Boxer Ömrü Ne Kadar

Boxer Ömrü Ne Kadar

Kökeni 19 yüzyıla dayanan Boxer, bugün en popüler köpek ırkları içerisinde yer alır. İlk zamanlarda avcı köpeği olarak kullanılırken zaman içerisinde tam bir aile köpeği haline dönüştürülen köpek cinsi özellikle Türkiye’de hatırı sayılır bir potansiyel kitleye sahip.

Boxer Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Köpeklerin yaşam kalitesini ve yaşam süresini belirleyen en önemli faktör ırktır ancak beslenme, bakım ve egzersiz gibi konularda önemli etkenlerdir. Boxer ömrü ne kadar olduğunu uzmanların yaptığı araştırmalar 10-12 yıl arasında gösteriyor, doğru bakım ve beslenme ile yetiştirilmesi halinde yaşamları çok daha uzun olabiliyor.

Hem etçil hem de otçul beslenebilen köpek cinsinin fiziksel gelişimi ve beslenmesi ile arasındaki denge kontrol altında tutulmalıdır. Buna göre öğün sayısı ve öğün miktarı doğru planlanmalı ve egzersizleri sık yapması sağlanmalıdır.

Boxer Kaç Yaşına Kadar Büyür

Orta boy ve büyük boy köpek ırkı olarak tanımlanan Boxer cinsi, 3 yaşına kadar tam olarak olgun sayılmaz dolayısıyla köpekler içerisinde en uzun süreçli yavrudur. Boxer ne kadar yaşar bunun için beslenmesine ve sağlığına dikkat edilmeye ihtiyacı vardır ancak 18 ila 24 aylık olana kadar büyümesi beklenmemelidir.

2 yaşına geldiğinde sakinleşmeye başlar ancak bu kademeli bir süreçtir. Orta irilikte ki aynı zamanda dolgun ve güçlü bir yapıya sahip olan Boxer, yetişkinlik dönemine geldiğinde erkekleri 57 ile 63 santim boya, 27 ile 32 kg kiloya sahiptir.

Dişi Boxer yetişkinlik dönemine geldiğinde 53 ile 60 santim boya sahip olurken kilosu 25 ile 29 kilogram arasında değişir. Yaşını tahmin etmenin en doğru yolu dişlerini kontrol etmektir.

Boxer Kaç Yaşında Çiftleşir

Bakımı oldukça kolay bir cins olan Boxer, tüm köpek ırklarında olduğu gibi aynı çiftleşme sürecini yaşar. Ancak 3 yaşına kadar tam olarak olgunlaşmadığından dolayı doğru çiftleşme süresinin veteriner kontrolü altında gerçekleştirmek ilerleyen süreçte sağlığı açısından önemlidir.

Boxer kaç yaşına kadar yaşar, kızgınlık dönemi ne zamandır, en doğru çiftleştirme zamanı ne zamandır gibi birçok soru veteriner hekim tarafından köpek sahiplerine detaylı şekilde aktarılır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply