Dalmaçyalı Bakımı Ve Özellikleri

Dalmaçyalı Bakımı Ve Özellikleri

Siyah beyaz benekli üst yüzeyi yanında Amerika’nın en popüler köpek ırklarından olan Dalmaçyalı ömrü ne kadar konusu; bu ırka sahip olmak isteyen insanları meraklandırır.

Bu sorunun basit bir cevabı olmadığı gibi, bir köpeğin yaşam beklentisi, hastalık ya da yaralanma gibi kontrol edilemeyen koşullara bağlı olarak değiştiği unutulmamalıdır. Bunun yanında yetiştirilme koşulları, ne sıklıkla fiziksel aktivite yaptıkları da yaşam süresi konusunda belirleyici bir rol oynar.

Dalmaçyalı İyi Aile Köpeği midir?

Sadık ve enerjik halleri, tüm aileyi eğlendirmeleri ve aktif tutmaları dolayısıyla Dalmaçyalılar, iyi aile köpeği olan köpek ırklarındandır. Emirlere itaat etmeyi ve kolaylıkla numara yapmayı bilirler.

Çocuklarla bağ kurmalarının en pratik yolu, oyunculuklarıdır. Makul enerji seviyesine sahip olan Dalmaçyalılar, tüy dökmezler. Oldukça sadakatli köpeklerdir. İtfaiyeciliğin, arabayla yapıldığı zamanlardan beri var olan Dalmaçyalılar, atlarla mükemmel kas eşleşmesi yaşamış, güçlü ve dayanıklı yapıları ve çevik koşucu özellikleriyle, uzun yıllar hizmet hayvanı olarak tercih edilmiştir. Ancak günümüzde mükemmel aile köpeği seçeneklerinden biridir.

Dalmaçyalı Köpekler Pahalı mı?

Dalmaçyalı köpekler hem çocuklar hem de yetişkinler için, mükemmel bir seçimdir. Nazik oyuncu ve sevecen olan Dalmaçyalılar, benekli paltolarıyla da tanınırlar. Var olan en tanınmış köpek ırklarından biri olan Dalmaçyalılar için ortalama maliyet 700 dolar civarındadır.

Dalmaçyalı köpek fiyatları; bir evcil hayvan dükkanında ortalama 500 dolara mal olurken, bazı durumlarda 300 doların altında bile bulunabilir. Ancak saygın bir yetiştiriciden alındığında bu fiyatlar 1000 dolar ile 2bin dolar arasında değişkenlik gösterir.

Dalmaçyalı Köpekler Sağır mı?

Birçok kişi Dalmaçyalı sağır mı konusunu merak edebilir. Nadir olmasına rağmen, sağır olan köpek ırkları vardır. Sağır olan Dalmaçyalılara örnek olarak Chow Chow ve Fin Spitz köpekleri örnek verilebilir.

Bilateral konjenital sensorinöral sağırlık gösteren Dalmaçyalıların bu durumu, kalıtsal bir durumdur. Ancak sağır olmaları bir eksiklik değildir ve zekilikleriyle bu eksikliklerini yok ederler.

Dalmaçyalı Irk Özellikleri

Benekli ve gösterişli görünümüyle Dalmaçyalı ömrü ne kadar sorusuna karşılık Dalmaçyalılar, 13 yıl ila 16 yıl arasında bir ömre sahiptir. Refakatçi köpekler arasında da yer alan Dalmaçyalılar, sağırlık konusu, birçok kişiyi tereddütte kalabilir.

 • Apartman yaşantısına eğitim verildiği sürece uyum sağlayabilir. Acemi sahipler için de ideal köpek ırklarındandır.
 • Üst seviyede hassasiyet gösterirler. Uzun süre yalnız kalırlarsa, davranışsal sorunlar gösterebilirler.
 • Sıcak havayı rahatlıkla tolere edebilirken, soğuk havalara karşı hassastırlar.
 • Ailesine karşı sadakatli ve cana yakındır. Çocuklara karşı dost davranırlar.
 • Diğer köpeklere karşı cana yakın davranırken, yabancılara karşı daha temkinlidirler.
 • Eğitimleri kolay olmakla birlikte, bir plan program dahilinde yapılırsa etkili olur.
 • Salya akıtma huyları, en alt seviyededir.
 • Av sürüşü düşük seviyede olan Dalmaçyalılarda havlama ve uluma eğilimi alt düzeydedir.
 • Dişi Dalmaçyalılar 48,26 cm ila 55,88 cm arasındadır. Erkek Dalmaçyalılar; 53,34 cm ila 58,42 cm uzunluğa sahiptir.
 • Erkek ve dişi Dalmaçyalılar 20.41 kg ila 27.21 kg arasında değişen ağırlıklara sahiptir.

Üst seviyede egzersize, fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır. Oyunculuk potansiyelleri yüksektir. Yüksek enerji seviyesine sahip köpeklerdir.

Dalmaçyalılar Kolay Eğitilir mi?

Bir Dalmaçyalı sahibi olmak istiyorsanız, eğitimlerinin kolay olup olmadığını merak edebilirsiniz. Dalmaçyalı eğitimi kolay gibi görünse de bazı durumlarda inatçılıkları ve yaramazlıkları dolayısıyla, eğitim verirken zorluk çekebilirsiniz.

Dalmaçyalıların en önemli özellikleri arasında yatıştırma duygularının, üst seviyede olmasıdır. Bu yüzden komutları öğrenmek ve uygulamak için, oldukça istekli olabilirler. Orta derecede eğitim zorluğu bulunan Dalmaçyalılarda; komutları takip etme isteğinin olmasının yanı sıra inatçı ve yaramaz olmaları da bu orta düzeyde kolay olan eğitimi zorlaştırabilir.

 • Olumlu pekiştirmeye dayanan bir eğitim verilebilir.
 • Eğitim verilirken, asla ceza eğitimi kullanılmamalıdır.

Pozitif takviye kullanarak; köpeğinizi teşvik ettiğiniz davranış için ödüllendirebilir ya da bir komutu başarıyla gerçekleştirdiğinde, ödüllendirme yoluna gidebilirsiniz. Ceza eğitiminin adaletsiz ve sert olmanızın yanı sıra işe yaramadığı ortadadır.

Cezalandırılma korkusu; köpeğinizde korku ve endişe yaratır. Bu iki duygu arasında bocalayan köpeğiniz, ne yapması gerektiğine karar veremeyecektir.

Dalmaçyalı Yavru Maliyeti Ne Kadar?

Sportif olmayan Dalmaçyalılar, oldukça zeki, aktif ve mutlu olmayı seven bir ırktır. Aktif hayattan hoşlanan aileler için, mükemmel seçimledir. Oldukça ikonik bir tablo sergilemelerine rağmen, fazla talep görmeyebilirler.

Saygın bir yetiştiriciden satın alınan Dalmaçyalı yavru fiyatları, ortalama 500 dolar ile 1200 dolar arasında değişir. Yetişkin olanlarında da bakım maliyetleri düşük olabilir.

Yavru Dalmaçyalılarda ilk yıllarda ortalama 4bin dolar civarında bir maliyet çıkabilir. Yatakları, kulübeleri, yiyecekleri, veteriner masrafları, aşıları, oyuncakları gibi birçok etken, bu maliyetlerde etkilidir.

İlk yıl geçirildikten sonra yavru Dalmaçyalıların maliyeti, yılda ortalama 1500 dolara kadar düşme eğilimi gösterir. Bu maliyete; veteriner masrafları, beslenmesi, düzenli alınan birçok malzeme dahil edilir.

Dalmaçyalılar Ne Kadar Egzersize İhtiyaç Duyar?

Egzersizler, köpek ırklarının sosyalleşmesi, daha sağlıklı ve formda olmaları için gereklidir. Bu yüzden Dalmaçyalı egzersizi için, günde en az 1-2 saat özel egzersiz, veterinerler tarafından tavsiye edilir.

 • Aktif aileler yanında çok daha mutludurlar. Çünkü yüzmek, yürümek, koşmak gibi faaliyetleri gerçekleştirirken, size refakat etmekten büyük keyif alırlar.
 • Eğer yavru bir Dalmaçyalınız varsa; bu konuda biraz daha hassas davranmanız gerekir. Bedenleri daha kırılgan olacağından, yaralanma eğilimi gösterirler. En fazla 5 dakikalık egzersiz yeterlidir.
 • Köpeğiniz 2 aylık olduğunda, günlük 10 dakikalık yürüyüşler yeterli gelir.
 • 3 aylık olduğunuzda köpeğinizle her gün, 15 dakikalık yürüyüşlere çıkabilirsiniz.
 • Ortalama 1 ila 1.5 yaş aralığında ise bir yetişkin gibi uzun egzersizler yapmaya başlanabilir.

Dalmaçyalı köpeğinizle, daha fazla fiziksel aktivite gerçekleştirmek, aranızda güçlü bir bağ oluşması için de önemlidir.

Dalmaçyalı Kaç Yıl Yaşayabilir?

En eski köpek ırklarından olan Dalmaçyalılar, Hırvatistan kökenlidir. Kaslı ve orta boylu köpek sınıfına girer Dalmaçyalılar; ilk zamanlarda araba köpekleri olarak kullanılsalar da günümüzde evcil hayvan olarak, en iyi aile dostu olarak insanlarla yaşayabilir.

Dalmaçyalı ömrü ne kadar konusunda, ortalama 10 ila 13 yıl yaşam ömrü olan Dalmaçyalılar; orta boy köpek ırkı ve büyük boy köpek ırkları arasında, yaşam beklentisi olarak, küçük bir farka sahiptir.

Bu süre; sağlık bakımlarının düzenli yapılması, düzenli egzersizler, stressiz ve mutlu bir ortamda yaşadıkları, biraz daha uzayabilir.

Dalmaçyalı Kaç Yavru Doğurur?

Dalmaçyalı yavru sayısı, bu ırka sahip olmak isteyen kişiler tarafından merak edilebilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki 101 Dalmaçyalı filminde olduğu gibi, çok fazla yavruları olmaz.

Tipik bir Dalmaçyalı için en fazla 6 ila 9 yavru doğurabilir. Ancak Avustralya Albury’de bir Dalmaçyalı, 19 yavru doğurarak, bir rekora imza attı. Bunun yanında 15 beyaz ve lekesiz doğan Dalmaçyalı yavruları da vardır.

Dalmaçyalı Zeki Bir Köpek mi?

Dalmaçyalı ömrü ne kadar konusunda bir Dalmaçyalı, ortalama 10 ila 13 yıl arasında bir ömre sahiptir. Bunun yanında Dalmaçyalı zeki mi konusu da merak edilir. Köpek IQ’sunun son geldiği noktada, köpeklerin kendi kendine öğrenme yeteneği ön plana çıkar ve bu uyarlanabilir zekâ olarak adlandırılır.

Bir Dalmaçyalının zekâsını ölçmek için;

 • Yeni bir komut öğrenmek için, tekrarlama sayısına bakılabilir. Daha az tekrara ihtiyaç duyuyorsa, daha zeki köpekler olarak görülür.
 • Bilinen bir emrin tek seferde yerine getirilmesi, o köpeğin başarı oranının çok yükse olduğunu gösterir.

Bu kriterler ölçüsünde Dalmaçyalıların zekâsı, ortalamanın üzerinde bir seyir gösterir. Dalmaçyalılar; yapılan araştırmada, 30 farklı köpek ırkı içinde, akıllı köpekler sınıfında yer alır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply