Basset Hound Ömrü Ne Kadar

Basset Hound Ömrü Ne Kadar

Basset Hound cinsi köpeklerin ortalama 500 yıldır dünyada varlığını sürdürdüğü sanılmaktadır. Fransız aristokratlar tarafından beslendiğinden dolayı genellikle asalet sembolü olarak görülür. Bacaklarının kısa olması, suratlarının asıklığı, düşük gözleri ve koca kulakları ile masum bir görünüme sahiptir.

Basset Hound Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalara karşı dayanıklı olmayan Basset Hound ömrü ne kadardır bakıldığında ortalama ömürlerinin 12 yıl olduğu görülmektedir. Hareketsiz hayvan olmalarından dolayı egzersiz yapmaya ya da oyun oynamaya zorlanması gerekir aksi halde başta obezite olmak üzere birçok farklı hastalıktan dolayı ömrü kısalır.

İstekli görülmemesine rağmen her gün düzenli olarak gezdirilmesi önerilir. Hava şartlarından çok çabuk etkinliklerinden dolayı sokakta yaşayamazlar apartmanlarda beslemeye oldukça uygundur.

Aynı zamanda çene yapısından dolayı sürekli salya akıtır, göz şekillerinden dolayı ise çapaklanmaya müsaittir bu yüzden günaşırı gözlerinin temizlenmesi gereklidir. Bu konulara dikkat edildiği sürece 12 yıl sağlıklı şekilde yaşamaları mümkündür.

Basset Hound Kaç Yaşına Kadar Büyür

Uzun gövdesi, büyük ve yuvarlak kafa yapısına rağmen oldukça kısa bacaklara sahip olan Basset Hound ne kadar yaşar tamamen onunla ilgilenmeye ve bakıma bağlıdır.

Yetişkin ve sağlıklı bir Basset Hound ortalama omuzdan itibaren 14 cm uzunluğa ulaşır. Kilo aralığı 50 ile 65 kg arasında değişmektedir, büyüme döneminde zamanında kilo alımı, boyutundaki artış, görünümündeki değişiklikler ve bazı fizyolojik özelliklerin kazanılması kontrol edilmelidir.

Sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeleri için ağız ve diş bakımına dikkat etmek ve rutin olarak bakım uygulamak gerekir. Her köpek cinsinde olduğu gibi Basset Hound köpek cinsinde de tüy bakımı son derece önem kazanır.

Basset Hound Kaç Yaşında Çiftleşir

Basset Hound cinsi köpeklerin en ilginç özelliklerinden birisi ergenlik dönemine geldiğinde çiftleşmeye hazır olmasıdır. Basset Hound kaç yaşına kadar yaşar yapılan araştırmalar sonucu netlik kazanır dolayısıyla aynı şekilde çiftleştirilmesi konusu da kolaylıkla algılanmaktadır.

Çiftleştirilmesi zor olmayan köpek ırkı, çiftleşme zamanı geldiğinde kendi eş seçimini kendisi yapar aksi halde çiftleşme isteği yok olur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply