En Sevimli Köpekler

En Sevimli Köpekler

En sevimli köpekler ve en güzel gülen köpekler, hayatı daha keyifli hale getirir. Eğlence ve oyun anlayışları, enerjik ve dinamik tavırlarıyla daima etrafınızda dönen küçük ırkların yanı sıra güçlü ve atletik yapılarıyla büyük köpek ırkları arasında en tatlıları sizler için derledik.

En şirin gülümsemeye sahip köpek türlerinin yanı sıra davranışları ve sevgileriyle en çok sevilen köpeklerden bazıları şöyledir;

Samoyed

Samoyed Halkının yadigarı olan ve gülümseyen ifadeleriyle her göreni kendilerine hayran bırakan en sevimli köpekler listesinde yer alan bir ırktır. Bembeyaz, parlak ve yumuşak kürkleri, sivri ve uzun burunları, şahane gülüşleri ve daima canlı bakan gözleriyle, çok seviliyorlar.

Samoyed ırkı, sevcen, nazik, duyarlı, cana yakın ve sahiplenici özeliklere sahiptir. Her yaşayan insanla iyi anlaşan ve diğer evciller ve canlılarla harika bir iletişimi olan, sivri kulaklarıyla daima mutluluk saçmaya hazır olan türlerdir.

Boo

Boo türü kopekler, insansı suratları ve aşırı tatlı yüzleriyle en sevimli köpekler arasında daima favoridir. Mink kucak köpekleri olarak tüm dünyada en popüler ırklar arasında yer alan, minicik burunları ve gözleriyle olağan üstü bir tatlılık sunan pofuduk türlerdir.

Boo köpek türleri tam manasıyla kucak ve çanta köpekleridir. Hayatın her anını daha keyifli hale getirmek ve size uzun yıllar eşlik etmek için can atan, neşe saçan türlerdir.

Aşırı tatlı ve en sevimli köpekler arasında yer alan Pomerian cinsleri, Polonya ve Almanya arasında kariyerine başlayan ve pompom köpekler olarak bilinen türlerdir. Tüyleri, minik ve sevimli suratları, gülümseyen halleriyle daima canlı ve dinamiktirler.

İdeal ev köpekleri, şirin kucak köpekleri olan Pomerianlar, en popüler evcil hayvan türleri arasında yer alırlar. İyi koşullarda bakıldıklarında 15- 16 yıla kadar yaşayan çok özel canlılardır.

Chihuahua

Meksika kökenli Chihuahua köpekleri, en minik türler arasında yer alırlar. Kısa tüylü bu köpekler, sevimli ve oldukça şendirler. Kucakta taşımaktan keyif alacağınız ve oyuncu tavırlarıyla sizi kendine bağlayacak olan bu türler, 500 gramdan başlayan ve maksimum 3.500 grama kadar çıkan yapılarıyla oyuncak tipi köpeklerdir.

En uzun yaşayan köpek türleri arasında yer alan Chihuahua, en sevimli köpekler arasında daima tercih edilmektedir.

Maltese Terrier

Malta Teriyeri olarak bilinen küçük süs köpekleri, bekçi köpekleri ve eşlik köpekleri sınıfında yer alırlar. Malta kökenli bu tür, dalgalı tüyleri ve neşeli halleriyle daima favoriler arasında yer alırlar. Cana yakın, arkadaş canlısı, sempatik ve en sevimli köpekler arasında mizacıyla yer alan Maltalılar, 12 ila 15 yıla kadar yaşarlar.

Bakımları kolay ve beslenmeleri pratik olan bu türlerle eğlenceli zamanlar geçirebilir ve enerjilerine hayran olabilirsiniz.

Tibetan Spaniel

Tibet’te kutsal olarak bilinen bu türler, küçük ve basık suratları, gülümser nitelikteki yüz ifadeleriyle oldukça popülerdir. Ortalama 14- 16 yıllık yaşam süren Tibetli Spaniel köpek türleri, nispeten biraz çekinik ve mesafelidir. Sosyalleşme eğitimleri verildiği takdirde diğer türler ve insanlarla harika anlaşabilen ve fazla yalnız bırakılmamaları gereken türlerdir.

Tibet Spaniel cinsi köpekler, sese oldukça duyarlı ve hafif duygusal türlerdir. Minik canlılar oldukları için sürekli gözetimde tutmak ve sevgiyi- ilgiyi eksik etmeden davranmak gereklidir.

Çin Aslanı

Asil, sevimli, tatlı ve sempatik. Onların çok sıcak kanlı olmalarına gerek yoktur. Duruşları ve yaratılışları itibariyle en sevimli köpekler arasında daima en üst sırada yer alırlar. Çin Aslanı, tarih kayıtlarının en eski ırklarından biridir. Kızak çekmekte üstüne olmayan ve güçlü yapılarıyla cesur, girişken ve özgür ruha sahip olan türlerdir.

Çin Aslanı sahiplenmek için gerçekten bu türü sevmeniz gerekir. Herkesle samimi ve sosyal olmayan bu köpekler, sadece belirli insanlara karşı duyarlı olur ve ilgi gösterirler. Genetik özellikleriyle asaletleri sevimlilikle taçlanmış, şahane köpek türleridir.

Pitbull

Çok ilginç olmasına rağmen, en tatlı köpek ırkları arasında yer alırlar. Dövüşçü, savaşçı genetik özelliklerine rağmen sevimlilikleri garanti olan bu türler, şiddet eğilimli yetiştirilmedikleri sürece esasen ılımlı türlerdir. Kulakları ve kuyrukları kırpılmadığında, hafif gülümseyen yüz ifadeleriyle sempati toplayan türler olarak bilinirler.

Pitbull cinsi köpekler, tehlikeli sınıfta yer alan ve dünyanın pek çok ülkesinde yasaklanan ırklardır. Parlak ve etkileyici bakan gözleri, güçlü ve karizmatik kafa yapıları, artistik yapıda görünen bedenleriyle daima beğenilen ve özel hayranları olan köpek ırklarından biridir.

Bichon Frise

Bichon Frise türü köpekler, ilginç bir şekilde çok sevimli olmasalar da genellikle sevimli olarak nitelendirilen türlerdir. Elbette tüylerinin yapısı ve pofuduk katmanları bu nitelendirmede oldukça etkilidir. Küçük köpekler sınıfında olan ve süs köpeği kategorisinde yer alan Frise türleri, evde yaşam koşullarına uygun olan tatlı türlerdir.

Bakımı ve beslenmesi kolay olan bu ırk, sempatik yürüyüşleri ve yuvarlak kafa yapısıyla ilginç bir şirinlik sunar.

Pekingese

Pekinez veya Pekingese olarak bilinen minik sınıf köpekler, en sevimli köpekler listesinde genellikle yer alır. Çanta köpekleri formunda olan bu türler; genellikle 3 ila 6 kg arasında olurlar. İnce sesleriyle havlamaya meyilli olan, duygusal ve hassas canlılardır.

Yer yer uzun yer yer kısa tüylere sahip olan Pekinez türü köpekler, 12 ila 15 yıllık yaşamları boyunca sadık, canlı ve enerjiktirler. Küçük olmalarına rağmen cesur ve sahiplerini fazla benimseyici oldukları için diğer insanlardan biraz kıskanabilirler. Bir Pekize sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğitimi konusunda bilgi almanız önerilir.

Toy Poodle

Kaniş köpeklerinin en küçük versiyonu olan Toy Poodle cinsi köpekler, sevimli ve arkadaş canlısı köpeklerdir. En küçük kaniş köpeği olarak oyuncak sınıfında yer alan bu tür, yüzüne kadar kaplı kıvırcık tüyleri ve zıpır tavırlarıyla en popüler köpekler arasında yer alırlar.

Oyuncak Poodle türü köpek ırkları, sempatik ve sıcak kanlı köpeklerdir. Eğlenmeyi, oyunlar oynamayı çok seven, sahiplerine yüksek bir sadakatle bağlanan cinslerdir. Kucağınızda her yere götürebileceğiniz bu cinsi, evde uzun süre yalnız bırakmamanız tavsiye edilir. Sıkılabilir ve duygusal durumlar neticesinde davranışlarını değiştirebilirler.

Sibirya Kurdu

Sevimliği ve karizmatik duruşu konusunda en çok oylanan köpeklerden biridir. Orta sınıf türlerden biri olan Husky cinsi köpekler, gülümser yüz ifadeleri ve benzersiz göz renkleriyle çok seviliyor. Sadece mavi renkte değil, kahverengi gözleri olan Sibirya Kurtları da oldukça sempatik, tatlı ve güçlüdürler.

Türün hayranları çok fazla olup, kürlerinin yapısı ve renkleriyle tercih edilen, açık ve kapalı alanlarda bakılmaktan keyif alınan özel bir ırktır. Dayanıklı ve sağlam olmaları, onları daha cazip hale getiriyor.

Leonberger

En büyük ırklar arasında olan Leonberger cinsi köpekler, kocaman bedenlerine rağmen çok tatlıdırlar. Sevimlilikleri hem yüz ifadelerinden hem devasa cüsselerinden gelen bu türler, 75- 80 kg’a kadar olabilen ve ortalama 12- 15 yıla kadar yaşayan sağlam türlerden biridir.

Uzunlukları yine en fazla 80 cm’e kadar çıkabilen bu türler, beyaz ve kahverengi dokulu tüy yapılarıyla fazla şirin ve tatlıdırlar. Sağlıklı yapıları, düzgün hatlara sahip bedenleri ile fazla kilo almaya yatkın türlerdir. Bu türü edinmeden önce eğitiminden sağlık bilgilerine inceleyiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply