American Bully Nasıl Köpek? | Bully Alınır mı?

American Bully Nasıl Köpek?

American Bully nasıl köpek sorgulamalarında American Bully köpekler; İngiliz Bulldog ve American Pitbull Terrier’den yetiştirilen, karışık bir cinstir. Çok kısa tüyleri, büyük, kaslı köpekler sınıfına girer.

Çoğunlukla evcil hayvan ya da gösteri köpeği olarak kullanılan American Bully cinsi köpekler, bazı yerlerde doğuştan gelen saldırganlıkları dolayısıyla yasaklanan köpekler arasında yer alır.

American Bully Saldırgan Bir Irkı mıdır?

Birçok insan, American Bully ile American Terrier cinsi köpekleri birbirine karıştırabilir. Çoğu zaman bazı benzerlikleri olsa da boy ve yapı bakımından birbirlerinden farklıdırlar.

American Bully cinsi köpekler, Pitbull cinsi köpeklerin bir uzantısıdır ve bu yüzden de birbirlerine oldukça benzerdirler. Hem pitbull hem de American Bully, pitbull cinsi olarak tanımlansa da Pitbulllar çoğunlukla pençeden omuza kadar 43,18 cm ya da 53,34 cm boyundadır. Ağırlıkları ise 13.61 kg ile 29.48 kg arasındadır.

American Bully cinsi köpekler ise 4 farklı boyuta sahiptir. Buna göre;

 • En küçük boy
 • Standart boy
 • Klasik boy ve
 • XL boyutundadır.

Seçilen boyuta bağlı olarak American Blly köpekler, çoğunlukla 23.58 kg ya da 54.43 kg ağırlıklara sahip olabilirler. Örnek verilecek olursa Hulk adındaki bir Bully 78.92 kg ile rekoru elinde tutmaktadır.

American Bully Aile Köpeği Olmak için İdeal mi?

American Bully köpekler, giderek daha da popüler olan köpeklerdir. Çoğunlukla yanlış anlaşılan köpekler olduğundan; insanların görünüş ve davranışları hakkında, önyargılı görüşleri vardır. Ancak uygun eğitimle, harika aile köpeği olabilirler.

American Bully köpekleri iyi aile köpeği olmaları için birkaç neden;

 • American Bully, en nazik ve sadık köpek ırklarından biridir. Ancak görünüm olarak iri ve korkutucu olduğu için, bu köpekler yanlış anlaşılır.
 • Sadık ve sahiplerini memnun etmeye hevesli olan köpeklerdir.
 • Aile üyelerine karşı sadakatleri ve bağlılıklarıyla bilinirler.
 • Çocuklarla mükemmel derecede arkadaş canlısı olma eğilimindedirler. Aynı şekilde yabancılara karşı da iyi huylu olurlar.
 • Memnun etme heveslerinin yüksek seviyede olmasından dolayı, kolay eğitilebilir köpeklerdir.

Son derece sevecen olmalarının yanında; aktif aileler ve çocuklu aileler için, mükemmel evcil hayvan olacaklardır.

American Bully Nasıl Köpek

American Bully Nasıl Köpek

American Bully Ücreti Ne Kadar?

Hem bekçi köpeği hem de aile köpeği olarak Amerika’da popüler olan American Bully değişkenlik gösterir. Cinsiyeti, yaşı, sağlık durumu, aşı olup olmadığı, yetiştiricisinin saygınlığı, evcil hayvan mı gösteri hayvanı mı ya da dövüş hayvanı mı şeklinde yetiştirilip yetiştirilmediğine göre maliyetleri değişir.

American Bully cinsi, 4 farklı sınıfı vardır. Buna göre de fiyatlarında değişkenlik olur. Ortalama bir Bully; safkan olmadığında, ortalama 500 dolar ile 800 dolar arasında bir fiyata bulunabilir. Safkan olduklarında 2bin dolar ile 5bin dolar arasında maliyete çıkar.

 • Standart American Bully; kaslı yapısı, ağır kemik dokusu ve bloklu kafa yapısıyla, ortalama 2bin 500 dolar gibi fiyatlara bulunabilir.
 • Pocket American Bully; yanak ve çene kasları, geniş başlı kısa boyuyla bilinir ve ortalama fiyatları, 2bin dolar civarındadır.
 • Klasik American Bully; hafif kemikleri, daha az vücut kütlesi ve geniş bir göğüs yapısına sahiptir. Ortalama fiyatı 2bin 500 dolara mal olur.
 • XL American Bully; standart Bully formundadır. Daha ağır, daha uzun ve büyük görünüme sahiptir. Ortalama maliyeti ise 3bin dolar civarındadır.

American Bully maliyetleri; sürekli gıda verilmesi, eğitimi, veteriner masrafları, aşı masrafları gibi nedenlerden dolayı, her köpek cinsinde olan, sürekli harcanması gereken maliyetleri vardır.

American Bully İlk Defa Sahiplenecekler için İdeal mi?

American Bully nasıl köpek konusunda köpek severler, mükemmel yapısı, sağlamlığı, güçlü kemikleriyle tam bir koruma köpeği olduğu konusunda hem fikirlerdir. Bunun yanında çocukların korunması, aileye karşı olan sadakatinin de üst seviyede olması, American Bully köpekleri, mükemmel dost canlısı ve koruyucu köpek haline getiriyor.

American Bully sahiplenme konusunda, bu ırka meraklı olan hayvan severler; köpeğin kendine olan güveni ve çocuklarla iyi geçinmesi becerisinin olması dolayısıyla, evde yetiştirilebileceği konusunda hem fikir oluyorlar.

Bazı uzmanlar da ilk defa American Bully sahiplenecek olan kişiler için, ideal bir seçim olduğu söyleniyor. Pitbull, Staffordshire Bull Terrier, American Pitbull Terrier gibi ırkların karışımı olan American Bully; akıllı, sadık ve sevecen bir köpek karışımıdır. Bu kombinasyon ise onları eğitmeyi kolaylaştırır ve diğer birçok ırkın gösterdiği davranışsal bozukluklara daha az meyillidir.

İlk defa sahiplenecek kişiler için ideal bir aile köpeği olan American Bully, görünümü her kadar biraz korkutucu gelse de bağımsız kişilikleri dolayısıyla, iyi bir aile köpeği olarak da mükemmel bir seçim olacaktır.

American Bully Özellikleri

American Bully nasıl köpek dendiğinde çoğunlukla zorba cins kategorisinde sınıflandırılan tıknaz ve kaslı bir köpektir. Cinsin tıknaz yapısı göz önüne alındığında, bu köpeklerin sert sıcaklıklara ve engebeli araziye kolayca dayanabilmesi şaşırtıcı değildir.

American Bull özellikleri bu kadarla bitmez. Büyük başlı, geniş ağızlı, kısa burunlu, sarkık kulaklı ve kısa kuyrukludur. Bu cins, tıknaz yapısı ve arkadaş canlısı ama akıllı görünümüyle tanınır. Bu cinsler çok yönlüdür. Siyah, kızıl, ten rengi, krem ya da açık kahverengi gibi farklı renklere sahiptir.

 • American Bully boyu, ortalama 33 cm ila 53 cm’dir. Ağırlıkları 31 kg ile 54 kg’dır. Boy ölçüleri, bu cinsin çeşitlerine göre farklılık gösterir. Köpeklerin ağırlıkları, boy ile orantılı şekilde gelişir.
 • Zihinsel ve fiziksel enerjinin azaltılması için; günlük uzun tempolu yürüyüşler ve bol miktardı periyodik olarak egzersizlerin yaptırılması, davranışsal sorunların oluşmasını önler.
 • Ortalama ömürleri 8 yıl ile 12 yıl arasında değişir. Dişi American Bully ortalama 4 ila 10 yavru doğurabilir.
 • Kısa tüylerinin bakımı kolaydır ve sert kıllı fırça ya da tarak ile düzenli fırçalanması gerekir.
 • Banyosu için kuru şampuan kullanılır. Havlu ya da güderi ile kurulanarak, tüylerinin parıldaması sağlanır.

American Bully cinsi köpekler; iyi huylu, eğlenceli, son derece sadakatli, sevecen aile köpekleridir. Her zaman itaatkâr davranır ve sahibini mutlu etmek için uğraşır. Cesurlukları ve zeki olmaları, onları çok iyi bir bekçi köpeği yapar.

American Bully Eğitimi Zor mu?

Köpeklerin eğitimi, onlara çeşitli numaralar öğretmekle alakalı değildir. Evcil hayvanınızın her zaman uyumlu olması, uygulanacak eğitim ile sağlanır. Bu yüzden American Bully eğitimi yaptırılırken, bazı rutinleri göz önünde bulundurulması gerekir.

 • Temel komutlara uymalarını öğretilmelidir. Otur, kalk, gel, git gibi temel komutlar öğretilmelidir. Bu komutları öğreterek, yürüyüş ya da araba gezilerinde iki taraf için de rahat ve keyifli bir seyahat geçirmiş olursunuz.
 • Eğitim sırasında pozitif takviye kullanılmalıdır. Olumlu davranışlar ödüllendirilirken, olumsuz olan davranışlarda “hayır” kelimesini öğrenmesi gerekir. Ancak bunun için bağırma ya da şiddet kullanılmamalıdır.
 • Diğer insanlar ve evcil hayvanlarla sosyalleştirilmelidir. Bunun için düzenli olarak açık hava yürüyüşlerine çıkarılabilir. Bu arada tasma eğitimi verilebilir.
 • Tuvalet eğitimi; bir American Bully için, eğitimin en önemli safhalarından biridir. Köpeğinizin koklaması, daire çizmesi, çömelmesi gibi hareketleri varsa, çişinin ya da kakasının geldiğini anlayabilirsiniz. Bu sürede dışarıya ya da lazımlık alanına götürerek, pisliği temizlemelerini bitirmelerine kadar beklemeniz gerekir.

Sandık eğitimi; American Bully’lere itaat etmeyi öğretmenin en ideal yolu olacaktır. Aynı zamanda rahatlamaları için, kendilerine güvenli bir alan sağlayacaktır. Ancak köpeğinize sandık eğitiminin bir ceza olmadığı da hissettirilmelidir.

American Bully büyüdüğünde, eğitim vermek oldukça zordur.  Bu yüzden eğitimin henüz yavru haldeyken verilmesi uygundur. Bunun için en ideal zamanlar ise; 2-3 aylıkken ya da 2 yaş civarıdır.

American Bully Hangi Aktiviteleri Yapabilir?

American Bully cinsi köpekler, doğru şekilde ilgilenilmeyi ve bakılmayı hak eden köpekler arasında yer alır. Türünün tek örneği olan köpek ırkından olan American Bully, egzersiz ihtiyacı karşılanmadığında, davranışsal sorunlar gösterir.

American Bully için önerilen aktiviteler;

 • Çift top fırlatma: Güneşli bir günde 10 ila 30 dakika boyunca özgürce top oynayabilir. Top getirme oyunu olan çift top fırlatma; en kolay ve etkili oyunlardan bir tanesidir. Gerekli malzemeler arasında top ve ödül ikramları vardır.
 • Yüzme: Güneş bir gün seçilir ve ortalama 30 ila 60 dakika arasında yüzebilir. Köpeklerin doğasında olan su içinde zaman geçirmek, American Bully’lerde de büyük fark yaratır. Dayanıklılığını geliştirmek için idealdir. Küçük kaslar bile çalışır. Yüzen oyuncak ve flotasyon cihazı gerekli malzemeler arasındadır.
 • Yay direği: Herhangi bir günde ortalama 30 dakika oynanabilir.  Gerekli malzemeler arasında; tekerlek, döner kancalar, ip olacaktır. American Bully için özellikle önerilen aktiviteler arasındadır. Köpeğin ısırıp asabileceği herhangi bir oyuncaktan oluşturulan mekanizma ve yay direği kullanılır. Oyuncak yaya bağlanarak, bir ağaç ya da tahtaya asılarak, köpeğin oynaması sağlanır.

Tüm bu aktivitelerin yanında; köpeğin arka bacak, göbek ve sırtına iyi gelecek basit aktiviteler yapılabilir. Yay direğine alternatif olarak flört direği, bunun için idealdir. Köpeğin av sürüşü yeteneğini harekete geçirir. Bunun için köpeğe bağlanacak bir ip ve direk bulunmalıdır.

İpin bir ucunda yem bulunur.  Bunun için bir plastik torba ya da köpeğinizin oyuncağını seçebilirsiniz. Köpeğinizin ilgisini çekmek için direği kullanabilir ve sonrasında köpeğin peşinden koşarak, direği hareket ettirmeye başlayarak, aktiviteyi tamamlayabilirsiniz.

American Bully Bakımı Nasıl Yapılır?

American Bully bakımı yaparken; iyi bir diyet, bolca egzersiz ve oyun oynamak gerekir. Her köpeğin bakımı farklı olsa da yine de ortak noktalarının olduğu unutulmamalıdır.

 • American Bully, aşırı kaslı köpeklerdir ve bunun anlamı, yüksek proteinli diyete ihtiyaçları olduğudur. Bu tür bir diyet, genç yaşlarda başlar ve kas yapısı geliştirilir. Gıdalarında %30 protein ve %20 yağ içeriği olmalıdır.
 • Yavrular günde 3 öğün beslenmeli, ortalama 12 ay sonra yetişkin diyetine geçiş yapılmalıdır.
 • Sağlıklı bir ırk olan American Bully cinsi köpekler, aynı zamanda ihmal edilmemelidir.  Pire ve solucanlara karşı tedavileri yaptırılmalı ve aşıları tamamlanmalıdır.
 • Gelişimlerinin doğru şekilde olması için, egzersiz ve aktivitelere önem verilmelidir. Günde ortalama 30 dakikalık egzersiz idealdir. Günde 2-3 kere yürüyüşler de atlanmamalıdır.
 • İtaat eğitimi vermek için, ortalama 8 haftalıkken başlanması en doğru zamandır.
 • American Bully için çok fazla tımar gerekli değildir. Ancak cildinin taze ve yumuşak olması, tüylerinin matlaşmaması için, düzenli olarak fırça ya da tarak ile bakım yapılması önemlidir.

American Bully ırkı; her zaman dışa dönük, istikrarlı ve kendine güvenli bir ırktır. İnsanlara karşı sevecen ve naziktir. Sahiplerini mutlu etmeyi sever. Bu cins ile uzun süreli bir beraberlik düşünenlerin bakım ve egzersiz ihtiyaçlarını ihmal etmeden, düzenli rutin içinde yapmaları önemlidir.

American Bully Sağlık Sorunları Var mı?

American Bully nasıl köpek sorgulamalarında; saldırganlıkları olmadığı için, çocuklar için idealdir. Bekçi köpeği unvanını almaları yanında, tam bir aile köpeği olabilirler. Sağlıklı bir ırk olmalarına rağmen, American Bully sağlık sorunları dikkate alınmalı ve gerekli tedaviler yaptırılmalıdır.

 • Kiraz göz: Tek gözde ya da her iki gözde meydana gelen, parlak kırmızı renkli nictitans bezinde oluşan anormal çıkıntıdır. Korneada kuruluğa sebep olur ve cerrahi uygulanarak değiştirilmelidir.
 • Boas: Köpeğin yüz şekline de bağlı şekilde gelişen bir durumdur. Yüzleri çok ezik ya da küçük burun deliklerine sahip olan köpeklerde oluşur.
 • Kalça ve dirsek displazisi: Eklem displazisi olarak bilinir. Yüksek seviyede ortopedik koşullardan etkilenen köpeklerde oluşur.

Bu tür sağlık sorunlarının yaşanmaması için; gerekli aşılarının düzenli yapılması ve gerekli kontroller yapıldığında, American Bully ile, çok uzun yıllar beraber olabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply