Golden Retriever Kepek Ve Deri Soyulması

Golden Retriever Kepek Ve Deri Soyulması

Hormon seviyesindeki değişiklik, ciltte yaşanan kuruluk ya da kötü beslenme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan köpeklerde kepek problemi insanlarda olduğu gibi en sık rastlanan sorundur. Derinin kuru ve tahriş olmuş görüntüsü ile kendini belli eden kepek aynı zamanda derinin iltihaplı görünmesine neden olur.

Başta köpeğin üzerine yapışmış şeklinde olduğu gibi aynı zamanda giysilere ya da yataklara geçebilen beyaz döküntüler şeklinde fark edilir. Goldenlarda kepek sorunun şiddetlenmiş olması durumunda köpekte tüy dökülmesi, kabuklanma, tüysüz kalan bölgelerde artış ve kaşıntı görülür.

Goldenlarda Kepek Nedenleri

Köpek sahibi Goldenlarda kepek sorunu gördüğünde zaman kaybetmeden veteriner hekime danışmalıdır, veteriner hekim kepek sorununun herhangi bir deri sorunu olup olmadığını kolaylıkla anlar.

Yapılan muayene ve belirli testler uygulanarak kepek tedavisi uygulaması başlatılır, kepek oluşumu herhangi bir cilt hastalığı ya da parazitlerden kaynaklanmadığında kepeği azaltmak çok daha kolaydır. Köpeklerde kepek oluşumu için de çok farklı nedeni saymak mümkündür;

 • Kuru cilt; köpeğin ihtiyaç duyduğu besin maddesini tam alamaması durumunda cildi kurur bu yüzden yeterli düzeyde omega-3 ve diğer yağ asitlerini almalıdır.
 • Kötü beslenme; düzensiz ve kötü beslenmeye bağlı olarak vücuttaki yağ oranı azalır ve bu yüzden ciltte kuruma görülür ve kepek oluşumu artar.
 • Hormonal değişiklikler; köpekte meydana gelen hastalıklar hormon seviyesinde farklılığa neden olur, yaşanan farklılık doğal yağ seviyesini düşürür ve bu yüzden kepek oluşumu tetiklenir.
 • Tüylerin taranmaması; köpeklerin tüyleri haftada en az bir kez taranmalıdır yeteri kadar sık taranmaması durumunda deri hücrelerin hareketlenmesi sağlanamaz ve kopmuş tüylerden kurtulmak söz konusu değildir.
 • Yetersiz temizlik; köpek belli aralıklarla yıkanmalıdır, kepek oluşumunu yaşayan köpekler özel şampuanlar ile yıkanır. Tüylerin sert taranmamasına dikkat etmek gerekir çünkü tüylerin sert yıkanması cildin doğal yağ oluşumunu engeller ve kepek riskini arttırır.
 • Bağışıklık sistemi; bağışıklık sisteminin yeteri kadar çalışmıyor olması köpeklerde kepek oluşumunun artma nedenidir.
 • Stres; yaşanan stres, kaygı ve depresyon kepek oluşumunun yanı sıra aynı zamanda sedef hastalığı gibi birçok hastalığa neden olur. Bundan dolayı stresli olduğu dönemlerde köpekle oyunlar oynanmalı ve dikkati dağıtılmalıdır.

Goldenlarda Kepek Türleri

Köpeklerde görülen kuru ve yağlı olmak üzere 2 tür kepek vardır, kepeği tanımlamak oldukça basittir. Cilt kuruluğu problemi ya da fazla miktarda cilt hücresi pul pul dökülmeye neden olurken yağ bezleri tarafından üretilen fazla yağ kokuya neden olur.

Yaşanan kaşıntı köpeğin cildini yalamasına, çizmesine ve potansiyel olarak tahrişe neden olur. Tüm bu belirtiler ağır şekilde yaşanıyorsa durum altta yatan kronik bir neden olduğu anlama gelir.

Veteriner hekim tarafından problemin kökeni teşhis edilir ve etkili bir tedavi yöntemi sunmak için kan testleri ve deride kazıma yapılır. Goldenlarda kepek sorunu genellikle kronik nedenlerden kaynaklanan ikincil bir durum olarak ortaya çıkar.

Köpekte herhangi bir şeye karşı oluşan alerji cildin tahrişine neden olur, sabunla yıkama cildin kurumasına neden olduğundan dolayı kepek oluşur. Cheyletiella yasguri akarları cildin yüzeyine takılırlar ve deri boyunca hareket etmelerinden dolayı yürüyen kepek olarak adlandırılan kepeğe neden olur.

Mantar veya bakteriyel enfeksiyonlarda cildi tahriş eder ve kurutur ayrıca cilt hücresinin hızlı büyümesine sebep olduğundan dolayı aşırı kaymalar yaşanır.

Goldenlarda Kepek Sorununun Tespiti

Goldenlarda kepek sorununu tespit etmek ve rahatsız eden kaşıntılı problemi aşmalarına yardımcı olmak için evde uygulanabilecek birçok güvenli ve doğal yöntem vardır. Kuru ve tahriş olmuş bir cilt üzerinde köpeğin kaşınması kepek için şüphelenme nedenleri arasında yer alır.

Kepeklenme bakteriyel enfeksiyonlar ve yaralar gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Problemin sadece kepek olup olmadığından emin olmayan köpek sahipleri uzmana danışmalıdır herhangi bir uyuz şüphesi olması halinde durum daha kötü olmadan veteriner hekime gidilmelidir.

Hava şartlarının köpek cildini kurutabileceği unutulmamalıdır bu yüzden evlerde bakımı gerçekleştirilen köpekler için nemlendirici almalı ve böylelikle kepek sorununun önüne geçmek olanağı oluşturulmalı.

Aynı zamanda doğal malzemeler ile yapılan köpek şampuanları denenebilir, sert kimyasallardan ve yapay kokulardan arındırılmış bir şampuan yaşanan semptomların hafifletilmesi için kullanılabilecek güvenli bir yöntemdir.

Akarların varlığından şüphelenilmesi halinde temas ettiği tüm eşyalar yıkanmalı, sabırla tüyleri taranmalı, köpek ılık su ve yumuşak şampuan ile yıkanmalıdır. İnsanlar üzerinde etkili olan akarlar insan derisinde fazla yaşamaz ancak anlık ve küçük cilt tahrişlerine neden olduğundan dolayı köpeğin akarlardan arındırılması önemlidir.

Goldenlarda Kepek Tedavisi

Köpek sık yıkanmamalıdır bu durum dengesiz bir pH ve cilt tahrişine neden olur, düzenli bir profesyonel bakım kepek sorununun önüne geçmek için önemli bir adımdır. Goldenlarda kepek sorununa neden olan altta yatan sebebi etkili şekilde tedavi etmek ve anlamak önemlidir.

Altta yatan neden enfeksiyon olduğunda antibiyotik gerekebilir ancak basit bir kuru cilt olayı yaşanması halinde durum çok daha kolay şekilde kontrol altına alınır. Veteriner hekim tarafından atopik dermatit tüm hastalıkları elemek için bazı tetkikler yapılır.

Kepek problemini çözmek son derece kolaydır ihtiyaç duyduğu besinlerle zenginleştirilmiş bir mama ve uygun uzman şampuanları kullanmak tedavide etkilidir. Veteriner hekim köpeğin cilt sağlığını desteklemek için diyetine balık yağı dışında aynı zamanda morina balığı ve karaciğer yağı gibi takviyeler koyabilir.

Goldenlarda Kepek Sorununu Önleme

Köpek sahiplerinin Goldenlarda kepek görmesi halinde yapacağı ilk şey hayvanın uygun şekilde bakımının yapıldığından emin olmaktır, köpek her zaman temiz olmalı, üzerinde kirletici maddeler bulunmamalı ve ciltteki yağ üretimi teşvik edilmelidir.

 • Yağlı kepek problemi yaşayanlar köpekler için kömür katranı, benzoil peroksit ya da selenyum sülfit ile formüle edilen ürünler kullanılmalı.
 • Hem kuru hem yağlı cilt için formüle edilen şampuan.
 • Kullanılan şampuanın yardımcı olmadı hissedildiği anda başka bir şampuan denemekten korkmamalı.
 • Kepek tedavisinde ve önlenmesinde en büyük role sahip olan diyet sorunlarıdır. Hem deri sağlığı hem de genel sağlığı açısından uygun miktarda besin tüketmelidir.
 • A ve E vitaminleri ile köpeğe takviyeler sunulmalı, vitaminler cildini beslerken çinko bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cildinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için omega3 ile birlikte diğer yağ asitleri verilmelidir bu konuda balık yağı mükemmel bir seçenektir.
 • Köpek her gün yeteri kadar su tüketmelidir, yeterli derecede su içmediğinin bilinmesi halinde yemeğine su eklenmelidir.
 • Köpeklerde yaşanan kepek sorununda en büyük rol oynayan unsurlardan biri nem seviyesidir, nemlendirici düşük nemin etkilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply