Basenji Ömrü Ne Kadar

Basenji Ömrü Ne Kadar

Kökeni orta Afrika’ya dayanan ve temizliği ile karakterini belirleyen Basenji köpek cinsi birçok özelliği ile kediye benzer. Havlayamayan ender köpek türleri arasında yer alır ve yağışı havaları hiç sevmez ayrıca çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla anlaşamaz.

Basenji Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Afrika’dan dünyaya yayılan köpek ırkı Basenji, zekası ve iyi iz sürme özelliği ile dikkat çeker. Basenji ömrü ne kadar ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşam süresine sahiptir.

Av köpeği ırkından geldiğinden dolayı günlük olarak egzersiz yaptırılması gerekmektedir. Çok çevik bir yapıya sahiptir yüksek çiftlerden rahatlıkla atlayabilir bu yüzden korunaklı bir bahçede beslenmesi gerekir.

Sağlıklı biri ırk olduğu bilinir ancak bazı kalıtsal sağlık problemleri bulunmaktadır, bağırsak hastalıkları, Fanconi sendromu, hemolitik anemi ile yaşam alanında bulunan kimyasallara karşı duyarlılığından dolayı karaciğer sorunları yaşar.

Düzenli olarak sağlık taramasının yaptırılması ve sağlık sorunlarının önlenmesi halinde 14 yıla kadar rahat bir yaşam sürer.

Basenji  Kaç Yaşına Kadar Büyür

En küçük tazı ırklarından olan basenji köpeklerinin yüksekliği 16 ile 17 cm arasında değişir. Kilogram ağırlıkları ise 10 ile 11 kilogram arasındadır.  Basenji ne kadar yaşar, doğduğundan itibaren devamlı bakım isteyen basenji ırkı yaşamı boyunca düzenli olarak parazit önleyici ilaç kullanmalıdır.

Aynı zamanda 6. haftadan itibaren çeşitli aşılamaları gerçekleştirilmelidir, düzenli aşı takvimi ve kontroller için rutin olarak veterinere götürülmelidir.

Basenji Kaç Yaşında Çiftleşir

Basenji ırkı köpeklerin cinsel olgunluğa ulaşması 6-12 aylık sosyal olgunluğa ulaşması ise 2 yıllık süreçtir. Basenji kaç yaşına kadar yaşar besleyenler açısından bilinmesi gereken bir konudur aynı zamanda hem erkek hem de dişilerin cinsel olgunluğa ulaşması süreci takip edilmeli ve çiftleştirilme doğru zamanda doğru eş ile yapılmalıdır.

6.ayda cinsel olgunluğa erişen erkek köpek sürekli çiftleşebilir, dişilerin bıraktığı yumurtalardan daha fazla sperm üretir ve yaşlanana kadar sürekli çiftleşmeye çalışır. Gebelik süresi 63 gündür tek seferde 4 ila 12 yavru doğurabilir.

En iyi üreme zamanı dişi köpekler için ilk 3 kızışması geçtikten sonraki dönemdir, 7 yaşından büyük dişi köpekler çiftleştirilmemelidir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply