Hamster Fiyatları - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Hamster Fiyatları

Halk nazarında aynı görülse de tek benzerliklerinin görünümleri olduğunu söylemek mümkün olabilir. Çünkü fare ile hamster birbirinden birçok yönü ile farklı olan canlılardır. Eğer fare deyip geçmeyen ve bu ırklara karşı sempati duyan biri iseniz muhtemelen ömrünüzün belli bir döneminde dost edinmeyi düşünmüşsünüzdür. Eğer hala düşünüyor iseniz bu yazıda sizlere hamster fiyatları ve çeşitleri sunulacak. Bu sayede hem nasıl bir cins aradığınız hem de bütçenize hangi cins uygun gelecek öğrenmiş olacaksınız.

Bazı ırklar daha uysal olup paylaşımcıdır. Aynı zamanda ise oldukça sosyaldir ve kendilerini sevdirirler. Bazı ırklar ise özellikle yemleri hususunda kıskançlık yapar ve besinlerine uzanmanız durumunda ya da tehlike görmesi sebebi ile ısırma eğilimi gösterebilir. Asosyal olabilir ve zorla sevmeye çalışmanız durumunda kaçmaya çalışarak uzaklaşmak isterler. Ancak belirtmek gerekir ki ısırması sadece canınızı acıtır ve herhangi soruna sebebiyet vermez. Çünkü üretim aşamaları kontrollü sağlandıkları için fareler gibi taşıyıcı oldukları hastalıklar söz konusu olmayacaktır. Tabi ki yine de dikkatli olmakta ise her daim fayda olur. Bu anlamda, cinsleri öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Hamster fiyatları bazı özelliklere göre değişkenlik gösterecektir. Şöyle ki;

 • Hamster türü fiyatları belirlemede ana etken sebeptir.
 • Boyutları
 • Bazı özellikleri (sosyal olup olmaması vs)
 • Tüy renkleri

Gibi durumlardan bahsedilebilir. Bu duruma ek olarak hamster ırklarını satan alan, şahıs ya da kurumlara göre de fiyatlar farklılık gösterir. Bu anlamda size, piyasa geneli olarak cinslerin özellikleri ile birlikte hamster fiyatları hususu da hemen aşağıda sunulacak. Bu sebeple bütçenize hangi cins hayvan dostu uygun ve aradığınız nasıl bir karakterde canlı olduğunu belirlemenize öncül olacağı umulur.

Hamster cinsleri, bazı durumlara göre ayırt edilecek bir konudur. Örneğin kimisi sadece beyaz renkte görülürken kimisi belirgin çizgiler ile karakterizedir. Kimisi boyutu ile dikkat çekerken kimisi de cüce yapısı ile görülür. Bu bakımdan ayrımları yapabilmek için temel olarak renklerini ve kısmen boyutlarını bilmenizde yarar olacaktır.

Boyut olarak ufak cinsler arayışında olur iseniz cüce grubu olan hamster türlerinden tercih etmeniz gerekecektir. Bu cüce cinslerden toplu olarak ve kısaca ismen bahsetmek gerekir ise;

 • Campbells Rus hamsteri
 • Kış Beyazı
 • Roborovski

Olarak belirtilebilir. Avrupa hamsteri olarak bilinen bir hamster çeşidi vardır ki, bu cins ise dev hamster olarak adlandırılabilir. Bu bakımdan yer ve yaşam alanı olarak her biri birbirinden farklı ihtiyaçlar içerisinde olacaktır. Dolayısı ile ne tür bir hayvan dostu arıyorsunuz, nasıl bir beklenti içerisindesiniz ve karşılığında o dostunuza neler sunacaksınız iyi belirlemeniz ve keza cinsleri tanıyarak ve hamster fiyatları konusunda belirleme yaparak ona göre karar vermeniz doğru olacaktır.

Hamster fiyatları 2022 yılında 50 TL ila 1500 TL arasında değişir. Fiyatı etkileyen en önemli unsur cinsidir ve diğer etmenler ise söyledir;

Fiyatlar Yaşa Göre Değişir

Hamsterlerin 3 ila 5 yıllık kısa bir ömrü vardır, bu nedenle yeni doğan bireyler daha yüksek bir fiyata satılır. Öte yandan uzun süre satılmayan hamsterların da fiyatı düşük olur.

Ek olarak, çok sayıda yetiştirildiğinden, bazı hamsterlar kavgalar nedeniyle parmaklarından ve kulaklarından yaralanır. Bu tür hayvanlar da daha ucuz olabilir.

Renge Göre Fiyat Değişir

Birçok insan hamsterları gri veya bej olarak düşünür; sarı, bembeyaz, safir mavi, parlak gri mavi, tam siyah gibi başka olağandışı renkler de vardır. Bu nadir renklerin çoğu pahalıdır.

Renge ek olarak, bazı meraklı alıcılar kürklerinin rengi kadar gözlerinin rengine de dikkat ederler ve nadir bulunan renkli gözlü hamsterlar fazlaya mal olabilir.

Dünyada 20’den fazla hamster türü olduğu söyleniyor. İşte türlerden bazıları;

 • Kinkuma hamsteri
 • Kanguru hamsteri
 • Üç renkli hamster
 • Gümüş İnci hamster
 • Ermeni hamsteri
 • Newton hamsteri
 • İnci cüce hamster
 • Safir mavi hamster
 • Siyah hamster
 • Panda hamsteri
 • Dalmaçyalı hamster
 • Uzun kuyruklu hamster
 • Avrupa hamsteri

Türkiye’de Popüler Olan Hamster Türleri ve Fiyatları

Ülkemizde popüler olan ırklar ve fiyatları şöyledir;

Altın Hamster/ Suriye Hamsterı Fiyatı

İsimleri Altın Hamster olarak da bilinen bir ırktır. Tüy renkleri genellikle altın renginde olmasının yanı sıra; tarçın, açık kahverengi ve gri renklerde de görülebilirler. Sıklık ile tercih edilen hamster türleri arasında yer almaktadır. Boy uzunlukları, yetişkinliğe ulaşmaları akabinde maksimum olarak 15 cm kadar olabilir. Kuyrukları ise nerede ise yok denecek kadar minik ve kısa bir yapıdadır.

Bakımları diğer hamster cinslerine nazaran daha kolay olduğu söylenebilir. Çünkü uysal ırklar arasındadır. Ayrıca oyun oynamaktan fazlasıyla hoşlanırlar. Kafes içerisinde çark ve oyun alanları kurmak, bu hamster ırkı için vazgeçilmez keyif ortamı olacaktır. Çünkü gece yarısı dahi oyun çarkları üzerlerinde görmeniz mümkün olur.

İnsanlardan kaçmaz aksine ele avuca gelen, evcil ve sosyal bir yapıya sahiptir. Bu durum da sevebilmek için alan insanların sayısını artırarak, sıkça tercih edilen bir hamster olmalarına sebep olur.

Suriye hamster fiyatları için ise piyasa geneli ortalama olarak 30-60 TL arası oldukları söylenebilir. Hem bakımları hem fiyat olarak uygun olmaları hem de evcil ve sosyal oluşları ile Ülkemizde de fazlasıyla sık tercih edilen hamster cinsleri arasında yer almıştır.

Hamsterlar arasında iyi bilinen ve popüler bir ırktır.

 • Nazik kişiliğe sahiptir, alışması ve bakımı kolaydır. Bununla birlikte, hassas ve çekingen bir yanı da vardır.
 • Altın hamsterlerin ana rengidir; genellikle vücudunda beyaz ve kahverengi benekli desenler vardır.

Suriye Hamsterı fiyatı 50 TL’den başlamaktadır.

Campbell Hamsteri Fiyatı

Mükemmel güzel yapıda tüyleri ile dikkat çeken ve bu yapıları ile de meşhur olan bir hamster türüdür. Özellikle baş kısmından sırt arka kısma kadar, diğer tüy renklerinden daha koyu renklerde ve ince ya da kalın çizgilere sahip tüyleri bulunur. Bu durum Campbell Hamster çeşidi için karakteristik bir özellik olarak standart olmuştur. Tüy renkler ise genellikle gri-siyah, krem-kahverengi gibi tonlardadır. 2 yıla kadar yaşam sürme şansları bulunur.

Kulakları hamster cinslerine göre bir tık büyük olup tavşan kulaklarını andırır. Gözleri ise bir miktar çıkık duruşlara sahiptir. Bu ırk, cüce olarak bilinen kategoride yer alırlar. Ancak aşırı hızlı bir yapıya sahiptir ve çok hızlı şekilde hareketleri ile görülürler.

Campbell hamster fiyatları için ise ortalama olarak, 1200 TL ile 1270 TL arası rakamlarda maliyetlerde oldukları söylenecektir.

Campbell’in kulakları sivri ve geniştir; sırtında ince, net çizgiler vardır.

 • Kahverengi normal renktir, ancak siyah, beyaz, sarı ve gri gibi sayısız başka renklerde de olabilir.
 • Gözleri kırmızı ya da siyah olabilir.
 • Güçlü bir kişiliğe sahip olmasına rağmen çekingendir, bu nedenle kendisini anlamanızı zorlaştıran kişiliğe sahiptir ve sık sık çiğnemeyi sever.

En pahalı ırklardandır Campbell Hamsteri fiyatı yaklaşık 1000 TL’dir.

Sibirya Hamsterı/ Kış Beyazı Hamster Fiyatı

Normal rengi kahverengidir ama karın kısmı beyazdır. Kış beyazı adını almasının nedeni inci beyazı renklerinin popüler olmasıdır. Ayrıca mavimsi gri renkleri de mevcuttur.

 • Kişilik temelde nazik ve arkadaş canlısıdır, ancak güçlü kişiliğe sahip bazı çocuklar gibi bireysel farklılıkları da vardır.
 • Bu hamster meraklıdır ve net duygulara sahiptir, bu nedenle ne düşündüğünü anlamak kolaydır.

Ayrıca soğuk bölgelerde yaşadığı için vücut sıcaklığından mahrum kalmaması için ayak tabanlarında tüyler bulunur.

Sibirya Hamsterı fiyatı 700 ila 1000 TL arasında değişir.

Roborovski Hamster Fiyatı

Bu ilginç isimli canlı dost, Moğolistan ve kuzey Çin kökenlidir. Tanınmaları ise ülkeler arası hayvanat bahçelerine aktarılması ile olmuştur.

Ömürleri 2-3 yıl kadar bir süredir. Ancak iyi ve hassas bir bakım sağlanması ile birlikte 4 yıla kadar yaşayan cinsler de görülür.

Küçük bir yapıya sahiptir ancak cüce grubuna girmezler. Büyüklükleri erişkin oldukları zamanlarda dahi en çok 4 cm- 5 cm arasındadır. Karakteristik olarak ise bu cinsi belirmeye öncü olan bir takım farklı tüy renkleri bulunur. Bu renkler;

 • Sırt bölgesi kum rengi
 • Karın bölgesi beyaz renk
 • Kaşları beyaz

Roborovski hamster fiyatları ise, piyasa geneli ortalama olarak 200 TL ile 270 TL gibi bir maliyetler üzeredir.

Roborovski hamsterının dünyadaki en küçük hamster türü olduğu söylenir. Boyutu sibirya hamsterının sadece yarısı kadardır.

 • Sırt sarımsı kahverengi veya koyu kahverengidir; karın beyaz kıllarla kaplıdır ve gözlerde kaş gibi beyaz kıllar vardır.
 • Yatak ve tünel yapımında ustadır ve fazla uğraş gerekmediği için süs hamsteri olarak popülerdir.
 • Bunun yanı sıra hamsterlerde nadir görülen bir durum olup, tekli üremeye göre grup üremesi daha uygundur. Bu nedenle, aynı zamanda çok sayıda bebek yetiştirilebilen değerli bir çocuğunuz olacaktır.

Ayrıca adından da anlaşılacağı gibi, Rusya’dandır ama soğuğa karşı direnci yoktur.

Roborovski Hamster fiyatı 300 TL’den başlar.

Çin Hamsterı Fiyatı

Asosyal hamster türleri arasında yer alan bir ırktır. Ele avuca gelmeyi pek sevmezler. İnsanlara alışmaları ise zaman alacaktır. Dokunmak istemeniz ile kaçmaları bir olur. Dolayısı ile hızlı ve aktif şekilde hareketlerle görülmeleri mümkün olan canlı türlerindendir. Sessiz ve sakin bir tür olup, aşırı titiz oldukları da söylenebilecektir. Kendi kendilerini temizlemeyi severler ve bu işlemi sık sık yaparlar.

Ağırlıkları en çok 30 gr kadar olabilirken, boyları ise en çok 7 cm kadar olabilir. Ancak diğer hamster cinslerine nazaran tüy yapıları ise oldukça uzundur. Bu sayede, cins olarak ayırt edilmeleri kolaydır. Dolayısı ile bu durum karakteristik özellik olarak da bilinir. 2-3 yıla kadar ömür sürme şansları bulunur. Güzel bir bakım ile bu durum 3,5 yıla kadar çıkabilir.

Çin hamster fiyatları ise, piyasa genelince 60 TL ile 85 TL arası maliyetlerde yer alırlar.

Çin hamsterının sırt kısmı kahverengi, dikey yönde koyu çizgiler içerir ve karın kısmı beyazdır.

 • Şaşırtıcı derecede grimsi gümüş, gri alacalı gümüş, alaca ve nadiren beyaz gibi birçok rengi vardır.
 • Diğer hamsterlardan farklı olarak keskin ve narin bir gövdeye, uzun bir kuyruğa sahiptir ve fareye benzer.

Çin Hamsterı fiyatı 100 TL’dir

Winter White Hamster:

Köken itibari ile Sibirya’ya ait olan bir hamster ırkıdır. İsmi, Türkçe olarak Kış beyazı şeklinde de adlandırılır. Genel olarak siyah gözlere ve beyaz tüy renklerine sahip olarak görülür. Bu cins nadir bulundukları için, diğer hamster türlerine nazaran fiyatları da yüksek maliyetlerde olacaktır.

Göz yapıları büyük ve iri bir yapıya sahiptir. Bir miktar ise çıkık şekilde durur. Ancak görme duyguları ise zayıf denilecek kadar kötüdür. Yetişkinliğe ulaşmaları ile de boyları en çok 10 cm kadar olabilmektedir.

Winter White hamster fiyatları için nadir bulunan bir ırk olmalarından ötürü 700-750 TL rakam maliyetlerde oldukları, ortalama bir fiyat olarak söylenecektir.

Cüce Rus Hamsterı:

Cüce olarak bilinen kategoride olduğu, isimlerinden de anlaşılmaktadır. Aslen Rus kökenli olan bir hayvan türüdür.

Asosyal bir canlı dost olup, insanlarla alışmaları çok uzun zamanlar alır. Dolayısı ile ele alıp sevmek hayali, bu ırk için kolay gerçekleşecek bir durum olmayacaktır. Daha çok kendi çapında ve oyun alanında oynamayı ve vakit geçirmeyi severler. Ömürleri ise ortalama olarak 2 yıl kadar olacaktır.

Tüyleri genelde düz yapıda olsa da kıvırcık tüylere sahip olan türü de bulunur. Tüy renkleri ise her renklerde görülecektir. Ancak genellikle birkaç rengin karışımı şekildedir.

Cüce Rus hamster fiyatları ise piyasa genelince, 65 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Gonzales Hamster:

Küçük boyutlarda olan bir hamster türüdür. Hassas bir bünyeye sahip olmaları ise, yine hassas ve dikkatli bir bakım gerektirecektir. Güzel bir bakım ile 2- 2,5 yıla kadar ömür sürme şansları bulunan sevimli canlılardır. Ayrıca çok temiz bir canlı türü oldukları söylenebilir. Kötü kokmazlar ve sürekli olarak kendi kendilerini temizleme çabasında görülürler. Bu sebeple her ne kadar hassas bir bakım gerektirseler de, bakımlarının kolay olduğu da söylenebilecek bir konudur.

Aşırı hızlı ve aktif bir yapıya sahiptir. Ele avuca gelmeleri ve dokunulma istekleri az olduğu için, insanların kendisine dokunması ile birlikte; sahip oldukları hızlı yapıyı size sunacak ve anında oradan kaçarak ortadan kaybolacaklardır. Ayrıca insanlara alışmaları bu cinsler için, zaman alacak bir durumdur. Zaman içerisinde ise size ve ailesine alışmaları mümkün olabilir. Bu bakımdan ilk etaplarda sevmek ve dokunmak adına kendisini zorlamamanız doğru olur. Çünkü tehdit görerek, kendilerini savunmak için; ısırma eğilimine girmeleri mümkün olacaktır.

Genel olarak sakin, sessiz ve ürkek davranışlarda görülürler. Agresif yapıları ise tehdit görmeleri durumunda açığa çıkar ve muhtemelen ısırarak bu tehdit durumunu başlarından savmaya çalışırlar.

Boyları en çok 10 cm olur iken ağırlıkları ise en çok 70- 80 gr kadar olacaktır. Tek başlarına yaşamak bu ürkek ırk hamster için zorlu olacağından, genellikle çift olarak almak ve bakım sağlamak doğru olur. Bu sayede güvenli ve huzurlu duygular hissederler.

Tüylerinin kabarması, yavaş hareketlere düşmeleri, gözlerinin matlaşması ve bunlara eşlik eden burun akıntısı var ise hastalık şüphesi düşünülmeli ve hekime ulaşılmalıdır.

Gonzales hamster fiyatları için ise piyasa geneli için; 50 TL ile 80 TL arasında oldukları söylenebilir.

Avrupa Hamsterı:

Büyük boyutları ile dikkat çeken bir hamster türüdür. Öyle ki yetişkinliğe erişmeleri ile birlikte, boy uzunlukları en çok 30 cm kadar ulaşabilmektedir. Aynı zamanda ise fazlaca gösterdikleri kemirme eğilimi sebebi ile evde bakıma pek uygun değildir. Sahip oldukları büyük yapı sebebi ile daha geniş ve büyük alanlarda yaşama ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, normal hamsterler için normal olan kafes alanı; bu hamster cinsi için büyük ihtimalle küçük kalacaktır.

Sahip oldukları tüy renkleri farklı bölgelerde farklı renklerde görülür. Şöyle ki

 • Karın kısımlarında bulunan tüyler siyah renklerde,
 • Vücutlarının yan kısımları beyaz renklerde
 • Yüz ile sırt kısımları ise kahverengi tüy renklerine sahiptir.

Avrupa hamster fiyatları ise; piyasa geneli üzere ortalama olarak 50 TL ile 300 TL arası maliyetlerde değişmektedir.

Avrupada Köpek Fiyatları ve Kedi Fiyatları ile ilgili fiyat bilsi almak için diğer konularımızıda okuyabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply