Bernese Dağ Köpeği Ömrü Ne Kadar

Bernese Dağ Köpeği Ömrü Ne Kadar

Büyük köpek cinsi olan Bernese dağ köpeği uzun boylu, geniş sırtı ve kaslı yapısı ile dikkat çeker. Tüm köpek türlerine göre kanser hastalığına yakalanma riski çok daha fazladır bu yüzden yaşam süresi kısadır.

Bernese Dağ Köpeği Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Tüm köpek popülasyonunda genellikle kanserden ölüm oranı ortalaman yüzde 15’tir ancak Bernese dağ köpeğinde oran %55’lere kadar çıkıyor. Bernese dağ köpeği ömrü ne kadar diyorsanız ortalama 7 ile 10 yıldır.

Kanser riski sınırlı gen havuzundan çiftleştirme yoluyla ortaya çıktığından dolayı Bernese dağ köpeği ırkında daha fazla görülür. Uzun yaşamasını sağlamak için kilosuna, sağlığına, ebeveynlerine bakmak gerekir aynı zamanda düzenli olarak aşılanmalı ve parazit kontrolü gerçekleştirilmelidir.

Kene, kalp kurdu ve parvovirüsten kaynaklanan hastalıkların etkilerini azaltabilmek için önleyici sağlık hizmetleri uygulanmalı ve böylelikle erken ölümler önlenmelidir.

Bernese Dağ Köpeği Kaç Yaşına Kadar Büyür

Bernese dağ köpeğinin yaşam süresini inceleyen birçok araştırma programı 25 yaşına kadar yaşayanlarını da belirlemektedir. Büyük boyutlara sahip olan Bernese dağ köpeği ne kadar yaşar sağlıklı bakım sürecine bağlıdır ancak boyu 58 ila 70 santim ağırlığı ise 31 ile 54 kilogram arasındadır.

Erkekler dişilere göre daha uzun boylu ve daha ağırdır genellikle erkek ağırlığı 36 ile 54 kilogram, dişi ağırlığı ise 31 ila 42 kilogramdır. Boy ölçüsünde ise erkekler 63 ila 70 cm iken dişiler 58 ile 68 cm arasındadır. Büyük bedenlerinden dolayı kısa ömürlü olmalarının aynı zamanda geç büyürler.

Bernese Dağ Köpeği Kaç Yaşında Çiftleşir

Dişi Bernese dağ köpeği 1,5 yaşını tamamlamadan çiftleştirilmemelidir, ideal çiftleşme yaşı dişilerde 12 ile 18. aylardır erkeklerde 18. ay normaldir. Bernese dağ köpeği kaç yaşına kadar yaşar sorusuna doğru cevabı vermek gerekir o yüzden veteriner hekim desteği almak önemlidir.

Köpekler yetişkin ağırlığına ve büyüklüğüne eriştiğinde kızgınlık dönemine girer aynı zamanda dişi köpekler erkek köpeklere göre daha önce pubertas gösterir. İlerleyen dönemlerde üreme ile ilgili sorun yaşanmaması için gelişimini henüz tamamlamamış olan köpeklerin çiftleştirilmesinden uzak durulmalıdır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply