazik ve hassas davranır, koruyucu özelliği ile bilinir. İnsanların etrafında olmasından zevk alır ancak fazla üzerine gidildiğinde baskın kişiliğini gösterir. Yalnız bırakıldıklarında yıkıcı, mutsuz ve son derece sesli olur.

Bulldog Beslemek Yasak Mı?

Hayvanları koruma kanununa göre tehlike arz eden hayvanlar grubunda olan bulldog sahiplenilmesi satılması ve beslenmesi yasak olan köpek ırkıdır. Aynı zamanda yasak olan köpeklerin melezlerinin üretimi de yasaktır ama yasalara rağmen hem satışı hem de beslenmesine devam edilmektedir.

Türkiye’de yasaklı ırklar listesinde değildir ancak Danimarka ve Singapur gibi ülkelerde yasaktır. Otoriter bir kişiliğe sahip olan köpek ırkının evcil hayvanlar ile uyumlu yaşaması için küçük yaştan itibaren aynı ortam içerisinde bulunmasına özen göstermek gerekir.

Genel olarak çok havlayan bir köpek ırkı değildir ancak homurtu, konuşma ve inleme sesi çıkarır. Evde yaşayan bir hayvan olduğunda çok rahat şekilde aileye katılırken sonradan gelen bir evcil hayvana karşı hiyerarşideki yerini almasına izin vermez.

Yorum (Yok)

Leave a Reply