Çatalburun Ömrü Ne Kadar

Çatalburun Ömrü Ne Kadar

Türkiye kökenli ve Tarsus bölgesine özgü bir köpek cinsi olan Çatalburun, dünyada Turkish Pointer adıyla tanınıyor ancak halen resmi olarak kabul edilmiş bir ırk değildir. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır, türünün devam edebilmesini sağlamak için çalışmalar sürmektedir.

Çatalburun Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Sakin, ağırbaşlı, uyumlu, cana yakın ve sevecen bir cins olan Çatalburun ömrü ne kadar yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Çatalburun köpek ırkının ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Kısa ve ince tüylü olduğundan dolayı bakımı kolaydır haftada bir kez taranması yeterlidir, tırnaklarının da aynı şekilde haftada bir kez kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Aktiviteye ihtiyaç duyan köpeklerdir dolayısı ile düzenli yürüyüşler ve koşular ile enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Eğitim süreci kolay yaşandığından dolayı tam bir ev hayvanıdır aynı zamanda saldırganlık özelliği ya da bilinen kalıtsal bir hastalığı yoktur.

Çatalburun Kaç Yaşına Kadar Büyür

Herhangi bir kuruluş tarafından tanınmadığından dolayı henüz ideal bir kilo ve yükseklik aralığını vermek zordur çünkü fiziksel standartları belli değildir. Ancak Türkiye’de yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucu ortalama kiloları yetişkinlik sürecinde 14 ila 25 kilogram aralığındadır.

Yükseklikleri de alınan ortalamalar ile 45 ile 63 cm olarak belirlenmiş durumdadır. Mersin bölgesinde görülen Çatalburun cinsi köpek ırkının geçmişi 1900’lü yılların başına dayanmaktadır ancak Çatalburun ne kadar yaşar, bölgeye ne zaman geldi ve kimler tarafından getirildi bilinmez.

Çatalburun Kaç Yaşında Çiftleşir

Türkiye’ye özgü köpek ırkı olan Çatalburun için çalışmalar kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. Çatalburun kaç yaşına kadar yaşar ve çiftleştirilme süreci gibi birçok konu hakkında veteriner hekimler Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürütüyor.

Şu ana kadar 70’in üzerinde Çatalburun sayısına ulaşılmış durumda çalışmalar soy kütüğünün saflaştırılmasına doğru ilerliyor. Veterinerler kontrolünde çiftleştirilmesi sonucunda elde edilen yavrularda %85 oranında Çatalburun özellikleri gözlemleniyor.

Dolayısıyla çok yakın bir zamanda Çatalburun köpekleri ırk olarak tescillenme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Hassas koku alma duyusu ile tanınan Çatalburun cinsi köpekler halen uyuşturucu ile mücadele ile arama ve kurtarma ekipleri tarafından kullanılıyor.

Yorum (Yok)

Leave a Reply