American Cocker Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

American Cocker Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Arkadaş canlısı, sevecen ve eğlenceli oldukları kadar küçük yapılarıyla da tam bir aile köpeği olan American Cocker köpek ırkı, küçük alanlarda yaşayan insanlar için de iyi bir seçenek haline geliyor.

American Cocker Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

American Cocker köpek ırkı; iyi yetiştiricilerden geliyor olsa da biraz gergin olabilirler. Memnun etmeye hevesli ve ailesine yakın olmayı seven bu ırk, av köpeği olarak yetiştirildi.

American Cocker tarihi;

Özellikle köpek gösterilerinde sık sık boy gösteren American Cocker köpek ırkının özellikleri, sadece gösteri köpeği olmaları değildir. Oldukça eğlenceli ve neşeli olan, dünyanın en sevimli köpek ırklarından biri olan American Cocker köpekler, yürüyüşe çıktığınız zamanlarda kuşları ve diğer küçük hayvanları kovalayabilirler.

Ancak popülerliğinin giderek artmasıyla birlikte iyi bir evcil hayvan olarak, ailelerin üyesi olarak boy göstermeye başladı. Irkın tarihi 1300’lü yıllara dayansa da 1800’lü yılların sonunda Amerika’da boy göstermeye başladılar.

İngiliz Cocker köpek ırkına göre daha uzun boylu olan American Cocker köpek ırkı, farklı özellikleriyle de dünya üzerinde en popüler aile hayvanı olarak tanınıyor.

Görünümleri;

American Cocker köpek ırkı; tipik olarak sarkık kulaklara, uzun saçlara ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahiptir. Tüyleri uzun ve ipeksi görünümdedir. Gözler büyük ve uzun tüylü kulaklara sahiptirler.

Tüy rengi çoğunlukla; siyah, ten rengi, beyaz, kahverengi, gümüş, koyu kahverengi olabilir.  Çift kat tüy katmanına sahiptirler.

Davranış Özellikleri;

İyi yetiştirildiklerinde, tatlı bir mizaca sahip olan American Cocker köpekler, sevecen ve sevimli olmalarının yanında, aile etkinliklerine katılmayı oldukça seviyorlar. Oynaklıkları, uyanık tavırları, aktif ve hızlı bir yürüyüş, tam da onlara göredir.

 • Oldukça coşkulu ve çılgındırlar.
 • Çocuklarla arasını iyi tutar.
 • Memnuniyet duyar ve öğrenmeye heveslidir.
 • Yabancılara karşı oldukça hassastır.
 • Yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.
 • Soğuk havayı en iyi şekilde tolere etseler de sıcak havalara karşı hassastırlar.
 • Apartman yaşamına kolay uyum sağlarlar ve çok iyi evcil hayvan olurlar.
 • Çok havlarlar ve yabancılara karşı diş gösterebilirler.
 • Suyla oynamayı sevdiklerinden, denize girmeyi severler.
 • Diğer hayvanlarla iyi geçinirler.

Fiziksel Özellikleri ve Fiziki İhtiyaçları;

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak hassas köpeklerdir. Kişilikleri oldukça yumuşak olan bu ırk, sert muamele gördüğünde size cevap vermeyecektir. Acı çekerse ya da korkarsa, hırlamaya başlar.

 • American Cocker köpek ırkı 12 ila 15 yıl yaşam ömrüne sahiptir.
 • Erkek cockerler 37 ila 39 cm, dişi cockerlar ise 34 ila 37 cm arasındadır.
 • Dişi ve erkek cocker köpek ırkı 7 ila 14 kg arasında değişen kiloya sahiptir.
 • Dişi American Cocker köpekler, ortalama 1 ila 7 yavru verecektir.

American Cocker köpek ırkı; enerji seviyesi yüksektir ve orta düzeyde egzersize ihtiyaç duyarlar. Oyunculuk potansiyelleri orta seviyenin biraz daha üstündedir. Uygun şekilde davranmalarını sağlamak için, erken sosyalleşmeleri ve eğitim görmeleri şarttır.

Eğitimleri ve sosyalleşme;

Arkadaş canlısı kişiliği, zekası ve avlanma becerileriyle tanınan American Cocker köpek ırkının özellikleri arasında eğitimleri de yer alıyor. Genellikle kuş avcılığı, narkotik tespiti ve arama kurtarma gibi çeşitli alanlarda çalışan köpekler olarak da kullanılan Cocker’ler, kapsamlı bir eğitimden geçer.

 • Çoğunlukla sahibini memnun etme eğiliminde olduğundan, eğitimleri kolaydır.
 • Sert ve cezai davranışlara karşı hassastır ve eğitimlerinde pozitif düşünce yer almalıdır.
 • Erken sosyalleşme yanında köpek yavrusu eğitim derslerini alması önemlidir.
 • Eğitimler sırasında yemek ödüllerinden, oyunlardan ve övgüden motive olacaklardır.

Bu eğitim, temel itaat komutlarından, gelişmiş izleme ve koku algılama tekniklerine kadar her şeyi içerebilir. Sahiplerini memnun etmeye oldukça istekli olan bu köpek ırkında itaat eğitimi, çeviklik eğitimi ve hatta hile eğitimi de dahil olmak üzere, çok çeşitli eğitim faaliyetleri için ideal adaylardır.

Egzersiz İhtiyaçları;

American Cocker köpek ırkı, oyuncu ve aktif kişiliğiyle tanınan bir köpek türüdür. Mükemmel arkadaşlık kurarlar ve genellikle hizmet köpeği olarak da kullanılırlar. Obeziteye yatkın olduklarından egzersizlerini aktif tutmak önemlidir.

Dışarıda vakit geçirmekten hoşlanırlar ve yürüyüşler, oyun oynamak ya da yüzme, en iyi egzersizler olacaktır. Özellikle arkadaşı olan Cockerler için, arkadaşıyla oynamak, en iyi egzersizlerden olacaktır.

American Cocker Köpek Irkı Bakımı

Her köpek ırkının kendine özel ihtiyaçları ve bakım sistemi bulunuyor. Bununla birlikte American Cocker köpek ırkı bol miktarda egzersize, yüksek kaliteli diyete ve düzenli veteriner bakımına ihtiyaç duyar.

Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarına eğilimlidirler ve bu nedenle bu potansiyel sorunların farkında olmak ve bunları önlemek ya da hafifletmek için American Cocker köpek ırkı bakımı konusunda dikkatli ve titiz davranmak önemlidir.

Sağlık durumu;

American Cocker köpek ırkı; sağlıklı bir ırk olmakla birlikte, meyilli oldukları sağlık sorunları bulunuyor.

 • Göz rahatsızlıkları: İlerleyici retinal atrofi ya da katarakt görülebilir. Gözlerinde kızarıklık oluşmaya başlarsa göz anormallikleri oluştuğunu anlayabilirsiniz. Hemen veterinere götürmeniz gerekir.
 • Otoimmün hemolitik anemi: Köpeğinizin bağışıklık sistemiyle ilgili bir rahatsızlıktır. Soluk diş etleri oluşur. Yorgunluk ve sarılık görülebilir. Karın bölgesi şişer.
 • Hipotiroidizm: İlaç ve diyetle tedavi edilebilir. Cilt rahatsızlıkları, ciltte koyu lekeler şeklinde görülebilir.
 • Birincil sebore: Cilt hücrelerinde aşırı üretimden dolayı kaynaklanan bir durumdur. İlaç tedavisiyle geçirilebilir.

Bu hastalıkların anında gıda alerjilerine, temas alerjilerine, inhalan alerjilere karşı hassas olan American Cocker köpek ırkında köpek kalça displazisi, patellar lüks ve idiyopatik epilepsi de görülebilir.

Tüy ve tırnak bakımı;

Uzun ipeksi tüylere sahip olan American Cocker köpek ırkı, saçlarının çok uzun olmasından dolayı, sağlıklı ve canlı bir görünümde kalmaları için, düzenli fırçalama ve tımarlamaya ihtiyaç duyar.

Köpeğinizin saçını düzgün şekilde tımar etmediğinizde, cilt problemlerine ve hatta enfeksiyona neden olabilirsiniz. Bu yüzden saçları düzenli taranmalı ve sağlıklı tutmak için, saç kremi kullanılmalıdır.

Yaz aylarında tüyleri ısıyı tutacağından, köpeği serin ve nemli tutmak da önem kazanır. Köpeğinizin tüylerinin ne kadar uzun olduğunu göz önünde bulundurarak, 1-2 kere banyo yaptırmak gerekir.

Kulaklarının enfeksiyondan korunması için, iyice kurulanması gerekir. Dişler düzenli olarak fırçalanma, tırnaklar ayda bir kere törpülenmeli ve kısaltılmalıdır.

Beslenme ihtiyacı;

American Cocker köpek ırkı, iyi beslenmesiyle tanınan bir köpek türüdür. Bu köpek cinsinin protein, vitamin ve minerallerle dolu yüksek kaliteli bir diyete ihtiyacı olacağı bilinmelidir.

American Cocker sahibi iseniz, American Cocker köpek ırkı bakımı içinde yer alan beslenme ihtiyaçlarını tam olarak uygulamanız önem kazanıyor.

 • En az %22 protein ve %8 oranında yağdan oluşan bir diyet programına göre beslenmeleri gerekir.
 • Balık yağı takviyelerinin bulunduğu iyi miktarda omega-3 yağ asidi ihtiyaçları karşılanmalıdır.
 • Karbonhidrat, meyve ve sebze içeren dengeli bir diyete ihtiyaçları vardır. Ancak her ikisi de sağlık sorunlarına yol açacağından, aşırı ya da yetersiz beslenmemeleri gerekir.

Bunun yanında protein açısından çok yüksek bir diyet, böbrek sorunlarına neden olurken; protein açısından çok düşük bir diyet ise, kas kütlesi kaybına neden olacaktır. Beslenme ve diyet programlarında günlük 1.5 ya da 2.5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda verebilirsiniz.

Diğer yandan köpeğinizin ne yiyeceği; köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına, metabolizma hızına, aktiflik düzeyine ve vücut yapısına göre değişkenlik gösterecektir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply