Border Collie Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

İngiltere- İskoç sınırlarında olmanın getirisi ile o ülkelerin köpeği olarak da anılan Border Collie; aslen Büyük Britanya kökenli bir köpek ırkıdır. Geçmişi 18.yy dönemlerine kadar dayanır. Çiftlik-bekçi köpeği olarak kullanılan ailesinden gelen bu sevimli ırk; geçmiş dönemlerde ailesi gibi, çoban-sürü köpeği olarak kullanılmıştır.

Border Collie ismi, İskoç kökenli bir isim olup aslen çoban köpeği kelimesini karşılar. Dolayısı ile adı ve çalışma alanı ile uyumlu bir köpek olduklarını söylemek mümkün olacaktır. Aynı zamanda ise Border Collie İskoç Çoban Köpekleri ya da Highland Collie olarak da bilinirler.

18.yy. sonlarına doğru yaklaşırken, İngiltere’de düzenlenen bir yarışma olmuştu. Çoban köpeklerinin katılmasına fırsat tanınan bu etkinlikte Border Collie’nin atası sayılan Hemp çoban köpeği katıldı. Diğer havlayan ve gürültü ile çobanlık eden köpeklere nazaran; sakin davranış ve zekâsı ile koyunlara hükmetmeyi başaran Hemp, fazlasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Zamanın ilerlemesi ile birlikte, Kraliçe Victoria’nın, Border Collie köpekleri görmesi ve ilgisi neticesinde de bu köpek ırkına olan ilgi artmış oldu. Böylelikle 19. yy başlarında, bu köpek ırkı için belli standartlar oluşturularak resmen isminin tanınması sağlanıldı.

Her ne kadar çoban köpekleri olarak tanınsa da Border Collie köpekler oldukça zeki ve akıllı bir köpektir. Yüksek kapasitede kelime haznesi ve uygulama potansiyeline sahiptir. Bu sevimli dost Border Collie köpek ırkının özellikleri ve bakımı nedir ve nasıl yapılmalıdır? Siz değerli okuyucuya detayları sunulacak.

Border Collie Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Aklı ve sakin yapısı ile dikkat çeken mükemmel bir köpektir. Border Collie köpek ırkı özellikleri kısmına fiziksel niteliklerini vererek değinmek gerekir ise;

 • Border Collie küçük-orta bir köpek ırkıdır. Boyları erişkin düzeye ulaşması ile birlikte en çok 50 cm kadar uzayabilirken, bu duruma paralel olarak ağırlıkları ise en fazla 14-25 kg kadar olabilecektir.
 • Bedenleri atletik, güçlü ve kaslı bir görünüme sahiptir. Gövdeleri, omuzlarına göre daha uzun ve yüksek olduğundan dolayı; boyun yapıları hafif eğimli bir şekle sahiptir. Ancak orantılı bir bedenleri bulunur ve bu bakımdan zarif bir görünümdedir.
 • Güçlü bir çene yapısı bulunur. Dişleri ise oldukça keskin yapıdadır.
 • Kürk yapısı çift katmanlı olup, sık ve uzun tüylerden oluşur. Dış katman kalın ve daha sert iken, iç kısmı daha yumuşak yapıdadır. Border Collie köpekler, 2 tür kürk tipi ile karşınıza çıkabilir. Bazı cinslerin kürkleri daha yoğun, sert ve uzun tüylerle kaplı iken, bazı cinslerin ise kürkleri daha kısa ve ipeksi tüylere sahiptir. Uzun tüylü olan Border Collie köpeklerin; yüz, ön bacak ve kulaklarının bir kısmında bulunan tüyler, vücuduna nazaran daha kısa durumdadır. Boyun kısmında bulunan tüyler ise uzun olup yele gibi bir görünüme sahiptir. Tüy dökülme problemi aşırı derecede görülmez.
 • Tüy renkleri genellikle siyah-beyaz renklerde görülür. Bunun yanı sıra gri – siyah, beyaz – kızıl, sarı – beyaz, sarı, samur, siyah ya da 3 renkli gibi görülen cinsleri de bulunmaktadır. Kimi ırk cinsleri ise kahverengi benekli bir görünüme sahip yapıdadır.
 • Gözleri badem şekline sahip olup, orta-büyük durumdadır. Genellikle koyu tüy renklerine sahip göz çevresi, parlak ve mükemmel gözlerini öne çıkarır. Göz renkleri ise genellikle kahverengi, kehribar, ela gibi renklerde bulunur. Nadiren de görülse, mavi gözlü olan Border Collie köpekler de bulunur. Hatta bu göz rengi bazen iki gözünde olduğu gibi tek gözü mavi olarak da karşınıza çıkabilir.
 • Kuyruk uzunlukları, topuklarına değin erişebilir. Dolayısı ile uzun kuyruk yapısına sahip oldukları söylenecektir. Bunun yanı sıra kuyrukları uzun tüylerle kaplıdır. Border Collie köpek ırkı özellikleri arasında, kuyruğunun yükselip sırtına doğru bir şekil aldığını görmek mümkündür. Bu durum onların mutlu ve heyecanlı gibi güzel duygular içerisinde olduğunu gösteren bir özellik olacaktır.

