Hangi Köpek Evde Yalnız Kalabilir - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Hangi Köpek Evde Yalnız Kalabilir

Bir köpek sahiplenmek oldukça büyük ve sorumluluk gerektiren bir maceradır, ancak dikkat etmeniz gereken bir husus vardır o da bir köpek sahiplenmek sadece o köpeğe evini açmak ya da barınacak bir yer ver ve besin vermek hatta sağlık kontrolleri için gerekenleri yapmak değildir. Köpeklerin size oyun oynamak, egzersiz yapmak, birlikte zaman geçirmek için de ihtiyaçları vardır. Köpekler sahipleriyle aralarında güçlü bir bağ olmasından hoşlanır deyim yerindeyse manevi olarak da beklentileri olan canlılardır.

Bir köpeği uzun süre yalnız bırakmak hiçbir koşulda iyi bir fikir olmasa da, çoğumuzun çalışması veya okula gitmesi gerekmesi gibi evden çıkmayı zorunlu kılan durumları olduğu için köpek dostunuzu evde bırakmanız gereken zamanlar için endişeleniyor olabilirsiniz bu endişe haklı bir endişedir çünkü çoğu köpek ayrılık kaygısı yaşar. Dolayısıyla gün içinde evde olamayacağı saatler olan köpek sahibi adaylarının hangi köpek evde yalnız kalabilir sorusunu sormaları normaldir.

Boston Terrier

Boston Terrier hangi köpek evde yalnız kalabilir sorusuna ideal bir yanıttır,  Terrier olması sizi yanıltmasın. Ayrılık kaygısından muzdarip olmayan birkaç Terrier ırkı köpekten biri olan Boston Terrier kendine özgü bir kişiliği olan akıllı ve bağımsız köpeklerdir. İnatçı ve bazen hiperaktif olsalar da, yine de yaşlı insanlar veya apartmanlarda yaşayanlar için harika köpekler olacaklardır.

Miniature Schnauzer

Bekçi köpeği olma rolünden hoşlanan Miniature Schnauzer ırkı köpekler, bu rolü çok ciddiye alırlarsa epey gürültülü olabilirler. Zekaları, öğrenme hızları ve tatlılıkları bu gürültülerini bastırmaya yarayabilir. Eğer onlara birkaç oyuncak veya çiğneyebilecekleri bir şeyler bırakırsanız yalnız kalmayı umursamazlar.

Chinese Shar-pei

Çok iyi apartman köpeklerinden biri olan Chinese Shar-pei ırkı köpekler sessiz ve biraz kendilerini soyutlayan tavırları sebebiyle yabancıları kolayca kabul etmezler ama sahipleri her şeyi yaparlar. Tıpkı bir kedi gibidirler onları istediğiniz zaman sevemezsiniz sadece onlar istediği zaman onları sevebilirsiniz. Bu soğuk tavırları köpek sahibi olmak isteyen ancak çok meşgul kişiler için onları ideal köpekler yapar. Bununla birlikte Chinese Shar-pei ırkı köpekleri gençken düzgün bir şekilde eğitmek ve sosyalleştirmek için zaman harcamak önemlidir, aksi halde deyim yerindeyse huysuzlaşabilirler. Bekçi köpekliği yapmak için ideal bir ırktırlar, koruyucudurlar ve yapacak işleri olmasını severler.

 Akita

Hangi köpek evde yalnız kalabilir sorusuna cevap olabilecek ırklardan biri de sadık bir Japon ırkı olan Akita ırkı köpeklerdir. Söz konusu ırk ilk başta av köpeği olarak yetiştirilmiştir ancak koruyucular ve bekçi köpeklerinin dünyasında da kendilerine bir yer bulmuşlardır. Tıpkı diğer koruyucu köpekler gibi Akita da yabancılara karşı çok ilgili olmayan hatta ilgisiz olduğu söylenebilecek bir köpektir. Elbette ailesine karşı bu ilgisiz tavrı yoktur. Erken yaşta eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir çünkü aksi halde hiçbir şart altında bir meydan okumayı kaçırmayan, asla geri adım atmayan korkusuz bir köpek haline gelecek ve bu pek çok olası sorunla karşılaşmasına sebebiyet verecektir. Gün içinde ev dışında olmanızı anlayışla karşılayacak olsa da evde olduğunuz müddetçe dikkatinizi çekmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Peekapoo

Bu köpek Pekingese ve Poodle ırklarının çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış melez bir ırktır ve her iki köpeğin de en iyi özelliklerini miras almıştır. Sevecen ve zekidir, insanlarla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ancak bu sizi onları nasıl yalnız bırakacağınız konusunda endişelendirmesin çünkü oyalanmalarını sağlayacak herhangi bir şey olduğu sürece tek başlarına vakit geçirmek gerçekten de hiç umurlarında değildir. Çeşitli bulmacalar veya zihinlerini kullanmalarını gerektirecek oyuncaklar bu köpeklerin yalnız geçirdikleri zamanı onlar için harika bir hale getirecektir.

Gün içinde evde bulunamayacağı için köpeğini yalnız bırakması gerekecek ve küçük bir köpek sahiplenmek isteyen kişiler için ideal bir ırktır.

Lhasa Apso

Lhasa Apso hemen hemen herkes için komik ve ilgi çekici bir evcil hayvandır. Yüzyıllar boyunca kraliyet bekçi köpekleri olarak yetiştirilmişlerdir. Bu ırk kendi boyutlarının ve ne derece küçük olduğunun farkında olmadığı için cüssesine aldırış etmeden başka köpeklere kafa tutar. Eğlenceli ve meraklı köpeklerdir ancak bir o kadar da bağımsızdırlar. Bu bağımsızlıkları sebebiyle onları evde yalnız bırakabilecek oluşunuza sevinseniz de onların yalnız bıraktığınızda evin altının üstüne gelmesini istemiyor, koyduğunuz kurallara uymalarını istiyorsanız bu eğlenceli ve bağımsız köpeklerin itaat eğitimlerine erken yaşta başlamalısınız aksi halde sadece kendi amaçlarına uygun bir durum söz konusu olduğunda size itaat edecek ve kurallara uyacaktır.

Not: Yukarıda bahsi geçen köpekler her ne kadar hangi köpekler evde yalnız kalabilir sorusuna yanıt olsalar da köpeklerin kendilerini sahiplenildikleri ailelerin bir parçası olarak göre sosyal hayvanlar olduğunu unutmamalıyız. Bu sebepten dolayı köpeğinizin hala sizinle kaliteli vakit geçirmeye ihtiyacı vardır buna ek olarak iş için evden çıkmadan önce köpeğinizi açık havada biraz gezdirmenizi öneririz ve siz yokken evde oyalanmalarını sağlayacak bir şey olduğundan kesinlikle ve kesinlikle emin olmalısınız

Yorum (Yok)

Leave a Reply