Bull Terrier Ömrü Ne Kadar

Bull Terrier Ömrü Ne Kadar

Bull Terrier, 19. yüzyılda soyu tükenen İngiliz Terrier’i, bulldog, İspanyol pointeri, foxhound, Dalmaçyalı ve greyhound gibi birçok ırkın karıştırılması ile üretildi. Cüssesine paralel olarak en güçlü köpekler arasında yer alan Bull Terrier aynı zamanda boğa teriyeri olarak adlandırılır.

Bull Terrier Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Son derece güçlü ve kaslı bir yapıya sahip olan Bull Terrier ömrü ne kadar en çok araştırılan ırklar arasındadır. Ortalama yaşam süresi 10 ila 14 yıl arasındadır ancak sağlıklı beslenmesi, düzenli veteriner kontrolü gibi konular dikkate alındığında 20 yaşına kadar yaşadığı görülmektedir.

Oldukça sağlıklıdır ama her köpek cinsinde görülen genetik sağlık problemleri yaşar. Bunlar içerisinde kalp hastalığı, göz bozuklukları, sağırlık öne çıkan sağlık problemleridir.

Agresif ve her zaman ısırma eğilimli olduklarından dolayı birçok ülkede tehlikeli köpek ırkları listesinde yer alır.

Bull Terrier Kaç Yaşına Kadar Büyür

Bull Terrier cinsi köpek yavruları yaklaşık 12 aylık olana kadar yetişkin boyutuna ulaşır, 6 aylık olduğunda büyüme yavaşlar ve yetişkin ağırlığının üçte ikisine ulaşır. Bull Terrier kaç yaşına kadar yaşar sağlıklı ve düzenli bakımı ile alakalıdır ancak 12 ile 18 aylık olduğunda büyüme süreci tamamlanır.

İlk 8 hafta içerisinde becerilerini kazanamazsa sonsuza kadar kaybetme riski ile karşı karşıyadır. Yetişkin olduğunda 45-55 cm boyunda, 22-38 kg ağırlığındadır.

Bull Terrier Kaç Yaşında Çiftleşir

Bull Terrier cinsi köpeklerin çiftleşmesinde hem dişi hem de erkek için belli bir yaşa gelmesine gerek yoktur, erkek köpeklerde çiftleşme yaşı 1,5 iken dişi köpeklerde gelişiminin tamamlanması yeterlidir.

Bull Terrier ne kadar yaşar ya da daha önce çiftleştirilmesi halinde büyük sorunlar ortaya çıkar mı gibi birçok merak edilen konu köpeklerin çiftleşme süreci ile ilgili araştırma yapmayı gerektirir.

Çiftleşmenin gerçekleşeceği ortam rahat olmasının yanında gözden uzak olmalıdır. Anı zamanda çiftleşme sonrası hamile kalması halinde dişi köpeğe iyi bir bakım yapılması önemlidir.

Aynen insanlarda olduğu gibi hamilelik süresi içerisinde düzenli olarak veteriner kontrolünde tutulmalıdır çünkü gebelik süresinde dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply