Halıdaki Köpek Çiş Kokusu; Nasıl Kurtulursun - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Halıdaki Köpek Çiş Kokusu; Nasıl Kurtulursun

Evinizin kapılarını bir köpeğe açmak her zaman için temizliğe dair ek sorumluluklar getirir. Kimileri bu sorumlulukların hiç umurunda olmadığı söyleyebilir ancak onların dahi köpekleri istenmeyen idrar kazalarına sebebiyet verdiklerinde bunun izlerinden nasıl kurtulacağını bilmesi gerekir.

Halıdaki köpek idrarı temizlenirken; sentetik kimyasallar içermeyen temizleyicileri tercih eden kişiler sirke ve kabartma tozu gibi çoğu evde sıklıkla bulunan malzemelerden yararlanarak ev yapımı malzemelerle bu konuyu çözebilirler. Buna ek olarak halılarınızdaki köpek idrarını çıkartmanıza fayda sağlayacak, mağazalardan satın alabileceğiniz oldukça başarılı ürünler de mevcuttur.

Halıdaki köpek idrarını temizlemenin püf noktalarından biri; idrarın halıda ne kadar durduğudur, idrar halıda ne kadar az durduysa temizlemek o denli kolay, ne kadar çok durduysa temizlemek o denli zor olacaktır. Halıdaki köpek çiş kokusu; nasıl kurtulursun sorusuna verilebilecek ilk cevap mümkün olan en kısa zamanda idrarlı bölgeye müdahale edilmesi gerektiğidir bu sizi en iyi sonuca götürecektir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü bu yazımızda bu konuda sizlere olabildiğince yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Halıdaki Çiş Kokusundan Kurtulurken İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler

  • Bulaşık süngeri: Halı üzerindeki idrar ve dışkı lekesi gibi inatçı lekelerin halının iplerinde üzerindeki tutunuşunu gevşetmek için bulaşık süngeri ile silinmeleri gerekir. Deniz süngeri veya eski bir bez de bulaşık süngerinin iyi birer alternatifi olabilir.
  • Diş fırçası: Temizlik ürünlerini kullanırken diş fırçası hem yumuşak kıllı bir fırça olacak hem de ekonomik olacaktır. Oldukça verimli de olacaktır.
  • Sirke: Bu doğal asidik bileşen muhtemelen her evde bulunur ve en kullanışlı ev temizlik malzemelerinden biridir. Lekeleri yok etmede ve dezenfekte işleminde oldukça iyidir.
  • Kabartma tozu: Mutfakta yaygın olarak kullanılan bir malzeme olan kabartma tozu aynı zamanda eşsiz bir koku gidericidir. Halıdaki çiş kokusundan kurtulmak için temizliğin son adımlarında kabartma tozu uygulayabilirsiniz.
  • Profesyonel temizlik ürünleri

Not: Temizlik esnasında cildinizi korumak için eldiven giymeyi unutmayın.

Öneri: Eğer halınızdan köpek çişi kokusu alıyor ancak kokunun tam olarak nereden geldiğini bir türlü tespit edemiyorsanız, “siyah ışık” yardımı ile söz konusu noktaları belirleyebilirsiniz. Diğer tüm ışıkları kapatın ve siyah ışığı yerden birkaç metre yukarıda tutun; siyah ışık altında tüm köpek çiş lekeleri donuk yeşil veya sarı renkte olmak üzere kendini belli edecektir. Bu lekeleri bir bantla işaretleyip, temizlik süresine başlayabilirsiniz.

Halıdaki Köpek Çiş Kokusu; Adım Adım Kokuyu Yok Etme

İşte adım adım halıdaki çiş kokusundan nasıl kurtulacağınız.

  • Halınızdaki idrar olan tüm bölgeleri dikkatlice gerekirse bir flash yardımıyla tespit etmek
  • İdrar kokusuyla mücadele için doğru ürünleri kullandığınıza emin olmak aksi halde halınızı daha kötü bir hale getirmeniz mümkün.
  • Ev yapımı veya profesyonel malzemelerle birkaç kez temizlik uygulaması yapmak.
  • Islak vakum uygulaması ise derinlemesine temizlik yapmak.
  • Köpeğinizin tekrar halıya işememesi için oradan hiç idrar kokusu almaması önemlidir; size göre artık koku kalmamış olsa köpekler kokulara karşı bizden daha duyarlı oldukları için köpeğiniz hala idrar kokusu alabilir bu sebeple kokunun geçtiğini düşündükten sonra birkaç kez daha gereken işlemleri uygulayın.

Eğer halınızdan köpek çişi kokusunu temizlerken kimyasal ürünler kullanmak istemiyor sadece ev yapımı doğal ürünlerle bu sorunu çözmek istiyorsanız sadece bir sirke ve kabartma tozu size yardımcı olacaktır. Genelde mutfakta kullanımına alışık olduğumuz bu ürünler temizlikte de oldukça etkili olabilirler nitekim sirke doğal bir leke çıkarıcı olarak halıdaki çiş lekesini kabartma tozu da doğal bir koku giderici olarak halıdaki çiş kokusunu gidermenin yegane yoludur. Sirke ile yaptığınız bir ev yapımı evcil hayvan lekesi temizleyici böyle bir durumla karşılaşmadan önce hazırlayıp cam bir şişede bekletebilirsiniz. İdrar lekeli olan sirkeli evcil hayvan leke temizleyicisi ile temizlendikten sonra, halı yumuşak kıllı bir fırça yardımı ile hafifçe ovalanır ve daha sonra alanın üzerine kabartma tozu dökülür, kabartma tozu kuruduktan sonra kabartma tozunun emdiği tüm kokuyu direkt olarak kaldırmak için halıyı süpürün.

Ölçülü bir doğal koku giderici karışım örneği: Halınızdaki köpek idrarını görüntü olarak temizlemiş olabilirsiniz ancak kokusu orada kalmaya devam etmiş olabilir ki bunun da çözümü vardır: 1 bardak su, 1 bardak beyaz sirke ve 2 çay kaşığı kabartma tozu karışımını kokunun geldiği yüzeye uygulayın, 5 dakika boyunca yüzeye temas etmesine iyice işlemesine izin verin ve ardından kurulayın.

Bir diğer ölçülü doğal koku giderici karışım örneği: Bir su bardağı beyaz sirkeyi iki su bardağı sıcak su ile birlikte bir cam sprey şişesinde karıştırın ve daha sonrasında bu karışıma 10 damla lavanta, 12 damla çay ağacı yağı, 10 damla limon otu yağı, 10 damla biberiye yağı ekleyin. Karışımı yüzeye uygulayın ve sonrasında durulayın. Bu işlem sonrasında da salt kabartma tozunu bölgeye döküp sonra halınızı süpürebilirsiniz.

Küçük bir öneri: Tüm bunları yapmış lekeyi ve kokuyu gerçekten başarılı bir şekilde ortadan kaldırmış olabilirsiniz ancak sanki o koku hala oradaymış gibi hissetmeye devam edebilirsiniz ve bu durum sinir bozucu bir hal alabilir, doğal soya mumu yaygın ev hayvanı kokularını ortadan kaldırmak da oldukça başarılıdır bu sebeple bir doğal soya mumu yakıp biraz dinlenerek temizliğin stres ve yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Halıdan Kurumuş Köpek İdrarını Çıkarmak

Herkes köpekleri idrarını yaptığı an halıdaki idrarı fark edemeyebilir, bu çok doğaldır ve fark ettiğinizde idrar kurumuş olabilir doğal olarak siz de artık o lekeyi evde uygulanabilecek yöntemlerle kendiniz çıkarmanın mümkün olmayacağı endişesine kapılabilirsiniz; ancak halıdaki kurumuş köpek idrarını evde kendiniz çıkarmanın bir yolu elbette var. Bir ölçü sirkeyi bir ölçü suyla karıştırın, ardından bu çözeltinin bir kısmını etkilenen bölgeye dökün. Kurumuş halde olan idrar lekesini yumuşak bir fırça ile ovalayın ve alanı tamamen kurulayana kadar bir kağıt havlu hariç havlu yardımı ile kurulayın. Bu işlem sonrasında halınızdaki leke temizlenmiş olur eğer temizlenmemişse yarım su bardağı sirke, 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve son olarak 1 yemek kaşığı tuzdan oluşan bir karışım hazırlayın. Bu karışımı lekeli bölgeye bir sünger veya el bezi yardımı ile uyguladıktan sonra kuru bir havlu kullanarak kurulayın ve gerekirse bu işlemi tekrarlayın. Ardından kokunun gitmesi için halıya kabartma tozu dökün bir süre halıya işlemesine izin verdikten sonra halınızı süpürün.

Not: Köpek idrarının halıda kuruyken fark edildiği durumlarda genellikle idrar halının altına geçmiştir bu sebeple yukarıdaki her işlemi halınız her iki yanına da yapmanızı ve buna ek olarak halıyı koyduğunuz zemini de temizlemenizi tavsiye ederiz.

Halıdaki Köpek Çişi Kokusundan Kurtulamıyorum

Eğer halınızdaki köpek idrarı kokusundan bir türlü kurtulamadığınızı düşünüyorsanız ve yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa halınızın gerçekten de temizlenme zamanı gelmiş olabilir; bunu yapmak için halı temizliğini profesyonel olarak yapan yerlerle iletişime geçebilirsiniz veya bir halı şampuanı ile kendiniz yapabilirsini

Yorum (Yok)

Leave a Reply