Bu sevimli ırk Border Collie köpek ırkı özellikleri kısmının bir de karakter olarak incelemesi yapılması gerekir ise;

 • Oldukça zeki ve akıllı köpekler olduklarını söylemek, kesinlikle mümkün olacaktır. Eğitimi bu bakımdan kolay bir köpek ırkıdır ve verilen eğitim ve komutları üstün bir şekilde hızla öğrenerek, uygulayabilirler. Verilecek eğitim sayesinde birçok alanda başarı göstermeleri sağlanır. Çünkü bu köpek ırkının başaramayacağı şey yok denecek kadar azdır. Sahip oldukları bu üstün yetiler ile köpek yarışmalarının da favorileri arasında yer alırlar.
 • İşkolik bir köpek oldukları da söylenebilir. Ataları gibi sürekli koşturan köpeklerdir. Onların sahipleriyle saatlerce boş oturup vakit geçirmelerini beklemek haksızlık olacaktır. Çünkü bitmek bilmez bir enerjiye sahiptir. Çevik ve atletik yapısı sayesinde de egzersiz ihtiyaçları fazla olacaktır. Dolayısı ile bu köpeklerin, sürekli ilgilenecekleri bir amaçları ve görevleri olmalıdır. Aksi halde huysuz yapılarını gözlemlemeniz ve olumsuz davranışlarına şahit olmanız olasıdır. Şöyle ki bu yüksek enerjiyi atamaz ve bir meşgale bulamazlar ise; havlayarak gürültü yapabilirler, bir şeyler kovalayıp etrafı döküp saçabilirler, kazma eğilimine girerek özellikle bahçeniz var ise zarar verebilirler.
 • Ailesine çok bağlı bir köpektir ve sahibini çok iyi tanır. Onun isteklerini harfiyen yerine getirmeyi başarabilecek bir köpektir. Ancak karşılığında bir övgü ve büyük bir sevgi beklentisine girerler. Ayrıca sevgi dilencisi oldukları da söylenebilir. Sahiplerinin kucaklarına çıkıp kendilerini sevdirme çabalarına girebilirler.
 • Diğer hayvan dostları ile çok iyi geçinemeyebilirler. Çünkü onlar üzerinde hakimiyet kurup tabiri caizse gütmek isteyeceklerdir. Hatta bu özellikleri sebebi ile küçük çocuklara sahip olan insanların pek tercih etmemesi gerektiği de söylenebilir. Ki onlara yaklaşımları da benzer olacaktır. Bu durum neticesinde ise istemeden de olsa onlara zarar vermeleri mümkün olabilir bir durumdur.

Border Collie Köpek Irkının (Cinsinin) Bakımı

 • Yüksek enerji seviyesi neticesinde Border Collie köpeklerin; ev ile apartman hayatından daha çok, bahçeli bir ortama daha uyumlu oldukları söylenebilir. Kapalı ortamda sıkılmaları ve neticesinde de gürültü yapmaları olasıdır. Sesleri gür köpekler arasında oldukları için, muhtemelen uzun süreli gürültülere tahammül etmeniz zor olacaktır.
 • Egzersiz ihtiyaçları fazla olduklarından ötürü Border Collie köpek ırkı bakımı konusunda, bu ihtiyaçlarını karşılama çabasında olmanız gerekmektedir. Bu durum da ona sürekli vakit ayırmak gerektiğini hatırlatır. Dolayısı ile Border Collie, her insan için ideal bir köpek ırkı olmayabilir.
 • Eğitim hususunda çok başarılı köpeklerdir. Ancak bu hususun, yavru olduğu dönemlerden itibaren verilmesi çok önemlidir. Özellikle itaat ve sosyallik konusunda dikkat etmeniz gerekir. Diğer canlılar üzerinde liderlik kurma çabasında olmaları ve bu sebeple iyi geçinememeleri durumunu, küçükken verilecek güzel bir sosyallik eğitimi ile bir miktar aşmanız mümkün olur. Bu sayede ürkek ve korkak olmalarının önüne geçerek daha sosyal bir havyan dostu sahibi olmanızı sağlarsınız.
 • Duygusal yapıları sebebi ile sakin ve naif bir şekilde dersler vermeli ve her doğru davranışı ise ödüller ile neticelendirmelisiniz. Sert bir üslup bu sevimli ırkı incitir ve kırar. Bu durum sonrasında ise mutsuz bir ruh haline girecekleri için, eğitime devam etmek istemeyebilir ya da ilgisiz kalabilirler.
 • Zeki ve çok akıllı köpekler oldukları belirtilmişti. Bu sebeple verilen eğitimi kolay ve kısa sürelerde alacaklardır. Ancak en çok dikkat etmek gereken husus olarak belirtmek gerektir ki, bu köpek ırkı çoban köpeği olmaları ile bilinirler. Bundan ötürü liderlik vasfı yüksek seviyededir. Kendi isteklerini size yaptırmak isteyebilirler ki bu hususta dik durmanız, liderin siz olduğunu bilmeleri ve iplerin her daim sizin elinizde olması çok önemli bir konu olacaktır. Aksi halde eline bu fırsatın verilmesi neticesinde; sahip oldukları inatçı ve özgür ruhları ile size sürekli isteklerini yaptırma hususunda ayak direrler. Bir bakıma, onlar sizi yönetmek isteyebilirler. Aman, dikkat!
 • Ailesine ve sevgisine aşırı düşkün olmaları sebebi ile uzun süreli yalnızlıklardan hoşlanmazlar. Onların bu isteklerini göz ardı etmemeniz ve ilgilenmeniz neticesinde ise kendilerinden mutlusu yoktur. Bu sebep ile Border Collie köpek ırkı bakımı hususunda en önemli bir diğer konu, sevginiz ile onu tabiri caizse boğmak olmalıdır.
 • Sahip olduğu çift katmanlı tüy yapısı, her türlü hava şartlarına karşı onu koruyacak bir yapıya sahiptir. Ancak bu güzel kürkü, günlük bir bakım ile güzel bir görünümde durmaya devam eder. Dolayısı ile günlük olarak ya da en az haftada 2 3 defa olacak şekilde tarama ve fırça işlemi uygulamanız gerekir. Bu sayede kürkü hem ölü tüylerden arınırken hem de kirlerden uzaklaşarak güzel görünümüne devam edebilir.
 • Hareketli bir köpek oldukları için tırnak bakımlarına da dikkat etmek ve uzadıkça kesilmesi gerekir. Bu durum içinde en fazla ayda 1-2 kez kontrol sağlanarak kesim yapılması yeterli gelecektir.
 • Ağız ve diş sağlığı her köpek ırkı için önemli bir mevzudur. Dolayısı ile hafta içerisinde en az 1-2 defa olacak şekilde kendisine uygun fırça ve macun ile fırçalama işlemi uygulanmalıdır. Bu sayede bakteri oluşumu ile tartarların önüne geçilerek, daha uzun süreler boyunca sağlıklı dişler ile yaşamasına olanak tanınmış olacaktır.
 • Genel olarak tarama ve fırça işlemleri ile temiz bir görünüme ulaşırlar. Ya da gereken durumlarda, ıslatılmış nemli bir bez ile silmek de temizlik işlemi sağlayacaktır. Bu köpek ırkı, sık banyo yapan ırklar arasında yer almaz ve genel olarak sene içerisinde 3-4 defa yıkamak yeterli gelecektir. Ancak aşırı kirlenmesi ya da kötü koku olması gibi durumlar neticesinde de banyo işlemi gerekecektir. Bu durumda haliyle, banyo yaptırılması önerilir.
 • Border Collie köpekler, genel itibari ile sağlıklı ırklar arasında yer almaktadır. Ancak Gereken rutin muayene ve aşı uygulamalarını atlamamalısınız. Çünkü genetik olarak yatkın olduğu hastalık durumları da olabilir. Örneğin PRA, sağırlık, epilepsi, pire alerjisi, göz anomalisi gibi.
 • Bu köpeklerin enerji seviyesi yüksektir. Üstelik aile kavramı, kendileri için oldukça önem arz eder. Dolayısı ile gün içerisinde kendisi ile ilgilenecek, oyunlar oynayacak ve egzersiz ile bitmek bilmez enerjisini atmasına yardımcı olacak bir sahibe ihtiyaç duyar. Dolayısı ile hem vakit ayırmak hem de kendisi ile uyumlu olmak gereklidir. Siz de sahibi olarak yüksek enerjiniz var ise, onun aktiviteleri için ayırmaya vaktiniz var ise ve ihtiyaç duyacağı bahçe alanını sağlayabilecek iseniz bu ırk köpek sizin için ideal bir hayvan dostu olacaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply